تحلیل‌گر: در جستجوی نامزد ریاست جمهوری بقصد «انتخاب» نوکر برای رهبر!؟

entekhabat copie٭ جبهه پایداری ضد تشکیل جبهه با دیگر اصول‌گراها است:

     اختلافات جبهه پايداري به رهبري مصباح يزدي با گروههاي ديگر اصولگرا، همواره، بهنگام انتخابات خود را روشن‌تر نشان می‌دهد. زيرا آنها هرگز حاضر نيستند رهبري ائتلاف و ايجاد جبهه را به ديگران بدهند و هر زمان كه متوجه اين ائتلاف می‌شوند، شرط و شروطي مي‌‌گذارند كه ديگران حاضر به نزديك شدن به آنها نشوند. بهمین‌خاطر، جبهه پايداري جمنا  هم دور شد و احتمالا جداگانه كانديدا معرفي مي‌نمايد. به گوشه‌هايي از اين اختلافات كه در سخنان آنها بيان شده توجه فرماييد:

● «سردار» صادق محصولي که کار اولش اختلاس‌و رانتخواری است و عامل تقلب انتخاباتي سال 88، بود، قائم مقام دبیر جبهه پايداري است و مي‌گويد: « اگر عده‌ای بدون هماهنگی با دیگران خود را محور قرار داده و ادعای دعوت از دیگران برای کار مشترک داشته باشند مسلما وحدتی شکل نمی‌گیرد یا عده‌ای دیگر اگر از قبل روی نامزدی به قطعیت رسیده باشند و بخواهند با مکانیزم دلخواه خودشان ولو تحت عنوان ائتلاف و وحدت، آن را به دیگران تحمیل کنند مطمئنا نتیجه لازم را نخواهند گرفت. بنابراین هم فهرست احزاب یا افرادی که می‌خواهند کار مشترک کنند باید با مشورت هم و قبول همدیگر تنظیم شود و هم مکانیزم رسیدن به نامزد واحد و الی آخر. اگر احیاناً، وحدت شود، اما خروجی آن، حاکمیت ارزش‌ها نباشد بلکه نوعی حاکمیت قدرت به هر قیمتی محسوب شود تا احزاب یا جریانی خاص به قدرت برسند و مردم آن را تعبیر به تبانی کنند، آن مدل را نمی‌پذیریم، بلکه باید وحدت را حول اصول و در جهت حاکمیت ارزش‌ها شکل دهیم، لذا اگر مسئله بدین شکل دنبال شود،‌ قطعاً از نظر تاکتیک و اهداف می‌توانیم به نتایج خوبی برسیم.»

● حسين طلا عضو جبهه پايداري فرماندار اسبق تهران، می‌گوید:«بعید می‌دانم در مرحله اول کل جریان اصولگرایی روی یک کاندیدا تفاهم کنند.»

     اين گفته حسين طلا به خوبي اختلاف دو جبهه جمنا با پايداري را به نمايش می‌گذارد. نوشته‌ها و سخنان كساني ديگر از اين جبهه نيز بر گفته او مهر تاكيد مي‌زنند .

● سعيد جليلي كانديداي احتمالي جبهه پايداري كه خود را اصلح از ديگران مي‌داند در اين مورد مي‌گويد:« نمی‌شود هر کسی حرف متضاد بزند و بعد هم گفته شود موقع انتخابات وحدت کنیم! ای مردم! حالا ما یکی شدیم و به یک نفر رأی بدهید. مردم می‌گویند اینکه 180 درجه خلاف دیگری حرف می‌زند، پس اگر یکی شده‌اید فقط برای این‌است که قدرت را در دست بگیرید؟!»

