محقق: یک کشور و سه دولت: «دولت بی‌تفنگ» ۳

tofang shekasteh
    «دولت بي‌تفنگ» به حکومتی گفته مي‌شود كه رئیس آن، در آخرين «انتخابات رياست جمهوري»، بنابر قول وزارت کشور، 24 ميليون راي آورد. اما رأی به او، وقتی «انتخابات» مهندسی شده و ترسها عامل تعیین کننده‌اند، گویای ترسها و بی‌اعتمادی مردم به رﮊیم ولایت مطلقه فقیه بود. هرگاه انتخابات آزاد بود، در پایان دوره چهارساله، مردم به کسی که کارنامه‌اش وضعیتی است که کشور دارد، رأی نمی‌دادند. پس، بدون توجه به حضور بدترین که مردم را در مدار بسته بد و بدتر گرفتار می‌کند، از ترس بدتر و ترسها که دو طرف، بیشتر روحانی، القاء کردند، شماری از مردم رأی دادند. ترکیب هیأت وزیران از هم اکنون به مردم می‌گوید اندازه انتظارشان از حکومت روحانی چه باشد. طرفه این‌که خاتمی هراندازه بی‌اعتنائی و تحقیر بیشتر می‌بیند، بیشتر مجیز رهبر را می‌گوید. چنانکه می‌گوید هیأت وزیران اول باید مورد رضایت «مقام معظم رهبری» باشند!   
     به قول مصدق، کسی که خدمتگزار مردم می‌شود، ولو در انتخابات آزاد نیز انتخاب نشده باشد و وکالتش وکالت فضولی است، می‌تواند اعتماد مردم را بدست بیاورد. پس، حکومت حسن روحاني هر چند تفنگ در اختيار ندارد، اما می‌تواند خود را تابع مردم و مأمور متحقق کردن این حقوق بخواند و با توجه به این‌که تحریم کننده و رأی دهنده در مخالفت با ولایت مطلقه فقیه و حاکمیت «دولت با تفنگ» بر اقتصاد، متفق هستند، می‌تواند مانع از ادامه فشارهاي دو دولت یکی بیت رهبری و دیگری سپاه یا «دولت باتفنگ»بگردد. او فعلا رویه تمکین را برگزیده‌است.

֎ چرا حسن روحاني مجبور به عقب نشيني شده‌است:
   در روزهاي بعد از انتخابات و حتي قبل از آن، فشارهايي بر حسن روحاني وارد امد تا او نتواند آنگونه كه حتي محمود احمدي نژاد هم اقدام به تشكيل دولت كرده بود، بكند. به نظر حسن روحاني با پايان انتخابات در چند مورد خطا كرد و اين خطاها او را وادار به وادادگي نمود، كه مي‌توان حتي به دولت اول او و حمايت‌هاي بيهوده از دولت با تفنگ نيز اشاره كرد.

☻خطاي اول، باز گذاشتن دست سپاه در امور مختلف بر خلاف شعارهاي داده شده در حکومت يازدهم: ضعف دولت بي‌تفنگ در برابر دولت با تفنگ را شخص حسن روحاني خود، زمينه ساز بود. هر چند در محافل حاميان حکومت گفته مي‌شد، حسن روحاني در تلاش كنترل قدرت دولت با تفنگ است. اما آنچه عيان است اين‌است كه در حکومت يازدهم هم برخي اعضای كابينه،  حامي سپاه بوده و بسياري از امور را به آنها واگذار كرده بودند

