مخالفت حاکمیت فاشیستی طالبان با تظاهرات اعتراضی مردم افغانستان/ یک شعار شیر زنان: کابینۀ بدون زن ناکام است

Afghanistan-Beiragh-1انقلاب اسلامی در هجرت- محمد رضا راعی: اسلام، مرتبط با واژۀ قرآنی سَّلْمِ (۱)، به معنی صلح است. صلح، مفهومی پایدار و عاری از هرگونه تقابل بین مسلط و زیر سلطه است. دین صلح اسلام، هیچگونه اکراهی را نه در شروع پذیرش دین، و نه در جریانِ عمل به دین، نمی تواند برتابد. بدین لحاظ، دین اسلام، نمی تواند، دین سؤال کردن و نقد و کنجکاوی و هوشیاری مرتب، نباشد: انسان، به دلیل سؤال نکردن و نقد نکردنِ پیشنهادِ شیطان، مبنی بر خوردن میوۀ ممنوعه برای همتای خداوند شدن، گرفتار وسوسۀ شیطان شد. مردم افغانستان، و بخصوص شیر زنان افغانستان، برای  اعتراضات خود به حاکمیتِ متکی به اسلحه و زور و فاشیستی طالبان، نه تنها لازم نیست که از آنها اجازه بگیرند، بلکه بر حق است که اعتراض نموده و کفرِ اکراهِ چنین حاکمیتی را نپذیرند. معنیِ صریحِ کفر در قرآن، پشت کردن به حق است. خداوند، حق است، تمام هستی، حق بوده و بر مبنایِ تمام حقوق، و نه برخی حقوق، بنا گرفته است. زن بر حق و بر فطرت پاک خدایی خلق شده است. هر انسان مسلمان، و هر انسان آزاده ای، هیچگونه تحمیل و اکراهی را به هنگام تأمل و تصمیم، صحیح نیست که بپذیرند، چه برسد که از انواع فاشیستی طالبانی و فاشیستی ولایت مطلقۀ فقیهی هم باشند.
 
rfi فارسی: در حالیکه در روزهای اخیر، بسیاری از شهرهای افغانستان شاهد تظاهرات اعتراضی شهروندان و بویژه زنان علیه حکومت طالبان بوده است، گروه طالبان اعلام کرد که برگزاری هرگونه تظاهرات و راهپیمایی بدون مجوز ممنوع است و حتی شعارهای اعتراضی باید از قبل با نیروهای دولتی هماهنگ شده باشند. 
 
وزارت داخله دولت جدید طالبان موسوم به «امارت اسلامی افغانستان»، شامگاه چهارشنبه ۸ سپتامبر/ ۱۷ شهریور، با انتشار اطلاعیه‌ ای در کانال تلگرامی این گروه، برگزاری هرگونه راهپیمایی و تظاهرات اعتراضی بدون مجوز را ممنوع اعلام کرد.
 
در این بیانیه آمده است: «در روزهای گذشته، تظاهرات گسترده ای در کابل و سایر ولایات افغانستان برگزار شد که امنیت و آرامش شهروندان غیرنظامی را برای چندمین روز متوالی مختل می کند».
 
وزارت داخله دولت جدید طالبان در این بیانیه تأکید کرده است: «برگزاری هرگونه تظاهرات باید قانونی باشد و مستلزم دریافت مجوز از سوی وزارت دادگستری و سایر نهاد‌های مربوطه است».
 
در ادامۀ این بیانیه آمده است: «اهداف، شعارهای اعتراضی و سایر جزئیات تظاهرات نیز باید از قبل مشخص باشد و ۲۴ ساعت قبل از برگزاری باید مورد تأیید نهادها و نیروهای دولتی قرار بگیرد».
 
وزارت داخله دولت طالبان همچنین هشدار داد: «متخلفان با مجازات و برخورد شدید قانونی مواجه خواهند شد و در صورت تخلف در این زمینه مسئولیت عواقب آن بر عهدهٔ متخلفان خواهد بود».
 
این بیانیه در ادامه می افزاید: «تا زمانی که تمام مراحل قانونی در این زمینه به پایان نرسیده است، نباید هیچگونه تظاهراتی برگزار و موجب نگرانی شهروندان شود».
 
بیانیۀ وزارت داخلۀ دولت جدید طالبان، در پی چندین روز تظاهرات اعتراضی شهروندان در افغانستان و برخورد خشن نیروهای این گروه با آنان منتشر شده است.
 
در روزهای اخیر بسیاری از شهرهای افغانستان، از جمله کابل، غزنی، مزار شریف و فیض آباد مرکز ولایت بدخشان، شاهد تظاهرات اعتراضی شهروندان و بویژه زنان، در حمایت از جبهۀ مقاومت پنجشیر، بر‌ علیه حکومت طالبان و سیاست های پاکستان بوده است.
 
شمار زیادی از زنان افغانستان، روز چهارشنبه در کابل و شهرهای دیگر این کشور، به خیابان ها آمدند و شعارهایی چون «کابینه بدون زن ناکام است» را سر دادند.
 
همچنین روز گذشته خیابان های کابل، مزارشریف و هرات، شاهد تظاهرات اعتراضی شهروندان با شعارهای «مرگ بر پاکستان» و «آزادی» بود.
 
این در حالیست که اعتراضات اخیر در هرات و کابل که شمار زیادی از تظاهرکنندگان را زنان و دختران تشکیل می دادند، با برخورد خشونت آمیز طالبان و شلیک های هوایی این گروه روبرو شد و دست کم دو نفر از معترضان در هرات کشته شدند.
 
همچنین طالبان برای متفرق کردن تظاهرات، عکاسان، اهالی رسانه و خبرنگاران را نیز مورد خشونت قرار دادند.
 
روز گذشته شماری از خبرنگاران که جریان اعتراض‌ ها در کابل را پوشش می‌دادند، بازداشت شده و یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
 
پیش از این، انجمن خبرنگاران مستقل افغانستان، اقدامات طالبان را محکوم کرده بود.
 
طالبان روز سه شنبه در یک نشست خبری، رئیس دولت جدید و اسامی اعضای دولت خود را اعلام کردند. این در حالیست که هنوز جامعۀ بین‌المللی حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.
 
اسامی منتشر شده از اعضای دولت موقت طالبان در افغانستان، بیانگر آن است که برخلاف ادعای پیشین رهبران این گروه که وعده داده بودند، دولتی فراگیر تشکیل خواهند داد، حکومت جدید تنها متشکل از اعضای گروه طالبان است و هیچ زنی نیز در میان اسامی این فهرست وجود ندارد.
 
با اعلام فهرست اعضای دولت طالبان و اعطای سِمَت به افرادی که در نبرد ٢٠ ساله علیه ائتلاف تحت رهبری امریکا فعالیت داشته اند، وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای، نگرانی خود را از ترکیب این کابینه و سوابق برخی افراد این فهرست، ابراز کرد.