ناظر:پايان عمر سپاه قدس و ادغام آن در سپاه كل!؟ آیاخامنه ای سلیمانی را قربانی میکند؟

   Soleimani Ghasem در نشريه انقلاب اسلامي در هجرت، در ارديبهشت سال 95،مطالبي در رابطه با اختلافات فرماندهان سپاه منتشر شد و در چند هفته گذشته نيز به جابجايي فرماندهان ارشد سپاه پرداخت. با توجه به احتمال تغيير فرمانده سپاه قدس يا ادغام این سپاه در كل سپاه ميتوان گفت که حاكميت به اين نتيجه رسيدهاست که اوضاع نابسامانتر از آناست که بتوان نسبت به آن لاقید بماند.

    اواخر هفته اول ارديبهشت ماه سال 1397،بر خروجي جستجوي گوگل خبري از خبرگزاري آريا(خبرگزاري وابسته به اصولگرايان نزديك به هيات مؤتلفه )، در مورد احتمال تغيير سردار سليماني ديده شد و بعد از آن  وب سايت هاي گويا نيوز، ميكروفن، بيان و... اقدام به باز نشر همان مطلب از خبرگزاري آريا نمودند:

 

در جستجوي گوگل از خبرگزاري آريا آمده بود:

     مقام معظم رهبري تدابيري را براي جانشيني سردار سليماني فرمانده نيروهاي سپاه قدس اتخاذ کردهاند...

در اين راستا ولي امر مسلمين و فرمانده کل قوا امام خامنهاي درباره راهکارهاي راهبردي براي دفاع از کيان انقلاب و نظام اسلامي و صيانت از استقلال و تماميت ارضي کشور و با مهم خواندن سلامت کاري و جسمي سردار سليماني و اثرات آن در فعاليتهاي چند وظيفهاي ايشان در امور سوريه و عراق ملاحظاتي را براي جايگزيني فرمانده نيروهاي سپاه اتخاذ کردهاند ...

    به دنبال انتشار اين خبر، براي دريافت اصل خبر به خبرگزاري آريا رفته و خواهان ديده شدن اصل خبر شديم اما گويا اين خبرگزاري، بنا به دستور، اصل خبر فوق را از وب سايت خود حذف نموده، اما در وب سايت هاي ديگر باقي مانده بود. به هر حال از آنجايي كه از اين گونه خبرهاي تقريباً محرمانه بر روي وب سايتهاي اصولگرا عمدي يا غير عمدي منتشر ميشود كه بعد از دروازه باني نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي بايد به سرعت حذف شوند، و بدي انتشار و بعد حذف ان، اين است كه عنوان آن در گوگل باقي خواهد ماند.

    بر آن شديم با توجه به خبرهاي پيراموني در همين زمينه از منابع ديگر به بررسي خبر خبرگزاري آريا بپردازيم .

    براي روشن شدن بخش هاي مختلف خبر مندرج در وب سايت خبرگزاري آريا مطالب آن را بدون كم و كاست، تقطيع كرده تا كاملا به بخشها و اركان آن توجه و دقت شود. عنوان خبر خبرگزاري اريا اين چنين بوده است:

 

خامنه ای به دنبال جانشيني برای سردار سليماني است:

 

پاراگراف اول خبر: به گزارش خبرگزاری آریا مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا با محوریت رویکرد تحولی و انقلابی و  روحیه پاسخگویی در مقابل امت اسلامی، تدابیری را اتخاذ کردند

 

توضيح در مورد پاراگراف اول خبر:

   بنا به متن فوق رهبري تصميم گرفته اند كه تغييراتي را به وجود اورند، اما چه تغييراتي ، ايشان گفته اند كه

اول: (با محوریت رویکرد تحولی و انقلابی)، اين رويكرد تحولي و انقلابي چه مي تواند باشد كه تا به حال ايشان انجام نداده اند ، از متن خبر اينچنين بر مي ايد كه رهبري تصميم به اتخاذ رويكردي مهم گرفته اند كه هم موجب تحولاتي در سپاه خواهد شد و هم از انقلابي بودن خارج نشود.

دوم: (روحیه پاسخگویی در مقابل امت اسلامی)، به راستي چه خبر شده است كه سيد علي خامنه اي تصميم گرفته خود و مسئولان پاسخ بسياري از سئوالات و خواسته هاي امت اسلامي را بدهند؟

    اظهار اين جملات از زبان خامنهاي، گویای تحول مهمی در آينده نزديك است. چرا که خامنه اي در طول حدود 40 سال گذشته هيچ اهميتي به سوالات و خواسته هاي امت اسلامي نمي داد كه بخواهد پاسخگو باشد. آیا این بار چنان تحت فشارهاي داخلي و خارجي قرار گرفتهاست كه خود را ناگزیر میبیند جام زهری سربکشد؟

 

پاراگراف دوم خبر:

   ایشان با تقدیر از  گزارش کاری نیروهای مسلح توسط سرداران باقری و جعفری و  با در نظر گرفتن مسایل اخیر پیرامون سردار سلیمانی و  با تاکید بر اقتدار و امنیت عزت و توانایی کافی در زمان لازم به عنوان اهداف اصلی نیروهای مسلح  بر ضرورت کادرسازی و جانشین  پروری در نیروهای مسلح پرداختند.

 

توضيح در مورد پاراگراف دوم خبر:

اول: (گزارش کاری نیروهای مسلح توسط سرداران باقری و جعفری) ،  خبر نشان مي دهد كه رهبري انقلاب براي تكميل اطلاعات خود در  رابطه با اين نهاد نظامي و امنيتي ، خواستار گزارش كاري از اوضاع و احوال نيروهاي اين نيرو شدهاست و گزارش آماده شده از سوي سرداران جعفري و باقري، در اختیار او قرارگرفته و او با خواندن آن، خود را مجبور به انجام تغيير و تحولی در سپاه دیدهاست. به یکچند از آن تغییرها:

 

دوم: (با در نظر گرفتن مسایل اخیر پیرامون سردار سلیمانی)، چه مسائلي پيرامون سردار سرلشگر سليماني به وجود امده است كه گزارش او را سرداران جعفري و باقري تهيه كرده و به خامنه اي داده اند؟   آنطور كه از متن خبر بر ميآيد سردار سليماني احتمالا  مرتكب خطاهايي شده است كه ميتوانند عبارت باشند از

مسائل مالي سليماني در عراق

باجگيري سليماني و نيروهاي وابسته در جريان گروگانگيريها

فروش نفت و گازوئيل به صورت غير قانوني و انتقال به عراق

افشاي برخي موارد پولشويي سردار سليماني

ارتباط مالي با برخي تجار روسي در جريان خريد و فروش اسلحه

مسائل غير قانوني باج دهي به مسئولان افغاني

پرداختهاي غيرقانوني و رد و بدل كردن پول با احمدي نژاد

دادن رشوه به برخي سران افريقايي در جريان كنفرانس غير متعهدها در ايران از طريق احمدي نژاد و حميد بقايي

    لازم به ذكر است که رويدادها گزارش مي‌‌کنند پشت پرده ماجرای بركناري سردار سليماني را و میگویند به جز جعفري و باقري، مجتبي خامنهاي و حسين طائب نيز عاملهای دیگر این برکناری هستند. پرونده سازي براي حميد بقايي از سوي اطلاعات سپاه بخشي از صحنهسازی برای برکناری سلیمانی است. 

    در دادگاه، حمید بقایی گفته بود: طرح کننده اتهام، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است. این سازمان مدعی است این مبالغ جهت پرداخت رشوه به برخی رهبران کشورهای آفریقایی در چهاردهم مرداد ماه سال 1392 از سوی سردار قاسم سلیمانی در اختیار حمید بقایی قرار گرفتهاست.

    در واقع، به عمد يا غير عمد، سازمان اطلاعات سپاه با واردكردن اين اتهام به بقايي، پاي سردار سليماني را نيز به ميان كشيده است. هر چند، محمود احمدی نژاد در نامهای به سردار سليماني، تأکید کردهاست که این مبالغ از سوی سردار سلیمانی به خود او پرداخت شده و در نتیجه موضوعی است میان او، به عنوان رئیس جمهوری وقت، و فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران ایران، سردار قاسم سلیمانی.

    همان زمان بقايي اشارهاي به موضوع تصفيه در سپاه نمود اما صداي سخن آن روز او، امروز به گوش ميرسد. بقایی چند روز بعد نوشت: «تنها دلیل اطلاعات سپاه»، «اعتراف گیری از متهمانی است که در سلولهای انفرادی بند ۲ الف اطلاعات سپاه بازداشت بوده اند.» او نوشت: «آیا تاریخ مصرف برخی تمام شده و قرار است تصفیههایی در سپاه صورت گیرد و من باید بهانه و قربانی اختلافات درونی سپاه شوم؟» او همچنین پرسید: «اگر ادعای اطلاعات سپاه صحیح است، چرا فرماندهان سپاه قدس که بی حساب و کتاب بدون اخذ سند و رسید به اینجانب ارز داده اند، دادگاهی نمیشوند؟» طبق دیدگاه بقایی کل این ماجرا سناریو بوده است.

    در همين رابطه، همان زمان، ۲بهمن۹۱، محمدرضا خباز، نماینده سابق مجلس فاش کرد که حکومت احمدی نژاد میخواهد ۴میلیون دلار کمک بلاعوض به سه کشور آفریقایی از جمله زیمباوه و آفریقای مرکزی بدهد. با این حال مشخص نیست چرا پول پرداخت به سران کشورهای آفریقایی از طریق سپاه قدس تأمین میشود؟

 

سوم: (با تاکید بر اقتدار و امنیت عزت و توانایی کافی در زمان لازم )، اين جمله نشان از وحشت شخص خامنهای دارد و تلاش مي كند عزت، امنيت و اقتدار سپاه از بين نرود زيرا بدون اين نهاد ازدست او كاري بر نميآيد. با سپاه هم مسئله بر مسئله افزوده میشود و این مسئلهها برهم افزوده شده و امروز انبوه مسئلههای حل نشده رﮊیم را فلج کردهاند.

 

چهارم: (به عنوان اهداف اصلی نیروهای مسلح)، در اين رابطه، او اهداف نيروهاي مسلح را هم بيان ميدارد و ميخواهد آينده را به گونهاي بيان كند كه موجب نگراني سپاه و فرماندهان آن نشود .

 

پنجم: تأکید خامنهی بر ضرورت کادرسازی و جانشین پروری در نیروهای مسلح یعنی اینکه او قول فرماندهان سپاه را تصدیق میکند.  فرماندهان سپاه قبلا گفته بودند اين نيرو نگران كادرهاي آينده خود ميباشند. چرا كه از سال 88 به بعد جذب نيرو در اين نهاد با مشكل روبرو شده است و از سويي ديگر بازنشستگان اين نهاد نيز براي كليت اين نيرو مشكل زا و خطرناك بوده اند .

خامنهاي به خوبي ميداند و فرماندهان نيز، اگر نتوانند به سرعت كادرهاي جديدي بپرورند، ديري نخواهد پاييد كه براي سركوب و كنترل مردم و حفظ نظام ولايت،بايد از افغانستان، پاكستان، عراق، لبنان، يمن و سوريه  و...نيرو براي كنترل مردم ايران كه درآينده قرار است به قول بسياري از مسئولان به خيابانها بيايند، بياورد.

 

پاراگراف سوم خبر:

در این راستا ولی امر مسلمین و فرمانده کل قوا امام خامنهای درباره راهکارهای راهبردی برای دفاع از کیان انقلاب و نظام اسلامی و صیانت از استقلال و تمامیت ارضی کشور و با مهم خواندن سلامت کاری و جسمی سردار سلیمانی و  اثرات آن در فعالیتهای چند وظیفهای ایشان در امور سوریه و عراق ملاحظاتی را برای جایگزینی فرمانده نیروهای قدس و یا ادغام نیروهای قدس با سپاه پاسداران مطرح نمودند.

 

توضيح پاراگراف سوم خبر:

اول: (راهکارهای راهبردی برای دفاع از کیان انقلاب و نظام اسلامی و صیانت از استقلال و تمامیت ارضی کشور):  اين بخشي كه خامنهای راهكار ميخواهد بدهد شامل دو مطلب بسيار مهم ميباشد:

الف: دفاع از کیان انقلاب و نظام اسلامی: از قرار، امور خيلي مهمي در شرف وقوع هستند كه پیشاپیش، خامنهای را دچار وحشت میکنند. برای آنکه آن امور واقع نشوند، راهكار میجوید. در زیر دلیل اين وحشت بیشتر شناسائی میکنیم.

