محقق: ربودن اسناد اتمی ایران یا پروژه آماد ، نشریه جوان و نتانیاهو ، برنامه ۱۱۱ و پروژه آماد

  asnad atomi  وقتی رهبر نظام ولایت سید علی خامنه ای معروف به (سید جری خامنه ای)، لقبی که مردم این روزها به او داده اند ، در مباحث جدی برجام، به کارتون تام و جری استناد می‌کند تا قدرت نظام خود را به غرب نشان دهد و یا اینکه یکی از سرداران سپاه به امریکا می گوید اگر حمله کند بلای صدام حسین را بر سرشان خواهد اورد، می‌توان به اوج خرفتی و پایین بودن سطح هوشی افرادی اگاه شد که بعد از 40 سال هنوز نتوانسته اند با سیاست و دانش سخن بگویند .

هنگامی که از بیخ گوش حسین طائب و سردار نجات و دیگر سرداران جاسوس شناس و جاسوس ساز و سربازان گمنام و مجاهدان گمنام امام زمان (نامی که ماموران اطلاعات سپاه بر خود نهاده اند)، ده ها هزار سند به خارج از کشور ، انهم اسراییل برده می‌شود اگر در لحظه سکته نکنند ، نشان از بی حیثیتی و بی غیرتی و بی تعصبی انها است . جالب تر اینکه برای پوشاندن کند کاری هایشان اقدام به  دستگیری عده ای از متخصصان محیط زیستی می نمایند تا شاید بتوانند ابروی ریخته شده را جمع کنند و اینک مشخص شده با توجه به اعتراف گیری های زیادی که از این گروه انجام داده اند ، نظام به این نتیجه رسیده که انها بیگناه بوده اند و باید تحویل وزارت اطلاعات شوند تا روند ازادی انها فراهم شود.

نظام بحران افرین با مدیریت سید جری خامنه ای که بزرگترین حامی حسین طائب می باشد، وقتی متوجه سرقت اسناد شدند که دیر شده بود و دیگر کاری از دستشان بر نمی امد، بار دیگر از هوشمند ترین نیروهای خود استفاده کرده، ان مقاله مذکور را در نشریه جوان افریدند و خطایی بر خطای گذشته افزودند و حالا گیر افتاده اند که چه باید بکنند. به همین دلیل سید علی خامنه ای سخن از کارتون تام و جری در مباحث جدی اتمی و برجامی می‌کند و فکر می‌کند می‌تواند  ضعف خود را بپوشاند. این درحالی است که شکست های پی در پی در یمن ، سوریه و عراق نفس  او و دستیارانش را به شماره انداخته است.

 

در رابطه با پروژه آماد چند مسئله را باید مورد بررسی قرار داد:

 اول: مسئله پروژه اماد زمانی از سوی اسراییل مطرح شد که 50 روز قبل در تاریخ 22 اسفند سال 96 در روزنامه جوان بیان شده بود

دوم: چرا روزنامه جوان در تاریخ 22 اسفند اقدام به انتشار این مطلب کرده بود

ایا مسئله انتشار پروژه اماد ربطی به سرقت اسناد هسته ای ایران توسط اسراییل داشت

ایا درج این مطلب در تاریخ 22 اسفند میتواند ارتباطی با برکناری حجت الاسلام علی سعیدی نماینده رهبری در سپاه داشته باشد

ایا انتشار این مطلب در این تاریخ می‌تواند  ربطی به بازگرداندن سردار یدالله جوانی به معاونت سیاسی سپاه باشد

 

مناسب است که به تاریخ های زیر توجه شود:

- در تاریخ 7 دیماه 96 تظاهرات برنامه ریزی شدهای (توسط علم الهدی و ابراهیم رییسی و...)،در مشهد آغاز و رشته از دست آنها جارج شد و در روزهای بعد به 100 شهر ایران گسترش یافت. سئوال مهم این است که آیا می‌توان احتمال داد در پس قضیه اعتراضات مشهد رد پای الله دادیها وجود داشته باشد؟ زیرا دقیقا در این دوران بود که همه نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و نظامی در گیر سرکوب تظاهرات مردم بودند و در بازار اشفته جابجایی اسناد ربوده شده از شورآباد به محلی دیگر صورت گرفته باشد.

