موج سهمگین کرونا در ایران؛ سه برابر شدن فوتی‌ها در تهران

Corona-Faragiri

وزیر بهداشت از مواجهه با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا خبر داد و سازمان بهشت زهرا از سه برابر شدن فوتی‌های تهران. تعداد شهرهای در وضعیت قرمز کرونایی در ایران دو برابر شده که شامل تهران و برخی کلانشهرها هم می‌شود.

موج چهارم شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ که مسئولان و کارشناسان در روزهای گذشته در مورد آن هشدار می‌دادند خیلی سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها بخش بزرگی از ایران را در بر گرفته است.

سعید نمکی صبح دوشنبه، ۱۶ فروردین با حضور در نشست کمیسیون بهداشت مجلس در تشریح وضعیت کنونی شیوع کرونا گفت: «ما وارد عرصه جدیدی شدیم و این موج را بسیار سهمگین‌تر از چیزی می‌بینم که برخی دوستان می‌بینند.»

به گزارش خبرگزاری "خانه ملت" وزیر بهداشت در این نشست وضعیت کنونی پاندمی کرونا در ایران را "ایام پرچالشی" خواند که می‌شد جلوی آن را گرفت.

او در یادداشتی که دو روز پیش در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده به خاطر بی‌توجهی به نظر کارشناسان و جلوگیری نکردن از انجام سفرهای نوروزی از مسئولان به شدت انتقاد کرد.

 

افزایش شمار مبتلایان و بستری شدگان در روزهای گذشته بیشتر به ترددها و خریدهای نوروزی اسفند ماه مربوط می‌شود و انتظار می‌رفت تاثیر مسافرت‌ها، دید و بازدیدها و سیزده ‌به در رفتن‌ها به مرور آشکار شود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ۱۴ فروردین ماه با اشاره به این که برخی استان‌ها وارد موج چهارم پاندمی شده و برخی دیگر در استانه ورود به آن هستند، پیش‌بینی کرده بود که اثر مسافرت‌های نوروزی در افزایش شدید موارد ابتلا در ده روز آینده مشاهده شود.

 

۴۲ شهر جدید در وضعیت قرمز

به نظر می‌رسد این اتفاق زودتر در حال رخ دادن است. ستاد ملی مقابله با کرونا با انتشار نقشه جدید رنگ‌بندی کرونایی مناطق ایران نوشته که در فاصله یک روز ۴۲ شهر از جمله مرکز هفت استان در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) کرونایی قرار گرفته‌اند.

 

هفت برابر شدن شهرهای قرمز از اول فروردین

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت شمار شهرهای در وضعیت قرمز کرونا اول فروردین ۱۲ شهر بوده، روز گذشته ۴۷ شهر و اکنون نزدیک به ۹۰ شهر در وضعیت بسیار پرخطر کرونایی قرار دارند.

به این ترتیب تعداد شهرهای در وضعیت قرمز از ابتدای امسال تا کنون بیش از هفت برابر و از روز گذشته تا امروز نزدیک به دو برابر افزایش داشته است.

 

این روند افزایشی در آمار روزانه ابتلا، بستری و مرگ بر اثر بیماری کووید۱۹ نیز آشکار است. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در شبانه روز گذشته ۱۳ هزار و ۸۹۰ مورد ابتلای جدید به کرونا شناسایی شده و ۱۷۲ نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند.

سیما سادات لاری می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته بیش از دو هزار نفر بستری شده‌اند و نزدیک به چهار هزار و ۱۰۰ نفر تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

 

شمار موارد بستری در میان مبتلایان شناسایی شده هشتم فروردین برای نخستین بار از روزهای پایانی آذر ماه به این سو از مرز هزار نفر فراتر رفت و از آن روز تا کنون بیش از دو برابر شده است.

آمار مرگ و میر در میان مبتلایان به کرونا نیز از میانه بهمن ماه تا ۱۳ فروردین فقط در دو روز سه رقمی بود اما از آن پس همواره بالای صد نفر بوده است.

 

سه برابر شدن آمار فوتی‌های تهران در سال جدید

وزارت بهداشت آمار تفکیکی موارد ابتلا و مرگ در استان‌ها را به طور منظم منتشر نمی‌کند اما اظهارات مسئولان محلی گاهی تصویری روشن‌تر از وضعیت مناطق مختلف به نمایش می‌گذارد.

 

سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا ۱۶ فروردین در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد که از ابتدای تیرماه تا پایان سال گذشته نمودار قربانیان کرونا در تهران تقریبا خطی و میانگین آن حدود ۲۰ نفر در روز بود و این رقم اکنون به حدود ۶۰ نفر افزایش یافته است.

مدیرعامل بهشت زهرا شرایط را بسیار نگران‌کننده توصیف کرده و می‌گوید تمام مدیران و همکاران این سازمان از روز گذشته "دوباره آرایش بحرانی" به خود گرفته‌اند.

 

نیمی از شهرها در وضعیت قرمز و نارنجی

در حال حاضر مرکز ۱۳ استان ایران در وضعیت قرمز و نارنجی (پرخطر) قرار دارند و به گفته ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت اکنون ۲۲۷ شهرستان ایران در این دو وضعیت هستند که شامل نیمی از شهرهای ایران می‌شوند.

به دلیل شروع موج بسیار شدید جدید پاندمی کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا برای شهرهای در وضعیت قرمز، از جمله پایتخت محدودیت‌های تازه‌ای اعلام کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامرضا عباس پاشا در تشریح این محدودیت‌ها گفته است که تمام اداره‌ها و مراکز دولتی با کارهای ضروری می‌توانند حداکثر ۵۰ در صد و با کارهای غیرضروری حداکثر ۳۰ درصد از همکاران خود را به صورت حضوری به کار بگیرند.

همچنین برگزاری تمام نشست‌ها و گردهمایی‌های غیرضروری ممنوع و حداکثر تعداد شرکت‌کننده در جلسه‌های ضروری نباید بیش از ۱۵ نفر باشد.

پیش از این ورود خودروهای غیربومی از مبدا و به مقصد تمام شهرهایی که در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند ممنوع اعلام شده بود.

 

مراسم ماه رمضان که هفته آینده آغاز می‌شود یکی دیگر از چالش‌هایی است که نگرانی‌های زیادی را دامن زده است. ستاد ملی مقابله با کرونا برگزاری این مراسم در شهرهای زرد و آبی را مجاز اعلام کرده که با توجه به افزایش شدید شهرهای قرمز و نارنجی طی یک روز ملاک مناسبی به نظر نمی‌رسد.