کشتار احتمالی ۲۰۰ پرندۀ زنبورخوار - پساب پتروشیمی‌ ها‌ ونابودی آبزیان - کارون کم آب و مملو از تخلیۀ فاضلاب

aloodegi mohitzist عصر جنـوب - asrejonoob.ir: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌ گتوند، گفت: بیش از ۲۰۰ قطعه پرنده زنبورخوار گلوخرمایی به دلیل نامعلومی در شهرستان گتوند تلف شدند.
 
[عبدالحسین] کریمی افزود، علت مرگ این تعداد از پرنده در این منطقه مشخص نیست، اما لاشۀ پرندگان در حاشیه رودخانه کارون پیدا شده است.
 
البته او روز گذشته گفته بود: «به نظر نمی‌ رسد که عامل طبیعی برای این اتفاق وجود داشته باشد و احتمال دارد پرندگان کشته شده‌ اند و با مشخص شدن موضوع از طریق مجاری قانونی پیگیری خواهد کرد».
 
***
 
نابودی آبزیان و صیادی ماهشهر با پساب پتروشیمی‌ ها‌ 
 
ایفادنیوز: مدیرکل محیط زیست خوزستان می‌گوید پتروشیمی بندر امام یکی از شرکت‌ هایی است که ترکیبات غیر مجاز را با دِبی حدود ۲۳۰۰ مترمکعب در ساعت وارد خوریات بندر ماهشهر می‌ کند.
 
اشرفی در گفتگو با «ایفادنیوز» اضافه کرده: این ترکیبات سمی می‌ تواند از طریق زنجیره غذایی سلامت انسان‌ ها را به مخاطره بیاندازد.
 
***
 
آلودگی شدید آب شرب شهرهای جنوب و جنوب‌ غرب خوزستان - کارون کم آب و مملو از تخلیۀ فاضلاب
 
عصر جنوب - asrejonoob.ir: این روزها مردم در جنوب و جنوب‌ غرب خوزستان باید آب را در بشکه‌ های ۲۰ لیتری بخرند و برای مصرف نگه‌ دارند و البته دام‌ ها هم باید از آب شور استفاده کنند.
 
جنوب و جنوب‌ غرب خوزستان شامل شهرستان‌ های آبادان، خرمشهر، شادگان، ماهشهر و هندیجان است که جمعیت بیش از ۱ میلیون نفر را شامل می‌شود.
 
همزمان با کاهش آب رودخانه‌ ها، حبیب آقاجری نماینده مجلس در جلسه دو روز پیش به وزیر نیرو گفته EC [هدایت الکتریکی آب -  Electrical Conductivity] آب در هندیجان به بیش از ۱۲ هزار میکروموس رسیده و در دیگر شهرها ۸ هزار و شهر ماهشهر بیش از ۵ هزار میکروموس رسیده است.
 
البته وضعیت در شادگان سخت تر است، مردم باید برای تهیه آب تصفیه و شیرین شده در صف‌ های طولانی، انتظار بکشند‌.
 
همچنین معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات خوزستان گفته فعالیت شرکت‌ های پتروشیمی در بندر ماهشهر میزان صید گونه‌ های مهم آبزی، از جمله شوریده، راژگو و حلوا سفید را به شدت کاهش داده است.
 
صیادان هم می‌ گویند، دیگر چیزی از صیادی در این بندر نمانده و مردم از ترس بیماری، ماهی ماهشهر را نمی‌ خرند.
 
در گزارشی که زینب مرزوقی بر اساس مشاهدات عینی تهیه کرده، در این شهر مردم گاهی تنها ۳ ساعت در شبانه روز آب دارند و آن ۳ ساعت هم به دلیل شوری بیش از حد و بوی تعفن، نمی‌توانند از آن استفاده کنند.
 
آقای آلبوخنفر از اهالی روستایی شادگان می‌ گوید، هر روز باید ۴۰ کیلومتر تردد کند تا آب تهیه کند و برخی مراکز خصوصی تصفیه آب هم به دلیل توان پایین دستگاه ‌ها، تعطیل کرده‌ اند.
 
البته این تمام ماجرا نیست و یک زن که پوشش عربی دارد، به خانم مرزوقی می‌ گوید «چشم‌هایمان موقع شست‌ و شو از شدت شوری آب می‌ سوزد».
 
ناصری نژاد نماینده شادگان می‌ گوید، پروژه انتقال آب شرب غدیر تکمیل نشده و مردم باید مخلوطی از آب کارون و غدیر را استفاده کنند.
 
کارونی که این روزها با کاهش ورودی آب به آن، بیشتر از آنکه آب داشته باشد، کانالی برای تخلیه فاضلاب است.
 
اما در آبادان؛ کاهش آب رودخانه کارون، یک ماهی می‌شود باعث شوری آب در انتهای بهمن شیر شده است.
 
کرمی نژاد مدیرعامل آبفای خوزستان گفته برای بهتر شدن شرایط در شهر آبادان، در روز‌های آینده میزان آب غدیر به دشت آزادگان را کاهش و به آبادان اضافه خواهیم کرد.
 
حالا مردم خوزستان که روزگاری جلگه ای پر‌ رود از آب‌ های شیرین را داشتند، باید در انتظار بارش باران برای بهتر شدن وضعیت آب شرب دست به سوی آسمان بردارند.