پژوهنده:سازمانهای سرکوب – قسمت چهارم: سپاه مأمور سانسور

 sazemanhayesarkoob   n سازمان سپاه حفاظت:

    این سازمان تشكيل شده‌است از نيروهاي سپاه پاسداران و بسيج در تامين حفاظت از شخصيت‌ها و همچنين پروازهاي داخلي و خارجي غير نظامي و اماكن حساس حكومتي. اين سازمان در ابتدا از يگان‌هاي ويژه و زبده سپاه تشكيل شد. از قرار، از انتخابات ۱۳۸۸ و تغییرات ساختاری سپاه پاسداران (که شامل تبدیل "نیروی مقاومت بسیج" به "سازمان بسیج مستضعفین" و نیز تشکیل "سازمان اطلاعات سپاه" نیز شد) ایجاد شد. هرچند روایت‌هایی هم وجود دارد که، بنابر آنها، تشکیل این سازمان به اواخر سال ۱۳۸۷ بر می‌گردد. سازمان در بر می‌گیرد:

1. «سپاه حفاظت هواپیمایی» که مسئولیت مقابله با هواپیماربایی و اقدامات خرابکارانه را در هواپیماها و فرودگاه‌ها عهده دار است، فرماندهی سپاه حفاظت هواپیمایی با سرتیپ دوم صفرعلی موسوی است.

2. «سپاه انصارالمهدی» که مسئولیت حفاظت از مقام‌های ارشد حکومتی - غیر از «رهبر» – را به عهده دارد، اين سپاه با توجه به مسئوليتي كه بر عهده دارد به راحتي مي‌تواند، عملكرد صاحب مقامها را تحت كنترل و نظارت داشته باشد. اين سپاه، نيرويي است كه ماموریت حفاظت از دیگر مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی را بر عهده دارد. نام این واحد ویژه، «سپاه حفاظت انصارالمهدی» است.

    تعیین مقامات و شخصیت‌های جمهوری اسلامی که نیاز به حفاظت از آنها وجود دارد و میزان حفاظت از آنها نیز بر خلاف سپاه حفاظت ولی امر، بر عهده شورای امنیت کشور (به ریاست وزیر کشور) و تایید نهایی آن با شورای عالی امنیت ملی است.

    ساختمان‌ها و تاسیسات دفتر رهبر جمهوری اسلامی همراه با برخی مراکز حساس حکومتی دیگر مانند نهاد ریاست جمهوری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و مجلس «شورای اسلامی»، در بخشی وسیع از محدوده مرکزی تهران شامل بخش‌هایی از خیابان فلسطین، خیابان جمهوری، خیابان ولیعصر، میدان پاستور، میدان حر، خیابان انقلاب و خیابان کارگر، تحت شدیدترین تدابیر امنیتی قرار دارد. 

3. سپاه ولي امر كه مسئوليت حفاظت از رهبري را بر عهده دارد، فرماندهي اين سپاه بر عهده سردار حسين نجات(زيبايي نژاد) بود كه از هنگام دريافت مقام جانشيني سازمان اطلاعات سپاه، مسئوليت فرماندهي را به سردار ابراهيم جباري واگذار نموده‌اند.

    پایگاه اطلاع رسانی دفتر خامنه‌ای اعلام کرد، سردار ابراهیم جباری به عنوان فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر» منصوب شد او پیش از این فرماندهی سپاه علی ابن ابی‌طالب (مستقر در قم) را بر عهده داشت.

    سردار ابراهیم جباری، فرماندهی بيش از 12 هزار نفر از نیروهای ویژه سپاه پاسداران که وظیفه حفاظت از جان خامنه‌ای، اعضای خانواده وی و تامین امنیت محدوده جغرافیایی «دفتر رهبر جمهوری اسلامی» (مشهور به بیت رهبری) را دارند، بر عهده گرفته است. 

      افراد اين سپاه، افرادي  نظامی و امنیتی ویژه‌ای هستند که تک تک اعضای آن با معرفی حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گزینش و تایید واحد امنیتی دفتر رهبر جمهوری اسلامی که زیرنظر اصغر حجازی قرار دارد، انتخاب می‌شوند.

   حکم فرماندهی نیروهای سپاه حفاظت ولی امر توسط شخص خامنه‌ای و پس از طی موفقیت آمیز تمام مراحل و تفتیش و مراقبت‌های امنیتی صادر می‌شود. مقر اصلی سپاه حفاظت ولی امر، ابتدا در خیابان استاد نجات اللهی (ویلا) قرار داشته که در سال 1386 به مجموعه حفاظتی شهید مطهری واقع در میدان پاستور منتقل شده است. 

