کشف ذخایر میعانات گازی جدید در دریاچۀ مازندران در میدان شفق- آسمان در ۱۲۵ کیلومتری باکو

khazar ایرنا: شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) بتازگی از کشف ذخایر میعانات گازی جدید در میدان "شفق- آسمان" این کشور واقع در دریای خزر خبر داد.
 
به گزارش ایرنا به نقل از اطلاعیه روز پنجشنبه شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار)، در نتیجه اقدامات انجام شده به پیمانکاری شرکت بریتیش پترولیوم، در نخستین چاه اکتشافی در میدان "شفق- آسمان" ذخایر میعانات گاز در لایه های واقع در عمق ٧ هزار و ١٨٩ متری کشف شده است.
 
بنا به این گزارش، کارهای اکتشافی در این میدان انرژی ١١ ژانویه سال ٢٠٢٠ میلادی (٢١ دی ماه ١٣٩٨) توسط شرکت "Caspian Drilling Company" وابسته به سوکار و به پیمانکاری بریتیش پترولیوم با دستگاه حفاری شناور "حیدر علی اف" در ۶۲۳ متری عمق دریا آغاز شده است.
 
میدان "شفقء آسمان" در ۱۲۵ کیلومتری جنوب شرقی باکو در دریای خزر واقع  است و نخستین کارهای اکتشافی زمین شناسی در این میدان اجرا شده است.
 
شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) و شرکت بریتیش پترولیوم (بی پی) ۷ اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۵ مهر ۱۳۸۹)  قرارداد ٣٠ ساله توسعه میدان "شفق- آسمان" را امضا کرده و سهم طرفین این قرارداد به طور مساوی و  ۵۰ درصد اعلام شده است.
 
بر اساس قرارداد امضا شده، شرکت بریتیش پترولیوم در سال ٢٠١٢ میلادی تحقیقات زمین شناسی ٣ بعدی در این میدان انرژی انجام داده و بر اساس آن، محل حفر نخستین چاه اکتشافی در این میدان تعیین شده است.
 
شرکت بریتیش پترولیوم در زمان حاضر همچنین پیمانکار توسعه بزرگترین میادین نفتی"آذری- چراغ- گونشلی" و میدان گازی "شاهدنیز" جمهوری آذربایجان در دریای خزر است.