محمدعلی کشاورز بازیگر نامدار ایرانی درگذشت

Keshavarz Mohamadali1

محمدعلی کشاورز، بازیگر با نامدار سینما، تئاتر و تلویزیون ایران در ۲۵ خرداد 1399د ، به دلیل عارضه کلیوی در سن 90 سالگی در بیمارستان آتیه تهران جهان را بدرود گفت . .

وی ۲۶ فروردین ۱۳۰۹ در شهر اصفهان متولد شد و از سال ۱۳۳۹ او فعالیت هنریش را از   تله‌تاتر "خودکشی" به کارگردانی علی نصیریان صحنه تاتر آغاز کرد.

او که از بازيگران شاخص تئاتر زنده تلويزيونی در اواخر دهه سی و اوايل دهه چهل بود، بازيگری را از دوره هنرستان آغاز کرد و در بهترين نمايش های دهه چهل در تالار سنگلج به روی صحنه رفت.

تاترهایی چون "آنتیگون"، "آندورا". با فیلمهای "شب قوزی" به کارگردانی فرخ غفاری و "خشت و آینه" به کارگردانی ابراهیم گلستان وارد سینما شد و درفیلمهای علی حاتمی نقشهای ماندگاری ایفا کرد: محمدابراهیم فیلم "مادر"، اتابک اعظم "کمال‌الملک".

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: محمدعلی نجفی درباره شخصیت هنری و علت ماندگاری محمدعلی کشاورز و هنرمندانی مثل او توضیحاتی ارائه داد.

«محمد علی نجفی کارگردان سریال «سربداران»، درباره شخصیت هنری و اجتماعی زنده یاد محمد علی کشاورز گفت: اولین فیلمی که از او دیدم «خشت و آینه» بود. برای «سربداران» از ابتدا به او به عنوان یکی از بازیگران اصلی فکر می‌کردیم. او در این سریال یکی از نقش‌های اساسی را ایفا کرد. دیگر نقش‌های اصلی را هم بازیگران حرفه‌ای ایفا کردند و خوشحالم در این اثر با بزرگان کار کردم. برایم کار کردن با عزیزانی چون مرحوم کشاورز باعث افتخار بود؛ چون برای آن‌ها هنر و شغلشان ارزشمند بود و به آن باور داشتند و همیشه شرافتمندانه کار می‌کردند.

او افزود: طی همکاری که با کشاورز داشتم، اخلاق حرفه‌ای را از او آموختم. از ویژگی‌های اساسی یک هنرمند وقت شناسی و تمرکز است که کشاورز به شدت به این موضوع مقید بود. او همه توانش را به کار می‌گرفت و در پشت صحنه هم عالی و درجه یک بود.

این کارگردان ادامه داد: بسیار متاسفم که جامعه هنری کشورمان کشاورز را از دست داد. فکر می‌کنم جامعه و مردم هنردوست ما قدرشناس هستند؛ هر نقشی که کشاورز بازی کرد، بر مخاطب تاثیر بالایی داشت و همه دوستش داشتند. هیچ وقت فراموش نمی‌کنم، فردای شبی که صحنه اعدام او در «سربداران» پخش شد، برخی با من تماس گرفتند و گفتند با دیدن آن صحنه، گریه کرده و تحت تاثیر قرار گرفته اند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا خیلی‌ها معتقدند این نسل بازیگری دیگر تکرار نمی‌شود، بیان کرد: بررسی این موضوع بسیار مفصل است و در این فرصت کوتاه نمی‌توان به آن پرداخت؛ اما به طور خلاصه می‌توان گفت که این دست هنرمندان برای حرفه خود ارزش قائل می‌شدند. همواره با عشق فعالیت می‌کردند و فقط به دستمزد فکر نمی‌کردند. آن‌ها اعتقاد نداشتند که هر کس دستمزد بیشتری بگیرد، نسبت به بقیه برتری دارد.»

علی نصیریان دوست و همکار کشاورز نوشت : «محمدعلی کشاورز را از سال 1336 و شروع کار اداره هنرهای دراماتیک می‌شناسم. جمعی از فارغ‌التحصیلان هنرستان هنرپیشگی وعلاقه مندان هنر نمایش در اداره هنرهای دراماتیک گرد هم آمده بودیم. تلویزیون - نه تلویزیون ملی بلکه تلویزیون خصوصی که برای صاحب کارخانه پپسی کولا بود- تازه آغاز به فعالیت کرده بود. هفته‌ای یک شب، چهارشنبه شب‌ها اجرا داشتیم و گروه‌های متعدد یک تا یک ماه و نیم فرصت داشتند که نمایش آماده کنند.

از کسانی که در آن ایام به ما پیوستند آقای محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی، فخری خوروش و عزت‌الله انتظامی بودند.

آقای کشاورز از همکاران و دوستان بسیار خوب و صمیمی من شد. از همان زمان هم هنرش را دوست داشتم و هم منش و رفتار و اخلاقش را. مرد هنرمندی بود. نقش‌ها را به زیبایی اجرا می‌کرد. علاوه بر کارهای متعدد صحنه‌ای که بعدها با آقای سمندریان کار کرد در کارهای تلویزیونی از«دایی جان ناپلئون» تا «پدر سالار» هم خوش درخشید.»

«نصیریان درگذشت کشاورز را فقدانی بزرگ در تاریخ بازیگری کشور خواند و اضافه کرد: از دست دادن هنرمندانی همچون محمدعلی کشاورز در این سطح از حرفه‌ای بودن و انسانیت جبران ناپذیر است؛ وی از جمله پایه گذاران تئاتر جدید در کشور بود و امثال کشاورز تکرارنشدنی هستند. امیدوارم نسل جدید در راه جاودانگی تلاش کنند اما به واقع جا پای کشاورز گذاشتن ممکن نیست.»

زنده یاد کشاورز ، نقش‌ها و ژانرهای مختلفی را در سینما، تئاتر و تلویزیون به‌یادگار گذاشته است و از نظر نقش‌آفرینی در سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی و نمایش‌های مختلف و همکاری با کارگردانان و فیلم‌سازان نامداری چون فرّخ غفّاری، ابراهیم گلستان، والریو زورلینی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، نادر ابراهیمی، علی حاتمی، داریوش مهرجویی و عباس کیارستمی کارنامه‌ای پُربار و متنوع دارد. این هنرمند مطرح و محبوب در سریال های تلویزیونی زیادی همچون دایی جان ناپلئون آتش بدون دود، هزاردستان، سربداران، سلطان و شبان، پدرسالار، چهل سرباز، راه شب، رسم شیدایی، بوی غریب پاییز، خانه ای در تاریکی، این سه نفر، مزرعه آفتابگردان، روشنتر از خاموشی، حجربن عدی، سیب ترش، فرستاده، خورشید شب، جوانی، قصه های رودخانه، ایستگاه، بگذار آفتاب برآید، سال های خاکستری، قصه ها، کهنه سوار، شب و مه، خانه به خانه، وکلای جوان، تازیانه بر باد، گزارش نقطه صفر و مادر ایفای نقش کرد.

او دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر ایران بود.

مراسم خاکسپاری محمدعلی کشاورز صبح روز سه شنبه (۱۶ ژوئن/۲۷ خرداد) در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران برگزار می‌شود .

 

سایت انقلاب اسلامی : در گذشت زنده یاد محمدعلی کشاورز را به خانواده ارجمندش ، جامعه هنری و مردم ایران تسلیت می گوید. یادش گرامی باد