پژوهنده: جنگ برادران در بیت رهبری به ستاد فرماندهی کل قوا رسید،کاهش قدرت سید علی و اختلاف سید مجتبی و سید مسعود/ بخشهای دیگری از اختلاس و دزدی یکچند ازسرداران سپاه

 mojtaba va masoud khamenei    در حالی که برخی از مسئولان و فرماندهان نظامی شعار نابودی اسراییل در 25 سال آینده را سر می دهند و معتقدند که ایران در سال 1404 به کشور اول منطقه تبدیل خواهد شد ،برخی های دیگر سخن از بستن تنگه هرمز می زنند، دستگیری تعدادی از فرماندهان ارشدنظامی در ستاد فرماندهی کل قوا، میزان آمادگی نیروهای نظامی را در برخورد احتمالی منطقه نشان می دهد.

   خبر اینگونه بود:در اقدامی منحصر به‌ فرد ستاد کل نیروهای مسلح ۴ سردار سپاه و ۱ امیر ارتش را بازداشت کرد. خبر بسیار مهم بود زیرا به نظر می‌رسد که جنگ تصفیه حساب های میان سرداران اختلاس گر و حامیان آنها اغاز شده است

 

    در نشریه انقلاب اسلامی در هجرت سال گذشته به اختلاف میان سید مسعود خامنه‌ای و سید مجتبی خامنه‌ای اشاراتی مبنی بر انتقاد برخی از آنها از عملکرد سید مجتبی خامنه‌ای و حسین طائب شده بود که سید مسعود آن را نزد ابوی برده و گفته که اگر مانع از اعمال مجتبی و طائب نشود، همه دستاوردهای انقلاب را از دست خواهند داد.

     این اختلافات به اصطلاح زیر پوستی که از مدتها قبل وجود داشت روز به روز به دلیل نزدیکی مسعود خامنه‌ای به بخشی از اصلاح طلبان، شدید تر شد، چرا که همسر سید مسعود خامنه‌ای فرزند آیت الله خرازی می باشد و برادر اوصادق  خرازی، (سفیر ایران در دوران خاتمی در فرانسه و همچنین فرزند او با فرزند سید محمد رضا خاتمی (برادر سید محمد خاتمی) ازدواج کرده اند و...)، و عموی او کمال خرازی است که در برابر خانواده سید مجتبی که پدر همسر او حداد عادل و برادر همسر او فرید الدین حداد عادل است با کلی اختلاف در اندیشه و عمل،قرار گرفته اند .

   یکی از دلایل این اختلاف و افشاگری را می توان به رسانه ای کردن این دستگیری ها از سوی باند صادق خرازی دانست که به مسعود خامنه‌ای نزدیک تر است تا مجتبی خامنه‌ای و برادر سوسن خانم خرازی می باشد که گفته می‌شود در بیت رهبری عروس های دیگر را تحویل نمی گیرد.

   این اختلافات و کشمکش ها بعد از چند ماه به جایی رسید که دیگر نمی شد مانع از نمایان شدن آن گشت و در نتیجه برخی از سردارانی که کمتر در خورد و بردها دخیل بوده اند به دستور خامنه‌ای و برای ممانعت از شکاف و اختلاف بیشتر میان فرماندهان سپاه ، باقری فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح را مامور بررسی اختلاس های چند ده هزار میلیارد تومانی برخی از سرداران این نهاد انقلابی! نمود. بیش از آنکه گند کار در بیاید و می توان گفت تقریبا شبیه همان اواخر دوران پهلوی است که برای حفظ قدرت محمد رضا پهلوی حتی تیمسار نصیری و هویدا را نیز به زندان انداخت اما کاری از پیش نبرد.

 

چه کسانی دستگیر شده اند؟:

 

    در گروه دستگیر شدگان از سوی محمد باقری رییس ستاد فرماندهی کل قوا نام چند تن از فرماندهان ارشد سپاه به چشم می خورد که از سال گذشته پرونده آنها در جریان بوده است از جمله : سردار دکتر عیسی شریفی، از فرماندهان دوران جنگ و معاون قالیباف در فرماندهی نیروی هوایی سپاه و قائم مقام 12 ساله او در شهرداری تهران و مشغول به کار در ستاد فرماندهی کل قوا و سردار مسعود مهردادی، مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه پاسداران و بانک انصار و مخابرات و... . سردار سید حسن بتولی، رئیس اداره امنیت معاونت اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح و سردا سیف الله سجادی نیا معاون سردار مسعود مهردادی در بنیاد تعاون سپاه پاسداران

و... عده ای از سرداران اطلاعات و حفاظت اطلاعات مستقر در اطلاعات سپاه و ستاد مشترک نیروهای مسلح و نیروی انتظامی نیز گفته می‌شود از متهمان این پرونده ها بوده اند. 

نام دو تن از این سرداران در قرار داد 20 هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران و سپاه پاسداران قرار دارد. در کنار 5 سردار دیگر که به آن اشاره خواهد شد .

 

سردار دکتر عیسی شریفی :

     سال 84 ،  سردار محمد باقر قالیباف با حمایت سید مجتبی خامنه‌ای کاندیدای ریاست جمهوری شد. به دلیل جانشین شدنش با دکتر احمدی نژاد که اندیشههایش به پدر نزدیکتر بود، قالیباف را برای ادامه ماموریت های احمدی نژاد به شهرداری تهران فرستاد و او از سردار عیسی شریفی که در دوران فرماندهی بر نیروی هوایی سپاه معاونش بود درخواست همکاری کرد و وی را به مقام قائم مقامی خود تا سال 86 برگزید. در طول این سال ها نیروهای سپاه پاسداران از قبل حضور این سرداران در راس شهرداری تهران هزاران میلیارد از اموال مردم ایران را مورد هجوم سیری ناپذیر خود قرار دادند و آنقدر دزدیدند که گند کار در آمد و منجر به دستگیری برخی از آنها از جمله سردار عیسی شریفی و سردارمسعود مهردادی و... گشت.

    سردار عیسی شریفی در سال 96 و هنگامی که خطر افشای او از سوی سردار مسعود مهردادی پیش آمد ، اواخر سال به بهانه مداوای دخترش به سوئد رفت و قصد اقامت در آن کشور را داشت. اما نیروهای مشهدی شهرداری تهران که دل خوشی از او نداشتند به همراه برخی از نیروهای اطلاعات سپاه ونیروی انتظامی برای جبران تحقیرهایی که او در حق آنها روا دیده بود ، اسناد و مدارک اختلاس او را در اختیار ستاد فرماندهی کل قوا قرار دادند و نیروهای این ستاد نیز با ترفندی خاص که از این نیروها بر میآید او را به ارمنستان کشاندند و در آنجا دستگیر کرده و به قول معروف کت بسته و چشم بسته به ایران آوردند.

    در رابطه با دستگیری این سرداران سپاه و آن امیر ارتشی باید گفت که از سال گذشته اخباری در این مورد به گوش می‌رسید و سردار مسعود مهردادی و سردار سیف الله سجادی نیا را نیز دستگیر کرده بودند. اما گفته شد که سردار شریفی را دستگیر نکردند پرونده آنها حاکی از اختلاس دهها هزار میلیاردی در هلدینک یاس است که آنها توانسته بودند با کارچاق کنی و بدون مزایده برخی از قراردادهای سپاه را با شهرداری به امضا رسانند و هزاران میلیارد را از آن خود کنند .نکته جالب اینجاست که فرمانده حفاظت اطلاعات ستاد فرماندهی کل قوا که توسط شخص باقری به این مقام گماشته شده بود و از نیروی انتظامی آورده شده بود نیز در این اختلاس دست داشته و اینک دستگیر شدهاست.

    فرمان سید علی خامنه‌ای برای خروج نیروهای نظامی از بنگاههای اقتصادی به دلیل همین اختلاسها بوده که تنها گوشهای از آن ، آنهم از سوی نزدیکان سید مسعود خامنه‌ای به گوش سید علی رسیده بود.

    زمانی که وزیر دفاع به استناد قول خامنهای، خواستار خارج شدن نیروهای نظامی از بنگاه های اقتصادی شد، تنها نیرویی که موافق این سخنان نبود سپاه پاسداران بود که مدعی شده بود چنین برداشتی از سخنان رهبری در رابطه با خروج از بنگاههای اقتصادی را ندارد.

    اولین بار خبر فساد در ستاد کل نیروهای مسلح را دی‌ماه گذشته ،علی مطهری در مصاحبه با روزنامه فرانسوی‌ زبان لوموند فاش کرد. پس‌از این مصاحبه، «حسین نجات»، جانشین سازمان اطلاعات سپاه، بازداشت‌های فرماندهان ارشد نیروهای مسلح به اتهام «فساد اقتصادی» را «کذب و دروغ‌سازی برخی رسانه‌های وابسته به دشمن» خوانده بود.

    به گفته یک منبع در ستاد کل نیروهای مسلح، کشف این فساد در قراردادی ده هزار میلیارد تومانی بین «هلدینگ یاس» و شهرداری تهران (غیر از موافقتنامه 20 هزار میلیارد تومانی)،(منطقه ۱۴) و فرماندهی پشتیبانی نهاجا در بازسازی و خدمات شهری مجتمع مسکونی شهید شجاعی (قصر فیروزه یک) در سال گذشته صورت گرفته است.

     گفتنی است که ارتباط عیسی شریفی با قالیباف به زمان فرماندهی وی بر نیروی هوایی سپاه برمی‌گردد که در آن زمان فرمانده قرب نهسا (قرارگاه بازسازی نیروی هوایی سپاه پاسداران) بر عهده وی بوده است.

     شریفی سابقه معاونت لشگر ۱۴ امام حسین معاونت پشتیبانی و لجستیک کل سپاه پاسداران، معاونت لجستیک نیروی انتظامی و معاونت امور مناطق شهرداری تهران را نیز در کارنامه خود دارد.

      پس از پایان شهرداری قالیباف بر تهران او به سپاه پاسداران بازگشته و پس ‌از آن در ستاد کل نیروهای مسلح مسئولیت جانشین دایره تأمین اموال ستاد کل را بر عهده داشته است.

     گفته می‌شود عیسی شریفی با پاسپورت برادر همسرش و به‌صورت غیرقانونی ایران را ترک گفته بود. از این رو، یکی از اتهامات وی جاسوسی و خروج غیرقانونی از کشور است.

    نام سردار عیسی شریفی در کنار سردار دکتر قالیباف و سردار هاشمی از یک سو(شهرداری تهران) و نام سردار مسعود مهردادی و جمال الدین آبرومند و فتاح و دکتر محمد علی جعفری و.. از سوی دیگر در قرار داد یا موافقتنامه زیر که در گزارشی در تاریخ مهر سال 93 در نشریه انقلاب اسلامی در هجرت منتشر گردید به چشم میخورد، عبارت بود از :

    «سرداران» سپاه مقامهای مختلف را تصرف کرده‌اند و با مال مردم میان خود معامله می‌کنند. قرار داد 20 هزار ميليارد توماني ميان شهرداري تهران و سپاه پاسداران اين روزها با تفاسير مختلفي به گوش مي سد.  زيرا هيچ قراردادي ميان شهرداري تهران با سپاه پاسداران نبايد بدون نظر شوراي شهر تهران منعقد گردد. اما به دليل پرده پوشي و مخفي كاري قبل از اطلاع شوراي شهر تهران منعقد شد و سردار چمران نيز آن را تفاهم نامه ناميد و نه قرارداد. مخالفت شوراي شهر منجر به تغيير رييس شوراي شهر تهران شد . سردار مهدي چمران كه نان نام مصطفي چمران را مي‌خورد تنها به فكر تسريع ظهور امام زمان است و فراهم آوردن نقشه مسير حركت آن امام را لازم ميداند ولي نميداند اين خيانت ها با آن باورها تا چه اندازه تضاد دارد .

   قرارداد درون گروهي ميان چند سردار سپاه براي تقويت اين نهاد است چرا كه طرفين قرارداد 7 سردار سپاه هستند كه ميان خود تقسیم کردهاند. از يك سو شهرداري تهران و از سوي ديگر قرارگاه خاتم‌الانبیاء قرار دارد كه  رؤسای همگي اين دو، نظامي مي‌باشند.

