هشدار سازمان هواشناسی درباره خشکسالی شدید در بیشتر نقاط ایران

khoshksali

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران گفته در سال ۱۴۰۰ بیشتر نقاط ایران دچار خشکسالی شدید خواهد شد.

«احمد وظیفه»، روز شنبه ۱۴ فروردین به خبرگزاری ایسنا گفت طی دو هفته ابتدایی فروردین ماه در کل کشور تنها ۱۷ میلیمتر بارش اتفاق افتاده که این میزان نسبت به میانگین بلند مدت کشور حدود ۸۵ درصد کمتر است.

این مقام سازمان هواشناسی ایران از دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان به‌عنوان استان‌هایی یاد کرد که بیش از ۹۰ درصد کمتر از میانگین بلند مدت کشور بارش داشته‌اند.

احمد وظیفه همچنین گفت که استان‌های یزد، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، بوشهر و اصفهان در دو هفته اول بهار هیچ بارشی دریافت نکرده‌اند.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود که بارندگی در تعدادی دیگر از استان‌ها ازجمله چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سمنان، قم و لرستان طی نوروز ۱۴۰۰ در حد یک میلیمتر و حتی کمتر از آن بوده است.

به گفته وی از ابتدای مهرماه تاکنون در کشور حدود ۱۱۰ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به حد نرمال ۳۹ درصد و نسبت به سال گذشته ۴۹ درصد کمتر است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه به‌دلیل بارش‌های خوب طی سال آبی زراعی گذشته ممکن است ذخیره سدها در کشور مناسب باشد، هشدار داد که به‌زودی و همزمان با شروع فعالیت کشاورزی طی امسال، آثار کم بارشی را بر سدهای کشور خواهیم دید.