مرمت منزل دکتر مصدق یا طرحی برای تصرف عدوانی آن ؟!

khaneh Dr mosadeghبه نام خداوند جان و خرد

ملت بزرگوار ایران،

در بیست و یکم خردادماه نود و هشت به گزارش خبرگزاری ایسنا مدیرکل میراث فرهنگی البرز گفته است:"با تخصیص اعتبار مناسب، مرمت خانه ی مصدق به زودی وارد فاز اجرایی می شود."

در این رابطه ضروری دیدیم به آگاهی شما برسانیم، که در طول این سالیان هیات امنای قلعه ی احمدآباد بدون اتکا و التجا به هیچ نهاد حاکمیتی و تنها به پشتوانه ی کمک های مردمی و دوستداران صادق دکتر محمد مصدق جهت حفظ و مرمت و مدیریت این میراث گرانسنگ تاریخی که نماد و یادمان مردی کم نظیر در تاریخ ایران زمین است که هستی خود را وقف آبادی و آزادی ایران ساخت و تا واپسین دم حیات برای استقرار حاکمیت ملت و قانونی دموکراتیک و حافظ منافع ملی و تمامیت ارضی کوشید، وظیفه ی خود را با جدیت و استمرار انجام داده است و با وجود همه ی موانع و مشکلاتی که نهادهای حاکمیتی برای این بنا به وجود آورده اند تا کنون عقب ننشسته است. تعمیرات اساسی و مرمت های داخل بنا، کوشش برای حفظ گیاهان داخل حیاط، نظافت و رسیدگی به بنا توسط متخصصان زیر نظر هیات امنا انجام شده است. استخدام افرادی جهت محافظت از کارهای انجام شده نیز صورت پذیرفته است. نظارت مستمر بر این مساِله و نیز پیگیری های حقوقی مشکلات اداری به وجود آمده برای این بنا از دیگر فعالیت های هیات امنا بوده است که همچنان استمرار دارد. این بنا متعلق به هیچ نهاد حاکمیتی و حکومتی نیست و مستقل از سیاست حاکم توسط هیات امنا در چهارچوبی قانونی مدیریت می شود و هیچ نهادی بدون هماهنگی و اجازه ی هیات امنا حق مصادره ی این میراث ملی را ندارد. از اسفند 1388 تا کنون با وجود نامه نگاری های هرساله و پیگیری های مکتوب و حضوری از مراجع مختلف حکومتی هنوز حاکمیت اجازه ی گشایش در این بنا را در مناسبت های زادروز و سالگرد در گذشت به روی مشتاقان صادر نکرده است و حتی آرامگاهش نیز چون خودش در سال های پایانی زندگانی در حصر مانده است، اما نام بلندش فراتر از زمان و مکان افق گشای نسل های فردای این سرزمین است.

هیات امنای قلعه ی احمد آباد

انقلاب اسلامی در هجرت: هشدارنامه فوق که ما دریافت کرده‌ایم، گویا است. مصدق وصیت کرده‌بود پیکرش در مزار شهدای سی تیر به خاک سپرده شود. از دوران شاه، پیکر او نیز همچنان زندانی است. رﮊیم ولایت مطلقه فقیه که ادامه دهنده استبداد پهلوی و عامل تشدید آن‌است، نیز، پیکر نماد استقلال و آزادی را، زندانی نگاه داشته‌است. اینک به این فکر افتاده‌است خانه‌او را که زندان پیکر او نیز گشته‌است، تصرف عدوانی کند. غافل از این‌که استقلال و آزادی را نمی‌توان تصرف کرد. رﮊیم ضد استقلال و آزادی، هرگز صاحب خانه استقلال و آزادی نمی‌شود. تا این زمان، هیأت امنای این خانه آن‌را برپا نگاه‌داشته‌است. از این پس نیز، به یاری ایرانیان آزاده، به این کار توانا می‌شود. روزی که ایرانیان استقلال و آزادی خود را بازیابند، این خانه در وجدان آنان، هشداردهنده می‌شود و هشدار می‌دهد: هرگز از استقلال و آزادی خود غافل نشوید.


در این رابطه