 

در زیر نظر کارگروه بررسی قرارداد یا موافقتنامه میآید :

 

● نظرات كارگروهي كه قرار بود در اين مورد بررسي نمايند به شرح زير است :

   گزارش کارگروه توضیح می‌دهد که اگرچه لفظ قرارداد در سند امضا شده به کار نرفته و به جای آن از "موافقت‌نامه" استفاده کرده‌اند، اما به لحاظ حقوقی کاملا جزییات و خصوصیات یک قرارداد را دارد. به عنوان مثال در صفحه دوم سند، در ماده ۲ به روشنی عنوان شدهاست که "اجرای پروژه‌های عمرانی شهر تهران در سقف ۲۰۰ هزار میلیارد ریال(بیست هزار میلیارد تومان) می‌باشد که نیمی از آن به مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد ریال به صورت نقدی توسط شهرداری تهران پرداخت می‌گردد". در ماده ۳ هم آمده‌است: "مدت زمان اجرای موافقت‌نامه ۴ سال از زمان اولین پرداخت طرف دوم بابت پروژه عمرانی می‌باشد".

    علاوه بر جزئیات مبلغ و زمان در صفحات بعدی جزئیات بیشتری از چگونگی تبادل مالی و تهاتر آمده‌است که همگی از مشخصات یک قرارداد است و نیازی به گنجاندن آنها در تفاهم‌نامه نیست.

    از سوی دیگر همان‌طور که در صفحه آخر سند مشخص است، سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سرتیپ پاسدار جمال‌الدین آبرومند، معاون فرمانده کل سپاه و رئیس هیات مدیره بنیاد تعاون سپاه، سید پرویز فتاح، مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه، سرتیپ پاسدار مسعود مهردادی، جانشین اقتصادی بنیاد تعاون سپاه به عنوان یکی از طرفین آن‌را امضا کرده‌اند. در سوی مقابل هم علاوه بر امضای محمدباقر قالیباف، امضای عیسی شریفی، قائم مقام شهردار و سید دادود هاشمی،معاون مالی و اقتصاد شهرداری به همراه ۶ مدیر عالی‌رتبه شهرداری به چشم می‌خورد که از اهمیت بسیار این سند حکایت می‌کند. در صورتی که یک تفاهم‌نامه بدون ضمانت اجرایی بود، نیاز به حضورشان نبود. ضمن اینکه امضای این تعداد مدیر اجرایی تعهدآور است.

   یکی دیگر از نکات قابل توجه در این توافق ۲۰ هزار میلیاردی آن است که برای شهرداری تهران هیچ‌گونه حق فسخ و یا شانه خالی کردن از اجرای آن لحاظ نشده‌است. در صورت به تأخیر افتادن اجرا و حتی تغییر احتمالی شهردار باز هم لازم‌الاجرا خواهد بود. 

    در تعریف و تمجید سردار عیسی شریفی برخیها به مداحی پرداخته و او را ولایتمدار خوانده اند از جمله: معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری پایتخت، شریفی را مردی ولایت‌مدار، توانمند، رئوف و پرتلاش معرفی کرد.قدرت گودرزی با اشاره به بداخلاقی‌ها و هجمه‌های سیاسی اخیر اظهار کرد: شریفی اواسط اسفندماه به دلیل درمان دخترش درخواست مرخصی کرد. اما شهردار تهران از ایشان خواست این مرخصی را به تعویق بیندازد. امروز نیز با وجود اینکه دخترش در بستر بیماری است، در محل کار خود حاضر میشود.

    ناصر امانی هم گفت: «بار اصلی فعالیت‌های اجرائی به‌عنوان قائم‌مقام پس از دکتر قالیباف در راهبری پروژه‌های کلان بر دوش آقای شریفی بوده است. پیش‌بینی می‌شد بلایی که بر سر اغلب نیروهای کارآمد می‌آورند و مورد تخریب و آماج قرار می‌دهند، روزی بر سر فردی مانند شریفی که محور اجرائی مدیریت شهری بودهاست، هم آورده شود. در هیچ‌یک از پروژه‌ها و افتتاحیه‌های یک دهه اخیر مدیریت شهری چهره شریفی دیده نشده و رسانه‌ای نشده است؛ اما فضای نامطلوب رسانه‌ای کشور با اهداف سیاسی، تصویر این مرد عمل را تخریب کرد. متأسفانه فضای سیاسی حاکم بر جامعه به گونه‌ای ناسالم و مسموم شده است که در حق مردان جنگ و جبهه؛ همانانی که جان‌شان را بر طبق اخلاص گذاشته‌اند، هم به‌راحتی بی‌انصافی می‌شود و مورد هجمه و آماج سیاسی قرار می‌گیرند».

