دونالد ترامپ هنور یکه تاز است; فرید انصاری دزفولی

Ansari-Farid-1

در ماه مه یعنی اردیبهشت گذشته مقاله ای نوشتم بنام « ترامپ یکه تاز میدان شد» ، ترامپ هنوز یکه تاز میدان است. اکتبر سورپرایز صورت گرفت و ریئس اف بی آی، پرونده ایمیل های خانم کلینتون را مجدداً مطرح کرد. پس از مطرح شدن ایمیل ها  ترامپ در نظر سنجی ها بالا رفت.

یک نظرسنجی ایپسوس/رویترز در ماه اوت می‌گفت ترامپ سه درصد بیشتر با هیلاری کلینتون فاصله ندارد.  از آن زمان تا کنون البته وضع فرق کرده. کلینتون هفته‌ها بود در نظرسنجی‌ها با فاصله نسبتاً خوبی پیشتاز بود. با این حال از چند روز پیش که اف.بی‌.آی پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون را دوباره گشود، دمکرات ها و بسیاری حتی از جمهوری خواهان، والت استریت و نهادهای بزرگ مالی و بانکی آمریکا و جهان حتی ناتو و اتحادیه اروپا هم دوباره نگران پیروزی ترامپ شده اند . از ترس پیروزی ترامپ، بیل کلینتون و میشل اوباما و خود اوباما دست بکار شده اند و از این شهر به آن شهر در حمایت از خانم کلینتون سخن می گویند تا جائی که خود اوباما به مردم هشدار می دهد که ترامپ تهدیدی جهانی می باشد و مواظب باشید به او رای ندهید. امروز نظر سنجی ها نشان می دهند که فاصله ترامپ با خانم کلینتون یا با فاصله یک تا سه درصدی هستند یا شانه به شانه می باشند؛ و یا در برخی مناطق مهم چون اوهایو، ترامپ 5 درصد، و در نوادا 6 درصد از خانم کلینتون بالاتر است. در ایالت های مهم دیگری مثل فلوریدا، خانم کلینتون فقط یک درصد از آقای ترامپ بالاتر است. در کلرودو کلینتون بالاتر است ولی مشکل این است که جانسون کاندیدای مستقل راست شبه فاشیست در این ایالت طرفداران زیادی دارد که می تواند به آنان توصیه کند به ترامپ رای بدهند. در ایالت نیوهمشیر شانه به شانه می باشند و برخی نظر سنجی ها خانم کلینتون را یک درصد بالاتر می دانند.  اگر ترامپ نیو همشیر را ببرد انتخابات به مجلس سنا می کشد.
ترامپ کاندیدای غیر معمولی است. تمام تلاشش این است که نشان دهد سیاستمداران گذشته فآسد و سیاست باز بوده اند که با پول های کلان دیگران انتخاب می شده اند و او از نظر اقتصادی مستقل است، از لابی ها و گروه‌های ویژه حمایت مالی نمی شود، و از پول های خودش خرج انتخابات می کند. این فرد غیر معمولی، با شعاری های مردم پسند و پوپولیستی خود توانست اعتماد بسیاری از اقشار و طبقات سر خورده از نطام سیاسی حاکم را به خود جلب کند. او با سخنان نامتعارف و غیر عادی و غیر مرسوم،  امروز هم بازیگر اصلی صحنه انتخابات آمریکا می باشد. ترامپ با مواضع و سخنانش توانسته است صحنه انتخابات را بدست گیرد و همگان چه موافق و مخالف را درباره خود به عکس العمل وادار کند. پر واضح است که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با اثر گذاری مستقیمش بر اوضاع سیاسی و اقتصادی و حتی آینده جهان به معنای واقعی اهمیتی جهانی دارد. این انتخابات همه را مات و مبهوت کرده است که بین دو کاندیدای منفور و بی برنامه سیاسی کدام را انتخاب کنند. بسیاری از تحلیگران بعلت آشفتگی در روند انتخابات بر خلاف گذشته ناتوان از حدس زنی نزدیک به یقین می باشند، زیرا متاسفانه در تمام  روند انتخابات تنها چیزی که مشاهده شده است شعار می باشد و سخنانی  در حد شلوار و دامن . در واقع امر انتخابات اخیر آمریکا چیزی جز غلبه عوام‌فریبی بر دمکراسی نیست.
با تمام  ناروشنی و  اشفتگی پروسه انتخابات، تا این لحظه ترامپ همچنان یکه تاز میدان است. عجله کار شیطان است، باید تا سه شنبه صبر کرد تا برنده نهائی اعلام شود البته اگر تقلبی صورت نگیرد.
اما در این شرایط بحرانی و پر آشوب جهانی که راست افراطی در همه جا ریشه دونده است؛ می تواند یک کاندیدای راست افراطی و آشوبگر برنده انتخابات ریاست جمهوری شود و ساکن کاخ سفید گردد. فراموش نکنیم هستند بسیاری ساده انگار و حتی تحصیلکرده که با حرف های آشوبگرانه و شورشگرانه ترامپ موافق هستند ولی بعلت اختیاط در نظر سنجی ها نظر خود را ابراز نمی کنند.  به باور من هر کدام انتخاب شوند بر خلاف اوباما با ایران سرسختانه برخورد خواهند کرد هر چند که سران جمهوری اسلامی بویژه شخص خامنه‌ای  مثل رژیم شاه و شخص شاه سابق طرفدار کاندیدای جمهوریخواه می باشد چون لازم و ملزوم یکدیگر می باشند. روز چهارشنبه رهبر جمهوری اسلامی به طور تلویحی از دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان حمایت کرد و او را مردی که واضح‌تر و صریح‌تر سخن می‌گوید نامید و گفت به همین دلیل «مردم آمریکا بیشتر به او توجه کردند.». فراموش نکنیم که شخص خمینی در انتخابات بین کارتر و ریگان، از رایگان حمایت مستقیم کرد. این را هم اضافه کنم که چه کلینتون و چه ترامپ بعنوان ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود آمریکا بعنوان یک ابر قدرت بعلت بحران اقتصاد داخلی و بحران اقتصاد جهانی، و تضادهای شدید طبقاتی هر چه بیشتر ضعیف تر می شود و روند اضمحلال خود را بعنوان تنها ابرقدرت سرعت می بخشد.