کیوان شکوری: گزارش شماره هشت و نه، تاریخچه انتخابات در ایالات کارولینای جنوبی و می‌سی‌سی‌پی آمریکا

Shakouri-keivanایالت کارولینای جنوبی به مرکزیت شهر کلمبیا در جنوب شرقی آمریکا می باشد. این ایالت جزو سیزده مستعمره و یا ۱۳ ایالت اولیه ای بودند که در تاریخ ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ اعلام استقلال کرده و آمریکای اولیه را تشکیل دادند. کارولینای جنوبی از سال ۱۷۷۶ الی ۱۷۸۸ بصورت مستقل اداره می شد و در واقع دولتی غیر متمرکز بر سر کار بود. اما در تاریخ ۲۳ مه ۱۷۸۸ قانون اساسی آمریکا را تصویب و به عنوان هشتمین ایالت، رسما به ایالات متحده آمریکا پیوست. ضمنا این ایالت اولین ایالتی بود که در ۲۰ دسامبر ۱۸۶۰ با رای مجلس قانونگذاری خود از ایالات متحده آمریکا خارج و همین خروج بنیان جنگ داخلی آمریکا شد که سال بعد (۱۸۶۱ میلادی) شروع شد. دژ سومتر در بندر چارلتون در کارولینای جنوبی اولین نقطه ای بود که در سال ۱۸۶۱ میلادی مورد حمله جنوبی‌ها قرار گرفت و نقطه آغاز جنگ داخلی آمریکا شد. به احترام شاه چارلز اول انگلیس کسی که اول این مستعمره انگلیس را تاسیس کرد، این ناحیه را کارولینا نامیدند. چون کارولینا برگرفته از کارلوس به لاتین است که در زبان انگلیسی به آن چارلز می گویند. پارک ملی کانگری ( Congaree National Park) که جزو مناطق حیات وحش محسوب می شود از مکان های تفریحی و طبیعی این ایالت می باشد.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۵.۱۴۸.۷۱۴ می باشد که ۶۳.۷ درصد سفید پوست، ۲۷ درصد سیاه پوست، ۶.۰ درصد اسپانیولی زبان ها یا لاتین تبارها، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر آمریکایی ساکن در این ایالت، ۱.۸ درصد Asian یا شرق دور، ۰.۵ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا ساکن در این ایالت و نژادهای دیگر ۲.۰ درصد می باشند.

اندرو جکسون، هفتمین رئیس جمهور آمریکا که درجنگ سال ۱۸۱۲ حضور داشت و توانست در نیو اورلئان بریتانیایی‌ها را شکست دهد از شخصیت های مشهور این ایالت می باشد. پس از این پیروزی بود که جکسون به یک قهرمان ملی تبدیل شد. اما وی به عنوان دولتمردی که تعداد زیادی برده داشت و عامل مرگ بسیاری از بومیان و مصوب قانون حذف سرخپوستان نیز شناخته می‌شود.

