نامۀ سرگشاده فوروم ایرانیان دموکرات شهر ماینس و آلمان و کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست هانوفر به جوزپ بورل نمایندۀ پارلمان اروپا برای سیاست خارجی و امنیتی

Nameh-Sargoshadeh-1 حضور محترم جناب آقای جورپ بورل،
 
ما قصد داریم توسط این نامه توجه جنابعالی را به وضعیتی جلب نماییم که به خاطر اپیدمی ویروس کرونا، زندانیان ایران را دچار رنج و عذاب فراوان نموده است. بویژه زندانیانی که به دلایل سیاسی در حبس بسر می برند، جانشان در مخاطره جدی قرار گرفته است. برای مثال می توان از فعالان زندانی حقوق بشری و همچنین زندانیان مخالف رژیم جمهوری اسلامی نام برد.
 
لذا ما این نامه را به نام فوروم ایرانیان دموکرات شهر ماینس​ کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست شهرهانوفر و فوروم ایرانیان دموکرات آلمان برای شما می نویسیم. 
 
همانطور که می دانید، ایران در حال حاضر بعنوان یکی از مراکز همه گیر ویروس کرونا شناخته شده است. مسئله ای که به غفلت و عدم رسیدگی رژیم جمهوری اسلامی از سیستم مراغبت های بهداشتی در سال های اخیر برمی گردد.
 
تا تاریخ ۲۹ مارس رژیم ایران در مجموع ۳۱.۹۴۰ نفر مبتلا به ویروس و همچنین ۲.۶۴۰ نفر در گذشته را اعلام کرد. البته سازمان بهداشت جهانی از یک واقعیت دیگر نگران است و تخمین می زند که آمار پنج برابر آنچیزی است که اعلام گشته است. زیرا تست پزشکی تنها روی کسانی که سخت مریض بوده اند انجام پذیرفته است. از همان ابتدای بحران کارشناسان بین المللی جمهوری اسلامی را برای عدم مدیریت بحران مورد نقد قرار دادند.
 
در یک چنین شرایطی در کنار کلیت مردم ایران، بویژه زندانیان سیاسی که اکنون در زندان های پر از ازدحام قرار دارند، در معرض خطر جدی قرار گرفته اند.
 
برای اینکه بتوان گسترش ویروس کرونا را در سلول های زندان مهار نمود و همچنین از وقوع یک فاجعه انسانی جلوگیری کرد، اوائل ماه مارس خانواده های بسیاری از زندانیان سیاسی مقابل زندان ها و همچنین دادگستری تجمع نمودند و نامه ای را تنظیم کردند که در آن خواستار شدند که تمامی زندانیان سیاسی تا سال نوی ایرانیان آزاد گردند. 
 
سپس زندانیان زندان اوین، فشافویه، سنندج و ارومیه دست به اعتصاب غذا زده و خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی شدند. از جمله کسانی که اعتصاب غذا نمودند می توان از وکلای برجسته مانند: نسرین ستوده، رضوان خانبگی، رضا مهرگان، حسین سرلک، مرتضی نظری، آریا حامدی راد، رضا رمضانزاده، امین باقریان، بهنود اسماعیلی، سعید اسدی، وحید معزز، سهیل عربی و بسیاری دیگر نام برد. این گزارش از سوی سهیل عربی که یکی از هزاران فعال کارگری است که در جریان سرکوب خونین اعتراضات سه روزه دی ماه ۲۰۱۹ علیه افزایش قیمت بنزین دستگیر گردید، داده شده است.
 
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر در ایران ، همچنین از رژیم جمهوری اسلامی خواست كه به طور موقت همه زندانیان سیاسی را از مراكز بازداشت آزاد نماید.
 
در روبرویی با فشارهای عمومی، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دادگستری جمهوری اسلامی در تاریخ ۵ مارس خبر آزادی موقت تقریباً ۵۴۰۰۰ زندانی "غیر سیاسی" را اعلام نمود. با این حال طبق دستور عملی صریح اعلام آزادی آن زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال به حبس محکوم شده بودند، رد گردید. در تاریخ ۹ مارس مقامات دستور آزادی ۷۰۰۰۰ زندانی دیگر را اعلام نمودند که در میان آنها هیچ زندانی سیاسی وجود نداشت. در آخرین بیانیه رسمی مقامات آمده است که حدود ۸۵۰۰۰ نفر به طور موقت از مراکز بازداشت آزاد شده اند. همچنین ادعا می شود که نیمی از زندانیان سیاسی آزاد شده اند. اما در واقعیت تاکنون تنها به ده ها نفر از این افراد تعطیلات داده شده است و آنهم در بیشتر موارد تنها پس از پرداخت سپرده بسیار بالا.
 
در کنار بسیاری از زندانیان سیاسی شناخته شده، از جمله فعال کرد، زینب جلالیان و همچنین نرگس محمدی، که وضعیت وی بویژه نگران کننده است، تعداد بیشماری دیگر از فعالان حقوق بشر، دانش آموزان، معلمان، روزنامه نگاران، نویسندگان، وکلا و متخصصان محیط زیست می باشند که به دلیل ویروس کرونا در بیش از ۲۰۰ زندان ایران هنوز در معرض خطر جدی قرار دارند.
 
همه اینها نشان می دهند که در حالی كه بسیاری از مجرمان آزاد شده اند، كسانی كه فقط به جرم اعتراض به فساد، سیاست ناتوان رژیم و سختی های اقتصادی اعتراض كرده اند، عمداً در زندان نگه داشته می شوند تا بگذارند بعد از ابتلا به ویروس کرونا بمیرند.
 
بنابراین، ما از کلیه سازمان های بین المللی حقوق بشری و همچنین سازمان بهداشت جهانی می خواهیم تا آزادی فوری کلیه زندانیان سیاسی را از جمهوری اسلامی درخواست کنند. زیرا این وظیفه قانونی و اخلاقی هر کشور است که امنیت و سلامت زندانیان را بدون توجه به اینکه سیاسی باشند یا غیر سیاسی، تضمین نمایند.
 
جناب آقای محترم بورل،
 
ما از شما تقاضا می کنیم با در نظر گرفتن وضعیت فاجعه بار ایران، در چارچوب روابط دو جانبه و همچنین در چهارچوب نهادهای بین المللی، فشارهایی را بر رژیم ایران وارد کنید تا بدان وسیله:
 
• ​زندانیان سیاسی در اسرع وقت آزاد شوند!
 
• ​مراقبت های پزشکی و محافظت عمومی در برابر همه بیماری ها برای همه زندانیان تضمین شود!
 
​• حقوق اعضای خانواده زندانیان به منظور روشن شدن شرایط فعلی تضمین شود!
 
•​ اجازه سفر برای گزارشگران رسمی اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد به منظور تحقیق در مورد نقض حقوق بشر داده شود، تا به بررسی وضعیت حقوق بشر، بویژه در زندان ها پرداخته شود!
 
ما پیشاپیش از پشتیبانی شما بسیار سپاسگزاریم!
 
از سوی فوروم ایرانیان دموکرات شهر ماینس/​ کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست هانوفر​/ فوروم ایرانیان دموکرات آلمان
بهروز اسدی،
 
برگردان به فارسی از ناهید جعفر پور
 
Behrouz Asadi│ Demokratische Forum der Iraner C/O Initiativausschuss für Migrationspolitik in RLP│ Albert-Schweitzer-Str. 113-115│55128 Mainz