پژوهش‌گر:تارعنکبوت روابط شخصی قدرت -بخش نخست، ارتباطات خانوادگی قالیباف

ghalibaf rezaeiارتباط خانواده محمد باقر قالیباف باخانواده‌های پاسدار، محسن رضایی، هاشمی تشکری، احمدی، محسن بهرامی، احمد نوریان و با خاندان روح‌الله خمینی، موسوی اردبیلی و جوادی آملی

 

قرار بود نوشته زیر در مجموعه شجره خبیثه آورده شود، اما ریاست محمد باقر قالیباف (از فاسدترین مسئولان نظامی ، سیاسی وابسته به خامنه‌ای ، موجب شد تا این بخش از شجره خبیثه را زودتر از موعد منتشر سازیم .

   شجره خبیثه،(برخلاف تعبیر شجره طیبه که مسئولان نظام در باره نیروهای وابسته به خود بکار می‌برند) عنوانی است که به اقشار مختلف روحانیون، نظامیان و سیاسیونی اطلاق می‌شود که از ابتدای انقلاب میخ جنایت، خیانت و فساد را بر خاک ایران کوبیدند و با ازدواج‌های تو در تو ، همچون تارهای عنکبوت تمامی کشور در خود فروگرفتند در کشتن و تاراندن استعدادها افراط می‌کنند و اموال ملت بود را به یغما می‌برند.

در سلسله مقالات شجره خبیثه به سه قشر روحانیون به خمینی، خامنه‌ای، هاشمی و... و چهره های متصل و وابسته سببی و نسبی سیاسی و نظامی نگاهدارنده روحانیون در طول سال های بعد از انقلاب پرداخته می‌شود.

 

قالیباف و شبکه ارتباطات خانوادگی او:

   سردار محمد باقر قالیباف که به جز حمایت های سید علی خامنه‌ای به دلیل آشنایی و حضور در جلسات وعظ او از قبل از انقلاب و همشهری بودن او، وابستگی های سببی فرزند او با سردارمحسن رضایی از یک سو و حمایت های علنی و پنهانی همسر خطرناک او، خانم زهرا السادات مشیر الاستخاره که با رفت و آمد با زنان بیت رهبری و تشکیل جلسات با همسران دیگر سرداران مبتلا به مفاسد اقتصادی و سیاسی، روابط و حمایت های خاصی برای خود، همسر و وابستگان شجره قالیبافیان فراهم ساخته و چون دم جهت دهی هواپیما، برای فرود این سردار در مناسب و مراکز خاص عمل می‌نماید. علاوه بر آن، با تشکیل مؤسسات و انجمن های مختلف خیریه، چنگک و تارهای ارتباطی خود را در میان خانواده های دیگر وابسته به بیت رهبری و سرداران سپاه چون (محمد صادق خرازی، برادر عروس خامنه‌ای) و بنیاد تعاون سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام و رهبری ( محسن سجادی نیا، همان محمود سیف معروف که همسر شهرزاد میرقلیخانی بود)، شهرداری تهران محمد هادی ایازی (پدر داماد علی مطهری نماینده مجلس)، سردار احمدی (پدر داماد خود)، سردار هاشمی تشکری پسر خاله، سرداران محسن بهرامی و احمد نوریان همسران خواهر، سردار مهرداد مسعودی و دهها شرکت وابسته به داماد محمد شریعتمداری (رضوی)، فرو کرد تا از قبل آن هزاران میلیارد از سرمایه های کشور را در میان خانواده های متصل به خود تقسیم نماید.

   بدین‌سان، این شجره خبیثه با شجره‌های دیگر اتصال پیدامی‌کند: یک سر این شجره خبیثه سردار محسن رضایی است که با ازدواج پسر او با نوه خمینی، با این خانواده وصل می‌شود؛ از سو ی دیگر به خانواده‌های موسوی اردبیلی و جوادی آملی پیوند می‌خورد. بدین‌سان، میخ نظامیان را در تابوت روحانیون فرو کرده‌اند و با این ازدواج سیاسی – نظامی – اقتصادی، شبکه تارعنکبوتی قدرت پدید آورده‌اند.

   سردار چماقدار، «رییس» قوه مقننه، محمد باقر قالیباف، در شهریور سال 40 در طرقبه به دنیا آمده است. پدرش حاج حسین قالیباف از کسبه قدیم و مادرش خیرالنساء بوژمهرانی اصالتا نیشابوری بود. در مدرسه‌ای در مشهد درس می‌خواند؛ معلمی داشت به نام الاستخاره که اتفاقا پسر الاستخاره نیز از دوستان محمد باقر بود و همین امر موجب ازدواج او با دختر الاستخاره یعنی زهرا السادات مشیر الاستخاره شد. شش ماهی از محمد باقر بزرگتر بود (زهرا السادات مشیر الاستخاره متولد فروردین ماه سال 1340) و به همسری او درآمد. از آن به بعد، محمد باقر زیر نظارت و تربیت خانم مشیر استخاره قرار گرفت؛ هر آنچه را طلب می‌کرد برای خواهران و برادران و پسر خاله هایش از محمد باقر در مقامات مختلف دریافت می‌کرد. در دوران تصدی شهرداری تهران، برای فرزندانش هر آنچه را خواست، گرفت تا مبادا محمد باقر مقام از دست بدهد و دست آنها از ثروت مردم کوتاه شود.