 

ب: صیانت از استقلال و تمامیت ارضی کشور: اگر به مطلب قبلي نشريه انقلاب اسلامي در هجرت، بازگردیم،به راحتي ميتوانيم از سرداراني چون حسين الله كرم و منصور حقيقت پور دلايل وحشت خامنهای را دریابیم:

 

سردار  حسین‌ الله کرم : «یک نفر با سابقه نظامی می‌تواند کشور را نجات دهد». وی تاکید کرد که «با توجه به شرایط منطقه، ایران تصمیم جدی دارد که وظیفه منطقه‌ای خود را اجرا کند چون می‌داند اگر اجرا نکند تجزیه می‌شود». سه جمله كوتاه در متن گفته هاي سردار الله كرم گویای همان خطر است که خامنهای  را به وحشت میاندازد: کشور را نجات دهد، اجراي وظيفه منطقهاي ايران، اگر اجرا نکند تجزیه می‌شود.

سردار حقيقت پور ميگويد: «...بالاخره جمهوری اسلامی در صحنه منطقه‌ای و بین‌المللی در یک شرایط ویژهای قرار گرفتهاست که محکوم به این است که روزبه روز قویتر شود و محکوم به این هستیم که عملکرد قویای هم داشته باشیم، که اگر غیر از این باشد ما حذف می‌شویم».

   در گفته اين سردار نيز همان خطر احساس ميشود. در اين جملات كوتاه(شرایط ویژه ایران، محكوم به قويتر شدن و قويتر عمل كردن، غیر از این باشد ما حذف می‌شویم).

 

دوم: با مهم خواندن سلامت کاری و جسمی سردار سلیمانی، خامنهای معلوم میکند که بنا دارد او را برکنار کند. 

 

سوم: اثرات آن در فعالیتهای چند وظیفهای ایشان در امور سوریه و عراق: اين بخش نشان ميدهد مشكلات كاري و جسمي سردار سليماني در امور مربوط به سوريه و عراق اختلالاتي به وجود آوردهاست كه سردار سليماني با وجود چند وظيفهاي بودن (فرمانده جنگ، وزير امور خارجه، رييس دولت، باجگيري و پولشيي و...)،،نميتواند به كارهاي خود ادامه دهد.

     آيا اين قسمت از سخن او گویای وجود فشار مقامات سياسي و نظامي روسيه، عراق و تركيه برای بركناري قاسم سليماني و مؤثر در برکنار شدن او است؟ در حقیقت، اين هر سه كشور از ادامه كار سليماني نگران و  گاهي اوقات او را به بدفكر كردن به هنگام بيان سخنانش متهم كرده بودند.

 

چهارم: ملاحظاتی را برای جایگزینی فرمانده نیروهای قدس: این جمله میگوید خامنهای قصد تغيير فرمانده سپاه قدس را دارد. در قسمت پنجم از پاراگراف سوم، خامنهای به مطلبي مهم اشاره ميكند كه آشکار میکند وضعيت با تغيير فرمانده سپاه قدس، خیلی متفاوت است. ميتوان گفت: در پس پرده اين تغيير و آن ادغام، اموری نهانند که باید آشکارشان کرد:

 

پنجم: یا ادغام نیروهای قدس با سپاه پاسداران مطرح نمودند: سخن از ادغام سپاه قدس با سپاه پاسداران از اهميت ويژهاي برخوردار است كه به یمن تحلیل باید معلوم کرد:

 

پاراگراف چهارم خبر:

  ایشان همچنان به تشریح اهمیت پاسخگویی همه مسوولان انقلاب به مطالبه طلبی مردم پرداختند و با اشاره به نامه نگاریها و درخواست رییس دولت نهم از سردار سلیمانی برای جوابگویی و شفاف ساختن اتهامات اختلاس از نیروهای سپاه قدس و  مراودات کاریش با ایشان و برافروختن تناقضهای جاری و  تاثیر آن بر روابط سپاه و اعتماد ملی پرداختند.

 

توضيح پاراگراف چهارم خبر:

اول: «با اشاره به نامه نگاریها و درخواست رییس دولت نهم از سردار سلیمانی برای جوابگویی و شفاف ساختن اتهامات اختلاس از نیروهای سپاه قدس»، شايد اين سخن خامنهاي نشاني از اطلاعات بيكراني باشد كه احتمالا در اختيار محمود احمدي نژاد از مراودات كاري و خلاف هاي مالي ميان فرمانده سپاه قدس و رييس دولت نهم(كه تنها بخشي از ان افشا شده)، بوده است و خامنهاي تلاش ميكند با بركناري سردار سليماني و واگذاري مسائل به خود او، خود را كه فرمانده كل قوا ميباشد بيگناه و مبري نشان دهد. لذا هيچ واهمهاي از فدا كردن سردار وفادار ديگري (چون سعيد امامي، سعيد مرتضوي، مرتضي رضايي و..)، براي رهايي خود و سيد مجتبي و ديگران ندارد .