    هنگاميكه حسن روحاني به سر كار آمد، تلاش كرد با سپاه از در دوستي و معامله درآيد و در تعريف از «دولت با تفنگ»  در 25 شهریور 1392، در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت:
   «سپاه پاسداران مافوق و ورای جریانات سیاسی است نه در کنار و داخل جریانات سیاسی. سپاه جایگاهی برتر دارد که جایگاه کل ملت است، پس همه مردم سپاه را باید دژ و پناه خود بیابند.»
    «اهل تعارف نیستم و حرف‌هایم از دلم بر می‌آید و معتقدم آن نیرویی که امروز در خط مقدم در برابر تمام توطئه‌ها ایستاده و باید بایستد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.»
   «می‌خواهند سپاه را رقیب مردم قرار دهند اما سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی نیست و پیمان‌کاری مثل پیمان‌کاران معمولی نیست و نبوده است. سپاه امروز باید پروژه‌های مهمی که بخش خصوصی توان آن را ندارد برعهده بگیرد.»
   «سپاه شرایط کشور و دولت را به خوبی می‌داند چون ما کشوری هستیم که 5/2 میلیون بشکه نفت می‌فروختیم و امروز این رقم به کم‌تر یک میلیون بشکه رسیده است، پس سپاه باید آستین را بالا بزند و بخشی از بار دولت را بر دوش بگیرد که البته بار نظام و مردم است و دولت هم خادم مردم است.»
   «سپاه هم‌چنین توانمند است که در بحث مبارزه با فساد وارد شود و در مساله قاچاق کالا می‌تواند در کنار نیروی انتظامی و اطلاعات مفید باشد چون شرایط به نحوی است که سپاه باید کمک کند تا جلوی قاچاق کالا گرفته شود».

    از آنجايي كه «دولت با تفنگ» در كنار دولت ولايتي ، همه چيز را مي‌خواهد با وجود تمام امتيازاتي كه به آنها داده شده بود، دست از مقابله با «دولت بي‌تفنگ» برنداشتند با وجود اينكه تا سال 95 به قول وزير دفاع بسياري از طرح‌ها را در اختيار داشت.
    وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح حکومت حسن روحانی، در دی ماه 95، اعلام کرد که هم‌اکنون «طرح‌های اصلی دولت در بخش‌های نفت، گاز، پتروشیمی، حمل و نقل، سدها، انتقال آب و حتی در حوزه مخابرات و آی تی» در اختیار قرارگاه خاتم‌النبیاء، وابسته به سپاه پاسداران است».
    وزیر دفاع در بازدید  از نمایشگاه «اقتدار سپاه در عرصه سازندگی» در تهران گفت: «تا پایان امسال مسئولیت بیش از 50 طرح تأثیرگذار در اقتصاد ملی برعهده قرارگاه خاتم‌الانبیاء گذاشته‌است.»
    علاوه بر آن،نوبخت، معاون  محافظه كار رييس جمهور، در رابطه با «دولت با تفنگ» گفته بود: «کسانی که ندانند و یا مغرض باشند و تصور کنند پتانسیل بزرگ قرارگاه که بعد از دوران دفاع مقدس در خدمت توسعه کشور قرار گرفت رقیب بخش خصوصی است، یا ناآگاهند یا مغرض و می‌خواهند تحریک کنند...بنده به‌عنوان مسئول برنامه‌ریزی کشور با آگاهی عرض می‌کنم به هیچ‌وجه قرارگاه رقیب بخش خصوصی نیست».

   با توجه به گفته‌هاي رييس جمهور و معاون او و وزير دفاع دولت يازدهم، «دولت با تفنگ» آنقدر در  حکومت روحانی، خود را صاحب حق مي‌دانست كه سردار عبادالله عبداللهی، فرمانده این قرارگاه، در برابر قرارداد ساخت كشتي با كره جنوبي طلبكارانه و گستاخانه گفت:    «دولت باید این قرارداد را لغو کند».
    اين وادادگي دولت تا جايي پيش رفت كه برخي از فرماندهان سپاه، استانداران دولت حسن روحاني را تهديد كرده و آنها را از تغييرات مسئولان در استان‌ها بر حذر مي‌داشتند. خبرگزاری فارس نوشت: «هاشم غیاثی، فرمانده سپاه انصارالرضا خراسان جنوبی با هشدار به استاندار آن استان،در خصوص انتصابات جدید در این استان گفت: «شنیده شده که در روزهای گذشته اقداماتی در استان که شائبه سیاسی دارد در حال انجام است، همکاران اطلاعات سپاه گزارش‌های این موضوع را داده‌اند... اگر روند فعلی انتصابات ادامه یابد پشت صحنه جریانات را با بسیجیان در میان خواهیم گذاشت.»
    حکومت حسن روحاني در برابر زياده خواهي‌هاي «دولت با تفنگ» تنها به برزبان آوردن برخي شعارها اكتفا نمود به اين اميد كه شايد در انتخابات سال 96 و حمايت‌هاي مردم بتواند در مقابل «دولت با تفنگ» و «دولت ولايت مطلقه» مقاومت به خرج دهد. رئیسی رئیس جمهور نشد. اما تهدید خامنه‌ای کارساز شد و حسن روحانی حکومتی مطلوب خامنه‌ای و «دولت با تفنگ» تشکیل داد.
 
