پرسش‌گر / خودکشون‌ها در زندان، خرید اسلحه برای حفظ جان!؟ گرفتن و کشتن محققان محیط زیست و چرائی ترس سپاه از این تحقیق‌ها:

porseshgar
    از ابتداي انقلاب، با توجه به قانون گريزي و خشونت طلبي نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي نگهدارنده نظام ولايت، (سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات)،زندانی کردن  نيروهاي سياسي، مطبوعاتي، مدني، منتقدان و مخالفان و اعمال خشونت هاي بي‌حد و حصر و تجاوز، شكنجه و... حربه‌اي   موثر براي جلوگيري از فعاليت نيروهاي مخالف حاكميت بود.
به همين دليل نيروهاي سركوبگر همواره از اين شيوه به صورت افراطي، فراقانوني و حداكثري  براي كنترل و ايجاد ترس و هراس در ميان مخالفان و منتقدان استفاده مي‌كرده و مي‌كنند.
    اخيرا نظام ولايت با توجه به گسترش اعتراضات مردمي متوجه شده، اعمال شكنجه و تهديد خانواده زندانيان و محكوميت هاي طويل المدت زندان و تبعيد تاثير چنداني بر اعتراض مخالفان و منتقدان ندارد (بنگریم به زنانی که  باوجود پی‌آمدهای سخت، روسري به چوب مي‌آويزند و به زندان مي‌روند)،به همين دليل اقدام به اجراي پروژه هاي ديگر نموده و با استفاده از قرص‌هاي روانگردان و آمپول‌هاي بيماري زا و آماده کننده قربانی به اعتراف  آنچه دزخمیان در داهانشان می‌گذارند و نيز فشارهاي شديد به زنداني تا حد خودكشي ياخودكشون(هنگامي كه فردي را خودكشي مي‌كنند به اين عمل اخيرا نام خودكشون را نهاده‌اند)، استفاده مي‌كنند كه همه اين امور، ناشي از ترس و وحشت مسئولان، بازجويان و نگهدارندگان نظام ولايت از بروز و ادامه خيزش و جنبش مردم مي‌باشد و به جرات مي‌توان گفت این بار مردم ترس خود را به زندانبانان و سركوبگران منتقل كرده  و  اینک نوبت آنها است که دچار ترس مركب شده و بر شدت ددمنشي خود بیفزایند. در حقیقت، هر سرکوبی، سرانجام به رﮊیم سرکوبگر باز می‌گردد و وحشت سران و مأموران آن را روز افزون می‌کند.
    اسکات ای. بون  مي‌گويد:...تحقیقات گسترده‌ای نشان داده است که احساسات خاصی در ایجاد یک جرم، به ویژه خشونت وجود دارد. از احساسات مهم و غریزی که بر خشونت تاثیرگذارند می توان غرور، حسادت، بی بند و باری جنسی و خشم را نام برد. اگرچه به گفته ی نظریه ی فشار عمومی، احساسی که باعث ایجاد خشونت می‌شود، عصبانیت است.
خشم و یا عصبانیت می‌تواند با واکنش‌های خشونت‌آمیزی همراه باشد. واکنش‌هایی مانند قتل نفس، ضرب و شتم شدید، تجاوز جنسی، خشونت های خانگی، سوءاستفاده از کودکان، تهدید و توهین و شکنجه و حتی ترور.
خشم همانند مواد مستی آور مثل الکل، حالت نرمال مغز را موقتا تغییر داده و باعث می‌شود تا شخص کاری را انجام دهد که تحت شرایط عادی انجام نمی دهد.
اگرچه به عنوان یک متخصص جرم شناسی عقیده دارم که خشم احساس اصلی نیست.خشم در رتبه ی دوم قرار می گیرد. ترس ریشه ی خشم است.
من با جنایت کارانی که جرم های خشونت آمیزی مرتکب شده بودند مصاحبه کردم و دریافتم که خشونت آن ها به عنوان یک فرد بالغ، پاسخی است برای ترس ها و خشم های برطرف نشده در دوران کودکی شان. در واقع خشن ترین افرادی که با آن ها در ارتباط بوده ام، کسانی بودند که ترس شدیدی از طرد شدن، بی کفایتی، شکست و ترک شدن از سمت دیگرانداشتند.