   فرماندهي كل سپاه حفاظت، سرتیپ علی اصغر گرجی‌زاده است که با حفظ سمت، فرماندهی سپاه حفاظت انصار المهدی را هم بر عهده دارد. سردار محمد حسن كاظمي، جانشين سردار گرجي زاده در سپاه حفاظت مي‌باشد كه البته نبايد او را با سردار محمد كاظمي  رئیس حفاظت اطلاعات سپاه  يكي دانست زيرا دو نفر مختلف مي‌باشند.

n مركز  بررسي جرائم سازمان  يافته:

   يكي  از مراكز  وابسته  به فرماندهي پدافند سايبري سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است. مركز نظارت، اولین فعالیت رسمی‌اش، انهدام سایت‌های مستهجن و دستگیری تعدادی از مدیران آن بود (به قول آقاي بني صدر كار را با بدها آغاز مي كنند و به خوب‌ها مي‌رسند: این مرکز کار را با برخورد با وب سايت‌هاي مستهجن آغاز و به وب سايت‌هاي سياسي و اجتماعي و... رسانده است)، وب‌سایتی با نام گرداب دارد که محل اصلی اطلاع‌رسانی این مرکز است.

   اين مركز مدعي است وظیفه‌اش «نظارت و بررسي جرائم سازمان يافته تروريستي ، جاسوسي ، اقتصادي و اجتماعي در فضاي مجازي» است که با همكاري و هماهنگي«ساير حوزه‌هاي اطلاعاتي و قضايي در جهت بررسي تهديدات و آسيب‌هاي شبكه جهاني اينترنت و ساير فناوري‌هاي نوين» با استفاده از «توان فني و اطلاعاتي كارشناسان سپاه پاسداران و ساير متخصصين» فعالیت می‌کند.

    اصل 150 قانون اساسی، اصلی است که این مرکز به استناد به آن فعالیت می‌کند. بنابر این اصل، « سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كه در نخستين روزهاي پيروزي  انقلاب تشكيل شد، براي ادامه نقش خود در نگهباني از انقلاب و دستاوردهاي آن پابرجا مي‌ماند. حدود وظايف و قلمرو مسئولیت اين سپاه در رابطه با وظايف و قلمرو مسئوليت نيروهاي مسلح ديگر با تاكيد بر همكاري و هماهنگي برادرانه ميان آنها به وسيله قانون تعيين مي شود.»

    گرداب مي‌نويسد: «رشد قارچ گونه جرائم سازمان یافته بین‌المللی و سوء استفاده از بستر اینترنت و سایر سامانه‌های ارتباطی در جهت انجام اقدامات تروریستی، جاسوسی اینترنتی ، پولشویی و تخریب نظام فرهنگی و اجتماعی جامعه و هتک حرمت و توهین به مقدسات دینی و ارزشهای انقلابی از دلایل راه اندازی مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته در سال 1386 به منظور شناسایی و برخورد با جرائم مذکور با هماهنگی قوه قضائیه جمهوری اسلامی بوده‌است .»

    به گزارش خبرگزاری «مهر»، سرلشکر مصطفی ایزدی بعنوان فرمانده قرارگاه سایبری و تهدیدات نوین قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران ایران منصوب شده است. ایزدی پیش از این معاونت اشراف و امور راهبردی فرماندهی کل قوا (رهبر ایران) را بر عهده داشته و در سالهای 1989 تا 1992 فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران بوده است.

    مشرقآ وب سايت امنيتي وابسته به سپاه، مي‌نويسد: روزنامه فرانسوی تریبون، با بررسی شرایط اینترنت در ایران نوشت: دولت ایران در صدد است برای مقابله با تهدیدات و نفوذ غرب، که آن را مضر می‌داند، با استفاده از پلیس سایبری، کنترل فضای اینترنت را به دست آورد و هدف نهایی آن، ایجاد یک شبکه «اینترنت ملی» است.

     تعداد، کاربران اینترنت از 1 میلیون نفر در اوایل قرن به 23 میلیون نفر در هشت سال بعد رسید. امروز کاربران اینترنت در ایران، کمی بیشتر از 28 میلیون نفر هستند. حكومت ايران، در سال 2008 میلادی حدود 750 میلیون یورو برای تقویت زیرساخت‌های فنی که امکان ساخت یک شبکه داخلی را فراهم کند، هزینه کرد.

    اما اين مركز بررسي، بنا به اخبار، تصفيه‌هاي درون گروهي نيز داشته‌است. مانند ديگر مراكز امنيتي. منابع خبرى آگاه با ارسال اطلاعاتى به "العربيه.نت" می‌گویند كه فرمانده سابق ارتش سایبری ایران، محمد حسين تاجيک، در  عملیاتى توسط نهادهايى در داخل وزارت اطلاعات،در تير ماه گذشته به قتل رسیده‌است. بنا به گفته منبع آگاه، تاجیک كه عضو «سپاه قدس» بوده و دوستى ديرينه‌اى با قاسم سليمانى داشته در انجام مأموریت‌های خود طی سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۲ با سازمان‌هاى مختلف مرتبط با سپاه قدس در منطقه خاورميانه و سرويس‌هاى اطلاعاتى مختلف همکاری کرده‌است.

    سايت اصلاح طلب «سحام نيوز» با انتشار يک مطلب از روح الله زم و عکسی از صفحه فیس‌بوک و اینستاگرام وى از نحوه تصفيه محمد حسين تاجيک خبر داده بود اما نامى ازوى نبرده بود.

