مهران مصطفوی: هارت و پورتهای آقای خامنه ای

mehran-mostafavi2015آقای خامنه ای هارت و پوت می کند قصد دارد خود را باز هم "انقلابی" نشان دهد. اما این هارت و پورتها وطن را سخت به خطر انداخته است. آقای خامنه ای به وطن مانند کیسه حسابش برای قمار کردن نگاه می کند اکنون می خواهد دور دیگری از قمار هسته ای را راه اندازد. او گفته است که ایران باید خود را اماده داشتن 190000 سو غنی سازی بکند البته در کادر برجام!. بارها در اینباره توضیح داده ام اما تکرار می کنم:

سالها می‌نویسم و می‌گویم که اگر چند کشور در جهان وجود داشته باشند که برای تولید انرژی نیاز به انرژی هسته‌ای نداشته باشند یکی از آنها ایران است. برای تولید انرژی راه حلهای دیگری که اقتصادی و مفید و مناسب با شرایط و منابع ایران باشد وجود دارد. ما بجای تلف کردن سرمایه های عظیم می توانستیم برای تولید برق در صنعت نفت و خصوصا گاز سرمایه گذاری کنیم و برای آماده کردن آینده نیز اولا از میزان مصرف بکاهیم و ثانیا به راه اندازی نیروگاههای خورشیدی بپردازیم. پس اصلا نیازی نبود که برای تهیه انرژی از انرژی هسته ای استفاده کنیم.

ـ حتی با وجود راه اندازی نیروگاه بوشهر، ایران نیاز به راه‌اندازی صنعت غنی‌سازی نداشت. اصولا برای هیچ کشوری به صرفه نیست که برای یک یا حتی چند نیروگاه هسته ای، صنعت غنی سازی راه بیندازد. زمانی اینکار به صرفه است که حداقل حدود ۱۰ نیروگاه هسته ای فعالیت کنند و یا اینکه با کشورهای دیگر همکاری نزدیک برای تولید سوخت داشته باشیم.

ـ مهمتر از همه اینکه ایران معادن اورانیوم کافی ندارد و مجبور است برای غنی سازی اورانیوم وارد کند. پس اگر مسئله استقلال در میان باشد فرقی بین وارد کردن اورانیوم طبیعی و اورانیوم غنی شده نمی باشد. چون هر دو زیر نفوذ قدرتهای بزرگ جهان هستند. یعنی اگر روسیه و یا غرب به هر دلیلی بخواهند جلوی واردات اورانیوم غنی شده را بگیرند می توانند جلوی واردات اورانیوم طبیعی را هم بگیرند. ما میدانیم که در این زمینه روسیه و امریکا و اروپا با هم هم نظر هستند و الا روسها ایران را مجبور نمی کردند برای بوشهر سوخت آماده روسی بخرد. و همه می دانند که معادن ایران اصلا جوابگوی حتی نیاز یک نیروگاه هسته ای نیز نیست.

حال بد نیست سخنان غیر قابل انتظار آقای صالحی را یاد آوری کنم. او بعد از برجام برای اولین بار واقعیتی را گفت که سالها می گفتم. گفته او را باید بیاد آقای خامنه ای آورد که گفته است ایران 190000 سو غنی سازی نیاز دارد. برای توجیه پیاده کردن 15000 از 20000 سانتریفوژ ایران بر اساس قرار برجام علی اکبر صالحی عصر شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ در نشست خبری بررسی ابعاد برجام در محل سازمان انرژی اتمی اظهار داشت:

"یکی از موضوعاتی که برخی منتقدان [منظور او از منتقدان دلواپسان رژیم بود] هستند که می گویند باید سیاست هسته ای را ادامه داد مطرح می کنند، انتقاد از کاهش ۲۰ هزار سانتریفیوژ به ۵ هزار سانتریفیوژ است. فرض کنیم می خواستیم با ماشین های نسل یک در نطنز ۱۹۰ هزار سو غنی سازی کنیم که البته نطنز ظرفیت جاسازی سانتریفیوژهای لازم برای این میزان غنی سازی را ندارد، اما به فرض که در بالای نطنز و زیر سوله این کار را می کردیم و همین اقدام را بخواهیم با ماشین‌های نسل هشت انجام دهیم، اما مواد اولیه اش را چگونه تأمین کنیم؟ اگر همه مواد در اختیار را نیز تزریق می کردیم یکی دو سال اول تمام می شد، چرا دوستان به این پرسش آسان جواب نمی دهند که این مواد را باید از کجا تامین کرد؟ اصلا فرض کنیم همین الان سانتریفیوژهای لازم را در اختیار داشته باشیم؛ برای چه مدت می‌توانیم غنی‌سازی کنیم؟"

برای اینکه در تاریخ بماند گفته ای دیگر از آقای صالحی را می آورم که در گفتگو با یک دانشجوی "دلواپس سباست هسته ای " انجام داد و دانشجو بدون اینکه آقای صالحی متوجه باشد گفتگو را ضبط مرد و منتشر نمود. در این گفتگو جنین آمده است: 

علی اکبر صالحی: اصلا من خودم  رفتم به حضرت آقا گفتم ۱۹۰۰۰۰ سو. و حضرت آفا گفتند که بایستی تا ۱۹۰۰۰۰ سو حداقل  باشد. حالا یک عده می آیند می گویند چرا ۱۹۰۰۰۰ سو نیست؟ می گویم آقا! اصلا الان ما ۱۹۰۰۰ سو در دست داریم ! من الان یک عصای موسی دستم هست و اینطور و آنطور می کنم و ۱۹۰۰۰۰ سو را داریم. می دانید ۱۹۰۰۰۰ سو چقدر خوراک می خواهد؟ چقدر خوراک می خواهد؟ ۲۸۰۰۰۰ کیلو خوراک هر سال می خواهد. امریکا الان خوشش می آید که ما الان  ۱۹۰۰۰۰ سو داشته باشیم برای اینکه یک سال کار می کند بعد تمام می شود. بعد کل سیستم هسته ای کشور همه اش می خوابد. برای اینکه مواد اولیه نداریم، اورانیوم طبیعی نداریم

دانشجو: یعنی فکر نشده برای اینکه داشته باشیم؟

علی اکبر صالحی: نه دیگه. فکر شده ولی بما نمی فروشند. نفت که نیست که در داخل داشته باشیم.”

پس آقای خامنه ای دروغ می گوید ایران نیازی به 190000 سو غنی سازی ندارد خودش هم می داند که دروغ می گوید اما او از دروغ گفتن ابایی ندارد. حال تکلیف روشن تر از همیشه است. برای حفظ ایران این رژیم باید برود. ساختن ایرانی دیگر بدست خود ما ایرانیان ممکن است. فریب کسانی که ایرانیان را عاجز می پندارند نخوریم چه انها که در قدرتند چه انها که خود را اماده تصاحب ان کرده اند. شخصا تا توان دارم ـ مستقل از قدرتهای خارجی که به هیچ چیز جز منافع خود نمی اندیشندـ ـ در برابر استیداد سیاه حاکم و دخالت قدرتهای خارجی خواهم ایستاد.