   او 3 برادر و 2 خواهر دارد که یکی از برادرانش بنام حسن قالیباف در عملیات کربلای 4 به دلیل فرماندهی نابخردانه مسئولان سپاه کشته شد. حاج محمد باقر از سال 56 و در 16 سالگی در جلسات وعظ سید علی خامنه‌ای و هاشمی نژاد و دیالمه شرکت می‌کرد و تحت تاثیر گفته های آنان قرار داشت. سال 57 وارد بسیج شد و به کردستان رفت و جنگ کردستان شرکت کرد. از سال 59 وارد سپاه شد و به عنوان نیروی اطلاعات و عملیات به جبهه رفت

   کم کم مقام و مسئولیت‌اش در جبهه به فرماندهی گردان و تیپ امام رضا ارتقا یافت تا اینکه سال 1361، در 21 سالگی، فرمانده لشکر نصر خراسان شد، یعنی تنها 4 سال بعد از ورود به بسیج و دو سال بعد از ورود به جنگ کلیه مراحل فرماندهی لشکر را طی کرد و فرمانده لشکر شد. بی‌دلیل نیست که در دوران جنگ و به خصوص بعد از پیروزی خرمشهر که جنگ را دادند به دست بچه ها، تقریبا در کلیه عملیات، سپاه شکست خورد و اگر هم به پیروزی رسید با دادن کشته های فراوان بود مانند پیروزی در کربلای 5 با حدود 13 هزار کشته که فریاد پیروز شدیم آنها گوش فلک را کر کرد. آری، سردار محمد باقر تنها با دو سال آموزش و تجربه به فرماندهی لشکر نصر خراسان رسید.

سردار محمدباقر قالیباف در سال 1362 وقتی 22 ساله بود با خانم زهرا سادات مشیر ‌الاستخاره ازدواج کرد و صیغه عقد این زوج توسط خمینی خوانده شد.

   بعد از اتمام جنگ از سال 1367 به فرماندگی قرارگاه نجف درآمد سپس به جانشینی نیروی مقاومت بسیج رسید و در نهایت به درجه سرداری نائل آمد. او در سال 1376 با حکم خامنه‌ای به فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. به فرانسه رفت و در امتحانات خلبانی ایرباس شرکت کرد. سپس در شرکت هواپیمایی ایران ایر بصورت افتخاری خلبان شد.

   در جریان حمله به کوی دانشگاه در 18 تیر 1378 او بعنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه به همراه سردار سلیمانی نامه‌ای محرمانه به رئیس جمهور نوشتند. به خاتمی نوشتند که کاسه صبرشان لبریز شده است. به او اخطار دادند اگر ناآرامی‌ها کنترل نشود وارد عمل خواهند شد. این در حالی بود که، به قول خودش، با موتور و چوب در خیابان ها به دانشجویان و معترضین حمله می‌کرد.

   سردار قالیباف در سال 1379 بعد از استعفای سرتیپ هدایت لطفیان بخاطر حوادث کوی دانشگاه به فرماندهی نیروی انتظامی کشور منصوب شد. در سال 1384 بعد از شکست در انتخابات ریاست جمهوری با رأی شورای اسلامی اصولگرای شهر تهران، با حضور محمدی گلپایگانی رییس دفتر خامنه‌ای در جلسه - برای دلجویی از کنارگزاردن او در انتخابات و حمایت آقا مجتبی از محمود احمدی نژاد و رئیس جمهور شدن احمدی نژاد- به عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد و در سال 1388 مجدداً با حکم این شورا و همچنین در سال 92 در حالیکه شورا کاملا اصولگرا نبود بار دیگر در جایگاه خود ابقا شد.

   قالیباف در دومین تلاش خود برای ریاست جمهوری در سال 1392 با کسب 6 میلیون رأی در مقابل 18 میلیون رای حسن روحانی دوم شد.

   در جریان مناظره انتخابات بود که حسن روحانی افشا کرد که در جریان جنبش هجده تیر سال 1382، قالیباف بعنوان فرمانده نیروی انتظامی تصمیم داشته با کشیدن دانشجویان به صحنه، به آنها حمله گاز انبری کند. در سال 96 بار دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد ولی جبهه اصولگرایان او را مجبور به کناره گیری به نفع سید ابراهیم رییسی کرد. بعد از آن، توسط خامنه‌ای به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام در آمد تا نوبت به ریاست او بر قوه مقننه برسد، مجمع تشخیص مصلحت معمولا جایگاه نیروهایی است که عمق فساد و خیانت انها بالا رفته و مورد انتقادات شدید قرار میگیرند و به همین دلیل خامنه‌ای آنها را به آن مجمع می‌فرستد. گاه می‌شود که یکی از آنها بکار گرفته می‌شود. دست رژیم از «آدم» کوتاه است و شبکه‌های تارعنکبوتی نیز وجود دارند.

   ۱۰سال بعد از حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۸، در سال ۱۳۸۸ نیز که جنبش گسترده مردم کشور در اعتراض به کودتا به روش مهندسی انتخابات ریاست‌جمهوری، تهران و بسیاری از شهرها را فرا گرفت، محمدباقر قالیباف که شهردار شده بود، امکانات شهرداری را در خدمت سرکوب چندماهه اعتراضات مردمی گذاشت، اخبار و گزارشاتی مبنی بر قرار دادن سالن ها و مراکز مختلف وابسته به شهرداری تهران در اختیار اوباش و چماقداران در خیابان های شهر به خوبی گویای همکاری قالیباف با سرکوب گران است.

