در سالگرد اعلام رسمی کرونا در ایران، خوزستان در تب می‌سوزد

corona-Afzayesh-Iran

بی بی سی: وزارت بهداشت ایران می‌گوید یازده شهر به خاطر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند که همه آنها در استان خوزستان هستند.

نگرانی از شیوع ویروس کرونا در شهرهای آبادان، خرمشهر، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون، هویزه و رامهرمز مقام‌های محلی را وادار کرده برای مهار کرونا تصمیماتی اتخاذ کنند.

گفته شده ویروس جهش‌یافته کرونا در خوزستان مشاهده شده و استاندار خوزستان امروز به رسانه‌ها اعلام کرده این ویروس از عراق وارد این استان شده ‌است.

 

مقام‌های محلی تصمیم گرفته‌اند مرزهای شلمچه و چذابه را از روز شنبه به مدت یک هفته به روی مسافران بسته ببندند.

قرار است امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها برقرار شود.

قاسم سلیمانی‌ دشتکی، استاندار خوزستان به فرهنگ جشن و عزاداری در میان مردم این استان اشاره کرده و آن را از عوامل افزایش موارد ابتلا به کرونا خوانده است.

 

واکسن کرونا؛ اولین محموله اسپوتنیک روسیه ایران شد

آمار واقعی کرونا در ایران؛ ثبت ۴۰ هزار مرگ اضافی در تابستان، مجموع قربانیان نزدیک ۳ برابر آمار رسمی

سالگرد اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران

رسانه‌های ایران امروز، سی‌ام بهمن‌ماه را به عنوان سالگرد شیوع کرونا به شکل رسمی آن اعلام کرده‌اند. اما خبرهای غیر رسمی حکایت از آن دارد که در دی‌ماه سال قبل بیمارانی با علایم کرونا به بیمارستان‌های قم و چند شهر دیگر مراجعه کردند و براثر همین ویروس جانشان را از دست دادند. منتقدان، مقام‌های حکومتی را به پنهان‌کاری در اطلاع‌رسانی متهم می‌کنند و می‌گویند برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای برای انتخابات مجلس یازدهم در دوم اسفندماه سال گذشته، مانع از انتشار به موقع خبر شیوع کرونا شدند. مقام‌های ایران این اتهام را رد می‌کنند.

امروز وزارت بهداشت در یک‌سالگی شیوع کرونا اعلام کرد تعداد بیماران کووید۱۹ در کشور به بیش از یک میلیون و ۵۵۰ هزار نفر رسیده و ۵۹ هزار و ۲۶۴ نفرهم فوت کرده‌اند. در یک سال اخیر گمانه‌زنی‌ها در داخل و خارج از ایران حکایت از این داشته که آمار مبتلایان و مرگ و میر براثر کرونا بسیار بیشتر از آمارهای رسمی است.

 

ایران تاکنون سه موج کرونا را سپری کرده و با نزدیک شدن به عید نوروز نگرانی از بروز موج چهارم آن بالا گرفته است. اکنون به جز استان خوزستان که در وضعیت قرمز به سر می‌برد، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی هستند.

واردات واکسن به ایران

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت گفته است: در هفته آینده ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چینی و در اسفندماه هم ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا وارد ایران خواهد شد و با این واکسن‌ها می‌توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را واکسینه کنیم.

 

پس از مخالفت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با واردات واکسن از بریتانیا و آمریکا، انتقادهای گسترده‌ای از تعلل دولت در خرید واکسن کرونا در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد، دو هفته پیش اولین محموله واکسن روسی با ۵۰۰ هزار دوز و هفته گذشته محموله‌ای با ۱۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وارد ایران شد.

مقام‌های ایرانی‌ زمان‌های مختلفی را برای تولید واکسن در داخل ایران اعلام کرده‌اند. آنها امیدوارند که در بهار آینده بتوانند واکسن تولید داخل را عرضه کنند.