گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی در باره ایران

barjam 4vazirآنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده که برای شرکت در نشست ناتو به بروکسل سفر کرده است، سه شنبه در نشستی با همتایان آلمانی، فرانسوی و بریتانیایی خود درباره ایران گفت و گو کرد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت آقای بلینکن در این دیدار بار دیگر بر آمادگی ایالات متحده برای شرکت در مذاکرات با ایران به میزبانی اتحادیه اروپا تاکید کرد.

به گفته این دیپلمات آمریکایی که نامش فاش نشد، آقای بلینکن و همتایانش در این نشست تاکید کردند که منتظر دریافت پیشنهاد طرف ایرانی هستند.

بر این اساس، هرگاه این پیشنهاد مطرح شود، آمریکا و کشورهای اروپایی درباره پاسخ به آن هماهنگی خواهند کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اوایل مارس در توییتر نوشت که ایران به زودی "پیشنهاد سازنده و جامع" خود را برای از سرگیری گفت و گوها اعلام خواهد کرد.

ایران پیش از این با پیشنهاد ماه گذشته اتحادیه اروپا درباره میزبانی دیدار غیررسمی با حضور ایران و آمریکا مخالفت کرده بود و شرط مذاکره با دولت جدید آمریکا را لغو تحریم ها دانسته بود.

سخنان دیپلمات ارشد آمریکایی در حالی مطرح شد که آیت الله علی خامنه ای درباره "عجله" در گفت و گو با غرب بر سر آینده برجام هشدار داده است.

آیت الله خامنه ای در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت فرارسیدن سال نو گفت: "عجله نباید کرد. خطر عجله از فرصت‌سوزی بیشتر است".

او گفت در برجام "اشتباه کردیم" و "عجله کردیم."

آیت‌الله خامنه‌ای گفت: "آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند و پس از آن ایران راستی آزمایی خواهد کرد و پس از آن به تعهدات برجامی باز خواهیم گشت."

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، هفته گذشته در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که دو کشور برای شکستن بن بست جاری برای احیای توافق هسته ای باید هم گفت و گو کنند.

به گفته او، هدف جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده این است که دو طرف به نقطه ای برسند که آمریکا بتواند تحریم ها را لغو کند و در مقابل ایران هم تعهداتش بر اساس برجام را به طور کامل اجرا کند.

آقای بلینکن در دیدار با ژان ایو لودریان، هایکو ماس و دومینیک راب، وزیران خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا، علاوه بر ایران، درباره آینده ناتو، تهدیدهای روسیه و چین، وضعیت افغانستان، لیبی و یمن گفت و گو کرد.

منبع: بی بی سی


در این رابطه