رونالد اروین مک نیر، فضانورد و فیزیکدان آمریکایی که در حاثه انفجار فضاپیمای چلنجر کشته شد و جوزف لنارد گلدستین، پزشک و برنده جایزه نوبل پزشکی در سال ۱۹۸۵ از دیگر شخصیت های مشهور این ایالت هستند.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۵۸ دوره انتخابات در ایالات متحده برگزار شده است که کارولینای جنوبی بغیر از انتخابات سال ۱۸۶۴ که از آمریکا جدا شده بود در بقیه دوره های این انتخابات یعنی ۵۷ دوره شرکت کرده. از این ۵۷ دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ایالت کارولینای جنوبی دو دوره حزب فدرالیست، هشت دوره حزب دموکرات جمهوری خواه یا Democratic-Republican Party، دو دوره کاندیدای مستقل یا Independent، یک دوره حزب حقوق دموکراتیک ایالات یا States' Rights Democratic، ۲۸ دوره حزب دموکرات و ۱۶ دوره حزب جمهوری خواه برنده این انتخابات و موفق به کسب رای الکترال این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری شده اند. اگر بخواهیم این انتخابات را دقیق تر بررسی کنیم بهتر است که آن را به سه دوره تقسیم کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۸۷۶ که ۲۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری در کلرادو برگزار و در این دوره أحزاب مختلف رای آوردند، اکثریت پیروزی در انتخابات این دوره متعلق به حزب دموکرات- جمهوری خواه می باشد. اما در دوره دوم یعنی از سال ۱۸۸۰- ۱۹۶۰ میلادی ۲۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت کلرادو برگزار شده است که ۲۰ دوره آن دموکرات ها در انتخابات این ایالت برنده شدند. در دوره سوم تقسیم بندی ما یعنی از سال ۱۹۶۴ الی جولای ۲۰۲۰ میلادی ۱۳ دوره این انتخابات در کلرادو برگزار شد که بغیر از یک دوره (۱۹۷۶) بقیه ۱۲ دوره جمهوری خواهان برنده انتخابات ریاست جمهوری یا آرای الکترال در ایالت کارولینای جنوبی شدند. همانگونه که مشاهده می کنیم در ۵۵ سال اخیر جمهوری خواهان برنده بلامنازع این انتخابات هستند و این نشان از علاقه مردم این ایالت به جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ با ۳۲.۵ درصد آرا موفق به شکست مارکو روبیو با ۲۲.۵ درصد آرا شد.

در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برگزار شده در این ایالت هیلاری کلینتون با ۷۳.۵ درصد آرا در مقابل برنی سندرز با ۲۶.۰ درصد آرا پیروز شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ با ۵۴.۹ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۰.۷ درصد آرا در این ایالت و ریختن ۹ رای الکترال این ایالت به سبد جمهوری خواهان شد.

با توجه به آمار ذکر شده ۵۰ ساله اخیر متوجه گرایش شدید مردم ایالت کارولینای جنوبی به احزاب راستگرا (حزب جمهوری خواه) می شویم. اما برای شفافیت بیشتر این موضوع کمی به عقب تر بر می گردیم. در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای تعیین کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا در این ایالت، جو بایدن با ۴۸.۴ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۱۹.۹ درصد آرا شد و کمی عقب تر از آن در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای تعیین کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا هیلاری کلینتون با ۷۳.۵ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۲۶.۰ درصد آرا شد که این دو انتخاب خود نشان از این دارد که طرفداران حزب دموکرات نیز به سمت راست این حزب گرایش دارند.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون تعداد ۶۰ سناتور برای ایالت کارولینای جنوبی انتخاب شده اند که آمار آن به این شرح می باشد: ۳۷ تن دموکرات، هفت تن جمهوری خواه، هشت تن حزب دموکرات جمهوری خواه (Democratic-Republican Party)، دو تن جکسونیان (Jacksonian)، یک تن Nullifier Party، یک تن حزب فدرالیست (Federalist Party)، یک تن حزب ضد دولت (Anti-Administration party) سه تن عضویت در چند حزب مختلف (multiple party affiliations) داشتند.

اگر بخواهیم این انتخابات را بصورت دقیق تر بررسی کنیم بخاطر اینکه قدمت حزب دموکرات بیشتر از رقیب خود یعنی حزب جمهوری خواه می باشد، بهتر آن که رونداین انتخابات را به دو دوره تقسیم کنیم. دوره اول قبل از تشکیل حزب جمهوری خواه و دوره دوم بعد از تشکیل این حزب می باشد. در دوره اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۸۵۴ میلادی دموکرات ها صاحب ۱۰ کرسی در مجلس سنا آمریکا بوده اند. دوره دوم که از سال ۱۸۵۴ میلادی شروع می شود، تا کنون ۲۷ سناتور دموکرات و ۷ جمهوری خواه به این مقام دست یافته اند. با توجه به آمارهای ارائه شده در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا آمریکا در ایالت کارولینای جنوبی، دموکرات ها با فاصله زیاد از جمهوری خواهان پیشی گرفته اند. اما در سال های اخیر گرایش مردم این ایالت در انتخابات مجلس سنا به جمهوری خواه هان بیشتر شده است. بطوریکه از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا، یکی از سال ۱۹۵۶ و دیگری از سال ۲۰۰۵ در اختیار جمهوری خواهان قرار گرفته است. همانطور که بالاتر ذکر شد، در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا آمریکا در ایالت کارولینای جنوبی دموکرات ها با فاصله زیاد از جمهوری خواهان پیش افتاده اند. اما در حال حاضر هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا در دست جمهوری خواهان است، که این نشان از موفقیت جمهوری خواهان در سال های اخیر دارد.

