رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در پاریس : توافق جدید با ایران باید بدون سقف زمانی دستیابی این کشور را به سلاح اتمی ناممکن کند

mushak-3

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد ارتش اسرائیل نوشت که آوی کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، قرار است در ملاقات امروز خود پنجشنبه هجدم مارس، با مقامات ارشد ارتش فرانسه بگوید که دولت اسرائیل با توافق اتمی با ایران مخالف نیست، اما، این توافق باید "عملاً دستیابی ایران را به سلاح اتمی ناممکن کند."

به گزارش رادیو فرانسه، رئیس جمهوری اسرائیل، "روون ری‌ولن"، و رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل از سه شنبه گذشته با سفر به برلن دور سفر اروپایی را دربارۀ ایران و دیگر موضوع‌ها آغاز کردند. قرار است امروز در پایان دور سفر اروپایی خود رئیس جمهوری اسرائیل و رئیس ستاد مشترک این کشور در پاریس با رئیس جمهوری و مقامات ارشد نظامی فرانسه دیدار و به ویژه دربارۀ "پروندۀ ایران" گفتگو کنند.

یک مقام ارشد ارتش اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفته است که رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل به همتای فرانسوی خود خواهد گفت که "باید توافقی با ایران امضا شود، اما ارتش اسرائیل می‌خواهد که این توافق عملاً دستیابی ایران را به سلاح اتمی ناممکن کند و محدودیت‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی هیچ مرز زمانی نیز نداشته باشد."

در اواخر ژانویه گذشته، آوی کوخاوی، گفته بود که هرگونه توافق جدید با تهران که شبیه برجام باشد قرارداد خوبی نیست.

به غیر از "پروندۀ ایران" مقامات اسرائیلی با همتایان فرانسوی خود دربارۀ وضعیت لبنان که در فروپاشی اقتصادی است گفتگو خواهند کرد، هر چند به گفتۀ مقامات اسرائیلی حزب‌الله لبنان برغم فروپاشی اقتصادی این کشور همچنان سرگرم تولید موشک‌های نقطه‌زن است.

تصمیم دادستان دیوان جزایی بین‌المللی که خواستار تحقیق دربارۀ احتمال "جنایات جنگی" اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی شده، دیگر موضوع گفتگوهای رهبران اسرائیل و فرانسه در ملاقات امروز است. فلسطینی‌ها از این تصمیم استقبال کرده‌اند و نخست‌وزیر اسرائیل آن را تصمیمی "سیاسی" توصیف کرده و گفته است که در نبرد با تروریسم، کشورش تمام احتیاط‌های لازم را برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان رعایت می‌کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد ارتش اسرائیل نوشته است که در این خصوص آویو کوخاوی به مقامات فرانسوی خواهد گفت : "تهدیدی که ارتش اسرائیل با آن روبرو است همانی است که سربازان، فرماندهان و سپاهیان دیگر ارتش‌های غربی با آن مواجه هستند."