تحریم ۸ شرکت صادر کنندۀ تجهیزات نظامی به ایران توسط امریکا/ تحریم ۳۴ شرکت در کشورهای مختلف

Tahrim-Usa-1 رادیو فردا: ادارۀ صنایع و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه ۱۸ تیر ماه اعلام کرد که ۳۴ شرکت، از جمله ۸ شرکتی را که تجهیزات آمریکایی برای کمک به توسعه برنامه نظامی ایران ارسال می‌ کردند، تحریم کرده است.
 
این گزارش که در وبسایت وزارت بازرگانی منتشر شده است، می‌ افزاید، ۱۴ شرکت مستقر در چین که روز جمعه به لیست تحریم‌ های آمریکا اضافه شده، متهم به همکاری با دولت چین برای نقض حقوق اویغورهای این کشور هستند و ۸ شرکت نیز در رابطه با برنامه نظامی ایران تحریم شده‌ اند.
 
وزارت بازرگانی آمریکا فعالیت این شرکت‌ ها را در تضاد با منافع آمریکا عنوان کرده و از شرکت‌ های داخلی خواسته است با آنها همکاری نکنند.
 
این گزارش می‌ افزاید، ۱۴ شرکت، از جمعه شرکت‌ های فن‌ آوری، در رابطه با کمک به دولت چین برای بازداشت گسترده و نقض حقوق اویغورها، قزاق‌ ها و اقلیت مسلمان این کشور همکاری داشته‌ اند.
 
بر اساس این گزارش، دولت چین علیه این اقلیت‌ ها مرتکب «جنایت علیه بشریت و نسل‌ کشی» شده است.
 
جینا ریموندو وزیر بازرگانی آمریکا با انتشار بیانیه‌ ای گفته است، این وزارتخانه قویاً متعهد به اقدامات قاطع برای هدف قرار دادن نهادهایی است که مرتکب مشارکت در نقض حقوق بشر در استان سین‌ کیانگ چین یا استفاده از تکنولوژی آمریکایی برای کمک به نوسازی توان نظامی بی‌ثبات کننده این کشور هستند.
 
وی گفته است آمریکا کنترل‌ های سفت و سختی بر دولت‌ ها، شرکت‌ ها و افرادی که در صادرات تجهیزات آمریکایی برای برنامه نظامی کشورهایی مانند چین، ایران و روسیه دست دارند، اعمال خواهد کرد؛ چرا که این اقدامات در تضاد با ارزش‌ های ایالات متحده و امنیت این کشور است.
 
وزارت بازرگانی آمریکا می‌ گوید، در همین راستا ٨ شرکت را که صادرات اقلام آمریکایی ممنوع شده برای برنامۀ نظامی ایران را تسهیل کرده‌ اند، به لیست سیاه ایالات متحده اضافه کرده است.
 
شرکت‌ های دیگری نیز در رابطه با صادرات تجهیزات الکترونیکی آمریکایی با مصرف نظامی به روسیه، تحریم شدند.
 
از میان ۳۴ شرکتی که تحریم شده، ۲۳ شرکت از خود چین، ۶ شرکت از روسیه، ٢ شرکت کانادایی، همچنین شرکت هایی از ایران، لبنان، هلند، پاکستان، سنگاپور، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، امارات و همچنین ۵ شرکت از بریتانیا وجود دارند.

در این رابطه