James Strom Thurmond از حزب جمهوری خواه با ۴۷ سال سابقه حضور در مجلس سنا (۱۹۵۶-۲۰۰۳) و Ernest F. Hollings از حزب دموکرات با ۳۹ سال سابقه حضور در مجلس سنا، با سابقه ترین سناتورهای ایالت کارولینای جنوبی می باشند.

Tim Scott و Lindsey Graham از حزب جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند. لیندسی گراهام Lindsey Graham)) ریاست کمیته قضایی سنا را بر عهده دارد و از سناتورهای بسیار مطرح و پرنفوذ مجلس سنای ایالات متحده آمریکا می باشد.

 

از سال ۱۷۸۹ تا جولای ۲۰۲۰ میلادی ۲۲۰ تن برای نمایندگی در مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کارولینای جنوبی انتخاب شده اند، که ۵۳ تن دموکرات، ۱۷ تن جمهوری خواه، ۴۵ تن حزب دموکرات جمهوری خواه (Democratic-Republican Party)، شش تن Nullifier Party، یک تن حزب ویگ (Whig Party)، ۷ تن حزب فدرالیست (Federalist Party)، شش تن حزب ضد دولت (Anti-Administration party)، دو تن حزب طرفدار دولت ( Pro-Administration party )، سه تن جکسونیان (Jacksonian)، ۹ تن عضویت در چند حزب مختلف (multiple party affiliations) داشته اند.

چون قدمت حزب دموکرات از حزب جمهوری خواه بیشتر می باشد، برای بررسی این انتخابات بهتر آنکه روند انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در حوزه انتخاباتی این ایالت به دو دوره قبل و بعد از تشکیل حزب جمهوری خواه تقسیم شود. دوره اول به مدت ۶۵ سال از ۱۷۸۹ الی ۱۸۵۴ میلادی با وجود تعدد احزاب، حزب دموکرات جمهوری خواه (Democratic-Republican Party) با ۴۵ نماینده برتر از بقیه أحزاب بوده و حزب دموکرات نیز در این دوره ۲۶ نماینده داشته است. در دوره دوم از سال ۱۸۵۴ الی جولای ۲۰۲۰ از حزب دموکرات ۸۰ نماینده و از حزب جمهوری خواه ۳۷ نماینده از این ایالت راهی مجلس نمایندگان آمریکا شده اند. همانطور مشاهده می کنیم دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات بهتر عمل کرده اند. به طوریکه از سال ۱۸۷۷ الی ۱۹۶۲ به مدت ۸۵ سال از ۶۷ نماینده انتخاب شده، ۶۵ تن دموکرات و فقط دو تن جمهوری خواه بوده اند. اما از ۱۹۶۲ به بعد کم کم آرا به سمت جمهوری خواهان چرخیده و در این بازه زمانی از ۳۱ نماینده منتخب، ۲۰ تن جمهوری خواه و ۱۱ تن دموکرات بوده اند. هفت تن از این ۳۱ تن، نمایندگان حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا می باشند که پنج تن جمهوری خواه و دو تن دموکرات هستند.

John L. McMillan از سال ۱۹۳۹-۱۹۷۳ به مدت ۳۴ سال و L. Mendel Rivers از سال ۱۹۴۱-۱۹۷۰ به مدت ۲۹ سال بیشترین سابقه حضور در مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کارولینای جنوبی را دارند.

