فن شناس: سامانه ارتباطات تاکتیکی «سپهر ۱۱۰» فنی با دو کاربرد، بیشتر در سرکوب

 sepehr110  این سامانه روز یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸، در حالی تحویل شد که سردار عباس نیلفروشان با حکم سلامی به عنوان معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. نیلفروشان در مراسم رونمایی و تحویل

سیستم ارتباطی «سپهر ۱۱۰» حضور داشت.

   گفتنی است که عباس نیلفروشان،فرماندهی دانشکده فرماندهی و ستاد (دافوس) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشینی قرارگاه «امام حسین» و جانشینی معاونت عملیات سپاه را در کارنامه نظامیگری و امنیتی خود دارد. قرارگاه مرکزی «امام حسین»، از مراکز اصلی جذب، آموزش و اعزام نیروها جهت مأموریتهای امنیتی شهری است. اعزام شماری از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سوریه نیز از طریق این قرارگاه صورت می‌گیرد.

   گفته می شود سپاه پاسداران سامانه ارتباط تاکتیکی با عنوان «سپهر ۱۱۰» را تحویل «یگان‌های مردم‌پایه» و زمینی داده است. بنابراین ، سیستم مورد نظر را به «یگان‌های مردم پایه»، یعنی بسیج و نیروی زمینی سپاه داده است. جای این پرسش است که مقابله با کدام دشمن است که نیاز دارد به در اختیار یگان‌های مردم پایه و نیروهای زمینی سپاه قراردادن سامانه سپهر 110 دارد؟ توضیح خصوصیات این سامانه و شرایط استفاده از آن، ما را از پاسخ این پرسش آگاه می‌کند.

   اگر با دقت نکات مهمی را رمز گشایی کنیم که از سوی مسئولان نظامی در باره بهره برداری از این سامانه گفته شده‌است، می‌توانیم کاربرد این سامانه را شناسایی کنیم:

این سامانه می‌تواند: کلیه نیازهای ارتباطی فرماندهان سطوح مختلف راهبردی،عملیاتی، تاکتیکی و رزمی را در شرایط پدافندی و آفندی، امنیتی و دفاعی بحران‌های ناخواسته مانند حوادث غیرمترقبه، مرتفع سازد. علاوه بر این، سامانه دارای لایه‌های ارتباطی متعدد برای شرایط دفاعی، امنیتی، اعم از ارتباطات دیجیتال راه دورHF   شهری، محلی و منطقه‌ای، شامل سامانه‌های ارتباطیv/uhf ، دیجیتال، امن، مولتی باند ، مولتی چنل، Ds، FH ، ادهاک، سلولار ،مقاوم و با قابلیت‌های رومینگ شبکه‌ای و ریموت پذیر با پهنای باند مورد نیاز برای انتقال صوت، دیتا و تصویر می‌باشند.

   و نیز، از قابلیت‌های دیگر این سامانه، ارتباطات چند لایه باسیم و بی‌سیم امن و مقاوم قرارگاه، لشکر و تیپ‌ها به منظور ایجاد امکان فرماندهی و کنترل ثابت و متحرک در کلیه عملیات، به ویژه عملیات هجومی در کلیه مناطق جغرافیایی و عملیاتی است.

سامانه دارای قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک (سایبر الکترونیک) دشمن و مقاوم در برابر هر نوع اقدام، شامل: شنود، هک، نفوذ، فریب، اختلال و اقدامات EMP می‌باشد.

   سرعت بالا، انعطاف‌پذیری، بکارگیری سامانه‌ها بدون خودرو بر روی شناورها و یا قابلیت انتقال به نقاط مرتفع و کلیه مناطق مورد نظر و بهره‌برداری از آنها در هر نوع شرایط آب و هوایی، محیط جغرافیایی و عملیاتی از دیگر ویژگی‌های "سپهر ۱۱۰ " بوده و در آن، امکانات زیستی و عملیاتی لازم در شرایط ثابت و سیار، با امکان استفاده از منابع تغذیه متنوع و خود کافی تعبیه شده است.

