آنتونی بلینکن: بازگشت به توافق هسته‌ ای سال ۲۰۱۵ اولین گام برای جلوگیری از دسترسی ایران به بمب اتمی است

blinken anthony آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در اظهاراتی که نشان دهنده ادامه پروژه ایران هراسی این کشور است مدعی شد تهران به سرعت درحال توسعه برنامه اتمی خود است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بلومبرگ، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در اظهاراتی خطاب به «رابرت منندز» سناتور دموکرات از ایالت نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا مدعی شد که تهران به سرعت در حال توسعه برنامه اتمی خود است و بازگشت به توافق هسته‌ ای سال ۲۰۱۵ اولین گام برای جلوگیری از دسترسی ایران به بمب اتمی است.
 
سناتور منندز این پرسش را مطرح کرد که «چه چیزی باعث می‌شود باور کنیم که در واقع بازگشت به پایبندی (به برجام) در ازای پایبندی، منجر به چیزی قدرتمندتر از آنچه که داشتیم می‌شود؟»
 
بلینکن در پاسخ گفت: «دو نکته وجود دارد. نکته اول پایبندی در ازای پایبندی. اگر ما به آنجا برسیم و این یک کار بزرگ خواهد بود اگر بتوانیم به آن برگردیم، و این باید نخستین گام باشد نه آخرین گام. من با این موافقم. ما با یک چالش ضروری روبرو هستیم که طبق نقطه نظر شما، برنامه هسته‌ای ایران به سرعت در حال پیشرفت است. آنها (ایران) در حال غنی سازی اورانیوم در سطوح بالاتر به میزان ۲۰ درصد و یا حتی ۶۰ درصد است. در موارد کوچک‌تر، ایران در حال استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته است».
 
وی در ادامه ادعاهایش افزود: «زمان دستیابی (به سلاح هسته‌ای) که در توافقنامه منظور شده بود- توافقنامه‌ای که به تصدیق نیروهای امنیتی ما و همینطور کارشناسان بین‌المللی طبق چارچوب خود عمل می‌کرد- یکسال بود. اما حالا طبق برخی گزارش‌های منتشر شده، این زمان به چند ماه کاهش یافته است. و اگر این روند غنی سازی در سطوحی که آنها (ایران) در حال انجام آن هستند، ادامه یابد، این دوره زمانی در نهایت به چند هفته تقلیل می‌یابد. پس این یک مسئله واقعی است. منافع ما در این است که این مشکل هسته‌ای را مدنظر قرار دهیم زیرا یک ایران دارای سلاح هسته‌ای یا توانایی تولید مواد فسیلی لازم ظرف مدت کوتاه موضوعی به مراتب بدتر خواهد بود».
 
این در حالی است که «ند پرایس» سخنگوی وزارتخانه تحت امر بلینکن نیز شامگاه چهارشنبه به وقت واشنگتن در یک‬ نشست‬ خبری‬ مدعی نگرانی فزاینده ایالات متحده نسبت به عدم ارائه اطلاعات هسته‌ای لازم از سوی ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد. وی در ادامه تأکید کرد که واشنگتن از مدیرکل آژانس و این نهاد ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای در پیگیری درخواست خود برای دریافت اطلاعات موردنیاز از سوی تهران حمایت می‌کند.
 
اما از سوی دیگر، تروئیکای اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران نیز روز چهارشنبه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه‌ای را درباره فرایند راستی آزمایی و نظارت بر برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (قطعنامه تأیید برجام) صادر کردند.
 
تروئیکای اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران بدون اشاره به نقض تعهدات برجامی آمریکا در سال ۲۰۱۸ همراه با انفعال اروپا در قبال تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در این بیانیه ادعا کردند: «ما به عنوان سه کشور اروپایی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبندیم! این توافق چنانچه به صورت کامل اجرا شود، در راستای منافع امنیتی جمعی همه ما است».
 
***
 
ند پرایس: مؤثرترین راه مطمئن که ایران هرگز نتواند با سلاح هسته‌ ای تهدید کند، بازگشت به برجام است
 
ایرنا: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با این ادعا که برنامه هسته‌ای ایران بدون برجام، خطرناک‌تر می‌شود، گفت فشار انتخابات ایران چیزی را بر مذاکرات وین دیکته نمی‌کند. 
 