❋ پاسداران و بسیجیان برای حفظ جان خود و خانواده‌شان، اسلحه می‌خرند:

    خبر خريد بي‌حد و حصر سلاح مختلف توسط نيروهاي سپاهي و بسيجي از مرزهاي كشور جهت حفظ خود و خانواده از نشانه‌هاي بسيار بارز اين ترس در ميان نيروهاي سركوبگر مي‌باشد كه بعد از اعتراضات ديماه سال 96 صورت گرفته و نامه امنيتي و سري اين اقدام بسيجيان كه توسط نيروهاي اطلاعاتي وزارت اطلاعات تهيه شده، براي فرمانده سپاه ارسال گشته است
....در این نامه‌ی «سرّی» قید شده که «بنا بر گزارش وزارت اطلاعات (واجا) و با استناد به گزارش مخبرین این وزارت‌خانه، طی یک‌ماه گذشته و با بالا گرفتن اعتراضات مردمی علیه نظام، بالاترین آمار خرید سلاح و مهمات جنگی، توسط اعضاء بسیج و پرسنل کادر سپاه پاسداران به بهانه‌ی «حفاظت از خود و خانواده‌ها در برابر مردم»انجام پذیرفته است».
    علاءالدین بروجردی در این نامه نوشته است که «بر اساس گزارش وزارت اطلاعات (واجا)، بیشترین میزان خرید غیر مجاز سلاح توسط بسیجیان و کادرهای سپاه از مناطق غرب، جنوب‌غرب و جنوب شرق کشور خریداری شده است.»
    وی از فرماندهی سپاه پاسداران خواسته‌است که «پیش‌گیری لازم در خصوص موضوع فوق و اقدام به موقع برای شناسایی متخلفین در دستور کار این نهاد نظامی قرار گیرد.»
   بايد به اين نكته اشاره كرد كه خشونت در دوران طلايي خميني و شدت سركوب و شكنجه آنقدر بالا بود كه منتظري مجبور به نوشتن نامه سال 67 به خميني در مورد شكنجه، قتل، تجاوز در زندانها شد .
    از قرار، انديشمندان سركوبگر به مسئولان زندان و شكنجه گران آموزش داده اند كه ايجاد تصور مرگ ترسناك تر و وحشتناكتر از خود مرگ مي‌باشد، بنابراين تلاش دارند با ايجاد اين زمينه و تصور در زندانياني كه اموزش هاي لازم مبارزه را نديده اند،به شدت به سمت ويرانگري سوق بدهند .
    نگارنده كه در چند نوبت زنداني شدن به هنگام حضور در ايران، به برخي از مسائل اين بازجويان و شكنجه گران اگاه شده معتقد است كه سركوب وحشيانه بر اثر ترس در چهار نوبت بيش از موارد ديگر بوده است
● اول: دوره سركوب هاي وحشيانه و شكنجه و تجاوز در اوايل دهه طلايي خميني به خصوص بعد از كودتاي سال 60 عليه رييس جمهور منتخب مردم (بني صدر)،بود كه حاكميت همه توان خود را بر ان گذارد تا بتواند نظام را به هر شكل تثبيت نمايد و براي اين امر دست به هرشكنجه و كشتار و جنايتي مي زد.
● دوم: دومين باري كه نظام اقدام به كشتار بي محابا براي حفظ خود زد، در اواخر دهه طلايي بود كه به نام كشتار زندانيان سياسي نام نهاده شد و حاكميت  و مسئولان مي خواستند تا خميني زنده است هم جنگ را به پايان برساند و هم خودش را از دست مخالفان و منتقدان و مبارزانيك ه در زندان بود رها سازد ، به همين دليل دست به كشتاري ناجوانمردانه و جنايتكارانه نمود و هزاران نفر را در عرض چند ماه در زندان به چوبه دار كشيد.
● سوم: در جريان بعد از كودتاي انتخاباتي سال 88، هنگامي كه تصاوير خميني و خامنه اي پايين كشيده و اتش زده شد و ميليون ها نفر به خيابان ريختند تا حاكميت را وادار به پذيرش تقلب در انتخابات نمايند، نيروهاي نظام به دستور خامنه اي با تمام تجهيزات و امكانات به خيابان ها ريختند و دست به كشتار و مجروح ساختن مردمي نمودند كه به نام انها هزاران خيانت مي‌كنند.
    در آن سال نيز يكي از هراس انگيز ترين برخورد ها را حاكميت با مردم نمود و در وحشت از سرنگوني حتي رهبري و خانواده هاي وابسته را نيز اماده فرار از ايران كردند و پيشا پيش 18 ميليارد دلار ارز وطلاي انها را به خارج از كشور فرستادند كه در تركيه نصيب اردوغان گرديد .