از سال ۱۷۷۶ تا کنون ایالت کارولینای جنوبی ۹۳ فرماندار داشته است. از این تعداد فرماندار، ۵۷ تن دموکرات، ۹ تن جمهوری خواه، پنج تن بدون وابستگی حزبی (No party affiliation)، پنج تن حزب فدرالیست (Federalist Party)، ۱۶ تن حزب دموکرات جمهوری خواه (Democratic-Republican Party) و یک تن Conservative بوده اند. این ایالت تا قبل از سال ۱۹۷۵سه فرماندار جمهوری خواه و ۵۵ فرماندار دموکرات داشته، که این نشان از نفوذ شدید حزب دموکرات بین مردم داشته، اما از سال ۱۹۷۵ این آرا بسمت جمهوری خواهان چرخیده است. بطوریکه از هشت فرماندار منتخب، شش تن جمهوری خواه و دو تن دموکرات بوده اند. Henry McMaster فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب جمهوری خواه می باشد.

 

 

 

 

نتیجه گیری: طبق آمار ارائه شده ایالت کارولینای جنوبی ایالت دموکرات بوده است، اما حدودا از ۴۰ سال پیش مردم این ایالت تغییر نگرش داده و به سمت جمهوری خواهان تمایل پیدا کرده اند. بطوریکه در حال حاضر هر دو سناتور، پنج نماینده از کل هفت نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا، فرماندار و برنده آرای الکترال ریاست جمهوری این ایالت در اختیار جمهوری خواهان می باشند. که وجود این آمار درصد بالای سفید پوستان (۶۳.۷) و آمار پایین مهاجران خارجی از دلایل نفوذ جمهوری خواهان در این ایالت می باشد.

 

 

ایالت می‌سی‌سی‌پی در جنوب آمریکا به مرکزیت جکسون از تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۸۱۷ به عنوان بیستمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۲.۹۷۶.۱۴۹ تن می باشد. ترکیب جمعیتی این ایالت از ۵۶.۴ درصد سفید پوست، ۳۷.۸ درصد سیاه پوست، ۳.۴ درصد اسپانیولی زبان ها یا مهاجرین لاتین تبار، ۰.۶ درصد سرخ پوست ها و بومیان آلاسکا، ۱.۱ درصد شرق اسیا (Asian)، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و جزایر دیگر و ۱،۳ درصد نژادهای دیگر تشکیل شده است.

 

رودخانه معروف می‌سی‌سی‌پی از مرزهای غربی این ایالت از شمال به جنوب می‌گذرد. منشأ این نام از واژه misi-ziibi به معنای «رود بزرگ» می‌باشد که از بومیان منطقه گرفته شده‌است.

 

اِلویس آرون پرسلی خواننده و هنرپیشهٔ مطرح آمریکایی، ویلیام کاتبرت فاکنر رمان‌نویس آمریکایی و برندهٔ جایزه نوبل ادبیات، رایلی بی. کینگ معروف به بی. بی. کینگ، نوازندهٔ مشهور گیتار الکتریک در سبک بلوز و برندهٔ ۱۷ جایزه گرمی که از او به عنوان شاه بلوز (King of the Blues) یاد می‌شود. نشریه رولینگ استون کینگ را در رتبهٔ ششم در میان گیتاریست‌های برتر جهان در تاریخ نامیده ‌است و اپرا گِیل وینفری تهیه‌کننده، هنرپیشه، مجری، برندهٔ جایزه اسکار و از مطرح‌ترین مجریهای تلویزیونی آمریکا و جهان از شخصیت های مشهور این ایالت هستند.