 

شبکه فساد سردار قالیباف:

     سردار محمد باقرقالیباف در هر منصب و مقامی که قرار می‌گرفت، اموال ملت ایران را از آن خود فرض می‌کرد و به اتفاق همسرش و افراد شبکه تارعنکبوتیش، اموال مردم را مال خود می‌کردند. البته حاکمان بالاسر او نیز آگاه بودند و حمایت می‌کردند. به همین دلیل است که با وجود مفسده های فراوان نه تنها به دادگاه و محاکم قضایی کشیده نشد بلکه مقام ریاست مجلس را هم دستخوش گرفت. در زیر به چند نمونه از مفاسد او که تا حدی افشا شده‌اند، اشاره می شود:

اول: باجگیری از قاچاقچیان، یکی از پرونده‌های مهم این سردار فاسد به هزینه انتخاباتی او در سال 1384 بر می‌گردد: او با قاچاقچیان مواد مخدر و سوختی وارد معامله شده بود تا آنها را آزاد کند یا مجازات آنها را کاهش دهد و آنها در ازای این محبت، بخشی از هزینه های ستاد انتخاباتی او را پرداخت نمایند.

   در جریان مناظره های انتخاباتی سال 96، حسن روحانی گفت این پرونده در شورای عالی امنیت ملی مطرح بوده، اما او جلوی به جریان افتادنش را گرفته است.

   عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی، نیز بارها تلاش کرد این پرونده را به شبکه‌های اجتماعی بکشاند. او حتی گفت برادر قالیباف در ارتباط با این پرونده بازداشت شده، اما نه خبرنگاران جرئت پی‌گیری بیشتر داشتند و نه قوه قضاییه اعتنایی کرد و حاضر شد این اتهامات را پی‌گیری کند.

دوم: اختلاس در اموال شهرداری تهران،در جریان زد و بندهای سردار قالیباف با سرداران بدنام سپاه پاسداران در ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد تعاون سپاه پاسداران، او به همراه سردار عیسی شریفی علاوه بر عقد قرارداد 20 هزار میلیاردی با سپاه پاسداران در خورد و بردهای شرکت رسا‌تجارت‌مبین (یاس )دخیل بود و در واقع عیسی شریفی قائم مقام 12 ساله او در جلسات این شرکت همراه با سردار مسعود مهردادی و سردار محسن سجادی نیا و سردار بتولی شرکت می‌کرد و قرار و مدارها را می‌گذاشتند تا برنامه ریزی کنند بردن و خوردن اموال مردم را.

   یکی از اعضای شورای شهر تهران هم که نسبت به وجه قضائی و مخاطب این پرونده شرکت رسا تجارت مبین (یاس) حساسیت دارد و نمی‌خواهد اسم وی آورده شود، به شرق گفت: کارگزاری رسا تجارت مبین با هدف ورود به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شد و خود قالیباف در آن حضور داشت اما عیسی شریفی از طرف ایشان در جلسات آن حضور می‌یافت. و حالا هم یکی از اتهامات شریفی قائم‌مقام سابق شهردار تهران مربوط به همین شرکت کارگزاری و اقدامات آن است که البته تنها او نبود و از اواخر سال گذشته چند نفر از افراد مرتبط با این شرکت دستگیر شدند.

   این عضو شورای شهر ادامه داد: در مراجعه برای صدور پروانه که نقد آن ٢٣ درصد تخفیف دارد شهرداری پول نقد را نمی‌گرفت و مردم را به کارگزاری‌ها معرفی می‌کرد. چون طبق بخش‌نامه قالیباف پول نقد باید به خزانه می‌رفت و شهرداران مناطق هم نمی‌خواستند پول از دست آنها بیرون برود. در این میان، کارگزار هم ٢٠ درصد از این پول کم می‌کرد و خب برای مالک این ۴٣ درصد تخفیف صرفه داشت. بعد کارگزار این پول را در خرید زیر قیمت و قسطی خانه‌هایی که در طرح‌های شهری بودند، به دست می‌آورد.

 

   وی گفت: از سوی دیگر برای بدهی شهرداری به پیمانکاران هم کارگزاران را دخیل می‌کردند. کارگزار با پیمانکار جلسه می‌گذاشت و اعلام می‌کرد پولی وجود ندارد و وضع شهرداری را هم که می‌بینید، به شرطی پول می‌دهم که اولا از ٢٠ یا ٣٠ درصد از پول کم کنید یا این پول را سه‌ساله می‌دهم یا فلان آپارتمان را به‌جای آن می‌دهم و آنها هم راضی می‌شدند و پولی بابت مابه‌التفاوت در این میان هم به کارگزار می‌رسید. ایجاد این کارگزاری برای این بود که چنین پولی به‌جای اینکه به جیب دیگران برود، برای اهداف مهمی که داشتند به کار برود، ولی بعدا دیدند وضعیت در این کارگزاری از آنچه خود پیش‌بینی کرده بودند فراتر رفته و این‌گونه بود که وارد موضوع شدند.

   (نقشه بسیار ماهرانه سرداران محمد باقر قالیباف، عیسی شریفی از یک سو و سرداران محسن سجادی نیا و مسعود مهردادی به گونه‌ای بود که حتی یک ریال از درآمد های شهرداری تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران وارد خزانه دولت نشود و هر چه خواستند با این اموال انجام دهند که در طول سال های مختلف شاید به صدها هزار میلیارد تومان بالغ شد. تنها نوک این کوه یخی را مطرح می‌سازند و می‌گویند بین 13 هزار تا 100 هزار میلیارد تومان بوده است).

   گفتنی است که سه سال پیش برخی از اعضای شرکت های وابسته به بنیاد تعاون سپاه از جمله سردار عیسی شریفی و سردار محسن سجادی نیا و سردار مهرداد مسعودی و سردار بتولی دستگیر شدند اما از قالیباف که از عوامل شریک در این کارگزاری بود خبری نشد و قوه قضاییه او را نادید گرفت .

