اعلامیۀ مشترک ۵ کشور قربانی سرنگون سازی تروریستی هواپیمای پی ‌اس ۷۵۲ اوکراینی توسط سپاه پاسداران به مناسبت سالگرد آن جنایت

uktain airline soghoot دویچه وله فارسی: پنج کشوری که شهروندان آنها در سقوط هواپیمای اوکراینی جان باخته ‌اند، از جمهوری اسلامی خواستند که درباره علل و عوامل پیش آمدن فاجعه، گزارش کاملی ارائه دهد و در جبران آسیبی که به افراد و کشورها وارد آمده، با عدالت رفتار کند.
 
اعلامیه مشترک پنج کشور روز جمعه هشتم ژانویه (برابر ۱۹ دی‌ ماه) به مناسبت سالگرد حادثۀ سرنگونی هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران، منتشر شده است.
 
کشورهای افغانستان، کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین از ایران خواسته‌اند که در رسیدگی به فاجعه "و جبران ضربه‌ای که به قربانیان و کشورهای زیان‌دیده وارد آمده" است، با عدالت برخورد کند.
 
در اعلامیه ‌ای ضمیمه نیز کشورهای فرنسه، کانادا، بریتانیا، اوکراین و سوئد از جمهوری اسلامی خواسته ‌اند، گزارش کاملی "از رویداد و تصمیم‌ هایی که به فاجعه منجر شده است" ارائه دهد.
 
پیش از این سوئد گفته بود که ایران با پرداخت غرامت به بازماندگان این فاجعه موافقت کرده است.
 
بر عرشۀ هواپیمایی که سرنگون شد، ۵۷ نفر کانادایی، ۱۱ نفر اوکراینی، ۱۷ نفر سوئدی، ۴ افغانستانی و ۴ بریتانیایی حضور داشتند.
 
روحانی: مسببین محاکمه شوند!
 
رئیس جمهور ایران در نشست چهارشنبه ۱۷ دی‌ ماه هیئت دولت، سرنگونی هواپیمای پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین را "تأسف ‌انگیز" خواند و گفت: «از همان وقت به مسئولان گفتیم، هر چه هست به مردم اعلام کنید؛ همان روز هم گفتیم، مسببین این حادثه باید در یک دادگاه عادلانه، محاکمه شوند».
 
۱۸ دی ‌ماه سال گذشته، یک هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال اندکی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف دو موشک سامانه دفاعی نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. در این حادثه تمام ۱۷۶ سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند.
 
مسئولان جمهوری اسلامی با وجود شواهد و گزارش‌ هایی که اصابت موشک ‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران به این هواپیما را علت سقوط آن عنوان می ‌کردند، تا سه روز گزارش‌ ها را به شدت تکذیب می ‌کردند و به ارائۀ اطلاعات خلاف واقع می‌پرداختند.
 
سرانجام امیر علی حاجی ‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در گفتگویی تلویزیونی مسئولیت فاجعه را بر عهده گرفت و گفت، مأمور سامانۀ پدافند هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری اوکراینی را "اشتباهاً موشک کروز تشخیص داده" و به سمت آن شلیک کرده است.
 
یکی از انتقادهایی که بازماندگان قربانیان و مسئولان ارشد اوکراین و کانادا بارها در یک سال گذشته تکرار کرده ‌اند، خودداری جمهوری اسلامی از ارائه یک گزارش شفاف و کامل درباره این حادثه و سکوت درباره عاملان و مسئولان اصلی شلیک موشک به هواپیمای مسافری بوده است.