 

- در تاریخ نیمه دیماه 96، اسناد از محلی در شورآباد به جایی دیگر منتقل شده است. همان زمانی که تظاهرات در تهران و شهرستانها به اوج خود رسیده بود

- در تاریخ 11 بهمن سال 96 اسناد سرقتی از ایران خارج  می‌شود (شب 12 بهمن یعنی آغاز  «دهه فجر»)

- در تاریخ 19 بهمن ماه سال 96، خبرخودکشی دکتر سید امامی منتشر میشود و موضوع روز می‌شود. دکتر سید امامی در تاریخ 2 بهمن ماه سال 96 دستگیر شده بود به جرم جاسوسی

- در تاریخ 29 بهمان ماه سال 96، هواپیمای شرکت آسمان در حوالی کهکیلویه و بویر احمد سقوط میکند و اخبار را به سمت خود میکشاند. زیرا چندین تن از مسافران آن هواپیما از متخصصان محیط زیست بودند و مردم این سقوط را در ارتباط با دستگیری و قتل دکتر سید امامی و چگونگی برخورد ماموران اطلاعات سپاه با  او و دیگر کارشناسان محیط زیست میدانند.

- در تاریخ 20 اسفند ماه سال 96، علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه بعد از 12 سال از مقام خود برکنار میگردد. یکی از دلایلش اختلاف با فرماندهی کل سپاه بوده است

- در تاریخ 22 اسفند ماه سال 96 روزنامه جوان مطلبی در مورد پروژه آماد را توسط مهدی پور صفا با عنوان «آماد» اسم رمز اتهام‌افکنی علیه برنامه موشکی ایران به نگارش در آورد که با تردیدهایی در مورد تاریخ و مطالب آن روبرو هستیم

- در تاریخ 27 اسفند ماه سال 96، سردار یدالله جوانی بعد از برکناری در سال 90 توسط علی سعیدی ، توسط جانشین سعیدی حجت الاسلام حاجی صادقی مجددا به معاونت سیاسی سپاه منصوب می گردد.

- در تاریخ 27 فروردین ماه سردار علی فضلی جانشین فرماندهی بسیج بعد از 8 سال برکنار می‌شود

- در تاریخ10 اردیبهشت سال 97، نتانیاهو با نمایش هزاران سند و دهها سی – دی به مسئله مهم پروژه آماد اشاره می‌کند باید در نظر داشت، این افشاگری چندین روز مانده به زمان اعلام حضور امریکا در برجام توسط ترامپ، صورت گرفت و بهانه مورد نظر خروج ترامپ از برجام را فراهم آورد هر چند اگر هم نبود احتمالا ترامپ از برجام خارج می‌شد.

- در تاریخ 16 اردیبهشت سال 97، بار دیگر در روزنامه جوان مطلبی در این مورد با عنوان: بزرگ نمائی ‌نتانياهو، بي‌بي‌سي. به نگارش در آمد که در سه قسمت، آن عمدا یا غیر سهواً تاریخ انتشار مطلب روزنامه جوان را 21 دیماه بیان میدارد که مشخص نیست چرا این تاریخ را  قید میکند:

    مقاله روزنامه جوان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 96مایه تعجب می‌تواند باشد زیرا در این مقاله به مطالبی دقیقا اشاره می‌شود که حدود 50 روز بعد  اسراییلیها بر روی آن مانور دادند

   چه دلیلی می‌توانست داشته باشد که مقاله نویس نشریه سپاه پاسداران دقیقا به مطلبی اشاره ‌کند که میداند نتانیاهو نیز بر روی آن کلید خواهد کرد؟ آیا نیروهای این نهاد امنیتی – نظامی متوجه سرقت و خروج این اسناد از ایران شده بودند؟ آیا مسئولان هستهای و امنیتی متوجه شده بودند که اسناد مربوط به آماد هم به خارج از کشور منتقل شده است؟ اگر اینگونه باشد قطعا این نیروها فرار رو به جلو داشتهاند. مگر اینکه بگوییم نیروهای مشکوک درون این نهاد امنیتی – نظامی قبلا نتانیاهو را در جریان قرار داده بودند که آن سناریو را پیاده نماید

 

بررسی مقاله روزنامه جوان به تاریخ 22 اسفند ماه سال 96 :

    نویسنده مقاله در مقدمه مطلب اینچنین آورده تا نشان دهد مسئله پروژه آماد ربطی به سرقت اسناد ندارد و از اسناد لب تاب ربوده شده، استفاده شده است. اما نویسنده نمیگوید اگر مسئله ارتباط کلاهک و موشک تا این اندازه روشن شده بود، امریکا و کشورهای دیگر این اجازه را به ایران میدادند تا به جریان موشک سازی خود ادامه دهد و آن زمان جلوی قضیه را میگرفتند تا مجبور به حرکت های کنونی نباشند.

    در حقیقت، نیروهای هستهای – نظامی و امنیتی متوجه شده بودند در اسناد سرقت شده ، مطالبی در رابطه با کلاهک و  موشک وجود داشته که اگر لو برود مسئله ساز خواهد بود. بنابراین اقدام به درج این مقاله نمودند و خواستند آن را قدیمی و کهنه نشان دهند، آنهم دقیقا پروژه آماد را که در تاریخ 2012 فخری زاده در رابطه با آن نیز سخنانی را بیان داشته است. به خصوص در کنار آن به برنامه 111 و پروژه 5 نیز پرداخته است

در مقاله روزنامه جوان آمده است:

   «برنامه موشکی ایران» دقیقاً از چه زمانی با برنامه هسته‌ای ایران پیوند خورد. این شاید مهم‌ترین سؤالی باشد که در میانه تلاش امریکا برای مذاکره مجدد موشکی درباره پرونده هسته‌ای ایران به ذهن هر کسی خطور می‌کند. در گزارش‌های پیشین دلایل تلاش امریکا و رژیم صهیونیستی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران را شرح دادیم، اما سؤال دیگری که در این میان مطرح می‌شود، نحوه همراه کردن سایر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی با ادعای ارتباط برنامه هسته‌ای ایران با برنامه موشکی است که سبب شد حتی روسیه و چین هم در آن مقطع زمانی به قطعنامه‌های تحریمی علیه برنامه هسته‌ای ایران رأی مثبت بدهند؛ قطعنامه‌هایی که حتی با وجود امضای برجام رد آن را می‌توان در قطعنامه 2231 دید.

    مهم‌ترین اسنادی که امریکا برای تسلیحاتی بودن برنامه موشکی ایران و ارتباط آن با برنامه هسته‌ای ارائه کرد، دروغ بزرگی

به نام اسناد مطرح شده در لپ‌تاپ محرمانه برنامه هسته‌ای ایران بود؛ لپ تاپی که سبب شد امریکا دستاویزی برای محکومیت ایران در آژانس بین‌المللی اتمی پیدا کند و مجموعه این اتهامات در قالب سندی به نام «مطالعات ادعایی» به موضوعی چالش برانگیز بین ایران و کشورهای عضو 1+5 تبدیل شده بود».

 

سئوالات در رابطه با مقدمه مقاله،ان لب تاب کذایی جریانش چیست؟:

جریان مطالعات ادعایی چه بوده است؟ آیا در مطالعات ادعایی سخنی از ارتباط موشک و سلاح هستهای نیز بوده است و اگر بوده چرا آن زمان به فکر چاره نیفتاده بودند؟

    نویسنده در مورد لب تاب کذایی مینویسد: این اسناد از طریق یک لپ‌تاپ ربوده شده به امریکا رسیده بود. این لپ‌تاپ شامل اسنادی بیش از هزار صفحه بود که در آن مطالعاتی در  خصوص بازطراحی کلاهک موشک بالستیک ایران، آزمایش چاشنی انفجاری تسلیحات هسته‌ای با قدرت بالا و سامانه تبدیل اورانیوم در مقیاس پایین بود.

   نویسنده در مورد پروژه آماد  اینچنین مینویسد: «آماد» اسم رمز اتهام‌افکنی است. نویسنده تلاش دارد بگوید برنامه آماد برنامهای قدیمی بود. ولی سئوال اینجاست که چرا حالا یعنی 22 اسفند بر روی آن کلید کردهاند؟ زیرا میدانستهاند که در آینده نزدیک قرار است بر روی آن مانورهایی داده شود و این بدین معنی است که آنها متوجه سرقت اسناد و اهمیت این بخش از  آن شده اند که تا به حال در مورد آن بررسی و بحث صورت نگرفته بود.

