سفر وانگ یی وزیر خارجه چین به ایران و امضای سند خائنانۀ "همکاری جامع ۲۵ ساله" رژیم های ولایت فقیه و چین

Iran-Chine-1
 انقلاب اسلامی در هجرت- محمد رضا راعی: رژیم کفر ولایت فقیه، به مانند رژیم های استبدادی قبلی در ایران، مترصدِ خیانتِ امتیاز فروشی و عقد قرارداد از موضع زیر سلطه با قدرت مسلط چین است. در تیر ماه ١٣٩٩ در وضعیت سنجی سیصد و سیزدهم (کلیک کنید)، مشخصه های عمومیِ ١٢ گانۀ چنین قراردادهای خائنانه ای میان یک کشور مسلط، با یک کشوری زیرسلطه بر شمرده شده بودند.
 
حبرگزاری فارس: در سفر «وانگ یی» وزیر خارجه چین به تهران قرار است سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه ۲۵ ساله به امضای وزرای خارجه دو کشور برسد.
 
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در دومین روز از سال جدید شمسی «سعید خطیب ‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از سفر «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین به تهران خبر داد و گفت که رئیس دستگاه دیپلماسی چین به دعوت «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود روز جمعه ششم تا شنبه هفتم فروردین ماه جاری به تهران سفر خواهد کرد.
 
وی همچنین اعلام کرد که وانگ یی ضمن دیدار و گفتگو با همتای ایرانی خود با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار خواهد کرد و بررسی راهکار تقویت مشارکت راهبردی دو کشور و تبادل نظر در خصوص تحولات بین ‌المللی و منطقه‌ ای را دستور کار گفتگوهای طرفین در این سفر برشمرد.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی چین که عصر امروز وارد تهران شد، ظهر شنبه نیز در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ظریف دیدار خواهد کرد.
 
قرار است فردا (شنبه) هفتم فروردین ماه سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه ۲۵ ساله به امضای وزرای خارجه دو کشور برسد.
 
همزمان با سفر رسمی «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین به ایران، در تاریخ سوم بهمن ۱۳۹۴، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین با صدور بیانیه ‌‌ای سطح روابط را به مشارکت جامع راهبردی ارتقاء دادند. بر اساس پیشنهاد طرف ایرانی به منظور تنظیم روابط بلند مدت با چین در بازه زمانی ۲۵ ساله و موافقت طرف چینی، طرفین در بند ۶ بیانیه مذکور تمایل و آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره به منظور انعقاد سند همکاری بلند مدت اعلام کردند.
 
در همین راستا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در همکاری با سایر نهادهای مرتبط در کشور و برگزاری جلسات متعدد، نسخه پیش‌ نویس «برنامه همکاری جامع» را تهیه کرد و  پیش ‌نویس مذکور در سفر شهریور ماه ۱۳۹۸ محمد جواد ظریف به دولت چین تحویل داده شد. طرف چینی در بهار ۱۳۹۹، رسماً نظر خود را درباره پیش ‌نویس مذکور اعلام کرد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با همکاری نهادهای مربوطه در داخل کشور ضمن بررسی سند، فرآیندهای قانونی را طی کرد و هیأت دولت در تاریخ سوم تیر ۱۳۹۹، مجوز رسمی آغاز مذاکرات و امضای برنامه همکاری جامع بر اساس منافع متقابل بلندمدت را به وزارت امور خارجه اعطاء کرد.
 
در سفری که محمدجواد ظریف در مهر ماه ۱۳۹۹ به استان یون نان چین داشت، نظرات اصلاحی و تکمیلی ایران در این باره به اطلاع دولت چین رسید و چین هم در نیمه اسفند ۱۳۹۹ نظرات خود را درباره این سند به اطلاع وزارت امور خارجه ایران رساند و در نهایت قرار است این سند روز شنبه هفتم فروردین ۱۴۰۰ توسط وزرای خارجه دو کشور به امضا برسد.
 
این سند در چارچوب یک برنامه برای بازه زمانی بلند مدت ۲۵ ساله تهیه و تنظیم شده و در این سند طرفین بر یک نقشه راه و افق روابط همه‌ جانبه به منظور تحقق مشارکت جامع راهبردی و ارتقای عملی آن توافق کرده ‌‌اند. سند مذکور را باید برنامه ‌ای سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی خواند که ابعاد همه‌ جانبه روابط را در افقی بلند مدت دنبال می‌ کند. 
 
«سعید خطیب ‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی چندی پیش درباره نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین گفته بود: در سفر اخیر ظریف به چین این موضوع بحث شد، متون مبادله شده است و این نقشه راه همکاری بلند مدت بین ایران و چین است و انشاء الله در جریان است. به جهت اینکه این سند به مسائل روز نمی ‌پردازد، با دقت در حال گفتگو هستیم که برای این روابط، چارچوب بلندمدت مشارکت راهبردی را تعریف کنیم.
 