 

از سال ۱۸۲۰ الی جولای ۲۰۲۰ تعداد ۵۰ انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار شده است که بغیر از دو دوره (۱۸۶۴ و ۱۸۶۸) که می‌سی‌سی‌پی بخاطر جنگ های داخلی از آمریکا جدا شده بود در بقیه ۴۸ دوره شرکت کرده است. از این ۴۸ دوره انتخابات ۳۰ دوره حزب دموکرات، ۱۳ دوره حزب جمهوری خواه، دو دوره حزب دموکرات جمهوری خواه (Democratic-Republican Party)، یک دوره حزب ویگ (Whig Party)، یک دوره حزب حقوق دموکراتیک ایالات (States' Rights Democratic)، یک دوره حزب مستقل آمریکایی (American Independent Party) برنده اتخابات ریاست جمهوری در حوزه ایالت می‌سی‌سی‌پی شدند. برای بررسی دقیق تر این انتخابات بهتر است این انتخابات را به دو بخش قبل و بعد از ۱۹۶۰ تقسیم کنیم. از ۱۸۲۰- ۱۹۶۰ به مدت ۱۴۰ سال جمهوری خواهان فقط یک دوره برنده ولی دموکرات ها ۲۹ دوره برنده این انتخابات شدند. اما بعد از سال ۱۹۶۰ دموکرات ها یک دوره، حزب حقوق دموکراتیک ایالات (States' Rights Democratic) یک دوره و جمهوری خواهان ۱۲ دوره برنده این انتخابات در می‌سی‌سی‌پی شدند که ۱۰ دوره آن بطور یکنواخت از سال ۱۹۸۰ تا کنون می باشد. این آمار نشان از سیطره جمهوری خواهان بر انتخابات ریاست جمهوری در ایالت می‌سی‌سی‌پی در ۶۰ سال اخیر دارد.

 

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ می‌سی‌سی‌پی از حزب جمهوری خواه دونالد ترامپ با ۴۷.۳ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۳۶.۳ درصد آرا شد.

 

در حزب دموکرات نیز هیلاری کلینتون با ۸۲.۶ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۱۶.۵ درصد آرا شد.

 

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه می‌سی‌سی‌پی دونالد ترامپ با ۵۷.۹ درصد آرا در مقابل هیلاری کلینتون با ۴۰.۱ درصد آرا به پیروزی دست یافت و شش رای الکترال این ایالت را بنام خود کرد.

 

در انتخابات مقدماتی این دوره ایالت می‌سی‌سی‌پی از حزب دموکرات جو بایدن با ۸۱.۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۱۴.۸ درصد آرا شد که اگر این آمار را در کنار آمار دوره گذشته که بالاتر ذکر شد قرار بدهیم مشاهده می کنیم که مردم این ایالت گرایش شدیدی به جناح راست سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری دارند و حتی طرفداران حزب دموکرات هم هیچ علاقه ای به جریان چپگرای این حزب ندارند و رای خود را به جناح راست حزب دموکرات دادند.

 

برای مجلس سنا آمریکا از سال ۱۸۱۷ الی جولای ۲۰۲۰ تعداد ۵۱ سناتور از ایالت می‌سی‌سی‌پی انتخاب شده اند که از این تعداد ۳۰ تن دموکرات، ۹ تن جمهوری خواه، سه تن حزب دموکرات جمهوری خواه (Democratic-Republican Party)، پنج تن جکسونیان (Jacksonian)، دو تن حزب ویگ (Whig Party)، دو تن عضویت در چند حزب مختلف (multiple party affiliations) بوده اند.

 

تا قبل از سال ۱۸۸۱ اکثر احزاب فعال و چند سناتور در دوره های مختلف به مجلس سنا فرستادند، اما دموکرات ها با ۱۲ سناتور از احزاب دیگر برتر بودند. از سال ۱۸۸۱ الی ۱۹۷۸ میلادی نزدیک به یک قرن ۱۸ سناتور از این ایالت برای مجلس سنا آمریکا انتخاب شدند که همگی از حزب دموکرات بودند. اما از سال ۱۹۷۸ آرای این ایالت در انتخابات مجلس سنا بنفع جمهوری خواهان چرخش کرد و تا با امروز در این برهه ۴۲ ساله چهار سناتور انتخاب و هر چهار تن از حزب جمهوری خواه بودند. با این اوصاف متوجه می شویم که بطور کل دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات سنا در ایالت می‌سی‌سی‌پی بهتر عمل کردند، ولی در این ۴۲ سال اخیر جمهوری خواهان کاملا برتر هستند.