     نویسنده در مورد پروژه آماد میگوید: این پروژه سه بخش بود: پروژه نمک سبز، طرح تولید چاشنی انفجاری با قدرت بالا و طراحی مجدد موشک شهاب ۳ برای نصب کلاهک هسته‌ای. اما نویسنده نمیگوید که قصد از برنامه 111 چه بوده است؟ ما در اینجا میگوئیم که قصد از آن چه بودهاست:

 

برنامه 111 چه برنامهای بود؟:

    نشریه انگلیسی ساندی تایمز در فروردین ۸۷ با اشاره به اسنادی که ادعا می‌شود، از یک دستگاه لپ‌تاپ ایرانی‌ها به دست آمده، فخری‌زاده را «یک افسر سپاه پاسداران و استاد دانشگاه امام حسین تهران و به عنوان «پدر برنامه هسته‌ای نظامی ایران» معرفی کرده و مدعی شد: «سرویس‌های اطلاعاتی غرب معتقدند ایران در صدد تولید یک کلاهک هسته‌ای با توان نابودسازی هر شهری در خاورمیانه است که مسئولیت این برنامه بر عهده محسن فخری‌زاده مهابادی، مدرس فیزیک دانشگاه امام حسین تهران، قراردارد و از این روی، می‌توان وی را پدر تولید کلاهک اتمی ایران نامید»!

    بنا به ادعای رسانه‌های غربی در آن سال، فخری‌زاده مدیریت طرحی با عنوان «پروژه ۱۱۱ » به منظور تولید یک کلاهک هسته‌ای با توان انفجار در ارتفاع ۲ هزار فوتی و تخریب یک منطقه وسیع را برعهده داشته است.

    نویسنده مقاله جوان  که نشان میدهد از اطلاعات خوبی درمورد مسائل هستهای و موشکی ایران برخوردار است، در انتها تلاش می‌کند به دور از سرقت اسناد بگوید که ایران باید آماده پاسخگویی به سئوالهائی باشد و اینگونه مینویسد:

آمادگی برای پاسخ دادن به موج‌سازی‌های جدید: می‌توان حدس زد در دور جدید فشارها هم به این اسناد به عنوان سابقه‌ای از تلاش ایران برای تجهیز موشک‌های بالستیک به کلاهک‌های اتمی استناد شود.

    موضع ایران تاکنون در قبال این مسئله بسیار محکم بوده و روسیه و چین نیز خواستار ایجاد جبهه جدیدی برای فشار بر ایران در موضوع موشکی نیستند. اما شاید بد نباشد که دستگاه سیاست خارجی در پاسخ به فشار غرب اسناد محکمی درباره رد این مدارک آماده و ارائه کند؛ کاری که با توجه به وضعیت موجود و اراده امریکا برای پرداختن به این مسئله ضرورتی انکارناپذیر دارد.

    نویسنده که متوجه است در اسناد سرقت شده چه مطلب مهمی است دولت را میخواهد وادار کند که از حالا  اسناد و مدارک لازم را آماده ساخته و ارایه نماید، آنهم مدارکی که باید در مورد سخنان 50 روز بعد نتانیاهو باشد!

در همین رابطه حسین باستانی در مطلبی مینویسد: همزمان، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامهای اسرائیلی نوشت که اسناد ادعایی نتانیاهو در ابتدای سال جاری میلادی (اواسط دی) در جریان عملیات موساد در تهران به دست آمده اند.

    روزنامه جوان، در مطلبی تحت عنوان «آماد اسم رمز اتهام‌افکنی علیه برنامه موشکی ایران»،در انتهای این متن نوشته بود: «می‌توان حدس زد در دور جدید فشارها هم به این اسناد به عنوان سابقه‌ای از تلاش ایران برای تجهیز موشک‌های بالستیک به کلاهک‌های اتمی استناد شود».

    البته اینکه یک رسانه سپاه پاسداران هشدار بدهد که امکان دارد در آستانه اعلام تصمیم آمریکا در مورد برجام، دور جدیدی از اتهامات در مورد برنامه هستهای ایران مطرح شود، قابل فهم است.اما اینکه هشدار روزنامه سپاه، مشخصا شامل همان «ادعاهای جاسوسی» بشود که اسرائیل دو ماه بعد مطرح خواهد کرد -و تا جزئیاتی در حد «آماد» و «فخری زاده» هم پیش برود- کمی عجیب به نظر میرسد.

 

مطلب دیگری که در مورد آن در بالا اشاره شد، مقالهای است که در تاریخ 16 اردیبهشت ماه یعنی حدود یک هفته بعد از

 مطالب ادعایی نتانیاهو باز هم از روزنامه جوان منتشر شده تحت عنوان بزرگ نمائی روزنامه جوان، ‌نتانياهو، بي‌بي‌سي .

