نکته سنج:جنگ بر سر جانشینی خامنه‌ای به اوج خود نزدیک می‌شود

khamenei mojtaba masoud«لبیک یا مجتبی»، «ما پیرو اهل بیت خامنه‌ای هستیم». این دو شعار نوشته بر پوستر پخش شده در میدان انقلاب و خیابان های اطراف آن بود. پوسترها را افرادی پخش می‌کردند که «بیت» می‌گوید کارگر بوده‌اند. الا این که با لباس‌های شیک در بر، این پوسترها را بر در و دیوار نصب می‌کردند. پس از پخش، تبلیغاتچی‌ها گفتند: این کار ربطی به «بیت» خامنه‌ای ندارد و از قرار، از طریق تلفن به پخش کنندگان گفته‌اند این پوسترها را از یک چاپخانه دریافت و پخش کنند.

 

خبر اینگونه منتشر شد:

   اقتصاد نیوز با انتشار این عکس‌ها نوشت: عاملان پخش «پوسترهای خیابان انقلاب»،کارگرانی بودند که با دریافت پنج میلیون تومان، پوسترها را از دفتر فنی چاپ تحویل و سپس پخش و نصب کرده و آمار مربوطه تمام مراحل را از طریق تلفن گزارش کرده‌اند.

   نامه نیوز در خبری درباره دلیل نصب این پوسترها نوشت: افرادی با دریافت پنج میلیون تومان، پوستر‌ها را از دفتر فنی چاپ تحویل و سپس پخش و نصب کرده و آمر تمام مراحل را از طریق تلفن به آنان گفته است.

   این خبر نیز داده شد: افرادی که پوستر رهبری و مجتبی خامنه‌ی را نصب کرده‌اند، دیشب دستگیر شدند. آنها گفته‌اند تصور می‌کردند که این کار اقدامی موجه و حاکمیتی است و فریب خورده بودند.

   در خبری دیگر آمد که روز گذشته (پنجشنبه) در برخی از شبکه های اجتماعی این خبر انتشار یافت که تصاویر بزرگی از مجتبی خامنه‌ای که در برخی از خیابان ها و گذرگاه های عمومی تهران نصب شده است.

   در تمامی این پوسترهای تبلیغاتی که در سطح شهر منتشر شدند، تصویری از مجتبی خامنه‌ای در کنار پدرش با پشت زمینه پرچم ایران ترکیب و شعار «لبیک یا مجتبی» و «ما پیرو اهل بیت خامنه‌ای هستیم» نگاشته شده است.

   خامنه‌ای در مجلس خبرگان بعد ازمرگ خمینی گفت: «باید خون گریست به حال جامعه اسلامی که حتی احتمال [رهبر شدن] کسی مثل بنده در آن مطرح بشود». حالا، مردم ایران چه باید بکنند وقتی می‌بینند فرزند چنان کسی قرار است جانشین او شود؟

   با توجه به حال خامنه‌ای - که در سخنرانی‌ها، با همه آماده سازی او، باز بدی حال پوشاندنی نیست -، اقدامات برای کسب قدرت و در اختیار گرفتن قسمتهایی از تصدیهای «رهبر»، به تدریج خود را نمایان می‌کنند:

●اول: مطرح نشدن پخش این پوسترها ازسوی خبرگزاری‌های وابسته به سپاه و بیت رهبری به این دلیل است که ادعا کنند بیت رهبری و سپاه پاسداران در جریان انتشار این تصاویر نبوده اند و ببینند واکنش مردم در رابطه با این تصویر چیست.

●دوم: انتشار تصاویر «مقام معظم رهبری» در کنار «آیةالله العظمی! سید مجتبی خامنه‌ای» در برخی میادین تهران، پرکردن چشمهای مردم ایران است. مردم به تدریج با آن عادت کنند و با آن کنار بیایند. البته مانند همیشه اول کاری را انجام می‌دهند و بعد آن را تکذیب می‌کنند و می‌گویند: با عوامل برخورد خواهد شد و در نهایت می‌گویند تعدادی افراد را دستگیر کرده‌اند. کسی هم نمی‌داند راست می‌گویند یا دروغ. اما بنابر سابقه، می‌دانند خبر راست نیست. اما انتشاردهندگان پوستر به بررسی نتیجه تست انجام شده می‌پردازند. این شگرد از شگردهای خامنه‌ای و دستیاران او است .

 

●سوم: وقتی کار بالاگرفت و برخی در خفا، به این تصاویر و پخش آن اعتراض کردند، عوامل انتشار گفتند که این چاپخانه از وهابیون بوده است و قصد ایجاد اختلاف و تخریب چهره سید مجتبی را داشته است. اما کسی نیست بگوید کارگران دستگیر شده به خوبی میدانند چاپخانه کجا است. اگر متعلق به وهابیون بود، مدیر آن دستگیر و «اعتراف» کرده و تلویزیونی شده بود (نوار اعتراف او از تلویزیون پخش شده بود). «بیت» سکوت نمی‌کرد. دست کم یکی از گردانندگان آن در این باره سخنی می‌گفت. درضمن، وای به حال رژیم ولایت مطلقه وقتی چاپخانه‌ای وهابی در ایران می‌تواند اینگونه عمل کند و کسی متوجه نشود!؟

●چهارم: برخی‌ها می‌گویند که انتشار این پوستر برای دیدن واکنش مراجع تقلید بوده تا ببینند ایا کسی هست که بخواهد در این رابطه معترض شود و یا همه آن را خواهند پذیرفت. از آنجا که مراجع تقلید مورد نظر حوزه های علمیه تحت نظر رهبری همه از جمله مراجعی هستند که حقوق خود را از بیت دریافت می‌دارند، احتمال آن که بخواهند معترض شوند کم است. در واقع این پوسترها برای نمایان شدن واکنش مراجعی چون سیستانی و وحید خراسانی و شبیری زنجانی است. از سوی آنها نیز هنوز واکنش علنی بروز نکرده است.

●پنجم: به نظر نگارنده دلیل تکذیب اطلاع از انتشار این پوسترها، درگیری‌های داخلی بیت رهبری بوده است که نمونه آن را چند شب پیش ازدرگیری نمایندگان دو برادر مجتبی و مسعود میان سید محمد صادق خرازی برادر همسر سید مسعود خامنه‌ای و حسین شریعتمداری یار با وفای آقا مجتبی در مسائل مختلف در صدا و سیما، می‌شد دید که عمق اختلاف دو برادر را به نمایش گذارد.

   اما در پس پرده انتشار این تصویر با پس زمینه پرچم ایران خیلی نکته وجود دارد، یکی از آنها این‌است: جمع آوری پوسترها و خود را ناآگاه جلوه دادن از انتشار آنها، گویای ستیزها در درون بیت است. این ستیزها ادامه می‌یابد تا وقتی تکلیف جانشینی بطور قطع معین شود.