سناریو‌سازی اطلاعات سپاه در صدور ۱۵ سال زندان برای نجمه واحدی و هدی عمید

Najmeh-Vahedi-Hoda-Amid

«نجمه واحدی»، فعال حقوق زنان که حکم هفت سال زندان او هفته گذشته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد در یک پست اینستاگرامی از سناریوسازی اطلاعات سپاه علیه خود خبر داده است.

این فعال زنان در مقابل این پرسش که آیا واقعا به‌دلیل برگزاری کارگاه‌های شروط ضمن عقد به کسی هفت سال حبس می دهند، با انتشار بخش‌هایی از حکم دادگاه از مخاطبان خود خواسته است که خود قضاوت کنند.

خانم واحدی گفته است که در یکی از بازجویی‌ها، بازجو به صورت گذرا به ایمیلی که او در سال ۱۳۹۳ دریافت کرده بوده اشاره کرده است.

این فعال زنان توضیح داده است که در آن ایمیل از او درخواست شده بوده که با یک وب‌سایت حقوقی همکاری کند ولی او به آن جواب رد داده است.

او همچنین گفته است که فقط همین یک‌بار و به صورت گذرا به آن ایمیل اشاره شده و حتی در جلسات دادگاه هم از آن حرفی زده نشده، اما همان ایمیل که نجمه واحدی به آن جواب رد داده است، به‌عنوان مدرک دال بر همکاری با دولت امریکا لحاظ شده و دادگاه بر اساس آن به او هفت سال حبس تعزیری داده است.

خانم واحدی همچنین توضیح داده است که دادگاه با گفتن این‌که حامی مالی وب‌سایت حقوقی که از او درخواست همکاری کرده بوده، نهادی به نام «IREX» است، او را متهم به همکاری با این سازمان و دولت امریکا کرده است.

نجمه واحدی در این پست ایسنتاگرامی گفته است که به همه پرونده خود دسترسی نداشته ولی در همان بخش‌هایی که در اختیار او قرار گرفته نواقص جدی وجود دارد. او در این باره نوشته است: «البته در پرونده ما بسیار چیزهای دیگر هم ردیف کرده‌اند: از جمله سفر من به مالزی، کشوری که هرگز آن را ندیده‌ام و شرکت در دوره‌ای که در آن هرگز شرکت نکرده‌ام.»

او همچنین گفته است که یکی از اتهامات او فعالیت گسترده در فضای مجازی و ادمینی یک کانال تلگرامی بوده که با توجه به اینکه حفاظت اطلاعات سپاه کامپیوتر شخصی او را ضبط کرده و به تمامی اطلاعات خانم واحدی در فضای مجازی دسترسی دارد، به خوبی می‌داند که او ادمین این کانال تلگرامی نبوده است.

«نجمه واحدی» و «هدی عمید» در شهریورماه ۱۳۹۷ در رابطه با برگزاری کارگاه‌هایی درباره شروط ضمن عقد توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶۳ روز به قید وثیقه به طور موقت از زندان اوین آزاد شدند.

در آذرماه سال جاری، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست «ابوالقاسم صلواتی» خانم واحدی را به اتهام «همکاری با دولت متخاصم امریکا» به هفت سال و خانم عمید را به هشت سال زندان محکوم کرد.

این حکم در حالی‌که حتی به وکلای این دو فعال حقوق زنان اجازه حضور نداده بودند، در کمتر از دو ماه عینا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران تایید شد.