به گزارش ایرنا، ند پرایس در نشست خبری روز چهارشنبه خود درباره دور بعدی مذاکرات وین اظهار کرد: ما انتظار داریم که رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در روزهای آینده، احتمالاً اوایل هفته بعد، به وین بازگردد تا در آن دور ششم مذاکرات غیرمستقیم از طریق اعضای باقی‌مانده برجام با ایرانیان شرکت کند.
 
وی افزود: وقتی صحبت از آژانس انرژی هسته ای بین‌المللی می‌ شود، ما به شدت نگران هستیم که ایران هنوز اطلاعاتی را که مورد نیاز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل سؤالات مربوط به مواد هسته‌ ای احتمالی اعلام نشده، ارائه نداده است. 
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: این سؤالات مربوط به تعهدات اساسی ایران در توافقنامه پادمان جامع با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ ای است که توسط پیمان منع گسترش سلاح‌ های هسته‌ ای یا ان‌ پی‌ تی لازم است و یک موضوع جدا از تعهدات برجامی ایران است. 
 
پرایس اظهار کرد: ما به طور کامل از گروسی مدیرکل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کنیم که در پی این اطلاعات مورد نیاز از ایران است.
 
وی ادامه داد: ایران باید به طور کامل و معناداری با آژانس بین‌ المللی انرژی هسته ای تطابق داشته باشد و باید این کار را بدون تأخیر بیشتر انجام دهد. ما می‌ فهمیم که ایران و آژانس بین‌ المللی انرژی هسته ای در روزهای آینده ممکن است دوباره برای گفتگو در مورد این مسائل دیدار کنند و ما از نزدیک و به طور کامل از مدیر کل حمایت خواهیم کرد مادامی که او درگیر این موضوع است.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: در پاسخ به این سؤال که آیا ایران هنگام دیدار رئیس جمهوری با همتایان اروپایی خود در روزهای آینده موضوع گفتگو خواهد بود یا خیر گفت: نمی‌ خواهم از کاخ سفید پیشی بگیرم.
 
پرایس درباره تأثیر انتخابات ایران و اینکه آمریکا هیچ فشاری برای تحقق این مذاکرات و توافق با ایران ندارد، گفت: ما درک می کنیم که این یک چالش است که ما باید آن را درمان کنیم و خیلی فوری با آن برخورد کرده‌ ایم، اما این به هیچ وجه تحت تأثیر تقویم انتخاباتی نیست. 
 
وی افزود: این امر چیزی غیر از این واقعیت دیکته نمی‌ کند که هرچه ایران از سختگیر ترین رژیم تأیید و نظارت که تاکنون مذاکره شده است مصون بماند، برنامه هسته‌ ای ایران به طور بالقوه خطرناک‌ تر می شود.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: بلینکن وزیر خارجه طی دو روز گذشته در کنگره با جزئیات در این مورد صحبت کرد و اظهار داشت که وقتی برجام شروع به کار کرد، مزیت فوق‌ العاده آن این واقعیت است که باعث افزایش "زمان شکست" فعالیت هسته‌ای ایران شد.
 
پرایس اضافه کرد: برجام زمان حرکت ایران به سمت مواد شکافت‌ پذیر را به یکسال رسانده بود، افزود: اکنون که ایران از این مفاد مهم در برجام فاصله گرفته است، ایران توانسته از فناوری از جمله سانتریفیوژهای پیشرفته تر، مقادیر بیشتری از مواد هسته‌ ای را جمع‌ آوری کند که به آن اجازه می‌ دهد بار دیگر "زمان شکست" را به سطحی کاهش دهد که ما مطمئناً با آنها راحت نیستیم و ما فکر نمی‌کنیم متحدان و شرکای هم با آن راحت باشند.
 
وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که ما با این مسأله بسیار فوری برخورد می‌کنیم. ما در وین درگیر دیپلماسی هستیم زیرا معتقدیم که دیپلماسی با دوام‌ترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. 
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: مؤثرترین راه برای اطمینان از اینکه ایران هرگز نمی‌ تواند ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای منطقه یا جاهای دیگر را با سلاح هسته‌ ای تهدید کند، بازگشت به برجام است.