ایران و نابسامانی در سازمان دهی اقتصاد کشور، مصاحبه با ژاله وفا و حسن منصور

                                                                                 Arz-Touman-1                                                           
                                                                                    برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید
 rfi- رحمت قاسم بیگلو: نابسامانی در سازماندهی اقتصاد ایران در زمینه‌ های تجارت خارجی، تولید داخلی، منابع ارزی، کنترل تورم بیش از هر زمانی به بروز مشکلات افزایش یابنده در امور دولت و زندگی روزمره مردم تاثیر گذاشته است.
 
طی دو هفته گذشته، به دلیل افزایش تنش در محاورات رهبران ایران و آمریکا سیر صعودی بهای ارزهای خارجی در بازار ایران نه تنها شتاب بیشتری گرفت، بلکه نیازمندان برای خرید ارز به بهای گران از صرافی های مجاز با دشواری به رو بوده‌ اند.
 
یک روحانی مدرس حوزه علمیه قم، حجت الاسلام مرتضی جوادی آملی، می گوید: خفه کردن و خاک روی آتش ریختن هیچ گاه نمی تواند برای کشور و نظام مفید باشد. فساد بخش های مهمی از نظام را درگیر کرده است. امام علی کسانی را که انضباط مالی ندارند جزو شیعیان نمی‌ داند. انحطاط اقتصادی باعث مهاجرت بسیاری از انسان‌ های شریف شده است. هیچ کس جوابگوی مهاجرت منابع سرشار انسانی نیست.
 
این سخنان تنها از زبان یک روحانی نزدیک به حاکمیت شنیده نمی شود، بلکه محمد خوش چهره استاد اقتصاد در ایران و عضو سابق کمیسون اقتصادی مجلس اسلامی نیز می‌ گوید: "در کشور ما سوداگری، دلالی، واسطه گری و قاچاق که به اعتقاد برخی صاحب نظران ۴۰ درصد اقتصاد ایران را تشکیل می دهد از حوزه مالیات در امان و مبرا هستند و فشار مالیاتی روی افراد حقوق بگیر و تولیدکنندگان است".
 
محمد رضا سبز علیپور رئیس مرکز تجارت جهانی می‌ گوید: هر چند رشد صادرات غیر نفتی با آمار بیان می شود اما در واقعیت، ایران بهشت وارد کنندگان شده و این تولید کنندگان هستند که در زیر فشار واردات چند ده میلیارد دلاری در حال ورشکستگی هستند.
 
درباره وضعیت اقتصادی ایران و راهکارهای پیش روی دولت برای رفع موانع از سر راه نابسامانی‌ های بحران ساز در اقتصاد ایران در میزگرد این هفته نظرات دو تن از صاحب‌ نظران اقتصاد ایران، خانم ژاله وفا در آلمان و دکتر حسن منصور استاد دانشگاه در انگلستان را پرسیدیم. به این گفتگو گوش کنید: