بیانیه‌ کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی کارگر

Kanoun-Nevisandegan-1 اول ماه مه، روز جهانی کارگر، گرامی باد!
 
اول ماه مه، روز جهانی کارگر، را امسال در شرایطی گرامی می‌ داریم که وضعیت معیشتی کارگران دشوارتر و سرکوب اعتراضات ‌شان شدیدتر از پیش شده و شیوع ویروس کرونا نه فقط معاش اندک آنها که جانشان را نیز در معرض خطر قرار داده است.
 
اگر چه سرکوب خشن و بازداشت و زندان پاسخ همواره‌ ی صاحبان قدرت به اعتراض ‌ها و اعتصاب ‌های کارگری در ایران بوده است، از یک سال پیش اوجی تازه‌ به آن داده و جمع پرشمارتری از کارگران و حامیان آنها را با پرونده ‌سازی‌ های جعلی روبرو کرده‌ اند. بازداشت تعداد زیادی از کارگران و حامیان آنها در تجمع روز جهانی کارگر در سال گذشته از نمونه ‌های این پرونده ‌سازی ‌ها است؛ «بازداشت‌ های موقتی» که برخی تا آستانه‌ ی سال جدید ادامه یافت و به احکام سنگین و حبس ‌های طولانی مدت ختم شد.
 
در حالی که دامنه‌ ی این سرکوب ‌ها روز به روز گسترده‌ تر می ‌شود، روزنامه‌ ها و رسانه ‌های دیگر از انعکاس اخبار واقعی منع، و روزنامه ‌نگاران و شهروندان متعهدی که دست بر این بی‌ عدالتی ‌های روزافزون می ‌گذارند با ارعاب و بازداشت مواجه می‌ شوند.
 
شیوع ویروس کُرونا بهانه ‌‌ای تازه‌ در دست دولت شده است تا بر محدودیت آزادی بیان بیفزاید و منتقدان و معترضان به سیاست‌ های مقابله با بیماری کُرونا را به سکوت وادارد؛ همزمان با عدم حمایت از معاش مردم فرودست و باز نگه داشتن کارخانه ‌ها و کارگاه‌ ها جان شمار بسیاری از کارگران و آحاد مردم را به خطر انداخته است.
 
در جریان همه ‌گیری بیماری کُرونا ضمن برملا شدن تبعیض های بی‌ شمار، بار دیگر ثابت شد این کارگرانند که حامی و بانی حقیقی رفاه وسلامت جامعه هستند؛ نمونه‌ ی مثال زدنی آنها کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌ ها، پرستاران و پزشکانی‌ اند که با وجود همه‌ ی کمبودهای ناشی از بی‌ اعتنایی تلنبار شده‌ ی دولت ‌ها، مسئولانه به مصاف کُرونا رفتند و هنوز نیز بدان مشغول ‌اند.
 
در مقابل، دولت همراه با نمایندگان کارفرمایان در متن بیکاری و گرانی سرسام ‌آور، حداقل دستمزد امسال را با کاهشی واقعی، ولو نسبت به خط فقر، تعیین کرد؛ بعضی مفسدان اقتصادیِ بنام را از حبس به مرخصی فرستاد، ولی درهای زندان را حتی در شرایط مرگبار کُرونایی بر روی کارگران معترض، حامیان آنها و بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی و عقیدتی بسته نگه ‌داشت و در آستانه ‌ی روز کارگر موجی تازه‌ از بازداشت فعالان کارگری به راه انداخت.
 
کانون نویسندگان ایران در آستانه ‌ی روز جهانی کارگر، بر آزادی سریع و بی ‌قید و شرط فعالان کارگری تأکید می ‌کند و این روز را به همه‌ ی کارگران به ویژه کارگران بخش سلامت و بهداشت و کارگران بخش کتاب و نشریات شادباش می ‌گوید.
 
کانون نویسندگان ایران،
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