لغو تحریم های امریکا بر علیه بیش از ١٢ مسئول و اعمال تحریم های جدید بر علیه دیگر مسئولان در رژیم ولایت فقیه

Tahrim-Usa-1 روزنامه آمریکایی در گزارشی تأکید کرد که لغو تحریم های واشنگتن علیه تهران با هدف کاهش فشار علیه ایران انجام شد.
 
به گزارش خبرآنلاین، وال استریت ژورنال نوشت: دولت بایدن تحریم های بیش از ١٢ مقام سابق ایران و شرکت های انرژی را لغو کرد، اقدامی که در جریان متوقف شدن مذاکرات هسته ای صورت گرفت و به گفته مقامات آمریکایی، تعهد واشنگتن در زمینه کاهش فشار گسترده تر در صورت تغییر رفتار تهران است.
 
این روزنامه آمریکایی ادامه داد: وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه تحریم ها علیه مقامات ارشد سابق شرکت ملی نفت ایران و چندین شرکت مربوط به حوزه حمل و نقل و تجارت و همچنین محصولات پتروشیمی را لغو کرد.
 
با این حال، ایالات متحده همچنین تحریم های جدیدی را علیه گروهی از افراد و شرکت ها که به تأمین مالی نیروی قدس سپاه و حوثی‌ های یمن (انصارالله یمن) کمک می‌ کردند اعمال کرد.
 
این روزنامه در ادامه نوشت: در همین حال، مذاکره کنندگان آمریکایی و ایرانی تلاش کرده اند تا شکاف های اساسی در گفتگوهای هسته ای و امنیتی در وین را برطرف کنند. 
 
در همین راستا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: این اقدامات نشان دهنده تعهد ما برای لغو تحریم ها در صورت تغییر وضعیت یا رفتار توسط افراد تحریم شده است.
 
مقامات آمریکایی در حال آماده سازی برای از سرگیری دور ششم مذاکرات برای احیای توافق هسته ای با ایران و گروهی از قدرت های بزرگ هستند. با توجه به اظهارات مقامات، انتظار می رود مذاکرات آخر این هفته از سر گرفته شود.
 
مقامات آمریکایی و اروپایی گفته اند که اختلافات اساسی بین واشنگتن و تهران درباره اینکه چه کسی باید برای بازگرداندن توافق هسته ای اقدام کند، همچنان ادامه دارد. 
 
وال استریت ژورنال با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران نوشت که غربی ها ۱۸ ژوئن یعنی ۲۸ خردادماه را بعنوان یک تاریخ هدف برای تکمیل کردن مذاکرات می دانند.
 
این روزنامه ادامه داد: مقامات آمریکایی گفته اند که بعنوان بخشی از توافق نامه بازگرداندن توافق سال ۲۰۱۵، آمادگی لازم را برای لغو بیشتر تحریم های انرژی در بخش های نف، پتروشیمی و حمل و نقل ایران دارند. 
 
***
 
وال استریت ژورنال: جو بایدن تحریم چندین شرکت و مقام سابق ایرانی را لغو کرد
 
العربیه فارسی: این تحریم‌ ها تلاش آمریکا برای نشان دادن تعهدشان به کم کردن فشار‌ها بر تهران در صورت تغییر رفتار ایران است.
 
روزنامه «وال استریت ژورنال»، گزارش داد که دولت جو بایدن، در یک گام بزرگ، روز پنجشنبه، تحریم‌ها علیه بیش از ده مقام سابق ایرانی و برخی شرکت‌های انرژی را لغو کرد.
این روزنامه گفته این اقدام به دلیل توقف مذاكرات هسته‌ای در وین صورت گرفته است. وال استریت ژورنال همچنین به نقل از مقامات آمریكایی نوشته كه این اقدام بایدن برای نشان دادن تعهد واشینگتن برای كاهش فشار حداکثری در صورت تغییر رفتار تهران، رخ داده است.
 
بنا به این گزارش، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه تحریم‌ها علیه مقامات ارشد سابق شرکت ملی نفت ایران و چندین شرکت حمل و نقل و تجارت محصولات پتروشیمی را لغو کرد.
 
این در حالی است که وزارت خزانه‌داری آمریكا روز پنجشنبه از تحریم چندین نهاد و فرد یمنی و سوری مرتبط با تحریم‌های ایران خبر داد و گفت که این تحریم‌ها علیه شبکه‌ای وابسته به سپاه پاسداران ایران است که از شبه‌نظامیان حوثی حمایت می‌کند.
 
با این حال، ارتش ایران روز پنج‌شنبه از ورود یک ناوگروهش به اقیانوس اطلس خبرداد. اين اقدام هم‌زمان با هشدار تند واشینگتن درباره انتقال تسلیحات، قایق‌های تندرو و موشک‌های دوربُرد از ایران به ونزوئلا صورت می‌گیرد.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه، درباره این اقدام ایران، گفت: «ما آماده‌ایم اقتدار عملی خودمان را در این زمینه نشان دهیم. اقدام ما می‌تواند شامل اعمال تحریم علیه بازیگرانی باشد که به ایران امکان تداوم رفتار‌های تهاجمی و صدور اسلحه به نیروهای نیابتی‌اش را می‌دهد.»
 
پرایس همچنین درباره ادامه تهدیدات منطقه‌ای ایران گفت: «در حالی که مشغول همکاری با شرکایمان در 5+1 برای مهار برنامه هسته‌ای ایران هستیم، در صورتی که این کشور بخواهد جهت تجاوز به شرکای ما اقدام به صدور اسلحه به بازیگران نیابتی بکند، آماده تحمیل فشار بر آن هستیم.
 
با این حال پرایس با اشاره به آغاز دور ششم مذاکرات احیای برجام گفت: «تا آنجا که به ایرانی‌ها مربوط می‌شود این فرصتی برای آنان است تا قدم‌هایی که برای بازگشت به تعهدات برجامی‌شان نیاز است را محکم بردارند».
 
پرایس افزود: «این به ما کمک می‌کند تا تصمیمات لازم برای بازگشت به برجام و فهم اینکه کدام تحریم‌ها باید لغو شود را بگیریم، تحریم‌هایی که در تناقض با برجام است».