کاهش ناگهانی ارزش پول ترکیه پس از برکناری رئیس بانک مرکزی

liereh türkeiانقلاب اسلامی در هجرت:در دسامبر 2020 بود که ما از قول بانک مرکزی ترکیه اعلام کردیم که "میزان بدهی خارجی ناخالص در ترکیه تا پایان ماه دسامبر 2020به ۴۳۶.۹ میلیارد دلار رسیده است که از این میزان، ۲۴۷.۶ میلیارد دلار سهم بدهی های عمومی دولت است."دولت ترکیه اکنون به دوره ای رسیده است که هم اصل و هم بهره بدهی های خارجی خود را باید با ارز خصوصا دلاربپردازد. سیاست های غلط درگیر کردن ترکیه در جنگهای منطقه ای نیز باعث افزایش هزینه ‌های ارزی دولت ترکیه میشود و کاسته شدن از ارزش پول ملی فشار عظیمی به دولت وارد میکند.هرچند کاسته شدن از ارزش لیر صادرات ترکیه را خصوصا صادرات کشاورزی را تسهیل میکند، اما همانطور که در وضعیت سنجی بررسی شد گران کردن دلار وقتی به کار افرایش صادرات در هر کشوری میاید ، که ضوابط رعایت شوند.

پس از آنکه رجب طیب اردوغان رئیس بانک مرکزی ترکیه را عزل کرد، واحد پول این کشور در معاملات روز دوشنبه حدود ۱۵ درصد افت کرد.

ناجی اقبال، رئیس برکنار شده بانک مرکزی ترکیه از حدود ۵ ماه پیش این سمت را بر عهده گرفته بود.

برکناری اقبال بسیاری از سرمایه‌گذاران را نگران کرده است.

اقبال خواهان افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم و جبران کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی بود.

رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه نیز به خاطر کاهش ارزش لیر ترکیه برکنار شده بود.

اقبال بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ وزیر دارایی ترکیه بود.

اکنون رياست بانک مرکزی ترکیه را صاحاپ کاوچی اوغلو، استاد اقتصاد بر عهده گرفته است که گفته می‌شود مواضعی نزدیک به حزب حاکم عدالت و توسعه دارد.مجموع افت ارزش پول ملی ترکیه در برابر دلار طی سال جاری میلادی به ۶۱٫۸ درصد و در برابر یورو به حدود ۵۲٫۲ درصد رسیده است.