سوم: املاک نجومی، سردار محمد باقر قالیباف که متوجه شده بود ادامه کار او بر شهرداری تهران به زودی به پایان خواهد رسید در عملیاتی کاملا انقلابی و بسیجی‌وار، دستور داد تا به تمام یاران و دوستان و وابستگان املاکی واگذار شود که آنها در صورت نیاز با فروش ان بتوانند چند برابر پولی که بابت این املاک داده اند را به دست آورند. ماجرا از سوی یاشار سلطانی افشا شد اما به جای اینکه قالیباف مورد محاکمه قرار گیرد، یاشار سلطانی به زندان محکوم گشت! جالب اینکه سازمان بازرسی کل کشور نیز که دستگاه قالیباف را متهم شناخته بود، به دستور، عقب نشینی کرد و از این ماجرا کنار کشید .

چهارم: دزدی ها از بانک های وابسته: در جریان خورد وبردهای بانک های وابسته به شهرداری تهران از جمله بانک های سرمایه و شهر، برخی از نزدیکان و شرکای فرزند او الیاس قالیباف به همراه داماد محمد شریعتمداری سوء استفاده های کلان نمودند اما کسی پیگیر این اختلاس ها نشد و تنها داماد محمد شریعتمداری که کارش به جاهای باریک کشیده شده بود به زندان محکوم گشت.

پنجم: واگذاری های شهردار به همسرش، در جریان واگذاری چندین قطعه زمین و هلوگرام تراکم های سیار شهر تهرانو کمک های مالی نقدی بین 60 تا 250 میلیارد به مؤسسه‌ای که خانم سردار مسئول آن بود، کسی نتوانست پیگیر شود زیرا علاوه بر همسر ایشان برخی از سرداران سپاه و همسرانشان در عملیاتی هماهنگ اموال مردم را به سرقت بردند تا جایی که الویری از شکایت های شورای شهر تهران در 12 پرونده فساد مالی همسران سردار محمد علی جعفری و سردار قاسم سلیمانی می‌گوید که قوه قضاییه به آنها رسیدگی نمی‌کند حال بماند پرونده های همسر سردار قالیباف که با خانم های بیت رهبری نشست و برخاست دارد.

ششم: پرونده قرارداد مسئله ساز و غیر قانونی با سپاه: سردار محمد باقرقالیباف بدون اطلاع شورای شهر تهران قراردادی به مبلغ 20 هزار میلیارد تومان با سپاه پاسداران منعقد ساخت که برای او تا حدی مسئله ساز شد اما به دلیل توجیهای سردار بسیجی مهدی چمران به انحراف کشیده شد ، با نگاهی به اسامی امضا کنندگان قرار داد به خوبی می‌توان برخی از مفسدان را که بدون اطلاع مردم تهران 20 هزار میلیارد تومان را بین خود رد و بدل نموده اند شناخت: از سوی شهرداری تهران سردار محمد باقر قالیباف و سردار عیسی شریفی و از سوی سپاه پاسداران سردار محمد علی جعفری و سردار مهرداد مسعودی و سردار ارجمند

هفتم: قرارداد مخفیانه بوستان مادر: یک پرونده جنجالی دیگر درباره شرکت «تجارت الماس مبین»،(شرکت بالاسری رسا تجارت مبین ) پرونده بوستان مادر است. این بوستان هفت هکتاری که در منطقه ۵ تهران واقع شده و ارزش آن ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده بود، سال ۹۲ به شرکت «مبین سازه پارند» وابسته به «تجارت الماس مبین»به مبلغ 40 میلیارد تومان واگذار می‌شود. شهرداری تهران مدعی بود که این شرکت از شهرداری تهران طلبکار است و این ملک تهاتر شده است. این شرکت قرار است «پروژه پردیس نور» با زیربنای ۴۰۰هزار متر مربع را در محل بوستان مادر بسازد.

شرکت «مبین سازه پارند» علاوه بر این پروژه، پنج پروژه بزرگ دیگر را هم در تهران اجرایی می‌کند

این شرکت «انقلابی» علاوه بر پروژه مادر، پروژه برج های مسکونی ۱۲ بلوکه پردیس در خیابان کاشانی، پروژه نگین ایران زمین در شهرک غرب تهران با ۸۰۰۰۰ متر مربع زمین و پروژه ۱۵۰۰ متر مربعی مجتمع تجاری، اداری خیابان اشرفی‌اصفهانی و...را در دست اقدام داشته است

   در ماجرای بوستان مادر برخی اعضای شورای شهر معترض شدند، وب سایت جماران هم گزارشی افشاگرانه درباره آن نوشت و قول داد به نهادهای مسئول بپردازد ولی از سال ۹۳ تاکنون خبری انتشار نیافته، چون پای سپاه در میان است.

   جالب اینکه نمایندگان شورای شهر تهران در جریان این قرارداد نبودند و قالیباف بدون هیچ مصوبه‌ای خود رأسا اقدام به این فروش کرده بود و تا مدتها نمایندگان و دولت در جریان آن نبودند.

هشتم: پرونده های خورد و برد الیاس قالیباف: این آقا زاده که به قول پدرش یک معلم ساده است در کنار داماد محمد شریعتمداری با کمک مادر مهربانش، زهرا السادات مشیر الاستخاره دهها میلیارد تومان از تراکم های سیار شهر تهران را که رایگان در اختیار داشتند برای به دست آوردن زمین جهت مؤسسه شمس الشموس به بنیاد مستضعفان واگذار نمودند و زمین دریافت کردند اما کسی نتوانست پیگیری کند زیرا این آقا زاده خود می‌گوید کاره‌ای در این مجموعه که متعلق به مادرش است ،نبوده است.

 

در رابطه با مفاسد این ام الفساد وابسته به خامنه‌ای بسیار زیاد گفته اند که باید روزی برسد تا جوانمردان دوران شهرداری او در تهران اقدام به افشای آنها نمایند .

