در واکنش به سخنان بایدن علیه پوتین؛ روسیه سفیر خود را از واشنگتن فراخواند

biden poutineسفیر روسیه در آمریکا پس از آنکه بایدن پوتین را قاتل توصیف کرد به مسکو فراخوانده شد. در بیانیه‌ رسمی وزارت خارجه روسیه در این باره گفته شده که علت این تصمیم، "بررسی چشم‌انداز روابط با واشنگتن" است.

پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری "ای بی سی نیوز" ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را قاتل توصیف کرد مقامات و رسانه‌های روسیه به شدت واکنش نشان دادند و آن را محکوم کردند. وزارت خارجه روسیه سفیر این کشور را از واشنگتن به مسکو فراخواند.

بایدن در آن گفت‌وگوی اختصاصی از جمله در باره دخالت مسکو در انتخابات آمریکا سخن گفت و تصریح کرد، در تماسی تلفنی با پوتین در ماه ژانویه به او هشدار داده است که اگر این موضوع صحت داشته باشد، او تاوان آن را خواهد پرداخت.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه بعد از اظهارات بایدن با صدور بیانیه‌ رسمی در وبسایت وزارت خارجه روسیه اطلاع داد که آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن به مسکو برای رایزنی فرا خوانده شده است. او گفت این تصمیم به منظور "بررسی چشم‌انداز روابط با واشنگتن گرفته شده" است.

زاخاروا تائید کرد که روابط آمریکا و روسیه در شرایط دشواری قرار گرفته و در سال‌های اخیر "از طرف واشنگتن به بن بست کشانده شده" و روسیه قصد دارد تعیین کند که آیا راه اصلاح روابط روسیه و آمریکا وجود دارد یا خیر.

در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه روسیه آمده است مسکو علاقه دارد "از تخریب برگشت‌ناپذیر روابط جلوگیری کند".

طبق داده‌های سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، در روند انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، روسیه به نفع دونالد ترامپ دخالت کرده و تلاش کرده است، به موقعیت بایدن آسیب برساند.

بر اساس گزارشی که روز سه شنبه، ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) از دفتر آوریل هینس، هماهنگ‌کننده نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا منتشر شد ، مسکو تلاش زیادی برای تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات به خرج داده است.

طبق این گزارش، شخص پوتین فرمان اقدامات علیه بایدن را داده است.

منبع: دویچه وله