اعتراضات در ایران؛ تشدید تدابیر امنیتی در تعدادی از شهرهای خوزستان

tazahorate mardome khuzestan

گزارش‌ها حاکی است در نهمین شب اعتراضات به بی‌آبی در استان خوزستان، تعدادی از شهرهای این استان شاهد تشدید تدابیر امنیتی از جمله با حضور سنگین نیروهای پلیس و بسیج در خیابان‌ها بودند.

همزمان اینترنت در شهرهایی که در ۹ روز اخیر کانون اعتراضات به بی‌آبی بوده‌اند، قطع شده یا سرعت آن به شدت کاهش یافته است.

از سوی دیگر گزارش‌هایی در خصوص بازداشت گسترده معترضان در شهرهای اهواز، سوسنگرد، شادگان، حمیدیه، شوش و ماهشهر توسط نیروهای سپاه پاسداران منتشر شده است. گفته می‌شود که بازداشت شدگان ‌ به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

تصاویر و عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از سوسنگرد بیانگر این است ورودی این شهر و برخی از خیابان‌های اصلی آن با دیواره‌های بتونی مسدود شده‌اند.

برخی گزارش‌ها حاکی است که در سوسنگرد همچنان برق و اینترنت کاملا قطع هستند. این در حالی است که شب گذشته دمای این شهر ۴۸ درجه بود.

تصاویر منتشر از مسجدسلیمان نیز حاکی از استقرار سنگین نیروهای امنیتی در خیابان‌های این شهر است. ماشین‌ها و خودروهای ضد شورش در شماری از مناطق این شهر حضور دارند.

گزارش‌ها از شهر شوش هم حاکی از تشدید تدابیر امنیتی در این شهر است.

در همین حال به رغم تشدید تدابیر امنیتی٬ برخی از گزارش‌ها حاکی از برگزاری تجمع اعتراضی شهروندان در ماهشهر است.

ویدئوهایی نیز از شهر اهواز منتشر شده است که نشان می‌دهند که شامگاه جمعه در کوی دایره معترضان با آتش زدن لاستیک و دیگر اشیا خیابان‌های این منطقه را مسدود کرده‌اند.

تصاویر ویدئویی از یک تجمع در حمایت از اعتراضات خوزستان میبد یزد نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

سفر جهانگیری به خوزستان

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران بلندپایه ترین مقام دولت جمهوری اسلامی که به دنبال اعتراضات گسترده در استان خوزستان به بی آبی روز جمعه به این استان سفر کرده است.

اسحاق جهانگیری ابتدا از سد کرخه در شمال استان خوزستان و در حومه اندیمشک بازدید کرد و پس از آن به اهواز رفت.

معاون اول رئیس جمهوری ایران سپس در نشستی با حضور مقام های این استان و همچنین سران عشایر در مجتمع فجر سپاه پاسداران اهواز حضور یافت.

براساس ویدئوهای منتشر شده توسط خبرگزاری فارس ، وابسته به سپاه پاسداران، در این نشست شماری از حاضران به اسحاق جهانگیری اعتراض کردند.

بر اساس ویدئو منتشر شده در خبرگزاری فارس، یکی از حاضران خطاب به اسحاق جهانگیری گفت، «مردم از گفتار درمانی خسته شده‌اند.»

فردی دیگری که کت و شلوار پوشیده بود خطاب به معاون اول رئیس جمهوری ایران گفت٬ آب را به روی مردم بستید مردم هم بلند شدند و زد و خورد شد و ما شهید دادیم٬ کشته دادیم. آقای جهانگیری آمده اینجا به ریش مردم می‌خندد. اگر حرف رهبر را که اینقدر به شما گفت اگر عمل می کردید، اینطور نمی شد.

به گزارش ایرنا، شیخ موسی کروشاتی، یکی از بزرگان عشایر عرب خوزستان، نیز در این نشست خواستار آزادی فوری دستگیرشدگان اعتراضات اخیر شده است.

شیخ موسی کروشاتی اضافه کرده است: «بیکاری، محرومیت‌ها و بی توجه‌های مربوط به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در شهرها و روستاهای استان از جمله مطالبات مردم است؛ بنابراین آب تنها خواسته خوزستانی‌ها نیست.»

عفو بین‌الملل نیز روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در اعتراضات اخیر در استان خوزستان به بی آبی دست‌کم هشت نفر کشته شده‌اند. عفو بین الملل همچنین از مقامات ایرانی خواسته است تا استفاده از سلاح‌ و زور علیه معترضان را متوقف کنند.

این در حالی است که رسانه‌های حکومتی می‌گویند تاکنون چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی در این اعتراضات کشته شده‌اند. تاکنون آماری از تعداد زخمی‌ها و بازداشت‌شدگان ارائه نشده است.

در همین زمینه، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، جمعه از مقامات جمهوری اسلامی خواست به‌جای اعمال فشار و زور بیش از حد برای سرکوب معترضان خوزستان، با بحران مزمن کمبود آب در این استان مقابله کنند.

 

 

منبع: رادیو فردا


در این رابطه