☻ خطاي دوم، تن دادن به افزودن دست کم 5 ميليون رأي بر آراي سيد ابراهيم رييسي: نخست آقاي بني صدر، در تاريخ 30 ارديبهشت ماه سال 1396، خبر داد كه 7 ميليون راي به آراي اقاي سيد ابراهيم رييسي افزوده شده است ، او در اين باره گفت در ساعات اوليه بامداد روز 30 ارديبهشت، در جلسه‌اي كه در وزارت كشور از سوي وحيد حقانيان( نماينده رهبري)، محسن اسماعيلي(نماينده شوراي نگهبان)، وزير كشور و معاون اول رييس جمهور، برگزار شد و زیر فشار خامنه‌ای قرار شد 7 ميليون رأي بر آراي رييسي افزوده شود.
    ابتداي اعلام اقاي بني‌صدر، برخي در آن ترديد كرده و معتقد بودند که افزايش 7 ميليون رأي به آراي رييسي كه شكست خورده انتخابات بود، ضرورتي نداشت. باور نمي‌كردند چراکه گمان می‌بردند اصلا نيازي به اين كار نبوده‌است.
     حدود 10 روز بعد سعيد حجاريان در نوشته‌اي در نشريه كه وب سايت فرارو در تاريخ 9 خرداد ماه سال 96 آن‌را منتشر ساخت، از چگونگي افزودن 5 ميليون رأي به آراي ابراهيم رييسي و در تاييد گفته‌هاي آقاي بني‌صدر خبر داد. اوچنين نوشت:
   «براي اين پرسش که چگونه آراي اصولگرايان تا اين حد افزايش داشته و هم‌زمان آراي اصلاح‌طلبان افزايش اندک داشته چند پاسخ متصور است:
۱-۱: در نخستين پاسخ مي‌توان ادعا کرد که در انتخابات تخلف صورت گرفته‌است. مبناي اين گفته خبر سايت و کانال قرارگاه سايبري عمار است؛ قرارگاه عمار در خبري روحاني را با 25 ميليون رأي نفر اول و رئيسي را با 12 ميليون رأي نفر دوم دانسته بودند و در ادامه چنين نوشته بود:
«بنا به گفته منابع مطلع، تعداد قابل‌توجهي (حدود پنج ميليون) برگ رأي از آراي رئيسي مهر نخورده و وزارت کشور اصرار به ابطال آنها دارد، از طرفي مسئولين ستاد رئيسي مخالف اين کار هستند زيرا معتقدند اين امر ناشي از کوتاهي مسئولين وزارت کشور بر سر صندوق آرا بوده و بايد شماره‌ سريال‌هاي برگه‌هاي مذکور بررسي و در صورت درست‌بودن، ابطال نگشته و در شمارش نهايي لحاظ گردند.» قرينه ديگر، آراي تعجب‌برانگيز شهر مشهد است. در اين شهر مردم به حوزه‌هاي اخذ رأي رفتند و دربست به ليست اصلاح‌طلبان رأي دادند يعني فرصت گذاشتند و به دقت نام ١٥ نفر از کانديداهاي اصلاح‌طلب را نوشتند، اما در صندوق بغل به آقاي رئيسي رأي دادند، آن‌هم با نسبت ٧٠ به ٣٠ به نفع رئيسي.
    هنگامي كه مسئله افزايش راي و تخلف، از  سوي يكي از حاميان و نگاهدارندگان سابق نظام يعني حجاريان به عنوان تخلف بيان گرديد، مشخص بود كه او هم ، هنوز اميدوار به حسن روحاني است. اما او متوجه اين خطاي روحاني نشد كه كوتاه آمدن در مورد آرای رئیسی، در آينده او را مجبور به ادامه خطاهاي ديگر مي‌كند. چنان‌که با افزايش اين مقدار رأي بر آراي سيد ابراهيم رييسي ، روحاني مجبور به خطائي ديگر شد .