● چهارم: و اما در سال 96، اخرين و شايد ترس بار ترين دوره و زمان براي نيروهاي جنايتكار حاكميت بوده است زيرا در ديماه امسال بر خلاف سال 88، اكثر شهرهاي ايران ، جواناني را به خيابان‌ها فرستادند كه از اصلاح طلب و اصولگرا گذر كرده و به سرنگوني نظام مي‌انديشيدند و اين موجب وحشت فراوان كل حاكميت  شده بود چرا كه تا قبل از اين نظام،مي‌توانست با بازي با نيروهاي اصلاح طلب، تا حدي مسائل را رفع و رجوع نمايد اما اين بار كه مشاهده كرد مردم كاملا متوجه كل حاكميت شده‌اند و ديگر فريب جبهه‌هاي مختلف بازي اصولگرا، معتدل و اصلاح طلب را نمي خورند و در همه شهرها مرگ بر ديكتاتور و استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی، همان دو شعار معروف دوران انقلاب عليه شاه را سر مي‌دهند با این تفاوت که جمهوری ایرانی را جانشین جمهوری اسلامی می‌کنند و تصاوير خامنه اي در همه شهرها را به اتش مي كشيدند، به همين دليل رهبري و اعوان و انصار او در وحشت كامل از سرنگوني قرار گرفتند، اما بار ديگر نيروهاي جنايتكار سپاه و بسيج به خيابان ها ريخته و پايه هاي لرزان نظام را با كشتار و دستگيري و شكنجه چون موارد گذشته،حفظ نمودند

❋ خودکشان دكتر كاووس سيد امامي
    غرض از نوشتن اين متن، نمايش بي شرمانه، ناجوانمردانه توام با خباثتي است كه در اخبار 20.30 روز پنجشنبه 26 بهمن ماه تحت عنوان منطقه ممنوعه،از سوي باشگاه خبرنگاران جوان تحت نظارت معاونت سياسي، صدا و سيما منتشر شد .
مدت فيلم حدود 7دقيقه بود كه مسائل مختلفي از خانواده دكترسيد امامي را به همراه عكس هاي خصوصي او كه از البوم هاي خانواده برداشته شده و نيز فيلم هاي خصوصي درون خانه او را كه در كنار استخر بدون پيراهن نشسته و در اطراف او سگ هايي قرار دارد به نمايش در اورده تا او را فردي سگ باز، لا ابالي و غير اخلاغي نشان دهد ، گوينده در اين فيلم مي‌گويد: ...پدر کاووس سید امامی، احمد سیدامامی از سناتور‌های رژیم شاهنشاهی بوده که بر خلاف دیگر سناتور‌های آن زمان منصوب شخص شاه در حوزه سیاست خارجی دربار بوده و تردد‌های بسیاری میان تهران- تلاویو داشته است.
    ایرج برهمی مرودشتی، باجناق کاووس سیدامامی نیز از بازداشتی‌های کودتای ننگین نوژه بوده که بعد از محاکمه به دلیل دخالت‌های موثر و خیانت‌های عمیق به کشور، اعدام شده بود.
    در پرونده کاووس سیدامامی بحث جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و آمریکا دیده می‌شود و باتوجه به صراحتقانونبرای جاسوسان اسرائیل که اعدام در نظر گرفته شده و همچنین به دلیل تعهد بالای سیدامامی به تشکیلات و جهت لو نرفتن شبکه همکار وی در ایران و اهمیت بسیار بالای شبکه مذکور برای آمریکایی‌ها، این شخص تصمیم می‌گیرد در دستشویی
زندان خودکشی کند.
    کارشناسان بر این نکته صراحت دارند که سیدامامی دوره‌های ضدبازجویی را توسط یک سرویس اطلاعاتی گذرانده و نوع خودکشی او و اعترافات ۱۵ روز بازجویی این فرد، این نکته را کاملا تایید می‌کند.
    شدت اعترافات جاسوس‌های بازداشت شده در این پرونده بر ضد سیدامامی و همچنین «اقرارهای» وی، ابعاد جدیدی از پرونده «نفوذ محیط زیستی» در کشور را طی روز‌های آینده بر ملا می‌کند.و...
    خبرنگاران وابسته به نهاد‌هاي امنيتي افراطي مانند سازمان اطلاعات سپاه پاسداران(اطلاعات موازي، در اين فيلم با نشان دادن يك زير زمين تاريك مدعي شدند اين گروه خانه‌هايي در دروس تهران را تهيه كرده بودند كه توسط يك دالان زير زميني با يكديگر ارتباط داشته اند. تلاش آنان بر این بود که جاسوسی را امری واقعی جلوه دهند.
    گويندگان و مجريان اين برنامه با سر هم كردن چند موضوع، از جمله جاسوسي موشكي ايران، كم آبي و خشكي سرزمين ، دادن اطلاعات به جاسوسان خارجي، به منزل آوردن مامور امنيتي بيگانه و...سعي نمودند تا انها را جاسوس قلمداد كنند. در همان حال که جاسوسی را قربانی جنایت خویش را شرح می‌کردند، تصاويري  را نمايش مي دادند .