● یکی از افراد نزدیک به سعید جلیلی نوشته‌است : «بر فرض محال که سامانه وحدت جواب بدهد و گزینهِ مورد نظر جبههِ به اصطلاح مردمی نیروهای انقلاب، رئیس جمهور بشود. به نظر شما رئیس جمهوری که از ابتدا وامدار همهِ طیف‌های سیاسی اصولگراست، چگونه می‌خواهد دولت تشکیل بدهد؟ رئیس جمهوری که یک طیف حامیانش لابیست هایی همچون محمدرضا باهنر است و یک طیف دیگرش نظامیانی مثل محسن رضایی، قدرت انتخاب یک فرماندار را هم نخواهد داشت، چه مانده به تشکیل کابینه. با چنین مکانیزمی، گزینه منتخب جَمنا به فرض رای آوری، هرچقدر هم که قوی باشد، ضعیف‌ترین رئیس جمهور تاریخ جمهوری اسلامی خواهد بود. مگر اینکه باور کنیم طراحان پشت پردهِ جَمنا و صدها فرد و تشکل سیاسی حامی آن، برای رضای خدا و ادای تکلیف انقلابی پای کار آمده اند و از رئیس جمهور منتخب، توقعی جز خدمت صادقانه به مردم ندارند!»

    گفته‌هاي فوق نشان مي‌دهند كه تلاش احتمالي سرداران رضايي و ذوالقدر در به وحدت رسیدن با گروه پايداري احتمالاً بجائی نخواهد رسید.

   حركت سردار ذوالقدر با پيشينه نظامي قدري جبهه جمنا را با مشكل دخالت پاسدارها روبرو ساخت. اما سردار سرتيپ رمضان شريف به سرعت به ميدان امد و گفت كه اين سردار قبلا استعفا داده است تا قضيه ماست مالي شود. به گزارش خبرنگار سیاسی  خبرگزاری تسنیم،‌ همایش مقدماتی مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی روز گذشته در تالار آدینه تهران با حضور و سخنرانی محمدباقر ذوالقدر رئیس ستاد اجرایی این جبهه برگزار شد.

     پس از برگزاری این مراسم برخی از رسانه‌های فضای مجازی از وی به عنوان یک مقام سپاه یاد کردند. در تماس خبرنگار تسنیم با سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران، وی ضمن رد این موضوع، گفت: آقای ذوالقدر از فرماندهان باسابقه و خوش‌نام سپاه بوده‌اند که چندین سال است، ابتدا به وزارت کشور و سپس به قوه قضاییه مأمور شده بودند. مدتی است که با درخواست ایشان برای بازنشستگی از سازمان سپاه موافقت شده، بنابرین حضور ایشان و سخنرانی در مجامع مختلف ارتباطی با سازمان سپاه پاسداران ندارد.

    بدین‌ترتیب، دومين سردار از اعضاي 30 نفره شوراي مركزي اين جبهه نيز، بنابر قول شریف، لباس سپاهی‌گري  خود را در آورده  و به جرگه «آدم شخصي‌»ها پيوسته‌است.

٭كانديداهاي احتمالي جبهه جمنا عبارتند از:

1. سردار سرلشكر محسن (سبزوار)رضايي مير قائد:  از فرماندهان سپاه پاسداران و از عوامل سركوب و كشتار در كردستان و تركمن صحرا، شكنجه، ترور، بمب گذاري، حمله به سفارت امريكا، ادامه جنگ تا تثبيت نظام، اختلاس، رانت خواري، باجگيري، تقلب در انتخابات  و... اين سردار دكتر به نظرش مي‌تواند در اين دوره از انتخابات از سوي مردم برگزيده شود چرا كه درچند دوره گذشته مردم روي خوش به او نشان ندادند و ايشان اخيرا فرموده كه نمي تواند به درخواست اين جبهه پاسخ رد بدهد.

    اين سردار بعد از پايان جنگ به خيال ساخت كشور لباس نظامي خود را به در آورد و وارد گود سياست شد. اما در اين مورد نيز طرفي نبست و دو سال قبل بار ديگر به درخواست رهبري و براي انتقال تجربيات! به نيروهاي جوان نظامي مجددا نظامي شد و به پادگان بازگشت.

    سردار استخاره جو و باج گير از سرداران قاچاقچي در دوراني به فرمان سيد علي خامنه‌اي، نيروهاي اين «نهاد انقلابي» را تشويق به تقلب در انتخابات با هدف مانع شدن از ورود نيروهاي ليبرال به مجلس كرد.