   بركسي پوشيده نيست که سيد علي خامنهاي همواره در بسياري ازسخنرانيها از آگاه بودن و در جريان كل مسائل ايران بودن سخن میگوید. بنابراين در اين مورد خاص نميتواند بگويد در جريان ماجرا نيست و نميداند چه خبر بودهاست. سلیمانی هم بیشتر از اندازه نامآور شدهاست و هم آلودگیها پرشمارند و هم برکناری او بدین معنی است که سپاه فاقد «مرد نظامی» است که رئیس دولت بگردد. آیا خامنهای از تصرف دولت توسط سپاه بیشتر نمیترسد؟ میخواهد از این تهدید برای مهار دو جناح رﮊیم استفاده کند و یا سپاه در تدارک تصرف دولت است و از او کاری در جلوگیری از آن ساخته نیست؟

دوم: «مراودات کاریش با ایشان و برافروختن تناقضهای جاری و  تاثیر آن بر روابط سپاه و اعتماد ملی پرداختند»: خامنهاي ميخواهد با بيان اين جمله بگويد، اعتماد ملي ميان مردم و نيروهاي نظامي و به خصوص سپاه بايد  مرتفع شود و به نظر بايد گناهان مالي كه محمود احمدي نژاد تنها به بخشي از آن اشاره داشته است و بسياري در جريان آنها نيستند به سرعت خوابانده شود و تنها چاره را در عزل و بركناري سليماني ديده كه بايد او را فدا كند.

    در خبر سخن از بر افروختن تناقضات جاري به ميان آمدهاست، اگر منظور تناقضات جاري همانا سخنراني ها و خواسته هاي محمود احمدي نژاد است و خود خامنه اي نيز ميداند برخي از گفته هاي احمدي نژاد صحيح مي باشد اما از انجا كه مواضع احمدي نژاد به او نزديك تر از هاشمي بوده نميتواند او را به همين سادگيها و بدون شدت برخورد ، براند، زيرا خامنه اي كين جو تر از اني است كه به سادگي از ضرباتي كه احمدي نژاد به نظام او وارد ساخته، بگذرد.

   يكي ديگر ازاشكال تناقضاتي كه او بيان ميدارد  همانا بروز اختلافاتي است كه بعد از ورود احمدي نژاد به صحنه انتقادات ميان حاميان خامنهاي و برخي سرداران سپاه به وجود آمده،به خصوص سرداراني كه از همان ابتداي كودتا در انتخابات به مخالفت با شيوه برخورد او با معترضين كرده بودند . از قرار، با بركناري قاسم سليماني، خامنهاي بهتر ميتواند با احمدي نژاد برخورد كند زيرا گزكي دست احمدي نژاد در مورد رد و بدل كردن پولها ميان سليماني فرمانده سپاه قدس و احمدي نژاد ديگر وجود ندارد و خامنهاي ميتواند مدعي شود، سليماني هم كه خلاف كرد بركنار شد و ما با هر كسي كه خطا كند برخورد ميكنيم.

 

پاراگراف پنجم خبر:

    در این خصوص فرمانده کل قوا درباره اقتدار و قدرت مدیریت و چند وظیفهای سرلشگر باقری رییس کل نیروهای مسلح و سردار جعفری رایزنیهایی کردند

 

توضيح در مورد پاراگراف پنجم خبر

اول: «درباره اقتدار و قدرت مدیریت و چند وظیفهای سرلشگر باقری رییس کل نیروهای مسلح و سردار جعفری رایزنیهایی کردند»، میگوید که نتيجه رأی زنی این شدهاست كه خامنهای از جعفري و باقري بخواهد گزارشي از وضعيت سپاه، نيروهايش، كادرسازي، سردار سليماني و آنچه میان او و احمدي نژاد گذشتهاست، تهيه كنند. این دو نیز گزارش را تهیه کردند. در این گزارش، با مشخصكردن توان مديريتي چند وظيفهاي سردار سرلشگر باقري احتمالا قرار است او به جاي سردار سليماني مقام فرماندهي سپاه قدس را بر عهده بگيرد و به اتفاق فرماندهي كل سپاه، سردار جعفري به امور اين نيرو بپردازند. زيرا انگونه كه بيان شده، ميان سردار سليماني با  جعفري و باقري وبرخي مقامات و... اختلافاتي بوده است  از جمله:

