هماهنگی های اوکراین و کانادا پیش از مذاکرات بعدی با رژیم ولایت فقیه در بارۀ سرنگونی هواپیمای اوکراینی در تهران

havapeyma ukrain bal دویچه وله فارسی: وزیران خارجه اوکراین و کانادا در یک تماس تلفنی مواضع خود را برای دور جدیدی از گفتگوها با ایران در مورد هواپیمای سرنگون ‌شده توسط سپاه پاسداران هماهنگ کردند. طرفین خواستار اجرای عدالت برای قربانیان و مجازات عاملان هستند.
 
وزارت خارجه اوکراین اعلام کرد که دمیترو کولِبا، وزیر خارجه این کشور و مارک گارنو، همتای کانادایی او در یک تماس تلفنی خود را برای دور جدیدی از گفتگوها با مقامات ایران آماده کرده‌اند.
 
موضوع این گفتگوها پرسش‌ های عدیده در مورد علت سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی است که در ماه ژانویه ۲۰۲۰ توسط دو موشک نیروی هوا-فضای سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و تمام ۱۷۶ سرنشینان آن جان باختند.
 
در اطلاعیه وزارت خارجه اوکراین آمده است: «طرفین هماهنگی ‌هایی در خصوص اقدامات بیشتر به منظور ایجاد موضع مشترک پیش از دور بعدی مذاکرات با ایران درخصوص سرنگونی پرواز PS752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین داشتند. طرفین بر اولویت پایدار دستیابی به عدالت برای قربانیان و بستگان‌شان و اطمینان حاصل کردن از مجازات حتمی افرادی که مسئول این تراژدی بوده‌اند، تاکید کردند.»
 
پیش از این دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین روز چهارشنبه ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) در پیامی فیس ‌بوکی بشد‌ت از گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در باره علت سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین انتقاد کرده بود.
 
کولبا نوشت، این گزارش "تلاشی ریاکارانه برای پنهان كردن دلایل واقعی سرنگونی هواپیما" است. او تأکید کرد: «اجازه نمی ‌دهیم ایران واقعیت را پنهان کند، اجازه نمی ‌دهیم (ایران) از زیر بار مسئولیت این جنایت، شانه خالی کند.»
 
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در اوتاوا به خبرنگاران گفت: «ما پیش و بیش از هر چیز به تلاش برای تحقق وعده‌ ای که به خانواده‌ ها داده‌ ایم ادامه می ‌دهیم، تا معلوم شود دقیقاً چه خلافی صورت گرفته و ایران مسئولیت خود را در قربانی شدن این همه انسان بپذیرد.»
 
ترودو گفت که با سایر کشورهای ذینفع برای احقاق حقوق قربانیان فاجعه و بازماندگان آنها همکاری خواهد کرد.
 
هواپیمای مسافربری اوکراینی بامداد ۸ ژانویه ۲۰۲۰، برابر ۱۸ دی ماه ۹۸ به فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی (امام) تهران با شلیک دو موشک از سوی پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند. قربانیان از کشورهای کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا بودند.