   در دور اول انتخابات مجلس پنجم، وقتي برخي از كانديداهاي گروه رقيب مانند كارگزاران و مجممع روحانيون مبارز و...به مجلس راه يافتند و برخي به دور دوم رفتند، خامنه‌اي احساس خطر كرد و از سپاه خواست مانع از ادامه اين روند شود. فرمانده سپاه  فرمان عملیات سیاسی را در مراسم صبحگاه لشکر ۷ حضرت رسول صادر کرد و گفت: «ما در مرحله دوم باید به صحنه بیائیم و با رأی خود نگذاریم لیبرالها و لو یک نفر اینها به مجلس بروند و بخواهند برای ملت و کشور مشکل درست کنند».( کیهان ۲۹ فروردین سال ۱٣۷۵)

    بعد از ان انتخابات، «حزب الله»، با صدور بیانیه‌ای، اعلام‌کرد: «ما با تمام قوا به صحنه آمدیم و جریان انتخابات را به مسیر صحیح هدایت کردیم». وفرمانده سپاه هم از اولین «عملیات سیاسی این نیروی پرافتخار که در کارنامه آن ثبت و حفظ شد»، صحبت کرد.

2. سردار سرتيپ محمد باقر قاليباف: اين سردار سركوبگر كه هم اکنون فسادهای شرهداری تهران که او شهردار آن‌است، یکی پس از دیگری، از پرده بیرون می‌افتند، زماني فرماندهي نيروي هوايي سپاه را عهده‌دار بود كه به قول خودش در همان زمان در خيابانها با چماق سواربر موتور به دانشجويان معترض حمله مي‌كرد، او خود در اين مورد مي‌گويد:

    «...حادثهٔ سال ۷۸ که در کوی دانشگاه اتفاق افتاد، آن نامه‌ای را که نوشته شد من نوشتم (نامهٔ فرماندهان سپاه به رئیس جمهور وقت، محمد خاتمی). بنده و آقای سلیمانی.وقتی در کف خیابان به سمت بیت رهبری راه افتادند، بنده فرمانده نیروی هوایی سپاه بودم. عکس من الان روی موتور ۱۰۰۰ با چوب هست. با حسین خالقی. ایستادم کف خیابان که کف خیابان را جمع کنم. آن جایی که لازم باشد بیاییم کف خیابان و چوب بزنیم، جزو چوب زن‌ها هستیم. افتخار هم می‌کنیم. نگاه نکردم که من، سردار و فرمانده نیروی هوایی هستم و تو را چه به کف خیابان»!!

     بعد از «چوب‌زدن»، او به فرماندهي نيروي انتظامي رسيد و با چند دوره شكست در انتخابات رياست جمهوري همچنان به دليل تاييد افراد رانتخوار و زمين‌خوار و خانه‌خوار شوراي شهر تهران، شهردار مي‌باشد. گويا اين بار نيز با فرستادن نيروهاي شهرداري و شوراي شهر به اين جبهه و واگذاري امكانات فراوان شهرداري تهران بنا دارد كه بار ديگر شانس خود را براي رسيدن به اين مقام، بيازمايد .

     او تا کنون دو دوره و در سال های‌1384 و 1392 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده‌است. در حال حاضر با توجه به ویژگی‌ها و عملکرد و سوابقش در صورت اعلام آمادگی یکی از گزینه‌های اصلی اصولگرایان برای حضور در انتخابات آتی باشد. ضمن اینکه چندی پیش قولی از او نقل شد: «قصد دارم در انتخابات 96 بار دیگر خود را در معرض رأی مردم قرار دهم».

    محمدباقر قالیباف، متولد اول شهریور ۱۳۴۰ در مشهد است. وی پیش از این در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی سمت فرماندهی داشته است. در دوران فرماندهی نیروی انتظامی، او رئیس و نماینده رئیس دولت اصلاحات در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز بوده‌است.

    اين روزها او گرفتار افشاگري‌هاي يكي از اعضاي بي‌باك و شجاع شوراي شهر (حافظي) و روزنامه نگار شجاعي به نام پاشا سلطاني مي باشد كه اسناد ومدارك واگذاري خانه‌ها و زمين‌ها به برخي از اعضاي شوراي شهر و مديران شهرداري و برخي خبرنگاران صدا و سيما و نيروهاي قضايي را افشا نموده‌اند. مديريت او در طول مدت آتش سوزي ساختمان پلاسكو و استخدام چند هزار نفر در شركت مترو زير سئوال رفته‌است. اگر او بتواند از اين گرفتاري‌ها رهايي يابد و كانديدي ديگري در اين جبهه نباشد، به احتمال زياد يكي از برجسته ترين كانديداهاي اين جبهه است .

