در تابستان «۲۵۰ شهر» ایران با تنش آبی روبرو می‌شوند

ab 2

ایلنا - معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور می‌گوید که ایران به‌دلیل افت بارندگی در سال جاری، تابستان ۱۴۰۰ با مشکل کم آبی روبرو خواهد شد و بر این اساس تعداد شهرهای دارای تنش آبی به ۲۲۰ تا ۲۵۰ شهر افزایش خواهد یافت.

بر اساس آخرین آمار وزارت نیرو، میزان بارندگی در کشور طی ۱۱ ماه سال جاری خورشیدی ۳۸ درصد نسبت به پارسال و ۲۹ درصد نسبت به میانگین بلند مدت کاهش داشته است.

البته دولت با کاهش تولید برق آبی، توانسته است تا حدودی مانع از تخلیه آب سدها شود؛ موضوعی که بنابر آمارهای وزارت نیرو، باعث شده است که تولید برق آبی کشور در فاصله ماه‌های فروردین تا پایان بهمن‌ماه امسال نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۲۸ درصد کاهش یابد و واردات برق کشور نیز بیش از دو برابر شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، حمیدرضا کشفی معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور روز یکشنبه ۲۴ اسفند گفت پارسال بیش از ۲۵ درصد از آب، بدون درآمد مصرف شده است که از این میزان ۱۳ درصد هدررفت ظاهری، ۱۱ درصد هدررفت واقعی و ۱.۴ درصد مصرف مجاز بدون درآمد است.

او بخشی از علت را «فرسودگی شبکه آب» کشور عنوان کرده و گفته است در حال حاضر ۲۴ درصد طول شبکه آب کشور بالای ۲۵ سال عمر دارد که درصدی از آن فرسوده است: هر سال ۲۰ درصد طول شبکه باید بازسازی شود که این اتفاق نمی‌افتد، زیرا شرکت‌ها نمی‌توانند بهای خدمات تمام شده را از مردم بگیرند.