انتخابات مهم میاندوره‌ای ایالت جورجیا برای برگزیدن دو سناتور/ شمارش آرا

entekhabat georgiaانتخابات میاندوره‌ای جورجیا برای برگزیدن دو سناتور جدید مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه ۱۶ دی ماه برگزار شد.

نتیجه انتخابات روز سه شنبه جورجیا می‌تواند ترکیب اکثریت این مجلس را تغییر دهد. هم اکنون جمهوری‌خواهان ۵۰ کرسی و دموکرات‌های ۴۸ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا را در اختیار دارند. نتیجه این انتخابات تاثیر مهمی بر سیاست‌های دولت آینده آمریکا خواهد داشت.

در انتخابات روز سه شنبه، دیوید پردو و کلی لوفلر، دو سناتور جمهوری‌خواه تلاش می‌کنند کرسی خود را در مجلس سنا حفظ کنند. در مقابل جان اوسوف، کارگردان فیلم‌های مستند و رافائل وارنوک، کشیش یکی از کلیساهای تاریخی سیاهپوستان در شهر آتلانتا از سوی حزب دمکرات نامزد شده‌اند.

هم اکنون با شمارش۹۷ درصد آرا در ایالت جورجیا نامزدهای حزب جمهوری‌خواه و دموکرات رقابت بسیار نزدیکی دارند.

دیوید پردو هم اکنون با دو میلیون و ۱۸۹ هزار رای، و با اختلاف کمتر از دو هزار رای از جان اوسوف جلوتر است.

رافائل وارنوک نیز با اختلاف ۲۰ هزار رای از کلی لو فر پیشی گرفته است.

شبکه ان بی سی می‌گوید، به دلیل رقابت نزدیک نامزدها در این انتخابات قادر نیست که نتیجه نهایی را پیش‌بینی کند.

در همین حال، این شبکه اضافه کرده است، میزان مشارکت رای‌دهندگان جمهوریخواه در این انتخابات ایالت جورجیا نسبت به انتخابات سراسری ماه نوامبر کمی کاهش داشته است.

با این حال در یکی از حوزه‌های انتخاباتی در شهر آتلانتا که دموکرات ها در آن از حمایت گسترده‌ای برخوردارند، هنوز ۵ درصد آرا پستی شمرده نشده است.

چون نامزدها در دور اول رای‌گيری که در نوامبر برگزار شد حداقل ۵۰ درصد از آرا را به دست نیاورند، طبق قوانین انتخاباتی ایالت جورجیا انتخابات به دور دوم موکول شد.

با توجه به پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در انتخابات ماه نوامبر هم اکنون او برای پیشبرد برنامه‌های خود نیازمند حمایت اکثریت سنا است.

در صورتی که جمهوری‌خواهان بتوانند هردو کرسی جورجیا را حفظ کنند، این قدرت را خواهند داشت بر سیاست‌های جو بایدن طی دو سال آینده تاثیر بگذارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با توجه به این که ابتدا آرای پستی در انتخابات روز سه شنبه شمرده خواهد شد، احتمال دارد با شمارش آرای حضوری نتیجه نهایی این انتخابات تغییر کند.

با این حال گفته می‌شود احتمالا نتیجه نهایی انتخابات تا ظهر چهارشنبه مشخص خواهد شد.

دونالد ترامپ روز دوشنبه برای حمایت از دو نامزد جمهوری‌خواه به ایالت جورجیا سفر کرد و در تجمع انتخاباتی در این ایالت شرکت کرد.

منبع: رادیو فردا