3. سردار سرتيپ پرویز فتاح از وزراي حکومت احمدي نژاد  است. او وزیر نيرو بود. گفته مي‌شود كارهاي او مدت تصدی بد نبوده‌اند. او هم اينك مسئوليت كميته امداد امام خميني را عهده دار است. به دليل حضور در شوراي 30 نفره جبهه جمنا ، احتمال كانديداتوري او براي مقام رياست جمهوري مي رود و شايد يكي از دلايلش دور بودن از بازي‌هاي سياسي و مسائل مالي باشد . او قبلا مدير عامل  بنیاد تعاون سپاه و جانشین فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه را بر عهده داشته‌است .

    به نظر نمي‌رسد او در برابر افرادي مانند محسن رضايي و محمد باقر قاليباف شانسي داشته باشد. اما به لحاظ اينكه كمتر در جريانات رقابتي بوده است ممكن است كه به عنوان كانديدا برگزيده شود.

4. سردار اسبق عزت الله ضرغامی در شمار «دانشجويان پیرو خط امام» به‍ هنگام حمله به سفارت امريكا بود. بعدها در روابط عمومي سپاه پاسداران در كنار سردار اسبق علي لارجاني قرار گرفت. هنگامي كه علي لاريجاني به مجلس آمد، ضرغامي به جاي وي به عنوان رييس سازمان صدا و سيما از سوي خامنه‌اي منصوب شد .  او بابت سانسور کردن و صدا و سیما را وسیله دروغ پراکنی و القای توجیه‌های دلخواه خامنه‌ای و سپاه، مدال جهاد‌گر عرصه فرهنگ گرفت و بعد از 10 سال و شش ماه از صدا و سيما به كميته فضاي مجازي رفت و در آنجا مشغول به كار شد .

     به نظر نمي‍رسد او، توان رقابت با رقبای قوی‌تر از خود را داشته باشد. اما از او هم نام برده می‌شود.

5. حمیدرضا حاجی بابایی يكي ديگر از وزرا در حکومت محمود احمدي نژاد، حميد رضا حاجي بابايي است كه در دوره مسئوليتش بر وزارت آموزش و پرورش هيچ اقدامي انجام نداد و هم اينك عضو مجلس است .

    كانديدا شدن او از سوي جمنا به دلیل فقدان شخصیت در این جبهه است. اينكه او كانديداي مقام رياست جمهوري شده‌است، خود می‌گویدلباس اين مقام چه اندازه آب رفته و كوتاه شده و به اندازه حاجي بابايي گشته‌است.

6. محمد خوش چهره جمالی از نمايندگان اسبق مجلس است. او مدعي اقتصاد داني است. او يكي از حاميان محمود احمدي نژاد در حکومت اول او بود. اما به تدريج از او دور شد. نام بردن از وي به عنوان يكي از كانديداهاي احتمالي جبهه جمنا مانند حاجي بابايي گویای نداشتن افراد شاخص است.

 

7. سیدابراهیم رئیسی از مشهور ترين جنايتكاران تاريخ ايران است كه از سوي اين جبهه براي مقام رياست جمهوري معرفي شده‌است. بنابر روایتی مشهور، در دوران انحطاط و فساد، بدترین‌ها، خادمان حرم‌ها می‌شوند. نایب‌التولیه سابق (طبسی) و بیشتر از او، نایب‌التولیه کنونی آستان قدس، گواهی می‌دهند را صحیح و موثق بودن روایت. شاخه تبلیغاتی رژیم ولایت مطلقه فقیه، همه روز، بکار تبلیغ نامزد شدن و آن‌را قبول نکردن و تکذیب قبول نکردن است. این قول هم از زبان او منتشر شده‌است: رئیس جمهور نوکر رهبر است!  

      اما او مترسک است و خود نیز نمی‌خواهد نقش مترسک را بازی کند. زیرا می‌داند اگر نامزد شود، به احتمال زياد، كمي آرای او بدان‌قدر خواهد شد که مپرس. حتی مهندسی سپاه هم نخواهد توانست بی‌اعتباری او را نزد مردم ایران بپوشاند.

