بهای برخی آپارتمان‌ های قدیمی و کلنگی در تهران

maskan tehran گزارش پیش رو، به بررسی قیمت آپارتمان‌ های کلنگی که طی یک ماه اخیر در تهران معامله شده اند، می‌ پردازد.
 
اقتصاد آنلاین- سیده زهرا محمودی: آپارتمان‌ ها، کوچه ‌ها و خیابان‌ ها روز به روز در حال مدرن‌ تر شدن هستند و ردپای آپارتمان‌ ها و خانه ‌های قدیمی درحال کم رنگ و کم رنگ‌ تر شدن هستند، اما هنوز هم کوچه و خیابان‌ هایی در شهر وجود دارند که اثری از خانه ‌های قدیمی در آنها باقی مانده باشند. علت تمایل افراد به خرید آپارتمان ‌های قدیمی نیز به چند موضوع باز می‌ گردد. ابتدا قیمت پایین این آپارتمان‌ ها، به علت امکانات کمتر، نیاز به بازسازی و...، دوم به علت تمایل به تخریب و ساخت واحدهای مدرن ‌تر بجای آنها، و برخی نیز به علت علاقه به بافت قدیمی، به این واحدها روی می ‌آورند.
 
قیمت مسکن برای واحدهای کلنگی به نسبت محله و نیز محل دقیق ملک، متغیر است و برخی از آپارتمان‌ های قدیمی حتی قیمتی بالاتر نسبت به متوسط قیمت مسکن در آن محله دارند. باید توجه داشت که با توجه به مدرن شدن شهرها، ممکن است در همۀ محله‌ ها نتوان به راحتی واحدی قدیمی پیدا کرد، این واحدها در محله ‌های جنوبی که هنوز بافت سنتی حفظ شده است، بیشتر دیده می ‌شوند. در ادامۀ این گزارش، به بررسی قیمت آپارتمان‌ های بالای ۳۰ سال ساخت که طی یک ماه اخیر در تهران معامله شده اند، خواهیم پرداخت.
 
امانیه محله ‌ای در منطقه ۳ تهران است؛ قیمت مسکن در این محله از متوسط قیمت مسکن در تهران بالاتر است؛ یک واحد آپارتمان ۴۰۰ متری و ۴۵ سال ساخت در امانیه متری ۸۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد. واحدی ۹۸ متری و ۴۹ سال ساخت در بلورسازی نیز متری ۱۹ میلیون و ۷۹۵ هزار تومان به فروش رفت.
                  Appartement-Kolangui-1
برای خرید یک واحد آپارتمان ۴۴ متری و ۳۲ سال ساخت در شهید عراقی، باید یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون تومان هزنیه پرداخت کرد. همچنین، سرمایۀ مورد نیاز برای خرید واحدی ۱۸۰ متری و ۶۳ سال ساخت در اختیاریه، ۱۰ میلیارد و ۳۱۰ میلیون تومان است.
 
واحدی ۵۵ متری و ۴۹ سال ساخت در بیسیم، متری ۱۵ میلیون و ۴۵۴ هزار تومان، یک خانۀ ۱۳۹ متری و ۴۹ سال ساخت در کاخ، متری ۱۷ میلیون و ۵۱۷ هزار تومان، یک واحد آپارتمان ۱۵۷ متری و ۴۴ سال ساخت در حشمتیه، متری ۳۱ میلیون و ۴۹۷ هزار تومان و آپارتمانی ۷۳ متری و ۴۱ سال ساخت در شاهین، متری ۲۰ میلیون و ۱۳۶ هزار تومان معامله شد.
 
یکی دیگر از واحدهای کلنگی که طی یک ماه اخیر در تهران به فروش رفت، واحدی ۱۳۷ متری و ۹ سال ساخت در شهر آرا بود، این خانه، متری ۲۷ میلیون تومان امضا شد. همچنین قیمت مسکن برای خرید یک خانه ۱۰۸ متری و ۳۴ سال ساخت در شهرک ولی عصر، ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است.
 
در پایان، لازم به تأکید است، قیمت ‌ها بر اساس معاملاتی است که طی یک ماه اخیر صورت گرفته اند و ممکن است با قیمت‌ های پیشنهادی و اعلامی از سوی مالکان کمی متفاوت باشند.