    نشانه‌هاي ناجوانمردي اين بخش از رسانه صدا و سيما ، به دليل اعمال بيشرمانه و هتك حيثيت افراد، انسان را بسيار مي‌آزارد و به اين مي‌انديشد اين دانشگاه(صدا و سيما به قول خميني)، چه چيزهايي آموخته كه اين گونه دروغ ميگويد و ديگران را متهم مي‌سازد
    دقت در پيشينه روساي اين سازمان از محمد هاشمي، علي لاريجاني، عزت‌الله ضرقامي و سرافراز و عسگري فعلي  اين علامت را ميدهد كه قطعا ، دست اندركاران اين رسانه همين بس كه روسايشان اناني باشد كه در بالا ذكر نام انها رفت .
    گذشته از مسئولان رده اول اين رسانه، انسان هر زمان كه به ياد فردي به نام مجيد آخوندي مي‌افتد ، به ناگاه همه كثافتكاري‌هاي او و نيروهاي تحت امرش را كه از بالا خط مي‌گرفتند و در تهيه برنامه‌هااي بسيار بي‌شرمانه در سال 88 ، در همان برنامه 20.30 توسط فردي منفور به نام ايمان مرآتي، به نمايش در مي‌آمد، را به ياد مي‌آورد از جمله:
●اول: تكذيب خبر ديدار مير حسين موسوي با مراجع تقليد در قم ، در حاليكه اين ديدارها صورت گرفته بود. انتشار اين خبر منجر به اعتراض برخي از مراجع چون جوادي املي، صافي گلپايگاني و موسوي اردبيلي شد كه هر كدام با دادن بيانيه اي عمل اين بخش خبري را مايه تاسف و توهين به مراجع شيعه دانستند.
●دوم: انتشار فيلمي كاملا دروغين و جعلي در مورد دختر بيگناهي كه گفته مي شود مورد تجاوز حسين طائب قرار گرفته و به قتل رسيده (ترانه موسوي)، در اين فيلم نمايشي مضحك توسط نيروهاي حسين طائب و باجناق او (حجت الاسلام شاهمرادي، و همچنين سردار جمال ابرومند به نمايش در امد كه در ان ، جمال ابرومند در لباس مسئول اداره ثبت و احوال مي‌گويد سه ترانه موسوي بيشتر به ثبت نرسيده يكي كوچك و ديگري مسن و سومي ترانه موسوي اي است كه در كانادا حضور دارد و فاميل خانواده شاهمرادي است و قرار بر تماس با ان دختر گرفته مي شود و...به هر حال اين بازي صدا و سيما با افشاگري هاي مهدي كروبي بر ملا مي شود و روسياهي ان برا صدا و سيما مي ماند .
● سوم: نمايش سناريويي در مورد دختري ديگر به نام سعيده مير اقايي است كه گفته شد او نيز به قتل رسيد ، اما بعدها در نمايشي ديگر از همين بخش خبري ، دختري را اوردند كه مي گفت سعيده مير اقايي است و تمام شايعات در مورد او دروغ بوده است اما ديگر خبري از اين دختر نشد. جالب اينكه چنين سناريويي را مشاوران صدا و سيما در سوريه در رابطه با دختري سوري تهيه و عليه مخالفان ، به نمايش گذاردند .
● چهارم: در بحبوحه اعتراضات مردمي و در روز عاشورا سال88، اين بخش خبري مدعي شد عده اي اراذل و اوباش به نام مردم با سوت و كف و هلهله به مراسم عزاداري امام حسين حمله كرده و مردم در برابر انها ايستادند و انها را سركوب كردند .بعدها در دستنويسي كه از معاونت سياسي صدا و سيما در رابطه با اين روز منتشر شد ، معلوم شدد كه شوراي سياسي  معاونت صدا و سيما در چند بند به مسئولان خبري و مستند سازي گفته بودند كه راهپيمايي مردم در اعتراضات اين روز را راهپيمايي اراذل و اوباش بنامند و خبر سوت زدن و كف زدن و هلهله و شادي انها را بزرگنمايي كنند و جالب تر اينكه بعدها مشخص شد كه سردار حسين همداني، در گفتگويي مطرح ساخته بود كه او چند هزار نفر از اراذل و اوباش را تحت اموزش قرار داده بود تا در روز عاشورا با قمه و چاقو از مساجدي كه براي انها مشخص شده بود با لباس هاي سياه بيرون بيايند و به مردم حمله كنند .
و...
    قبل از ورود به چگونگي خودكشون دكتر سيد امامي بايد گفت مجيد اخوندي از خبيث ترين و دروغگو ترين افراد صدا و سيما مي‌باشد. او مانند حسين شريعتمداري كيهان است اما در صدا و سيما. او از ياران نزديك و دوست حسين محمدي از مسئولان خبري و تبليغاتي بيت رهبري است و در مجموعه او افرادي مانند مجتبي ستوده نيا و قبلا علي محمد صالحي ، كار دروغ سازي بخش هاي مختلف خبري را در دست داشتند كه مورد تاييد روساي صدا و سيما بودند.