گفتنی است هنگامی که نتانیاهو 10 اردیبهشت مسئله آماد را مطرح ساخت  خبرنگاری عجول و فحاش برای اینکه مطالب نتانیاهو و به دنبال آن مقاله حسین باستانی را زیر سئوال ببرد، تصمیم به نوشتن مقالهای کرد که در سه بخش آن تاریخ را تغییر داده ، عمدا یا سهوا ، به هر حال باید بیشتر مورد بررسی قرار داد که آیا این تغییر تاریخ برای ایز گم کردن است و یا مطلب دیگری بوده که بعد نیست شده است، زیرا تاریخی که این نویسنده مطرح می‌کند با تاریخی که مهدی پور صفا بیان داشته متفاوت است.

 

به بخش‍‌هایی از این مقاله توجه فرمایید:

    پس از نمايش مضحك نخست‌وزير صهيونيست‌ها مبني بر سرقت اسناد برنامه هسته‌‌اي- موشكي ايران در يك عمليات جاسوسي، ابتدا كانال آمدنيوز (گاف نيوز) و سپس اصلاح‌طلبان ساكن بي‌بي‌سي درصدد كشف رابطه علت و معلولي بين نمايش نتانياهو و گزارش 1396/10/21 روزنامه «جوان» برآمدند:

1- اگر جنابان باستاني، بهنود و ديگران گزارش 1396/10/21 روزنامه «جوان» را خوانده باشند متوجه خواهند شد كه اين گزارش به استناد ادعاهاي دو روزنامه واشنگتن‌پست و نيويورك‌تايمز تهيه شده و هيچ منبع داخلي يا غيررسانه‌اي مورد استناد روزنامه «جوان» نبوده است.

2- در انتهاي گزارش 1396/10/21 روزنامه «جوان» به صراحت از دستگاه ديپلماسي كشور خواسته شده بود كه در قبال سناريوي واشنگتن‌پست و نيويورك‌تايمز شفاف‌سازي كنند، اما نه تنها اين اتفاق نيفتاد كه باعث شد نتانياهو اين مدعاي سوخته شده را به عنوان «حرف نو» و «اسناد جديد» به خورد برخي احمق‌هاي تابلودار بدهد.

نویسنده در این مطلب سه بار تاریخ را 21 دیماه سال 96 بیان میدارد که اگر خطای تایپی نباشد مسئلهای دیگر می‌تواند در کار باشد

 

در همین زمینه مقالهای تحت عنوان «اهداف نتانیاهو از نمایش پروژه آماد»، توسط مهدیه معدن نژاد پژوهشگر مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام به نگارش در آمد که بخشی از آن آورده می‌شود که تقریبا به سرقت اسناد اشاره می‌کند اما در پوشش:

    «...در مجموع همانطور که در بالا ذکر شد به اعتقاد نگارنده، بنیامین نتانیاهو از کنفرانس خبری اخیر خود که به ادعای خود برای اولین‌بار اسناد محرمانه به سرقت رفته از ایران در رابطه با پرونده هسته‌ای کشور به نمایش گذاشته شد، به دنبال هدفی فراتر از خروج یا اصلاح برجام بوده است. در واقع تل آویو با تکیه بر اهمیت چگونگی دست یافتن به این اسناد به دنبال نشان دادن برتری اطلاعاتی خود در مقابل ایران است تا ضمن زیر سئوال بردن توانمندی‌های دفاعی- اطلاعاتی تهران ضمن ایجاد احساس ناامنی برای نظام سیاسی، مردم را هم نسبت به عملکرد و توانایی‌های حکومت خود بیاعتماد سازد.

    در نهایت به نظر می رسد با توجه به حملات اخیر در سوریه و این شوی اطلاعاتی و نیز مسموم سازی فضای رسانهای در جهان علیه ایران در آستانه تصمیم ترامپ در خصوص برجام، ایران بایستی از حالت انفعالی در افکار عمومی جهان به سمت کنش فعال رفته و علی رغم تردیدهای جدی در خصوص ادعای نتانیاهو در مورد سرقت اطلاعات از تهران، جهت اطمینان خاطر و  برای جلوگیری از خسارات احتمالی در آینده،  تلاش جدی برای شناسایی حفره‌های احتمالی اطلاعاتی هم در داخل و هم در رابطه با حضور منطقه‌ای خود نماید».