بنا بر توضیحات فوق می‌توان، سر از در اختیار قوای سرکوب گذاشتن این سامانه درآورد:

1. ادعا می‌شود از این سامانه، به دنبال افشای حملات سایبری امریکا به مراکز موشکی و کامپیوترهای آن مراکز و خرابکاری در یامانه‌های راداری و پرتابی ایران بعد از سرنگونی پهباد امریکایی، رونمایی شده‌است. تا که سپاه قدرت و توان سایبری خود را به نمایش بگذارد. حال آنکه توضیحات بالا و تحویل سامانه به مراکز یاد شده، گویای آن‌است که سامانه در داخل و در مقابله با مردم است که کاربرد دارد. بیادها می‌آورد که در جنبش سال 88 رﮊیم ولایت مطلقه فقیه برای اینکه بتواند ارتباطات مردم را مختل کند، با بهره‌گیری از مخابرات و سیستم‌های کنترل ارتباطات پیام‌های کوتاه را قطع کرد تا مردم نتوانند با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند. علاوه بر آن، در همان زمان، تلفن‌های همراه علاوه برکنترل توسط سیستم‌های خریداری شده از چین، دچاراختلالات شدند. در همان روزها شایع شده بود نیروهای سرکوبگر سپاه و بسیج از کانال‌های خاص خطوط ارتباطی تلفن های همراه بهره می‌برده اند که از اختلالاتی مصون بودند که خود برای تلفن‌های همراه ایجاد می‌کردند.

 

2. در جنبش مردمی سال 96 نیز به دلیل انتشار فیلم‌های تظاهرات مردم در شهرهای مختلف، نظام سرکوبگر ، برای جلوگیری از ارتباطات مردم با یکدیگر و ارسال پیام‌‌ها و تصاویر و فیلم‌های مختلف، اقدامات زیر را بعمل درآورد:

- در برخی شهرها به طور کل ارتباطات تلفن‌های ثابت و سیار را قطع کرد تا مردم نتوانند اطلاعات تظاهرات را به یکدیگر و مردم شهرهای دیگر منتقل کنند؛

- برای جلوگیری از ارسال فیلم‌های تهیه شده از تظاهرات سرعت اینترنت را به شدت کاهش داد. این شد که مردم در ارسال فیلمها با مشکل روبرو شدند. و نیز، ب کاستن از سرعت اینترنت، ارسال فیلم از طریق کامپیوتر و ایمیل را با اختلال روبرو ساختند.

 

3. در سال جاری، به دلیل اینکه احتمالا سال فتنه 98 خواهد بود و احتمال دارد به علت شرایط سخت اقتصادی، مردم وارد مقابله با نظام حاکم شوند، از هم اکنون نهاد نظامی سرکوبگر آماده می‌شوند برای کنترل هر چه بیشتر ارتباطات مردم. تا جایی که حتی اگر لازم شد، برق سراسر کشور را هم قطع کنند اما خود، باوجود قطع جریان برق، به راحتی ارتباط مراکز سرکوب در مناطق شهری ، محلی و منطقه‌ای را حفظ کنند. علاوه بر این، با توجه به موارد فوق الذکر، بتوانند با قطع کامل سیستمهای مخابراتی اعم از تلفن‌های ثابت و سیار و اینترنت و حتی قطع برق، بدون این‌که خود به مشکل روبرو شوند. بدین‌سان، قوای سرکوب از موقعیت و وضعیت یکدیگر همواره آگاه و مردم در جنبش، از یکدیگر ناآگاه می‌شوند. باتوجه به این مهم که اینگونه تدارکات فنی در جنبشهای اعتراضی کوچک و پراکنده کاربرد دارد، رﮊیم خود، به مردم ایران می‌فهماند که چاره جنبش همگانی است.

 

4. سامانه می‌تواند در جنگ سایبری نیز کاربرد داشته باشد. توضیح اینکه خبرگزاری فارس در گزارشی درباره این سامانه، نوشته‌است: «با بکارگیری سامانه ارتباطی سپهر۱۱۰ توسط سپاه پاسداران، عملا تهدید ایجاد اختلال در ارتباطات رزمی و تاکتیکی با استفاده از تسلیحات الکترومغناطیسی توسط دشمن از بین خواهد رفت». خبرگزاری وابسته به سپاه، این سامانه را «سپر ارتباطی سپاه در برابر حملات الکترومغناطیسی» توصیف می‌کند. بر اساس گزارش‌ها، واحد فرماندهی امنیت سایبری ایالات متحده آمریکا حملات اخیر به رایانه‌های نظامی ایران را انجام داده و کار کامپیوترهای کنترل‌کننده موشک‌ها را مختل کرده‌ بود. هدف این حمله سایبری، از کار انداختن سیستم تسلیحاتی ایران برای مدت زمانی مشخص اعلام شد.

مقام‌های ایران وقوع چنین حملاتی را تکذیب کرده‌اند ولی رونمایی از سامانه مقابله با جنگ الکترونیک که حدود دو هفته پس از حمله سایبری صورت گرفته است، می‌تواند یک پیام نظامی مبنی بر آمادگی ایران برای مقابله با چنین حملاتی توصیف شود.