   جالب اینکه گفته می‌شود، قالیباف تاکنون چندین جلد کتاب تالیف یا ترجمه کرده است. مهمترین آنها، کتاب حکومت محلی یا استراتژی توزیع فضایی قدرت سیاسی در ایران و کتاب ایران و دولت توسعه گرا و کتاب تاریخ سیاسی پس از جنگ جهانی اول هستند. با نگاهی به سخنرانی افتتاحیه او در مجلس معلوم می‌کند بی‌سوادی ازبر و روی او می‌بارد. همانگونه که شایع است سخنرانی او را خانم الاستخاره ، آقایان زمان آبادی و ایازی تهیه کرده بودند.

   قالیباف بعد از سال ها تلاش بالاخره در یازدهمین دوره انتخابات مجلس در اسفند 98 با کسب 1/265/287 رأی از تهران راهی مجلس شد و بنا به دستور بیت رهبری به ریاست آن برگزیده شد تا ضلع سوم مورد نیاز خامنه‌ای در قوای سه گانه (رئیس جمهور بعدی)، عنوان رئیس جمهور پیدا کند.

 

شبکه محمد باقر قالیباف:

   بر اساس عملکرد باندهای گوناگون در کشور، هر زمان که یکی از چهره های فسیل رﮊیم جابجا می‌شود، به دنبال خود، نیروهای همفکرو همراه را به قول معروف با اتوبوس و یا قطار جابجا می‌کند تا در محل جدید نیز همان روابط و پنهانکاری‌ها را ادامه دهد. محمد باقر قالیباف نیز همین روش را بکار می‌برد؛ همواره در طول سال های گذشته یارانی در شهرداری تهران، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، سپاه پاسداران، بانک قوامین، بنیاد تعاون سپاه پاسداران، بنیاد تعاون نیروی انتظامی، شورای شهر تهران، نیروی انتظامی و... داشته و با خود جابجا می‌کند.

   یاران قالیباف عبارتند از: سردار عیسی شریفی قائم مقام قالیباف که از نیروی هوایی سپاه با او بود، محمد هادی ایازی(پدر عروس علی مطهری)، سردار محمد جواد تشکری ( پسر خاله همسر محمد باقر قالیباف)، سردار نبی الله رودکی نماینده اسبق مجلس، سردار مهرداد مسعودی رییس اقتصادی بنیاد تعاون سپاه که دستگیر و بعد آزاد شد، سردار مهدی تشکری عاشمی( رییس سازمان ترافیک شهرداری تهران و پسرخاله همسر قالیباف)، سردار بسیجی مهدی چمران رییس شورای شهر سابق، سردار سیف الله سجادی نیا (محمود سیف)، سردار بتولی معاون ستاد کل نیروهای مسلح سابق، سردار محمد طلایی ( فرمانده انتظامی تهران بزرگ و نماینده سابق شورای شهر تهران)، سردار حسین طلا(فرماندار اسبق تهران و نماینده سابق شورای شهر تهران)، سردار پرویز سروری(عضو هیات شفافیت! و همکار الیاس قالیباف و نماینده اسبق مجلس)، سردار عبدالحمید رئوفی‌نژاد(استاندار اسبق کرمان و زنجان) ، سردار محسن بهرامی(باجناق محمد باقر قالیباف)، سردار احمد نوریان (باجناق محمد باقر قالیباف) و...  

 

زهرا السادات مشیر الاستخاره:

 

   زهرا مشیر که برخی او را هما نام نهاده اند به گونه‌ای در جریانات مفاسد مالی قرار دارد که از هر انگشتش سرداری و نیرویی امنیتی و یا روحانی زاییده و از هر جیبش فسادی خارج می‌شود تا همه بدانند اگر قالیباف محمد باقر شد از قبل داشتن چنین همسر هنرمندی بوده است وگرنه محمد باقر نه صدایش به مقامات سیاسی و نظامی می‌خورد و نه سیاست و اندیشه اش. آنکه او و فرزندان محمد باقر، دامادها، باجناق ها، برادران، خواهران و پسرخاله ها و فرزندان آنها را می‌چرخاند همانا زهرا مشیر است که توانست خواهر داماد محسن رضایی که فرزند سرداری دیگر بود را نیز برای پسرش دست و پا کند تا پیوند قوی تری در میان فرماندهان دزد و اختلاس گر سپاه پیدا کند و دخترش را نیز به پسر یکی از سپاهیان بدهد تا پازل تکمیل شود.

   زهرا السادات مشیر الاستخاره،هما مشیر، همسر سردار محمد باقر قالیباف که به یمن همسری با این سردار شهردار توانست مدارج ترقی را در دانشگاه آزاد اسلامی طی کند و با واگذاری دفتری به انجمن جامعه شناسی ایران از سوی شهرداری تهران، از او به عنوان جامعه شناس نام برده شود تا حالا که مدیریت یکی از دانشکده های دانشگاه ازاد اسلامی واحد تهران شمال را ازصدقه سری اکبر ولایتی بر عهده بگیرد.

   به هنگام شهرداری محمد باقر قالیباف همسرش به سمت “مشاور” و “مدیرکل امور زنان شهرداری” و دخترش، مریم را نیز به عنوان مشاور مادرش منصوب کرده بودند.