خبر ديگر اينكه:پایگاه خبری تحلیلی انتخاب  مي‌نويسد: سایت اینترنتی روزنامه " تلگراف" در بریتانیا اعلام کرد "مجتبی احمدی" که به عنوان فرمانده ستاد جنگ سایبری ایران در حال خدمت بوده، در شهر کرج ترور و به شهادت رسيده‌است.

    به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، مجتبی احمدی یکشنبه شب گذشته ناپدید شده و روز بعد جسد وی که هدف دو گلوله قرار گرفته بود، پیدا شده‌است. تشییع جنازه مجتبی احمدی روز سه شنبه گذشته در محمد شهر کرج برگزار شده‌است. تلگراف با استناد به صفحه فیسبوک فرماندهی ارتش سایبری ایران نوشت: مجتبی احمدی یکتن از فرماندهان جنگ سایبری ایران بوده‌است.

    پایگاه اطلاع رسانی «سپاه استانی امام حسن» در کرج از این موضوع به عنوان «حادثه ناگوار برای یکی از کارکنان سپاه» یاد کرده  و اعلام کرده است که «موضوع در حال بررسی است و علت اصلی حادثه و انگیزه ضارب یا ضاربین مشخص نشده است».

    ذوالنور، جانشين سابق نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران و نماينده فعلي مجلس در مصاحبه‌اي به سئوال چرا سپاه احساس تکلیف می‌کند که ارتش سایبری تشکیل دهد وقتی که نیروی انتظامی، تشکیلاتی مانند فتا را دارد؟، پاسخ می‌دهد: «پلیس فتا، پلیس جرایم خاصی در فضای مجازی است. ولی به نظر شما، می‌تواند به تنهایی جوابگوی تعداد سایت‌های فراوانی باشد که در فضای عمومی اینترنت وجود دارند؟ یعنی شما تعداد سایت‌ها و کسانی که دارند کار می‌کنند، را در حد قابل توجهی می‌دانید یا محدود؟ به نظر شما، فتا به تنهایی می‌تواند همه را رصدکرده و پوشش دهد.؟ تشخیص می‌دهیم نیروی انتظامی نمی‌تواند وارد شود پس وارد می‌شویم! این موازی‌کاری نیست؟

   قطعا موازی کاری نیست. پلیس فتا، کاری با براندازی سایت‌های ضدانقلاب، علیه نظام یا سایت‌های صهیونیستی ندارد. ماموریت چندمش هم نمی‌شود. کار اصلی‌اش ایجاد امنیت برای شهروندان است. اما سپاه پاسداران برای جلوگیری از جریان‌های براندازانه‌یی هست که مثلا تلاش می‌کنند عسلویه ما را هک کنند. حالا دستگاه امنیتی هم در این زمینه فعال عمل می‌کند، یا مثلا ضدانقلابی که امروز با سایت‌های مختلف در تخریب تفکرات نسل جوان دارند کار می‌کنند. سایت‌هایی که دارند، فضای فساد را در جامعه ایجاد می‌کنند. سایت‌های مستهجن. آنهایی که سرقت اطلاعات شخصی خانوادگی افراد را انجام می‌دهند. خب. سپاه آمد و بسیاری از این سایت‌ها را متلاشی کرد...سپاه نسبت به اینها کاری نمی‌کند. مگر جنبه خاصی علیه ارزش‌های انقلاب و امنیت جامعه باشد یا خط براندازی و فساد.

...، ارتش سایبری تا جایی که من اطلاع دارم، اصلا اینها ملاک‌شان نیست. سایت‌های بیگانه‌یی که علیه ما فعال هستند و گروه‌های ضدانقلاب برایشان اولویت است. خب اگر بتواند؛ هک کند، اگر نتواند مقابله می‌کند، اخلال ایجاد می‌کند. پارازیت می‌اندازد. البته یک بخشی از کار اتفاقا ربطی به سپاه ندارد. این را خود مخابرات انجام می‌دهد.

   هر کاری، متعدد است. هر کاری که از ارتش سایبری برآید. مانند کار هکر‌ها؛ (خنده) سپاه به‌شدت در این زمینه الحمدالله فعال بوده است. وبلاگ نویس‌هایی که آمده‌اند، جبهه خودی را تقویت می‌کنند در مقابل آنها...درباره ۷ هزار تومان چیزی نمی‌دانم. ولی امروز مهم‌ترین صحنه مبارزه با انقلاب، اصول، ارزش‌ها و اخلاق، عرصه سایبری به‌عنوان یکی از عرصه‌ها و ابزار جنگ نرم است و چنانچه کسانی یا دستگاه‌هایی بتوانند ارتش خود جوش سایبری را کمک و مساعدت کنند، بسیار کار خوبی خواهد بود. برای مهار دشمنان مردم ما و جریان‌های ضدانقلاب، اين سازمان جهت ردگيري و نظارت بر امور مختلف سايبري، در كشور، امكانات فراواني را در اختيار دارد».

     گفته مي شود يكي از مسئولان بلند پايه اين سازمان توسط نيروهاي امنيتي به قتل رسيده‌است.