 

Roger F. Wicker و Cindy Hyde Smith هر دو از حزب جمهوری خواه سناتورهای حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

 

John C. Stennis (۱۹۴۷-۱۹۸۹) از حزب دموکرات به مدت ۴۲ سال و Thad Cochran (۱۹۷۸-۲۰۱۹) از حزب جمهوری خواه به مدت ۴۱ سال با سابقه ترین سناتورهای تاریخ این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

 

در طول تاریخ تعداد نمایندگان منتخب در مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت می‌سی‌سی‌پی ۱۴۵ تن بوده اند که ۱۰۲ تن از حزب دموکرات، ۲۵ تن حزب جمهوری خواه، یک تن حزب دموکرات جمهوری خواه (Democratic-Republican Party)، چهار تن جکسونیان (Jacksonian)، یک تن حزب جمهوری خواه ملی که به حزب ضد جکسونیان نیز مشهور است ( National Republican Party OR Anti-Jacksonian Party)، سه تن حزب ویگ (Whig)، دو تن مستقل (Independent)، یک تن Know Nothing Party، سه تن حزب متحده (Unionist Party)، یک تن جمهوری خواه مستقل (Independent Republican) و دو تن با عضویت در احزاب مختلف (multiple party affiliations) یعنی در دوران نمایندگی حزب سیاسی خود را عوض کردند (Democratic- Jacksonian) بوده اند. با نگاهی به آمار و ارقام متوجه می شویم که حزب دموکرات در طول تاریخ با تفاوت زیاد پیشتازاین انتخابات است بطوریکه از سال ۱۸۸۳ الی ۱۹۶۳ به مدت هشتاد سال دموکرات برنده تمام انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در ایالت می‌سی‌سی‌پی بودند. اما نکته قابل ذکر این است که از انتخابات سال ۱۹۶۵ کم کم آمار به سمت تعادل و در نهایت بنفع جمهوری خواهان چرخش کرد بطوریکه در حال حاضر از چهار نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا سه نماینده از حزب جمهوری خواه و یک نماینده از حزب دموکرات می باشند.

 

از سال ۱۸۱۷ تعداد ۶۵ فرماندار در ایالت می‌سی‌سی‌پی انتخاب شده اند که از این تعداد ۴۶ تن از حزب دموکرات، هفت تن حزب جمهوری خواه، چهار تن حزب دموکرات جمهوری خواه (Democratic-Republican Party)، سه تن حزب ویگ (Whig Party دو تن حزب جمهوری خواه ملی که به حزب ضد جکسونیان نیز مشهور است ( National Republican Party OR Anti-Jacksonian Party)، یک تن فرماندار نظامی (Military) و دو تن اسم حزب مشخص نیست (Unknown).

 

همانطور که آمار نشان می دهد در طول تاریخ انتخابات فرمانداری ایالت می‌سی‌سی‌پی حزب دموکرات با فاصله زیاد پیشتاز است اما از اواخر سده ۲۰ میلادی (سال ۱۹۹۲) آمار شروع به تغییر بسمت جمهوری خواهان کرد و از چهار فرماندار انتخاب شده در این ۲۸ سال سه تن جمهوری خواه و یک تن دموکرات بودند که سه تن از این فرمانداران جمهوری خواه از سال ۲۰۰۴ تاکنون بطور یکنواخت دفتر فرمانداری را به یکدیگر تحویل دادند.

 

 

 

 

 

نتیجه: همانطور که از آمار مشخص است دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ایالت می‌سی‌سی‌پی دست بالا را دارند، اما با توجه به اینکه جمهوری خواهان ۱۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت را برنده، در ۴۲ سال اخیر هر چهار سناتور جمهوری خواه، سه نماینده از کل چهار نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا جمهوری خواه و در آخر اینکه از سال ۲۰۰۴ هر سه فرماندار انتخاب شده در این ایالت جمهوری خواه هستند، نشان دهنده این است که ایالت می‌سی‌سی‌پی در حال حاضر یک ایالت کاملا جمهوری خواه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


در این رابطه