    به هر حال، دكتر كاووس سيد امامي به هر جرمي كه بعدا دورغ سازي هاي اطلاعات سپاه و عماريون روشن خواهد شد، و افشا مي‌شود كه جاسوس نبوده، در زندان بود و مسئوليت او قانونا بايد بر عهده سازمان زندانها باشد اما از آنجايي كه زندان هاي سپاه خارج از نظارت سازمان زندانها است، حتي اگر در مجموعه اوين قرار داشته باشد، (، زيرا بسياري از زندانهاي امنيتي و اطلاعاتي سپاه مانند 55 و 66 وثارالله، و... خارج از اوين هستند كه هيچ نظارتي بر آنها و بازداشت شدگان نيست تا زماني كه جنازه آنها پيدا شود و البته برخي از جنازه ها هم پيدا نمي‌شود كه در اين رابطه محسني اژه‌اي آگاه‌تر است)، بنابراين مسئوليت كامل خودكشون ايشان بر عهده سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مي‌باشد و قوه قضاييه اي كه احكام دستگيري او و يارانش را صادر كرده بود.

❋ نمايش فيلم خودكشون دكتر سيد امامي در مجلس :
    بعد از منتشر شدن خبر خودكشي دكتر سيد امامي در جامعه، برخي از نمايندگان مجلس ،خواستارروشن شدن قضيه مرگ امامي شدند و نيروهاي اطلاعات سپاه و قوه قضاييه بعد از مدتي فيلمي تهيه كردند و ان را به مجلس اوردند تا براي نمايندگان به نمايش بگذارند .
اين در حالي است كه چندين روز قبل براي برخي از نمايندگان مجلس در زندان اوين ،فيلم ديگر مبني بر خود كشي سينا قنبري(بازداشت شده تظاهرات ديماه سال 96)، را به نمايش در آوردند و مسئولان زندان مدعي بودند كه اين فيلم خودكشي قنبري  است در حالي كه در ان فيلم هيچ صحنه‌اي از خودكشي و يا چگونگي خود كشي وجود نداشت و بعدها نمايندگان مجلس نيز  همين موضوع را مطرح كردند اما ماجراي خودكشون سينا قنبري زير ماجراي خودكشون دكتر سيد امامي قرار گرفت .
    بنا بر اظهار نمايندگان و خبرهاي منتشر شده از فيلم خودكشون سينا قنبري، فيلم به اين صورت بوده كه نيمه هاي شب سينا قنبري در حاليكه يك پلاستيك مشكي دور دست خود بسته به سرويس بهداشتي مي‌رود و وارد يكي از توالت هاي ان مي گردد، بعد در فيلم، نشان مي‌دهد كه دو ساعت بعد يك نفر ديگر به دستشويي مي‌رود و با پيكر سينا قنبري روبرو مي شود و سپس سراسيمه به زندان بر مي‌گردد و با دو نفر ديگر مراجعت مي‌كند و به دنبال ان مسئولان زندان را مطلع مي سازند.
    در اين فيلم، مانند فيلم خودكشون دكتر سيد امامي تنها چيزي را كه نشان نمي‌دهد خودكشي است. مسئولان زندان مي‌گويند سينا قنبري با فرو  كردن كيسه زباله به حلق! خود، ، خود را كشته است .
    سئوال اينجاست كه بر سر اين بنده خدا كه هم جوان بود و هم جاسوس نبود ، در بازجويي‌ها چه آورده بودند كه او بدترين نوع خودكشي را انجام داد (اگر بپذيريم كه خودكشي كرده است)، زيرا چنين مرگ وحشتناكي تنها زماني صورت مي گيرد كه خود كشي كننده يا در حالت عادي نبوده باشد و يا انقدر تحت فشار و ضرب و شتم قرار گرفته باشد كه به چنين خودكشي وحشتناكي تن در دهد.
    ياد آوري مي شود، سانسور چيان مجرب صدا و سيما از ماهرترين متخصصين سانسور بر روي فيلم هاي خارجي هستند كه بايد از صدا و سيما پخش شود، لذا در برخي از فيلم هاي خارجي ، اگر زنان از پيراهن هاي استين بلند استفاده نكرده باشند، اين متخصصين با برنامه هاي كامپيوتري براي آنها چنان استيني اضافه مي‌كنند كه ان خانم در هر صحنه فيلم همراه با استين به نمايش در آيد ، براي اين افراد يا متخصصين سانسور در اطلاعات سپاه يا وزارت اطلاعات اضافه كردن يك كيسه سياه رنگ به دور دست سينا قنبري کار زياد سختي نيست و بعد از اضافه كردن مي‌توان مدعي شد كه او با بردن كيسه زباله به درون دستشويي و فرو كردن ان در حلق خودكشي كرد.