   خانم مشیر و مشار، با تشکیل مؤسسه خیریه‌ای به نام متوسلین به امام رضا مانند دیگر مافیاهای نظامی و روحانی که خیریه را برای پوشش و پول شویی ایجاد می‌کنند، توانست با به همکاری خواندن برخی از سرداران و سیاسیون وابسته به بیت و سپاه پاسداران هر آنچه را که از شهرداری می‌خواست به دست آورد. با توجه به در خواست های شورای شهر تهران از شهرداری تهران، هنوز کسی جوابگوی خورد و بردها و زمین ها و اموال نقد، واگذار شده به این خیریه در دوران قالیباف، نیست. در واقع با توجه به ترکیب هیأت امنای این خیریه، شاید کسی جرأت نداشته باشد به حساب و کتاب آن رسیدگی کند. علاوه بر آن، او چندین مؤسسه و شرکت و انجمن، وابستگان خود را وارد ساخته تا از قبل آنها امتیازات فراوانی برای خود و وابستگان نظامی، روحانی و سیاسی به دست اورد، به چند مورد زیر توجه شود:

عضویت در هیات مدیره سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سال ۹3 (تشکیل مؤسسه) اتحادیه جهانی زنان مسلمان. در این شرکت او به همراه دختر «آیةالله» خزعلی (انسیه خزعلی) و صدیقه مهدوی کنی دختر مهدوی کنی،به فعالیت های فرهنگی می‌پردازند.

   خانم مشیراستخاره در یک شرکت دیگر هم حضور دارد مشخص نیست کار آن چیست نام این شرکت پیام سلامت پاسارگاد است. در «شرکت پیام سلامت پاسارگاد» نام افراد زیر به چشم میخورد: محمود بیگلر، سید محمدعلی مشیر استخاره(برادر خانم مشیر)، سردار سیدمهدی تشکری هاشمی، پسر خاله خانم مشیر(معاون قالیباف در حمل و نقل شهری)، خانم فاطمه غفورنیا، آقای مصطفی غفاری، مهدی کدخدازاده اصل، آقای محمدحسین رضائی، خانم زهرا سادات مشیراستخاره، آقای عباس نوروزی جاویدان، خانم معصومه آباد (عضو سابق شورای شهر تهران و از املاک نجومی خواران).

   محل این شرکت در همان ساختمانی است که تاکنون گفته می‌شد با پول های خیریه درحال ساخت بیمارستان مغز و اعصاب است. آدرس این شرکت در اسناد رسمی اینگونه آمده: شهرک شهید باقری ، خیابان بهارستان، بلوار پرفسور مجید سمیعی، ساختمان پروژه بیمارستان دکترسمیعی، بیمارستان مغزو اعصاب، طبقه همکف.

   سئوال این است که این شرکت حوزه فعالیتش چیست؟ چه کارهایی را انجام می دهد؟ این شرکت با مسئولیت محدود چگونه است که اعضای آن از جمله هاشمی‌تشکری سهم‌الشراکه خود را به دانشگاه پزشکی واگذار کرد؟ بابت این واگذاری چه چیزی دریافت کرد؟

مؤسسه خیریه متوسلین به امام رضا: مؤسسه خیریه متوسلین به امام رضا (ع)، مؤسسه‌ای مردم نهاد برای فعالیت های فرهنگی، درمانی، آموزشی در سطح جامعه با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی از سال 84 با مجوز از نیروی انتظامی فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده است. براساس اسناد موجود در روزنامه رسمی، سیدمحمد صادق خرازی از سال ۸۹ عضو هیات امناء خیریه امام رضا شده است. خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ ۶ آبان ۹۵ رسما اعلام کرد که صادق خرازی رئیس هیات امناء این خیریه است. در کنار او در اسناد نام یک خرازی دیگر با نام «محمدحسین میثمی خرازی» به چشم میخورد.

   از نام‌های مهم دیگر عضو هیات مدیره خیریه امام رضا، می‌باید به سردار فرهاد یعقوبی قزوین اشاره کرد. یعقوبی در واقع از افراد نزدیک به قالیباف است که نامش در شرکت هایی مانند

- صنعتی و بازرگانی آوای شرق توس (آگهی شماره ۱۴۰۷۴۹)

- رنگین کمان تابان خلیج فارس (آگهی شماره ۱۰۰۶۵۳۸۸)

- توسعه سرمایه گذاری صدف (آگهی شماره ۱۳۶۱۶۸۰۱)

آمده است.

   جالب‌تر اینکه در هیات مدیره شرکت آوای شرق توس، نام محسن سجادی‌نیا (محمود سیف همسر سابق شهرزاد میرقلیخان و هم پرونده عیسی شریفی) را به نمایندگی از شرکت نوین تجارت مبین آرکا می‌توان دید که در تاریخ ۵ مهر ۹۷ به عنوان مدیرعامل انتخاب شده است.

   در کنار او در همین شرکت به نام محمد‌امین سیف بر می‌خوریم که از قضا نام فامیلش با نام فامیل قبلی و اصلی آقای سجادی‌نیا (محمود سیف) یکسان است. این فرد هم در شرکت آوای توس شرق عضو هیات مدیره است.

   همچنین او در شرکت‌های گروه بین‌المللی توسعه تجارت وحدت، گروه توسعه اقتصاد آرکا، سیستمهای الکترونیک بانکی ناراتک، نماسازه آرکا، سینا تجارت قائم، صنایع پیشرو تک پارسیان حضور دارد.

 

   علاوه بر یعقوبی، عباس ایروانی مدیر برند «عظام» در هیات مدیره خیریه امام رضا حضور دارد. او نیز در حوزه تولید قطعات خودرو و یک شرکت ساختمانی از بزرگان این اصناف به شمار می‌رود.

   نقش خیریه‌های عباس ایروانی در اقتصاد ایران بسیار زیاد است؛ یکی از سرمایه گذاران مهم شرکت عظام که حالا مدیران آن مرتب به دادگاه رفت و آمد دارند، خیریه عصر نور یکی از شرکای شرکت عظام است. با جستجو در سوابق این خیریه، به یکی از نمایندگان مجلس نیز می‌رسیم.

