مجتبی ذوالنور: با روسیه هم سندی مانند چین منعقد می‌کنیم!

zoulnour mojtaba

اگرچه سند همکاری ایران با چین با انتقاد زیادی همراه بوده است و با اعتراضات زیادی روبرو شده، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفته است با روسیه نیز سندهای راهبردی و درازمدت مشابهی امضا خواهیم کرد.

به گفته مجتبی ذوالنور ایران با روسیه هم سندی مانند چین منعقد می‌کند

مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران روز دوشنبه نهم فروردین با اشاره به سند همکاری ایران و چین گفت: «جمهوری اسلامی ایران علاوه بر چین، به دنبال آن است که با روسیه هم سندهای دراز مدت و راهبردی منعقد کند». این اسناد راهبردی به گفته او شامل "تعاملات اقتصادی دوجانبه" و دیگر زمینه‌های همکاری مشترکی می‌شود.

 

خبرگزاری شفقنا به نقل از مجتبی ذوالنور نوشته است که وارد شدن در چنین مناسباتی با چین و روسیه و کشورهای همسایه "یکی از مهم‌ترین راه‌های بی‌تاثیر کردن تحریم آمریکا" علیه جمهوری اسلامی است.

به گفته او همکاری‌های مشترک یاد شده با این کشورها خدمات ریلی، جاده‌ای، پالایشگاه، پتروشیمی، خودروسازی، نفت، گاز، بنزین، محیط زیست و شرکت‌های دانش‌بنیان را در برمی‌گیرد.

 

این در حالی است که روز دوشنبه نهم فروردین (۲۰ مارس) در خیابان‌های تهران علیه امضای این سند تجمع اعتراضی رخ داده است.

سندی که مجلس هم به آن وقوف ندارد

ظاهرا جز عده‌ای انگشت‌شمار در بین مقام‌های ایران، حتی نمایندگان مجلس نیز از محتوای سند اطلاع دقیقی ندارند. به گفته رئيس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، این کمیسیون قصد دارد از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دعوت کند تا در صحن مجلس یا کمیسیون، "توضیحات لازم را در این زمینه به نمایندگان ارائه کند".

 

او گفته که «اگر در معاهدات و قراردادهای بین‌المللی تعهدی برای ایران در مقابل کشورهای دیگر ایجاد شده باشد»، باید به تصویب مجلس برسد و مجلس باید با «نقش نظارتی خود» بر روند این قراردادها « دقت کند تا مبادا منفعتی از منافع ملت مغفول واقع نشود».

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در حالی از "سندهای درازمدت و راهبردی" با روسیه سخن گفته که جوهر سند راهبردی ایران و چین و نگرانی‌های بسیاری که در ارتباط با آن مطرح شده، هنوز خشک نشده است.

یکی از مهم‌ترین علل نگرانی از "سند همکاری جامع با چین"، عدم شفافیت و بی‌اطلاع گذاشتن مردم از موارد مندرج در آن است. نگرانی که در آینده شامل حال سند همکاری با روسیه نیز احتمالا خوهد شد.

همچنین اگر سند همکاری با چین، ایران را با تعهداتی روبرو می‌کند که نیاز به نظارت مجلس دارد، روشن نیست چرا پیشاپیش وعده سندهای مشابه با روسیه داده می‌شود.

 

سندی که امکان نقد مشخص را گرفته است

وزیران خارجه ایران و چین روز شنبه، هفتم فروردین ( ۲۷ مارس)، سند همکاری جامع دو کشور که برای ۲۵ سال تنظیم شده است را در محل وزارت خارجه ایران در تهران امضا کردند.

 

ابعاد و جزئیات این سند روشن نیست و دولت ایران هیچ شفاف‌سازی درباره آن نکرده است. بنابر اخبار منتشر شده، هنوز هیچ قرارداد مشخصی درباره هیچ پروژه‌ای بسته نشده است. بسیاری ناظران مسایل ایران این احتمال را می‌دهند که هرگونه امضای توافق‌نامه‌ها یا قراردادی در این زمینه به دوران پس از تحریم‌های آمریکا موکول شود.

امکان نقد یا تحلیل دقیق این سند نیز مادام که جزئیات آن در اختیار اذهان عمومی قرار نگیرد، عملی نیست و اگر اعتراضی هم بشود، مبتنی بر شواهد و مدارک نیست و نمی‌تواند راه به جایی ‌ببرد.

 

منبع: دویچه وله