صادرات تسلیحاتی هنگفت آلمان به کشورهای خاورمیانه

Alman-Taslihate-Nezami

«به‌رغم تداوم جنگ در دو کشور لیبی و یمن، آلمان بیش از یک میلیارد یورو جنگ‌افزار به کشورهای خاورمیانه صادر کرده است. کشورهایی که جنگ‌افزارهای ساخت آلمان را دریافت کرده‌اند، دست‌کم در یکی از دو جنگ لیبی و یمن حضور دارند.»
 
صادرات تسلیحاتی آلمان در سال ۲۰۱۹ به میزان بی‌سابقه‌ای رسید. گرچه میزان فروش تسلیحاتی آلمان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال پیش از آن کاهش یافته است، اما این کشور اقدام به فروش بیش از یک میلیارد یورو جنگ‌افزار به کشورهای خاورمیانه نموده است.
 
خبرگزاری آلمان روز یکشنبه سوم ژانویه (۱۴ دی) با انتشار گزارشی از برلین آمار مربوط به میزان صادارت تسلیحاتی آلمان به کشورهای خاورمیانه را منتشر کرد.
 
این آمار از سوی وزارت دفاع این کشور و به درخواست امید نوری‌پور، یکی از نمایندگان ارشد حزب سبزها در بوندس‌تاگ (پارلمان آلمان) رسانه‌ای شده است.
 
بر اساس این گزارش، مجوز صدور جنگ‌افزارهایی به مبلغ ۷۵۲ میلیون یورو به مصر در روز ۱۷ دسامبر صادر شده است. به این ترتیب، بیشترین میزان صادرات تسلیحاتی آلمان در سال ۲۰۲۰ به مصر بوده است.
 
افزون بر آن، قطر نیز بیش از ۳۰۵ میلیون یورو جنگ‌افزار از آلمان د ریافت کرده است. امارات متحده عربی نیز در سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۱ میلیون یورو واردات تسلیحاتی از آلمان داشته است. کشورهای کویت و ترکیه نیز هر یک بیش از ۲۰ میلیون یورو جنگ‌افزار از آلمان دریافت کرده‌اند.
 
دو کشور بحرین و اردن نیز از صادرات تسلیحاتی آلمان به کشورهای خاورمیانه بی‌نصیب نمانده‌اند.
 
«صادرات تسلیحاتی آلمان به‌رغم تداوم جنگ»
خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود نوشته است که کشورهای یاد شده دست‌کم در یکی از دو کانون بحرانی خاورمیانه، یعنی لیبی و یمن، حضور نظامی دارند.
 
به عنوان نمونه، کشورهای مصر، امارات متحده عربی، کویت، اردن و بحرین در ائتلاف نظامی با رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن حضور دارند. شورشیان حوثی در یمن از حمایت و پشتیبانی ایران برخوردار هستند.
 
در لیبی نیز، ترکیه و قطر عملا از دولت فایز السراج در طرابلس حمایت می‌کنند، حال آنکه مصر و امارات در جنگ داخلی آن کشور در کنار خلیفه حفتر قرار دارند.
 
در سال ۲۰۱۸ و زیر فشار حزب سوسیال دموکرات محدودیت‌هایی برای صادرات تسلیحاتی به کشورهای ذیربط در جنگ یمن تعیین شده بود. این در حالی است که منع صدور تسلیحات تنها در مورد کشور عربستان سعودی اعمال شد و فروش تسلیحات به دیگر کشورهای این منطقه عملا ادامه یافت.
 
آلمان در سال ۲۰۱۹ با فروش بیش از هشت میلیارد یورو جنگ‌افزار رکورد جدیدی در صادرات تسلیحاتی برجای نهاد. صادرات تسلیحاتی آلمان در سال ۲۰۲۰ اما به ۵ میلیارد و ۶۳۵ میلیون یورو کاهش یافت.
 
منبع خبر: کانال دویچه وله فارسی