   سه نفر از اعضای هیات مدیره خیریه عصر نور، علی، احسان و نوید کریمی قدوسی هستند. گرچه شخص نماینده مشهد خود در میان مدیران این خیریه قرار نگرفته است. اما نزدیکان او کاملا با ایروانی مشارکت داشته‌اند.

   زمانی که از کریمی قدوسی، در چالش «فرزندانت کجا هستند» پرسیده شد، پاسخ داد که «هفت فرزند دارد، دو پسرش طلبه هستند و دیگری در قم ساکن است. کریمی قدوسی درباره دیگر فرزندانش سکوت کرد. البته زمانی به خاطر مسائل مالی، نام حسن کریمی قدوسی پر حاشیه شد که بعدها مشخص شد برادرزاده جواد کریمی قدوسی است.

   حاج عباس ایروانی به جز خیریه عصر نور، یکی از اعضای خیریه متوسلین به امام رضا هم هست. پیش از این رویداد۲۴ گزارش مفصلی از خیریه متوسلین امام رضا و شائبه‌های مالی آن نوشته بود. در این خیریه افرادی مثل همسر قالیباف، (زهرا مشیر استخاره) معصومه آباد و تشکری هاشمی حضور داشتند. صادق خرازی هم البته در این خیریه حضور مؤثری داشت. از دیگر مسائلی که این سرمایه گذار بزرگ را به شهردار سابق تهران و صادق خرازی متصل می‌کند، سرمایه گذاری گروه عظام در پروژه هزار و یک شهر تهران است که قرار است در کنار ایران مال افتتاح شود.

   صادق خرازی در این سال‌ها بار‌ها و بار‌ها از علاقه خود به شخصیت عباس ایروانی گفته بود و در رونمایی آثار خطی و هنری، همیشه همراه او بوده است. ارتباط با صادق خرازی اتفاقا پازل حاج عباس را تکمیل می‌کرد تا به این ترتیب هم با سیاستمداران اصلاح طلب و هم با سیاستمداران اصولگرا رابطه نزدیک خود را حفظ کند. تکرار این موضوع خالی از لطف نیست که صادق خرازی از انگشت‌شمار سیاستمدارانی بود که از سرمایه گذاران ایران مال حمایت کرده بود.

   عباس ایروانی در یکی از جلسه‌های دادگاهش گفته «نیت این‌جانب در انجام تمام این امور، رضایت خدا و خدمت به خلق، همراه با کسب روزی حلال بوده است.» خدمت به خلق

تنها مختص حاج عباس ایروانی نیست. این جمله در این سال‌ها بارها از زبان متهمانی که پایشان به دادگاه باز شده شنیده شده است.

   یکی دو سالی است اعضای شورای شهر به پیروز حناچی تذکره داده‌اند که درباره نحوه واگذاری و کمک‌های مالی به این خیریه(متوسلین امام رضا)، شفاف‌سازی کند. آنگونه که اعضای شورای شهر گفته‌اند پرداخت‌ها و کمک‌های مالی میلیاردی به این خیریه اساسا شفافیت نداشته است.

   قالیباف در توضیح واگذاری زمین‌ها به خیریه همسرش زهرا مشیر استخاره گفته بود: «از همان چند سال گذشته در بنیاد شهید دنبال کردند تا بیمارستانی که مایه افتخار در حوزه مغز و اعصاب باشد را بسازیم. این بیمارستان هم اکنون در حال نهایی شدن است تا به عنوان بزرگ‌ترین مرکز مغز و اعصاب ایجاد شود، این بیمارستان یک هیأت امنا دارد که خیریه امام رضا (ع) با ۹ عضو آن را پایه‌گذاری کرده و شخصیت‌های بزرگی نیز از چهره‌های ملی و علما عضو هیأت امنا هستند، یک عضو هیأت امنای این خیریه نیز همسر بنده است، کل این بیمارستان هم وقف است، اما ببینید چه حرف‌هایی می‌زنند؟»

   حافظی، در شورای شهر تهران، گفته بود ابعاد ماجرا و میزان زمینی که به خیریه داده شده، از آن چیزی که قالیباف می‌گوید بزرگتر است و «زمینی به مساحت ۴۹۶۰۸ متر در منطقه ۲۲ تهران به مؤسسه خیریه متوسلین به امام رضا داده شده است.»

   رویداد۲۴ به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد میزان واگذاری این زمین، بیش از میزانی بوده که حافظی گمان می‌کرده است. گویا این زمین‌ها توسط سازمان مشارکت‌ها به مؤسسه خیریه همسر قالیباف واگذار می‌شود که البته رحمت الله حافظی در تذکرهای خود فقط به یکی از این زمین‌ها (بزرگترین زمین) اشاره کرده است در حالیکه اسناد جدید نشان می‌دهد سه قطه زمین واگذار شده است:

۱. قطعه ۱۲ از پلاک ثبتی ۵/۱۹ به متراژ ۳۰۰۰ متر مربع و اعیانی ۴۰۰۰ متر مربع در تاریخ ۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۰

2. قطعه ۱۷ از پلاک ثبتی ۵/۱۹ به متراژ ۴۹۰۶۸ مربع در همان تاریخ ۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۰

3. بخشی از قطعه ۱۳ پلاک ثبتی واقع در حریم دکل برق به متراژ ۲۰۸۴۵ متر مربع و ۹۴۴ متر مربع (جمعا ۲۱۷۸۹ متر مربع) در تاریخ ۱۴ ار دیبهشت سال ۹۰ (یعنی کمتر از ۱۰ روز از دو واگذاری قبلی)

   سازمان مشارکت‌ها وظیفه فروش املاک شهرداری را ندارد و مشخص نیست این واگذاری بر اساس کدام بند از اختیارات این سازمان بوده است، اما این قطعات به متراژ جمعی ۷۳۸۷۵ به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۳۷۵ میلیون به خیریه متوسلین به امام رضا واگذار شده است.