8. علیرضا زاکانی نماينده سابق مجلس و از فرماندهان بسيج دانشگاه به هنگام حمله به خوابگاه دانشگاه تهران ميباشد. او از حاميان احمدي نژاد در جريان كودتاي انتخاباتي سال 88 بود. گفته می‌شود به اتفاق حسين فدايي شكنجه دستگير شدگان را، در زندان كهريزك، سرپرستی کرده‌اند.اما او، در این‌باره، سكوت اختيار كرده‌است. در مجلس قبلي، در مقام رئیس كميته بررسي برجام برضد حکومت حسن روحاني بسیار گفت. از مخالفان برجام بود. اما بنا بر دستور، مجبور به سكوت و دادن راي به اجازه اجرای برجام شد.

9 . محمد مهدي زاهدي، وزير آموزش عالي در حکومت محمود احمدي نژاد كه به دروغ خود را از نوابغ رياضي جهان اعلام كرد كه بعدها دورغ وي افشا شد. در دوران او بود كه برخي از بورسيه‌ها به دستور احمدي نژاد روانه كشورهاي خارج شدند. وي بعد از بركناري به مالزي رفت تا به عنوان سفير در آن كشور از انظار دور باشد. بعدها به ايران بازگشت و به نمايندگي مجلس رسيد .

10. مسعود زريبافان خواهر زاده محمد رضا باهنر از نزديكترين دوستان محمود احمدي نژاد است. در دوران رياست جمهوري او مسئوليت بنياد شهيد را در اختيار گرفت و اختلاس‌هاي فراوان در آن بنياد روی‌دادند.

     زماني او از نزديكان مصباح يزدي بود ولي از هنگامي كه مصباح يزدي احمدي نژاد را از خود دور ساخت، او، به همراه رحيم مشايي و حميد بقايي از ياران احمدی‌نژاد باقي ماندند.

11. سردار رستم قاسمي همان سردار دزدي است كه به وزارت نفت در حکومت احمدي نژاد رسيد تا با كمك ديگر سرداران دزد و قاچاقچي به قول خودشان بتوانند تحريم‌ها را دور بزنند كه زدند  ثروت عظیمی را خورد و برد کردند. يكي از دستیاران یکی از باندهای تحریم دور زن و مال مردم به جیب زن، بابك زنجاني و ديگري فروش نفت توسط نيروي انتظامي و دكل خوري آن نيرو است .

12. سيد مصطفي مير سليم يكي از معروفترين اعضاي جمعيت موتلفه اسلامي است. مطرح شدن نام او، بخاطر نزديك شدن افراد هیأت مؤتلفه به جمنا است. وگرنه هم خود مير سليم و هم جمعيت وابسته به او به خوبي مي‌دانند، در صورت كانديدا شدن و برگزيده شدن از سوي اين جبهه هيچ رايي از سوي مردم دريافت نخواهد كرد.

     از ديگر كانديداهاي جبهه جمنا كه نام انها برده شده تا بعدها از ميان آنها ابتدا 10 نفر و سپس 5 نفر و در نهايت يك نفر برگزيده شود عبارتند از ، علیرضا زالی و محمد عباسی و ابراهیم عزیزی و محمدحسن قدیری ابیانه و شاهین محمدصادقی و غلامرضا مصباحی مقدم و علی نیکزاد

    در شمار افرادي كه از سوي جبهه جمنا معرفي شده‌اند، البته نام  سعيد جليلي هم هست. اما به نظر نمي‌رسد سعيد جليلي حاضر به همكاري و وحدت با جبهه جمنا شود. زيرا هم خود او وهم ياران او و حتي افراد جبهه جمنا، سخناني را برزبان آورده‌اند که گویای دوری و سبب دوری بیشتر شده‌اند.

    برای مثال، مرضیه وحید دستجردی که سخنگویی جبهه متحد را بر عهده دارد گفته‌است :« ما حمایت آیات موحدی کرمانی و محمد یزدی را داریم و هر زمانی که خودشان صلاح بدانند، اعلام حمایت خواهند کرد.» اين گفته مرضيه وحيد دستجردي گویای دخالت شوراي نگهبان در انتخابات است. زيرا محمد يزدي اعضو این شوري است. حسین سبحانی نیا،از گروه وابسته به جمنا، نیز گفته‌است:« کاندیداتوری جلیلی رأی‌ روحانی را بیشتر می‌کند».