وی در اظهارنظر دیگری بیان کرده بود: روابط ما با چین به مشارکت راهبردی رسیده است و سند نقشه راه ۲۵ ساله نه تنها کمرنگ نخواهد شد، بلکه با جدیت پیگیری ‌می‌شود. سیاست فعلی ایران براساس تحولات روز تصمیم گیری نمی‌شود. سیاست ما براساس نگاه بلندمدت ما به تحولات جهانی و منطقه‌ای است.
 
به گزارش فارس، علاوه بر این نمایشگاه اسناد پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و چین نیز روز شنبه هفتم فروردین ماه در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افتتاح خواهد شد.گفتنی است سال ۲۰۲۱ مصادف با پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین است.
 
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ در پیامی ضمن تبریک سال نو چینی با اشاره به پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین، گفته بود: تلاش مشترک مردم دو کشور در مبارزه با کرونا که موجب گسترش پیوندهای دوستی دو ملت شد، قطعا به توسعه روابط دوجانبه کمک خواهد کرد.
 
وزیر خارجه چین پیش از ایران نیز به عربستان و ترکیه سفر کرده و بعد از آن نیز به امارات عربی متحده، بحرین و عمان خواهد رفت.
 
در همین زمینه «هوآ لیمینگ» سفیر پیشین چین در ایران در خصوص اهداف سفر وزیر خارجه چین به منطقه غرب آسیا توضیح داد که وانگ قصد دارد «حلقه دوستان چین را گسترش دهد و روابط با این کشورها را بهبود بخشد».
 
محمد کشاورززاده سفیر ایران در پکن هم اخیرا در توئیتی نوشته بود: با فروکش کردن ویروس کرونا، روابط ایران و چین در سال جدید تحولات بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد.
 
وزیر خارجه چین اسفند ماه در اظهاراتی عنوان کرد: اکنون که آمریکا برای بازگشت به برجام اعلام آمادگی کرده است، باید تحریم‌های غیرعادلانه علیه ایران را بردارد و تهران نیز به تعهدات برجامی بازگردد. (بیشتر بخوانید)
 
«هوا چان‌یینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین نیز سوم فروردین ماه در اظهاراتی گفت برجام در برهه‌های حساس قرار گرفته و آمریکا باید با بازگشت به این توافق تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند.
 
***
 
سفر وزیر خارجه چین به ایران
 
ایرنا: «وانگ یی» وزیر خارجه چین به دعوت رسمی «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا، این عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین در راستای سفر منطقه‌ای خود به خاورمیانه امروز - جمعه - و فردا در تهران بسر می برد.
 
وزیر خارجه چین در این سفر علاوه بر مذاکره با همتای ایرانی خود با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری نیز دیدار و گفت و گو می کند.
 
بررسی راهکار تقویت مشارکت راهبردی ۲ کشور و تبادل نظر در خصوص تحولات بین المللی و منطقه دستور کار گفت و گوهای طرفین در این سفر است.
 
سفر وزیر خارجه چین به تهران که در آن علاوه بر دیدار با ظریف با رییس جمهوری هم ملاقات  می کند گامی در راستای تقویت مشارکت جامع راهبردی ۲ کشور است.
 
وانگ یی و ظریف که مشورت های مستمری در امور دو جانبه و بین المللی با یکدیگر دارند ظهر فردا در این دیدار چشم انداز همکاری های بلندمدت ۲ کشور را بررسی می کنند و نحوه عملیاتی شدن مشارکت جامع راهبردی را به بحث و گفت و گو می گذارند.
 
امضای سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین توسط وزیران خارجه ۲ کشور از دیگر برنامه های این سفر ۲ روزه  است.
 
همچنین به مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین فردا نمایشگاهی از اسناد تاریخی همکاری های دو کشور توسط وزیران خارجه افتتاح می شود. این نمایشگاه قرار است نقطه شروع سلسله برنامه های تهران - پکن جهت بزرگداشت نیم قرن رابطه دیپلماتیک دوستانه شود.  
 
وزیر خارجه چین پیش از سفر به ایران به عربستان و ترکیه سفر کرد و پس از سفر ۲ روزه به تهران هم به امارات متحده عربی، بحرین و عمان می رود.
 
هوآ لیمینگ سفیر پیشین چین در ایران درخصوص اهداف سفر وانگ به منطقه غرب آسیا گفت: وزیر  خارجه چین قصد دارد حلقه دوستان را گسترش دهد و روابط با این کشورها را بهبود بخشد.

در این رابطه