آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران گازدهی به چهارمین آبشار سانتریفیوژهای نسل آی‌آر-۲ام را آغاز کرده است

centrifuge ir2آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۱۲ فروردین گزارش داد حکومت ایران که پیشتر غنی‌سازی اورانیوم را با دستگاه‌های پیشرفته در بخش زیرزمینی تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده بود، بر تعداد دستگاه‌های خود افزوده است.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی در تازه‌ترین اقدام خود در نقض توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام، به استفاده از چهارمین آبشار از سانتریفیوژهای نسل آی‌آر-۲ام روی آورده است.

در گزارش آژانس آمده است این سازمان در روز چهارشنبه ۱۱ فروردین تایید کرد که حکومت ایران، گازدهی به آبشار ۱۷۴ سانتریفیوژهای نسل آی‌آر-۲ام را آغاز کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۸ اسفند اعلام کرد که ایران چهارمین آبشار از سانتریفوژهای غنی‌سازی نسل آی‌آر-۲ام را در زیرزمین تاسیسات هسته‌ای نطنز نصب کرده، اما تا آن زمان گاز هگزافلوراید به آن‌ها تزریق نشده بود.

این نسل از سانتریفیوژهای پیشرفته امکان غنی‌سازی اورانیوم را تا بالای پنج درصد فراهم می‌کند. این رقم بیش از ۳.۶۷ درصدی است که برجام به ایران اجازه داده است غنی‌سازی کند اما کمتر از ۲۰ درصد غنی‌سازی در تاسیسات فردو، در نزدیکی قم، است.

سال گذشته، حکومت ایران اقدام به انتقال سه آبشار از سانتریفوژهای پیشرفته خود به یک تاسیسات زیرزمینی در نطنز کرد. این در حالی است که بر اساس توافق هسته‌ای، ایران مجاز است فقط از سانتریفیوژهای آی‌آر-۱ برای غنی‌سازی استفاده کند.

ایران از ۱۱ آذر امسال که مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای دولت را مکلف کرد در صورت عدم رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند، به برنامه هسته‌ای خود سرعت داده است.

منبع: رادیو فردا