اول: گفته ميشود از زماني كه شايعه ارتقاء مقام سردار سليماني مطرح شد و مقام سردار سليماني با دريافت درجه جديد از سردار جعفري بالاتر ميرفت، اختلافات جديدي ميان تبعيت سرداري با درجه بالاتر از سرداري با درجه پايين تر بروز كرد .

دوم: سردار سليماني چون خود را بالاتر ازسردار جعفري ميدانست و رابطهاش با خامنهاي خوب بود، خود را مستقل ميپنداشت و  مدعي بود  او و نیروها و پادگانهای تحت امر او مستقیماً به شخص رهبر جمهوری اسلامی پاسخگو هستند نه فرماندهي سپاه پاسداران.  اين امر مشكلات مهمي را به وجود آورده بود.

سوم: در ماجرای بحرين، سلیمانی، چنان بيانيه صادر کرد که سبب شد ظریف، وزير امور خارجه استعفا نامه خود را تسليم روحانی کند و بگوید با اين وضعيت نميتواند به كار خود ادامه دهد. اما از سوي خامنهاي مورد قبول واقع نشد و ظريف به سر كار خود بازگشت و سليماني متوجه شد بايد قدري سياسيتر عمل كند .

چهارم: مدتي پيش نيز لاوارف وزير امور خارجه روسيه در ديدار با ظريف انتقاداتي را متوجه سردار سليماني در رابطه با سخناني كه در مورد انتقام از شهادت مغنيه و گرفتن بيتالمقدس گفتهبود، كرد و گفت آقاي سليماني بايد به فكر منافع كشور خود باشد(نقل به مضمون).

 

پنجم: در جريان حمله تركيه به سوريه سردار سليماني وزير دفاع تركيه را تهديد به برخورد كرد كه با سخنان شديد او روبرو شد .

و...

    اما چرا خامنهاي تصميم به تغيير فرمانده سپاه قدس و يا ادغام اين سپاه گرفته است؟ از قرار، دم سردار قاسم سليماني بيش از اندازه لازم، درازگشته است: احتمالا او به صورت خود سر (آتش به اختيار)،در برخي امور دخالتهايي را به نمايش گذارده و افشاي آن، موجب بروز اختلافاتي ميان مسئولان كشورهاي روسيه، تركيه، عراق، لبنان، امارات، كويت و تعدادي ازكشورهاي افريقايي، با مسئولان سياست خارجي ايران شده و چون سياست خارجي ايران در عدهاي از كشورهاي منطقه و افريقايي در اختيار باند خامنهای وسپاه قدس و قاسم سليماني است، لذا اين سياستهاي دوگانه زيان و خسارتهاي فراواني ببارآورده است. آخرين مورد آن قطع رابطه كشور مراكش با ايران به دليل ارسال اسلحه توسط سپاه قدس از الجزاير و تحت پوشش سفارت ايران براي مخالفان مراكش در جبهه پوليساريو بوده است.

نوبت ديگر بر ملا شدن ارسال اسلحه زماني بود كه ايران در پوشش مواد خوراكي مقداري سلاح براي مخالفان ناميبيا فرستاد و موجب لو رفتن  دو تن از نيروهاي قدس تحت پوشش ديپلمات شد و حکومت احمدي نژاد منوچهر متكي را مجبور به سفر به آن كشور برای  بازگرداندن آن دو تن كرد.

    نزديك شدن احتمالي درگيري ميان ايران واسراييل، خطر كل حاكميت و از جمله مقام عظماي ولايت  و نهاد سپاه را تهدید میکند.  خطر ناشی از مسائلی است که ایجاد شدهاند و حل آنها نياز به تغييرسياستهاي ايران در منطقه دارد:

 

اول: مردم و برخي از نيروهاي سپاه، علت بروز مشكلات اقتصادي كشور و همچنين نزديك شدن درگيري نظامی احتمالي با اسراييل و يا كشورهاي غربي،را  اعمال و رفتار هاي خود سرانه سردار سليماني تحت فرمان خامنهاي ميدانند (البته در حملات اخير اسراييل كه مستقيما نيروهاي ايراني در سوريه را مورد هدف قرار دادهاند، نيروهاي ايراني جرأت پاسخگويي به اسراييل را ندارند و يا اينكه مي دانند اگر اقدامي بكنند با ضربات سهمگينتري در شرايط فعلي روبرو خواهند شد)، سكوتي مرگبار كرده و اين عمل در ميان مردم به فلاكت خامنهای و سپاه قدس تعبیر شدهاست.