❋ فيلم خودكشون دكتر سيد امامي در مجلس با  اختلاف نظر ميان نمايندگان بيننده منجر به مسائل جديدي شد:
 برخورد برخي از نمايندگان و مسئولان قضايي و سياسي وابسته به حاكميت نشان مي‌دهد، براي آنها چنين پيش امدي چندان مهم نيست زيرا از اين نوع جريانات زياد ديده اند و اين عمل به عملي سيستماتيك تبديل شده است و نبايد موجب نگراني جامعه شد و باید هر چه سريعتر سر و ته  ماجرا را بهم آورد.
    با نمايش فيلم خودكشي دكتر سيد امامي، اختلاف ميان نمايندگان آغاز شد. از يك سو علي مطهري و تابش مدعي شدند كه فيلم ناقص است و نياز به بررسي بيشتر دارد و از سوي ديگر دو تن از نمايندگان معروف به نمايندگان وابسته، بروجردي و نقوي حسيني به ميدان امده و مدعي شدند كه فيلم كاملا  شفاف خودكشي دكتر سيد امامي را مشخص مي‌كند.
    همان دو نيروي وابسته هماهنگ با يكديگر مدعی‌ شده‌اند خانواده مرحوم کاووسی به دلیل قانع شدن به وقوع خودکشی،  از درخواست «کالبد شکافی» او صرفنظر کرده‌اند.
● نقوي حسيني،سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس به فارس گفت: «آقای کاووس سیدامامی  پیراهن خود را به‌صورت حلقه آماده و خودکشی می‌کند. در فیلم همه‌چیز شفاف و گویا است.» اين در حالي است كه برخي از نمايندگان از جمله مطهري و تابش مي‌گويند فيلم شفاف نيست.
خبرگزاري وابسته به سپاه پاسداران، فارس،  نوشت: کاووس سید امامی به دلیل شوکه ‌شدن و بهت‌زده شدن حجم بالای اطلاعات بازجویانش دست به خودکشی زده است. البته روزهاي اول بعد از خودكشي كه مسئولان هنوز نتوانسته بودند بهانه را بسازند، مسائل مختلفي را مطرح مي كردند : نقوي حسيني مامور اطلاعات سپاه و نماينده مجلس مي‌گويد:مرحوم کاووسی در شرایط خوبی در زندان نگهداری می‌شده است: «آقای سیدامامی به جهت اینکه استاد دانشگاه بودند از لحظا مکانی و رفاهی توجه ویژه‌ای به ایشان شده و اتاق مناسبی را در اختیارشان قرار داده بودند. بنابراین شرایط وی با بقیه زندانیان متفاوت بوده است.»
    اين نماينده دروغگو در حاليكه فيلم ناقص است و صحنه خودكشي را نشان نمي‌دهد مي‌گويد: در جلسه نمایندگان مجلس همه به اتفاق خودکشی کاوس سیدامامی را در زندان تایید کردند.
    اگر دكتر سيد امامي در زندان كشته نمي شد با توجه به تهديداتي كه از سوي ماموران اطلاعات سپاه نسبت به خانواده او مطرح شده بود، شايد هنوز افكار عمومي از بازداشت او و گروهش، بي خبر بودند ، زيرا بر خلاف قانون و با استفاده از قانون خود نوشته بازجويان اطلاعات سپاه پاسداران تا روز مرگ سيد امامي هيچ خبري از سوي هيچ مرجع اطلاعاتي و قضايي در مورد دستگيري انها منتشر نشده بود.
    پس از اعلام این خبر غلامحسین اسماعیلی رییس دادگستری استان تهران (رييس سابق سازمان زندانها كه در دوران او تعدادي از زندانيان خودكشون شده بودند )، بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست به اتهام ارائه اطلاعات به بیگانگان را تائید کرد.
     پس از آن عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن به ایلنا درباره خبر خودکشی یکی از بازداشت شدگان، گفت: «ین فرد یکی از همان متهمان  {فعال محیط زیست} بوده و با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متأسفانه در زندان دست به خودکشی زده است».