٭ سردار اسبق سعيد جليلي:

    سعيد جليلي به احتمال زياد كانديداي جبهه پايداري مي‌شود. تا كنون قصدی بر انصراف اظهار نکرده‌است . در مورد سعيد جليلي  نوشته‌اند:

    سعید جلیلی در ۱۵ شهریور ۱۳۴۴ در مشهد متولد شد. او در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حمایت جبهه پایداری و بخشی از جریان اصولگرا با شعار «حیات طیبه»، کاندیدا و با کسب ۴٬۱۶۸٬۹۴۶ رأی برابر ۱۱٫۳۶ درصد کل آرای مأخوذه، پس از حسن روحانی و محمدباقر قالیباف سوم شد.

   جلیلی هم اکنون عضو شورای راهبردی روابط خارجی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده خامنه‌ای در شورای عالی امنیت ملی است. از سال ۱۳۸۶ تا ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ نیز، او دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با کشورهای 1+5 بود.

وی پیش از این 18 سال در وزارت امور خارجه مشغول به کار بوده و سمت‌هایی همچون رئیس ادارهٔ بازرسی وزارت خارجه، معاون ادارهٔ اول آمریکا در وزارت خارجه، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه را برعهده داشته‌است. جلیلی در برهه‌ای هم مدیر بررسی‌های جاری دفتر خامنه‌ای بوده است.

    در همين حال، فاطمه اليا از جبهه پايداري در مورد كانديداي جبهه خود، می‌گوید: « جبهه پایداری نیز قطعا برای انتخابات 96 گزینه دارد

گزینه ما برای انتخابات سال آینده فردی اصلح است چرا که حرکت جبهه پایداری گفتمانی و براساس مبانی انقلاب اسلامی و مواردی است که مورد توجه قاطبه مردم است.»

   و جواد ابطحی از جبهه پايداري، نیز می‌گوید:« با این مسیر، وحدت برای انتخابات سال بعد در جریان اصولگرا یک سراب بیشتر نیست»

سخنان اين دو گویای آن‌است كه اين جبهه كانديدايي را در نظر گرفته‌است

٭ حميد بقايي :

    حميد بقايي از دزدان و اختلاس‌گران مشهور در دوره محمود احمدي نژاد است. همين چندي پيش به دليل انواع خورد و بردها و ارسال ميلياردها تومان پول به خارج از كشور در زندان به سر مي‌برد .

   حميد بقايي در دوراني كه معاونت احمدي نژاد را بر عهده داشت در امر زمين‌خواري يدي طولی داشت و هزاران متر زمين را از آن خود و دوستان و نزديكان خود کرد .

    او با دستور سيد علي خامنه‌اي از زندان آزاد شد و هم اينك خود را كانديداي رياست جمهوري کرده‌است.

٭ مهندسان بیت خامنه‌ای مشغول بکارند:

    تا این زمان، خامنه‌ای ترجیح می‌دهد حسن روحانی رئیس جمهور بگردد. اما با رأی کم. خود نیز در تضعیف روحانی شرکت می‌کند. چنان‌که مجلس خبرگان که کارش نظارت بر «رهبر» است، به روحانی حمله کرد که چرا «اقتصاد مقاومتی» را اجرا نکرده‌است و خامنه‌ای خود نیز گفت مردم اجرای اقتصاد مقاومتی را احساس نکرده‌اند. شاخه تبلیغاتی خامنه‌ای و شاخه تبلیغاتی سپاه نیز همه روزه به روحانی می‌تازند. باوجود این،

1. اسامی می‌گویند که رژیم از مدیران سالم و توانا تهی گشته‌است. و

2. بیت خامنه‌ای همچنان می‌کوشد که نامزدهائی را بیابد که مقداری رأی بیاورند و از آرای روحانی بکاهند. و

3. نگرانی شدید خامنه‌ای از تحریم وسیع انتخابات توسط مردم است. زیرا او نیک می‌داند که از ولایت فقیه نه محتوائی باقی مانده و نه اعتباری دارد و تحریم انتخابات یعنی خودداری از شرکت در تعیین نوکر برای او و رأی به ابطال ولایت فقیه و اثبات ولایت جمهور مردم.