 

دوم: احتمالا خامنهاي اطلاعات مهمي از آينده منطقه را از طريق روسيه به دست آوردهاست و اکنون بهتر مي‌‌بیند سردار سليماني را بركنار كند و با خروج نيروهاي خود از سوريه، گناه درگيريها را به گردن سردار سليماني بيندازد.  اگر اين عمل صورت گيرد و ايران مجبور به خارج ساختن نيروهايش از سوريه شود، بهتر است سردار سليماني در مقام فرماندهي سپاه قدس نباشد تا قدري از مشكلات آتي كاسته شود.

 

سوم: به نظر ميرسد با توجه به حملات كشورهاي غربي به سوريه و اسراييل به پادگانهاي سوري كه نيروهاي ايراني در آن مستقر هستند، هم خامنهاي و  هم مسئولان نظامي كشور متوجه شدهاند، به روسيه نميتوان زياد اعتماد كرد. به همين دليل احتمالا در اينده مجبور به خروج از سوريه شوند و در اين صورت اين عقب نشيني ميتواند مقدمه عقب نشينيهاي ديگر باشد. لذا رﮊیم ولایت فقیه در حال حاضر تلاش ميكند  گزكي دست اسراييل ندهد. اسراييل هم متوجه ترس رﮊیم شده و روز 9 ارديبهشت ماه براي دومين بار مقر نيروهاي ايراني و وابستگان به سپاه قدس را مورد حمله موشكي قرار دادهاست. اما فرماندهان ايراني كه تعدادي از نيروهاي قدس در اين عمليات كشته شده اند، هيچ سخني به ميان نياورده و ان را تكذيب كرده و منتظر ماندهاند تا روز 22 ارديبهشت فرا رسد و ببينند ترامپ در برجام میماند یا نمیماند. ترامپ، عجله داشت و در 18 اردیبهشت اعلان کرد: امریکا از توافق اتمی خارج میشود و شدیدترین تحریمها را در باره ایران اعمال میکند و درجا، فرمان را امضاء کرد.

 

چهارم: با توجه به افشا شدن مسائل پولشويي، اختلاس و باج خواهي و.. سردار سليماني، خامنهای بهتر ميداند در شرايط فعلي، مفيد تر خواهد بود اگر  او را بركنار كند تا شايد مشكلات كشور كمتر شود و ايران دچار تحريم هاي بيشتر و احتمالا مواجه با حمله اسراييل يا امريكا به ايران نشود.

 

پنجم: با توجه به خبر لو رفتن كليه كدهاي مخابراتي سپاه قدس و اعضاي وابسته به آن در كليه كشورها، نگراني از شناسايي اين نفرات زياد شده و عامل آن را بياحتياطي سردار سليماني در انتخاب نفرات نزديك به خود ميدانند. در واقع او اعتقادي به كنترل و گزينش از سوي حفاظت اطلاعات سپاه ندارد. شايد ترور متخصص موشكي حماس در مالزي و گردن كلفتي عربستان و امريكا و اسراييل به دليل در اختيار داشتن اطلاعات فروخته شده مسئول مخابراتي سپاه قدس باشد، بايد اين را هم افزود كه طي اخباري سال قبل دو تن از سرداران سپاه قدس مبلغي نزديك به 2 ميليارد دلاري را كه قرار بود براي نيروهاي اين سپاه در سوريه ببرند ، برداشته و فرار كرده اند.