   نحوه واگذاری به این صورت بوده که قسمت اول که حافظی از آن خبر داشته، به صورت ۵ درصد نقد و مابقی با اقساط ۳ ساله واگذار می‌شود و مابقی به صورت ۱۵ درصد نقد و مابقی اقساط دو ساله بوده است. با این حال بعد از ۴ سال، در سال ۹۵ حدود ۳۶ درصد چک‌ها وصول نشده بوده است.

نکته عجیب‌تر اینجاست که در این مدت شهرداری تهران حدود ۲۵۰ میلیارد تومان به این مؤسسه کمک مالی کرده است که گویا پرداخت در حالی صورت گرفته که مستنداتی دال بر علت یا وجود قرارداد با شهرداری تهران نیز وجود نداشته است؛ یعنی معلوم نیست ۲۵۰ میلیارد تومان بابت چه امری به خیریه همسر قالیباف داده شده است.

   در نامه‌ای که معاونت مالی و اقتصاد شهری به حراست می‌‌نویسد، از مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان پرداختی به خیریه سخن گفته شده است. نکته بسیار عجیب اینجاست که تا کنون گفته می‌شد میزان این پرداختی ۶۰ میلیارد تومان بوده است، اما گویا شهرداری به اسنادی دست پیدا کرده که رقم پرداختی‌ها در آن بسیار بیشتر است.

در تاریخ ۱۸ آبان سال جاری معاونت مالی اقتصادی شهرداری تهران نامه‌ای به حراست شهرداری می‌نویسد که در آن جزییاتی عجیب از نحوه واگذاری ذکر شده و از حراست درخواست می‌شود به وضعیت زمین‌هایی که به شکلی مبهم به خیریه همسر قالیباف داده شده، رسیدگی شود.

در نامه معاونت مالی اقتصادی شهری آمده است: املاک طی ۳ قرارداد به سازمان مشارکت‌ها واگذار می‌شود. در قرارداد اول ۷۳ هزار و ۸۵۷ متر مربع با قیمت ۱۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان واگذار می‌شود. در بخش دیگر نامه آمده است: قبل از انعقاد قرارداد با سازمان املاک شهرداری‌ها تمام قطعات به خیریه متوسلین امام رضا (خیریه همسر شهردار پیشین) واگذار شده است.

   آنگونه که معاونت مالی و اقتصاد شهری در نامه توضیح داده، در سال ۱۳۹۰ تنها ۵ درصد از بهای ملک به عنوان پیش پرداخت توسط شهرداری دریافت می‌شود و قرار می‌شود بخش دیگر ۵ درصد نقد و مابقی در اقساط سالانه پرداخت شود.

   به گزارش رویداد۲۴ از محتوای نامه چنین بر می‌آید که چنین قراردادی کاملا یک‌سویه و به نفع طرف مقابل بوده و مهمتر آنکه فروش ملک اساسا ارتباطی به سازمان مشارکت‌ها نداشته و این اقدام می‌بایست از طریق سازمان املاک انجام می‌شده است. با این حال این قرارداد منعقد می‌شود و بنا بر نامه‌ای که در اختیار حراست است، چک‌های آن نیز رد و بدل می‌شود. نکته بسیار عجیب آنکه در نامه‌ای که به حراست زده شده، آمده که تا سال ۱۳۹۵ یعنی ۵ سال پس از قرارداد، معادل ۳۶ درصد قیمت معامله پرداخت نشده است.

   در نامه رسمی معاونت مالی و اقتصاد شهری به حراست، آمده است که قیمت ملک از ابتدا نادرست بوده و کمتر از حد واقعی قیمت‌گذاری شده است. گویا کارشناسان هنگام قیمت‌گذاری، بخش اعیان را محاسبه نکرده‌اند. همین نکته باعث اختلاف فاحش قیمت شده است.

   شهرداری تهران در نامه‌ای که به حراست زده، مدعی است در حالی میانگین قیمت ملک ۱۳۵ هزار تومان برآورد شده است؛ حال آنکه ارزیابی قیمت زمین‌های آن منطقه در سال ۸۹ (چند ماه پیش از واگذاری) نشان می‌دهد که ملک با یک‌پنجم قیمت واگذار شده است و به گفته معاونت مالی اقتصادی شهری، قیمت‌ها هنگام واگذاری حقیقی نبوده است.

   در بخش دیگر نامه به حراست شهرداری تهران، به رابطه شغلی و نسبی (واگذاری به همسر شهردار وقت) در قرارداد اشاره شده که گویا قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات رعایت نشده است، از این جهت خوب است بعضی چهره‌های اصلی این خیریه را بشناسیم: یکی از افراد حاضر در هیأت مدیره این خیریه محمد جواد شوشتری است که هم مدیرکل دفتر شهردار تهران بوده و هم در هیأت مدیره خانه شهریاران و هیات مدیره سازمان فرهنگی هنری شهرداری حضور داشته است. او در «شرکت اندیشه و عمل پویا» نیز حضور دارد.

   شوشتری تنها شخص نزدیک به قالیباف نیست و چهره‌های دیگر نیز در این خیریه حضور دارند از آن جمله اند: سردار مهدی تشکری هاشمی، پسر خاله خانم مشیر الاستخاره، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران. تشکری هاشمی در هیات مدیره شرکت پیام سلامت پاسارگاد به همراه همسر و برادر همسر قالیباف نیز حضور دارد.

ادامه دارد فرزندان و وابستگان دیگر در شماره های بعد