انحصار کامل بازار ارز در دست حکومت- نا کارآمدی رژیم، در سیاست های اقتصادی و ارز، گفتگوی رادیو بین المللی فرانسه با ژاله وفا

                                                                              Vafa-Jaleh14-1

                                                                                 برای شنیدن صدایِ این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

 rfi فارسی- آزاده والا: شب گذشته بیستم فروردین جلسه فوق‌ العاده ستاد اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران با حضور حسن روحانی برگزار شد. اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، پس از پایان این جلسه اعلام کرد که دولت قیمت هر دلار آمریکا را ۴۲۰۰ تومان تعیین کرده است و فروش آن به قیمتی بالاتر از این میزان قاچاق بشمار خواهد آمد.
 
همچنین بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌ های مجاز قاچاق بشمار خواهد آمد و با آن بر اساس قوانین و مقررات مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد خواهد شد. یک مقام آگاه در بانک مرکزی نیز گفته است که ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان تنها به متقاضیان واقعی از جمله واردکنندگان و صادرکنندگان کالا از طریق سامانه "نیما" و برخی صرافی‌ های مجاز تعلق می‌ گیرد.
 
محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، در نشست خبری امروز سه شنبه ۲۱ فروردین گفت که در بازار به غیر از تقاضای واردات کالا و واردات خدمات تقاضای غیرواقعی داریم به این معنا که عده‌ ای به منظور حفظ ارزش پول خود ریال را به دلار تبدیل می کنند. در نتیجه دولت در زمان هجوم غیرمتعارف برای خرید دلار، منابع ارزی را کنترل می کند.
 
بهروز نعمتی، سخنگوی ﻫﻳﺄت رئیسه مجلس، امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت که اقدام اخیر دولت در کنترل بازار ارز مثبت، اما دیر هنگام و عجولانه بود. او گفت که دولت باید پیش از تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان رایزنی بیشتری با نمایندگان مجلس، کارشناسان و اتاق بازرگانی می‌ کرد و بهتر است که نرخ دلار بر اساس رقم بودجه تعیین گردد.
 
به همین مناسبت، ژاله وفا، کارشناس اقتصاد در آلمان، در گفتگویی با بخش فارسی رادیو فرانسه اظهار داشت که اقلیت رانت خوار در ایران با سوﺀ استفاده از موقعیت سیاسی و اجتماعی خود، بخش اعظم سرمایه‌ های مردم حتی سپرده‌ های آنان را در اختیار خود گرفته است. ژاله وفا افزود که بر خلاف گفته محمد باقر نوبخت، قیمت ارز در ایران بر پایه میزان عرضه و تقاضا تعیین نمی شود و انحصار کامل بازار ارز در دست دولت است.