محمد مهدی ایزدی: بحران های داخلی و خارجی که سبب سقوط رژیم خواهد شد

Izadi mohamad2دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا ژانویه امسال پایبندی ایران به توافق هسته ای (برجام) را تاید نکرد او دلیل این تصمیم خود را چنین اعلام کرد

مساله این است که این یک توافق وحشتناک و جزئی بود،نباید هرگز امضا میشد این توافق ارمش را به دنبال نداشت و صلح به دنبال نیاورد وبه همراه نخواهد اورد. در نتیجه باعث بازگشت تحریم ها شد.

درهمین حال شانس اروپا برای حفظ برجام بسیار کم است ، اروپا نمیتواند بدون امریکا به برجام ادامه دهد.

امریکا ابزارهای فرامرزی برای تحریم دارد ، بانک های اروپایی نیازمند استفاده از چرخه دلار هستند و هیچ مقام اروپایی حاظر به حذف یک بانک از چرخه ی مبادلات دلاری نیست در واقع نامه ی سران اروپا به وزیر خارجه و رئیس خزانه داری امریکا با لحن ملتمسانه خود گویای همه چیز بود که اروپا بدون امریکا کار زیادی نمیتواند انجام دهد و هیچ شانسی برای بقای برجام ندارد در نتیجه اروپا هم تسلیم امریکا میشود.

اولین تاثیر لغو برجام شوک بزرگ اقتصادی و مالی برای ایرانیان است و این را تلاطمهای اخیر و جاری بازار ارز درکشور به وضوح نشان میدهد.به طوری که هم اکنون دلار به قیمت بیش از نه هزار تومان نیز معامله میشود البته اگر بتوان دلاری در بازار پیدا کرد.

این شوک اقتصادی در بازارها میتواند محرک تشدید تنش ها و اعتراض های اجتماعی باشد که از دی ماه گذشته در ایران اغاز شده و همچنین خشکسالی امسال که درنیم قرن گذشته بی سابقه بوده و ادامه بحران آب و محیط زیست باعث مشکلات جبران ناپذیری خواهد شد.

به حقیقت حیات بشر به شدت نیازمند و محتاج به اب است وزمانی که این مایه حیات کم ،شور یا قطع شود واکنش ها نسبت به ان بسیار جدی و حساس وخطر خیز خواهد شد.

از سوی دیگر یکی از اصلی ترین وظایف حکومت ها تامین همین نیاز اولیه و در وهله نخست اب اشامیدنی سالم است .یه طور کلی هیچ حکومتی نمیتواند و نباید خود را نسبت به اب اشامیدنی مورد نیاز در جای جای حکومتش خود را بی مسولیت دانسته یا از کنار ان به سادگی عبور کرد.

حالا خوزستان درگیر مساله تامین اب اشامیدنی است ویقینا رویکرد های امنیتی موجب میشود تا روند اعتراض ها و درخواست های مردم رنگ و بوی سرنگونی پیدا کند.

مقامات جمهوری اسلامی از بحران آب به عنوان مسئاله امنیتی نام میبرند و میگویند که این اسرائیل است که ابرهای باران زا را می رباید و این باعث کمبود وقحطی در ایران میشود ، این سخن مضحک است

تخلیه ابرها با فاصله کشورها از ایران امکان ندارد.

پرفسر پرویز کردوانی جغرافیدان بنیان گذار مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران به عنوان شخصیت علمی که سال های متمادی پژوهش و تحقیق در زمینه خشکسالی ایران دارد در مورد اظهار نظر مسولان در خصوص تخلیه ابرها توسط دشمنان میگوید این چه حرفی است که دشمنان ابرها را تخلیه میکنند و ابر خشک برای ما میفرستند؟دشمنان این کار را انجام میدهند؟چطور میتوانند صد ها کیلومتر ابر ها را راهنمایی کنند؟

وی تصریح کرد تخلیه ابرها از باران با تزریق (ید ید نقره) به ابر ها انجام میشود که بسیار گران قیمت است و این اتفاق در شرایط خاص دمایی – سرعت ویژه باد و.....رخ میدهد.

و همچنین در سال های اخیر با کاهش رشد اقتصادی ، افزایش بیکاری ، توزیع غیر متعادل ثروت و درآمد، فقر وفلاکت گسترده شده است.

نتیجه این بحران های داخلی وخارجی رژیم را در خطر تنش و اعتراض های گسترده مردم میاندازد که موجب شورش میشود و رژیم را در خطر سقوط قرار خواهد داد در این زمان است که سپاه پاسداران ممکن است به کمک بعضی از کشورهای خارجی که از ایران منافعی میبرند دست به کودتا بر علیه مسئولان کشور بزند چرا که سخنان اخیر سپاهی یحیی رحیم صفوی که گفت اگر دولت نباشد کشوربهتر اداره میشود وسبب همه این بحران ها را بیکفایتی مسئولان رژیم میداند و چون سپاه خود هم در لیست تروریست و مورد تحریم شدید اقتصادی قرار گرفته به نظر نمیرسد که بتواند این رژیم را حفظ کند و جلوگیری از سرنگون شدن این رژیم کند.

موضوع دیگر اینکه امکان درگیری نظامی بین ایران وامریکا در تنگه هرمز وجود دارد چرا که تنگه هرمز بزرگراه صادرات نفت منطقه است ،با بازگشت تحریم ها و قطع صادرات نفت ایران همانطور که میدانیم روحانی تلویحا گفته است اگر ما نفت صادر نکنیم معنی ندارد که دیگران از این منطقه نفت صادر کنند و این اشاره به بسته شدن تنگه هرمز از طرف ایران است و این عامل جنگ با امریکا خواهد بود و ممکن است ایران شکست سختی بخورد .

همه این عوامل دست به دست هم خواهند داد تا رژیم سرنگون شود.

 

تیرماه97

محمد مهدی ایزدی