☻ خطاي سوم،  سهم خواهي شكست خوردگان انتخابات:
    با افزايش 7 ميليون رأي به گفته آقاي بني صدر و 5 ميليون رأي از نظر آقای سعيد حجاريان – گرچه بنظر حجاریان نیز رأی واقعی رئیسی 5 میلیون بیشتر نیست، ميزان آراي سيد ابراهيم رييسي به حدود 16 ميليون رسيد و اين مقدار رأي، رييسي و حاميان او را زبان دراز كرد. به گونه اي كه مدعي شدند حالا كه ما اين مقدار رأي را آورده‌ايم بايد سهم ما در حکومت آينده، در نظر گرفته شود. این براي اولين بار بود كه از سوي گروه شكست خورده سهم از وزیران مطالبه می‌شد. اگر نگاهي به حکومتهاي احمدي نژاد در سال‌هاي 84 و 88 بيندازيم، می‌بینیم با وجود اينكه در آن سال‌ها جناح شكست خورده، بنابر انتخابات مهندسی شده هم 10 و 13 ميليون رأي داشتند و با وجود جنبش همگانی در اعتراض به کودتای انتخاباتی خامنه‌ای، احمدي نژاد و حاميان او نه تنها كوچكترين امتيازي به جناح شكست خورده ندادند، بلكه احمدی‌ نژاد مردم را خس و خاشاك خواند و در تأسي به خامنه‌ای، آنها را ميكروب سياسي دانست. علم‌الهدي  هم آنها را گوساله و بزغاله ناميد و دو نامزد و زهرا رهنورد همچنان در حصر هستند.
   هنوز دو ماه از «انتخابات» نگذشته، حسن روحاني بدون در نظر گرفتن خواسته‌هاي رأي دهندگان، وزراي خود را با نظر  خامنه‌ای، تهیه و تقدیم مجلس کرد. این کار او، بر بسیاری از «اصلاح طلبان» و عیر آنها گران آمده‌است که پیش از تقدیم فهرست به مجلس، تا توانستند به روحانی فشار آوردند. مطابق معمول، خاتمی فشار شکن شد و گفت: وزیران باید با نظر «رهبر» برگزیده شوند زیرا «ایشان خیر خواه مردم هستند»!  
     ترکیب وزیرا چنان است كه «نمايندگان» مجلس می‌گویند به چند وزیر رأی نخواهند داد. به دستور خامنه‌اي، هیچ زنی وزیر نشد.  همان‌گونه كه در هيأت رييسه مجلس، بنا به دستور از قم، نه زن باید عضو هيأت رييسه می‌شد و نه نماينده‌اي از اهل سنت.
    شوري کارحسن روحاني، آنقدر بود كه حتي حال علي مطهري اصولگراي مستقل را هم بهم زد.
    تعريف‌های بر خي نشريات اصولگرا و دفاع حسن روحاني از موشك پراكني سپاه به سوريه و دادن هزينه تسليحات به عراق و حقوق كاركنان در خدمت جنگها و حمايت از رﮊیم سوريه و دیدار سران سپاه با روحانی و ترکیب هیأت وزیران، گویای آنند که حسن روحاني يعني «دولت بي‌تفنگ»، برآن‌است که خواست‌های مردم را قرباني هماهنگي سه «دولت» با يكديگر كنند.
     اين روزها از محمود احمدي نژاد ياد مي‌كنند كه براي تشكيل كابينه خود به هيچ كس باج نداد حتي به خامنه‌ای. تنها با فشار و بعد از چندين نامه و حكم حكومتي پنهاني و علني بود كه اقدام به عمل به خواسته خامنه‌ای كرد. براي مقابله با تواقعات و دستورهای غير قانوني او از تحصن در خانه بمدت 10 روز نیز استفاده‌کرد.