   جعفري دولت ابادي چند روز بعد كه تقريبا توانسته بودند تا حدي اطلاعات خودشان را هماهنگ سازند مي‌گويد: «در نوزده دی ماه سال جاری حسب گزارش کتبی یکی از نهادهای امنیتی که به دادسرای شهید مقدس ارجاع شده است، به موجب دستورات قضایی و با آغاز تحقیقات انجام شده، مشخص گردید متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت های سه گانه ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می‌کرده‌اند. در تحقیقات انجام شده برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین‌های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس منارید که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان نموده اند که هدف کلی پروژه مشترک سازمان سیا و موساد، ایجاد بحران در برخی از حوزه های زیست محیطی ایران بوده و اطلاعات جمع آوری شده از طریق عوامل پنهان به آمریکا انتقال می یافته و در همین راستا دو نفر از افسران سازمان اطلاعات آمریکا با هویت معلوم در پوشش های مختلف به ایران و برخی از استانهای کشور سفر کرده اند که از جمله اهداف آن‌ها، ایجاد موسسه‌ای در قالب فعالیت های زیست محیطی بوده و طبق اسناد موجود، این موسسه در حدود یک دهه قبل در ایران با طراحی آمریکایی ها برای تحقق اهداف مدنظر سرویس‌های اطلاعاتی سازمان سیا و موساد و جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه های دفاعی و موشکی کشور ایجاد شده است.
سخنان جعفري دولت ابادي نشان مي‌دهد با وجود انكه مسئولان اطلاعات سپاه مي گويند چندين سال است اين گروه را تحت نظر داشته، گويا به نتايجي نرسيده اند هر چند كه از سفر ماموران امريكايي معلوم به ايران خبر مي دهند اما نامعلوم است چرا در اين چند سال نيروهاي سازمان اطلاعات سپاه (مجاهدين گمنام!، نامي است كه اطلاعات سپاه در برابر نيروهاي وزارت اطلاعات (سربازان گمنام) براي نيروهاي خود برگزيده اند) آنها را زودتر دستگير نكرده اند.
●اول: تاريخي كه حكم بازداشت انها از سوي شعبه مقدس (زندان اوين)گفته مي شود 19 ديماه است .
●دوم: وقتي نيروهاي اطلاعات معتقدند اين گروه چندين سال زير نظر بوده چرا تا ديماه اقدام به دستگيريانها نكرده اند .
●سوم: چرا وقتي نيروهاي مجاهدين گمنام متوجه ورود نيروهاي امنيتي امريكايي معلوم! شده اند انها را دستگير نكرده اند تا بتوان از اين گروگانها پول هاي بيشتري از امريكاييان به دست اورد ، اين برادران كه در باجگيري الگوي بسياري از گروههاي تروريستي هستند
●چهارم: شما كه چندين سال در حال جمع اوري اطلاعات از انها بوده ايد ديگر نيازي به بازجويي هاي انچناني نبود زيرا همه اطلاعات از ورود و خروج نيروهاي امنيتي امريكا و اسراييل و دوربين هاي كار گذاشته شده در كنار مراكز هسته اي (خرس هاي سمنان و يوزپلنگ و...) را به دست اورده بوديد البته گفتني است دوربين هايي كه در خبر 20.30 به عنوان دوربين هاي بسيار پيشرفته از انها نام برده مي شد، دوربين هايي بود كه تنها 50 متر را مي‌توانستند در ديد داشته باشند.
●پنجم: در حاليكه كوچكترين پرتاب موشك از هر كشوري چه ايران و چه كره شمالي و يمن و ... از ديد ماهواره هاي جاسوسي و نظامي دور نمي ماند چگونه است اين افراد جاسوس نا اگاه براي اينكه مراكز موشكي ايران را تحت نظر داشته باشند، از دوربين هايي با ديد 50 متر استفاده مي‌كنند، آنهم در كنار پايگاه هاي نظامي و موشكي!
● ششم: تاريخ دستگيري در دوراني است كه خيزش مردم نفس نظام ولايت را به شماره انداخته است و ترس بر وجود همه مسئولان مستولي شده است. بنابراين در اين انديشه بودند كه با دستگيري اين افراد كه تحقیقاتشان موجبات نگراني نيروهاي سپاه را فراهم آورده بودند، با یک تیر دو نشان بزنند: اول اينكه انگ جاسوسی به کسانی بزنند  که در باره نقش سپاه در ویران کردن محیط زیست تحقیق می‌کرده‌اند. دوم اینکه مانع از ادامه تحقيقاتی بشوند که نقش ويرانگر سپاه را مبرهن می‌کنند.
● هفتم: چگونه بعد از مرگ سيد امامي اين همه شبكه هاي خبري و وب سايت هاي وابسته به  سازمان اطلاعات سپاه و سپاه و وابستگان انها پرونده خانواده و جد و اباد سيد امامي را كشف كرده اند و خبرگزاري هاي ديگر حتي وابسته به واواک در اين مسئله سكوت كرده اند .
   در واقع، دست نيروهاي اطلاعاتي، امنيتي و قضايي وابسته به نهادهاي افراطي در گردو گير كرده است و نمي‌توانند آن را رها کنند. از این رو، با کشتن محققان محیط زیست می‌خواهند بلکه دست آلوده به جنایت خود را رها کنند.
