کارشناس الجزیره: توافق ایران و چین بزرگ‌ترین چالش آمریکا است

Iran-Chin-USA

"عبدالله الشایجی" استاد علوم سیاسی در دانشگاه کویت با ریشه دار خواندن روابط میان تهران و پکن، از امضای سند همکاری‌های جامع ایران و چین به عنوان بزرگ‌ترین چالش فراروی آمریکا نام برد.
 
رویداد۲۴ الشایجی امروز (یکشنبه) در گفتگو با برنامه " ماوراء الخبر " (آن سوی خبر) شبکه تلویزیونی الجزیره از روابط ایران و چین به عنوان " یک رابطه قدیمی ریشه دار " نام برد.
 
وی افزود: تهران و پکن هر دو با آمریکا در تنش بسر می‌برند و تهران هم اکنون در حال زورآزمایی با دولت آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای است.
 
استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت، با اشاره به اختلاف میان چین و آمریکا، گفت: در اولین دیدار مقامات وزارت خارجه دو کشور دشمنی به طور بی سابقه‌ای نمایان شد.
 
الشایجی معتقد است که چین با امضای سند همکاری با تهران " پیام روشن و واضحی " برای آمریکا و غرب فرستاد مبنی بر اینکه چین در منطقه نفوذ آمریکا یک سند همکاری همه جانبه به امضا رسانده است.
 
وی تاکید کرد: سند مزبور باعث می‌شود تا ایران بیش از همه از "راه ابریشم جدید چین" بیشترین سود را ببرد.
 
از سوی دیگر " فاطمه الصمادی " مدیر مرکز تحقیقاتی الجزیره در گفتگو با برنامه " آن سوی خبر " این شبکه تلویزیونی با استناد به متن سند جامع همکاری تهران - پکن، امکان برپایی پایگاه‌های نظامی توسط چین با استناد به این سند را مردود دانسته و گفت: این امر نیازمند تایید شورای عالی امنیت ملی ایران است.
 
الصمادی افزود: تهران و پکن سعی دارند تا به واسطه این سند همکاری به تقویت موضع خود در مقابل آمریکا بپردازند.
 
منبع خبر: سایت رویداد24