 

ششم: در جريان تظاهرات مردم در ديماه سال 96، به دليل عدم شركت برخي بسيجيها در سركوب مردم از يك سو  و گسترش جنبش به سراسر کشور از سوی دیگر، و كمبود نيرو جهت كنترل جنبش، سپاه قدس از ستاد كل نيروهاي مسلح خواسته بود كه بخشي از ارتش به سوريه بروند تا اين سپاه بتواند گروههايي از نيروهايش را براي سركوب به ايران بياورد. در خبرها آمده بود كه شامگاه جمعه، هشتم دی‌ماه، سپاه قدس به ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد برای آنچه «مقابله با فتنه» خوانده شده باید فورا گروهی از فرماندهان و نیروهای «مدافع حرم»، که فهرست آنها نیز مشخص شده، از سوریه به ایران بازگردانده شوند.

    اين دستور هنگامي داده شد كه سردار ساجدي نيا طي گزارشي محرمانه به شوراي عالي امنيت ملي گفته بود به دليل اينكه تظاهرات سراسري است اين نيرو توان مقابله با ان را ندارد و نيازمند حمايت ميباشد.

 

هفتم: شايد وضعيت جديد در سوريه و سكوت همزمان روسيه و ايران در قبال حمله نيروهاي غربي و اسراييلي، زمينهاي گردد تا ايران به سخنان ظريف در امريكا عمل نمايد و خامنهای نيز از آن حمايت كند. يعني كوتاه امدن و كاستن از درگيريهاي منطقهاي و بازگشت به همان سخناني كه زماني سردار بسيجي حسن فيروز آبادي در قبال سخنان سردار جعفري در مورد حمله به اسراييل گفته بود.

    محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، روز شنبه اول مهر۱۳۹۱ طی یک کنفرانس خبری که به بهانه سالروز شروع جنگ هشت ساله ایران و عراق برگزار شد، وقوع جنگ با اسرائیل را قطعی دانسته و گفته بود: «تهديدات آنها تنها ثابت میكند كه دشمنی آنها با اسلام و انقلاب، جدی است و نهايتاً اين دشمنیها به درگيری فيزيكی ختم خواهد شد». محمدعلی جعفری با بیان اینکه «جنگ رخ خواهد داد، اما اينكه كجا و كی باشد، معلوم نيست»، تأکید کرده بود: «اين اتفاق بالاخره رخ خواهد داد؛ چراكه انقلاب با اين شتاب كه به سمت اهدافش حركت میكند، برای آنها قابل تحمل نيست، و بالاخره روزی شرايط جنگی را بوجود خواهند آورد.

حتی اگر عقلانيت هم به خرج داده شود، اما اين حادثه رخ می دهد».

     بعد از سخنان سردار سرلشكر محمد علی جعفری، سردار سرلشكر بسيجی، حسن فیروزآبادی، در ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۱گفت: «برخی افراد به‌گونهای صحبت میکنند که این تصور در بین مردم ایجاد میشود که گویی می‌خواهد جنگ شود. در حالی که این نوع حرف زدن «اشتباه» است. وقتی یک فرمانده نظامی حرف می زند، «باید بداند» که از صحبت او برداشت سیاسی و امنیتی می‌شود و در صحبت کردن خود باید اینگونه مسائل را محاسبه کند».

    همين سخنان و نيز اعتراض به درج برخي مطالب در نشريات نظامي منجر به بركناري او از مقام خود و جانشيني يك سپاهي ديگر به نام باقري شد. او در ان زمان در چند نوبت از سردار جوانی و سردار نقدی بابت انتشار مطالب خلاف واقع در نشرياتِ زير نظر خود، انتقاد كرده و خواستار جلوگيری از انتشار اينگونه مطالب شده بود. وی در ارديبهشت ماه سال ۹۳ چنين گفته‌ است:

به گزارش فرارو، روز گذشته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در سخنانی بی‌سابقه از برخی رسانه‌ها به خاطر انتشار اخبار «تفرقه انگیز»، «شایعه» و  «تهمت» بیمبنا، انتقادکرد و گفت: «من خطی و سیاسی عرض نمیکنم، حتی رسانه‌ هایی که به نوعی به نیروهای مسلح مرتبطاند، خطا میکنند. برابر مشی و منویات رهبری حرکت نمیکنند، باید روش‌ شان را اصلاح کنند، والا ما با آنها برخورد میکنیم. رهبری فرمودند که از دولت حمایت کنید، به پیشرفت کشور کمک کنید، هرکس هر جا هست، همان‌ جا را بسازد، انتقادِ مخرب نکنید، هو و جنجال نکنید، آرامش جامعه را بهم نزنید. خوب، اینها اصولی است که سیاسیون و رسانهها باید به آن عمل کنند».