   محمود صادقی، نماینده مجلس، در توئیتی نوشت: «از صبح که در جریان خبر ناگوار درگذشت دکتر سید امامی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه امام صادق (ع) درزندان اوین قرار گرفتم، علت را از مسئولان ذیربط جویا شدم؛ بعضی پاسخ نمی‌دهند بعضی هم  می‌گویند پی‌گیری کردیم اطلاعی بدست نیاوردیم!».
    اما حسام الدین آشنا مشاور ارشد رییس جمهور نیز در توئیتی معنادار بدون اشاره به نام کاووس سید امامی درباره خبر "خودکشی" او اظهار تردید کرد. آشنا نوشت: «نه جامعه شناسان دین خودکشی می‌کنند نه حامیان حیات وحش.»
   به روایت محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، «چون کاووس سیدامامی استاد دانشگاه بود، سوئیت خوبی در اختیارش قرار دادند. در این فیلم ایشان با پرتاب یک شیء تلاش داشت لامپ را بشکند و پیراهنش را درآورد و تلاش کرد از آن به‌عنوان ابزاری برای دارزدن خود استفاده کند. قرار شد اگر فیلم دقیق‌تری وجود دارد، در اختیار نمایندگان قرار گیرد».
با اين سخنان عارف بايد گفت خدا پدر مطهري اصولگرا را بيامرزد كه حداقل در اين كار تشكيك كرد و سخني از امادگي براي خود كشي به زبان نياورد ولي عارف اصلاح طلب اينگونه بيانات می‌کند تا شايد بتوانند هم گروه خود و هم اصولگرايان را از اين بدنامي برهاند.
    نماینده دیگری به «شرق» می‌گوید «تصویر فیلم نشان از آن دارد که سیدامامی دست‌کم ١٥ دقیقه با حالتی آشفته در اتاق این سو و آن سو می‌رفته. چرا در این ١٠ دقیقه هیچ‌کس هیچ واکنشی نشان نداده؟»

❋ برداشت هايي از فيلم خودكشون سيد امامي:
    نيروهاي سپاه پاسداران كه فيلم را اورده بودند تا نمايندگان ان را ببيند و توضيحات را بشنوند مدعي بودند كه ماموران مسئولان مانيتور را توبيخ كرده اند . اما سئوال اينجاست كه :
●اول : چگونه است زماني كه متوجه دستگيري يك جاسوس برجسته دو تابعيتي مي شويد كه با ماموران امريكا و اسراييل اطلاعات موشكي را رد و بدل كرده است اينگونه ازادانه رفتار مي كنيد و اجازه مي دهيد او با شيوه هاي متبهرانه جاسوسي! خود را بكشد.
● دوم: ماموران مسئول مانيتور كه همواره در حال كنترل زندانيان به خصوص زندانيان با ارزش! هستند و مي بينند او بسيار پريشان و نگران است و پيراهنش را در اورده تا از ان به قول اطلاعاتی‌ها، طناب دار درست كند مسئولان را در جريان كار قرار ندادند و چرا به زندانبانان گزارش ندادند كه حال او خوب نيست و ممكن است كاري دست خود بدهد .
● سوم: براي يك جاسوس به قول خودتان چه چيزي با ارزش تر از زندگي و استفاده از پول هايي است كه از بابت جاسوسي به دست می‌آورد و بايد منتظر زماني باشد كه از اين دستاوردهای خود استفاده نمايد، چرا بايد خود را بكشد؟ مگر اينكه او را قرص يا امپول زده يا زير شكنجه كشته باشيد و بعد صحنه ارايي خودكشون را فراهم اوريد كه از اين كارها بارها و بارها انجام داده ايد. بيچاره سعيد امامي كه از همكارانتان بود ان بلا را سرش اورديد سيد امامي كه جای خود دارد.
اگر بر همان پايه هستيد كه سيد امامي براي اينكه اطلاعاتش بيشتر لو نرود و نزد دانشگاه و دانشجويانش بي‌آبروتر نشود خود كشي كرده بايد  پرسيد كه :
آيا دكتر سيد امامي داراي ايدئولژي خاصي بوده مانند فداييان و مجاهدين كه براي لو نرفتن افراد گروه و سازمانش حاضر به خودكشي شده باشد ؟
آيا دكتر سيد امامي از جمله نيروهاي استشهادي يا انتحاري بوده كه براي اهدافش اقدام به خودكشي و كشاندن ديگران شده باشد؟
آيا دكتر سيد امامي از اعضاي گروههاي داعش يا طالبان بوده كه براي ضربه زدن به شما و كشورتان اقدام به خود كشي كرده باشد؟
آيا دكتر سيد امامي كه شما او را فردي سكولار و بي‌بند و بار وسگ باز به نمايش گذارده‌ايد حاضر است براي كشورهاي ديگر خود را فدا كند و از عزيزترين داشته زندگي (زنده ماندن)، دست بشويد؟