    این‌گونه بود که در مراسم خداحافظی شورای چهارم که شهردار ١٢ساله تهران و معاونان او به جز شریفی حاضر بودند، شورای چهارم لوح تقدیری را هم برای عیسی شریفی در نظر گرفت که ناصر امانی به جای او دریافت کرد تا به دستش برساند.

 

سردار مسعود مهردادی:

    سردار «مسعود مهردادی» عضو هیئت مدیره بنیاد تعاون سپاه پاسداران، بانک انصار، شرکت ارتباطات سیار، شرکت مخابرات و همچنين ده‌ها شرکت و نهاد ديگر متعلق به سپاه پاسداران که در «هولدینگ یاس» متعلق به بنیاد تعاون سپاه پاسداران در سمت مدیریت عاملی مشغول به فعالیت اقتصادی بوده، به دلیل مشارکت در اختلاس کلان مالی سیزده هزار میلیارد تومانی به همراه سردار سیف (سجادی‌نیا) قائم مقام خود توسط سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده است.

 

    یکی از عمده فعالیت‌های هولدینگ یاس، شناسایی اموال و املاک ارزشمند و مشکل‌دار بوده است. این هولدینگ وابسته به سپاه پاسداران، اموال و املاک ارزشمند و مشکل‌دار بسیاری از ایرانیان خارج و داخل کشور را به قیمت نازل خریداری کرده و پس از حل مشکلات آن‌ها در شهرداری‌ها، سازمان زمین شهری و ادارات مربوطه، با قیمت‌های واقعی به فروش می‌رساندند.

   درباره سوابق سردار مسعود مهردادی در سپاه پاسداران اطلاعات چندانی منتشر نشده، تنها در جمع‌آوری آثار و خاطرات برخی از سپاهيانی که در جنگ با عراق کشته شدند، از وی تقدير شدهاست. از جمله، در گردآوری خاطرات و يادداشت‌های سردار حسن باقری، از پاسدار مسعود مهردادی نيز در کنار افراد شناخته شده‌ای از سپاه پاسداران همچون يحيی رحيم صفوی، محمدباقر قاليباف، عزيز جعفری، قاسم سليمانی، حسن پلارک و علی اکبر خوش لهجه قدردانی شده است.

 

سردار بتولی، رئیس اداره امنیت معاونت اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح:

    یکی از سردارانی که در نیروی انتظامی سالها مشغول به کار بود به گفته  سردار منتظرالمهدی: سردار سید حسن بتولی که قبلا در سمت معاون عملیات نیروی انتظامی شاهد تلاش‌ها و اهتمام خالصانه در مأموریت‌های محوله(سرکوب اعتراضات مردمی)،و خدمات ارزنده وی در این حوزه بودیم با حکم سرلشکر سردار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به سمت رئیس اداره امنیت معاونت اطلاعات این ستاد کل منصوب شد.

    این انتصاب در پی درخواست معاون اطلاعات ستاد کل مبنی بر نیاز به خدمات مشارالیه در ستاد کل و موافقت فرمانده ناجا صورت پذیرفت. البته سردار منتظرالمهدی نگفت او که به دلیل اختلاس دستگیر شده است، قبلا در امور دیگری از جمله فروش غیر قانونی نفت و دکل خور ی نیزهمدست بوده است. عجیب اینکه هر کدام از سرداران که تلاشگر و ولایتمدار بوده اند، فاسدترینها هستند.

 

سردار سیف الله سجادی نیا:

   سردار سیفالله سجادی نیا از جمله سردارانی بود که در بنیاد تعاون سپاه پاسداران که یکی از مراکز مالی این نهاد است در مقام قائم مقامی سردار مسعود مهردادی مشغول به کار بود که بخاطر شرکت در اختلاس از اموال مردم، دستگیر شد.

 

برابر اطلاع هنوز تأیید نشدهای شماری زیادی از افسران سپاه دستگیر شدهاند. این شمار را تا 70 تن نیز گفتهاند.