اعلامیه شورای هماهنگی جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران/ به مناسبت ١٠ اکتبر، روز جهانی نه به اعدام

Jomhourikhah-D L-1 در بیش از ۴۰ سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران همواره سیاست سرکوب، زندانی، شکنجه و اعدام علیه دگراندیشان و مخالفان را به‌کار برده است. تحت لوای این حکومت ارتجاعی و تداوم روند چپاول اقتصادی و اعمال انواع ستم‌ها و تبعیض‌های سیاسی و اجتماعی، اکثریت قاطع مردم در فقر، محرومیت و بی‌حقوقی زندگی می‌کنند. در ماه‌های گذشته علاوه بر وجود خفقان سیاسی و اختلاس و گرانی اقتصادی، سرایت ویروس خطرناک کووید-۱۹ نیز مشکلات زیاد جانی و اقتصادی برای مردم ایجاد کرده است. بدین خاطر، مردم ایران همواره به مقاومت و اعتراض ادامه می‌دهند و در سال‌ های اخیر، به ‌ویژه در دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸، خیزش‌ های گسترده توده ‌ای عمده تری برای نیل به آزادی و عدالت اقتصادی ​اجتماعی و در مخالفت با کلیت نظام انجام گرفته است.    
 
امروزه، در ایران، جنبش ‌های مردمی از میان کارگران، زنان، معلمان، دانشجویان و فعالان متنوع فرهنگی و مدنی در مخالفت قاطع با استبداد، استثمار و خشونت ‌های جسمی و روانی از سوی حاکمان و برای دست یافتن به آزادی، حقوق دمکراتیک و تشکل ‌یابی مستقل برای امکان مشارکت در امور و زندگی اجتماعی گسترش یافته ‌اند. رژیم اسلامی ایران به جای پاسخ‌ گویی به مطالبات حق‌ طلبانه مردم و بر خلاف موازین دمکراتیک و حقوق بشری جهانی از هیچ‌ گونه خشونت و جنایت علیه فعالان سیاسی و اجتماعی، به ‌ویژه در داخل زندان ‌ها، فروگذاری نمی کند. این رژیم، از اوان پیروزی انقلاب آزادی‌ خواهانه ۱۳۵۷، همواره به انواع سرکوب، بازداشت، شکنجه و اعدام متوسل شده است. اعدام هزاران نفر از اوایل سال‌ های ۶۰ و کشتار دسته ‌جمعی چندین هزار زندانی سیاسی در تابستان ۶۷ و همچنین اعدام ‌های دستچین‌ شده مانند قتل نوید افکاری، کارگر و ورزشکار معروف، به ‌جرم شرکت در تظاهرات ۱۳۹۷، نمونه ‌ای از جنایات بی ‌پایان از سوی حکومت ‌گران می ‌باشد.  
 
طی سال‌ های متمادی، افراد و جریان‌ های ایرانی و بین المللیِ اجتماعی، فرهنگی و هنری، در همبستگی با جنبش‌ های اعتراضی در ایران، سیاست‌ های وحشیانه‌ ی رژیم جمهوری اسلامی، از جمله شکنجه و اعدام که به طور عمده جهت ارعاب و فرو نشاندن مطالبات بر حق مردم می ‌باشند، را محکوم نموده‌ و خواهان آزادی زندانیان عقیدتی و سیاسی شده‌ اند.
 
ما در همر‌اهی و همبستگی با مبارزان راه آزادی و حقوق بشر در ایران و جهان، به مناسبت روز مبارزه برای لغو جهان ‌شمول مجازات اعدام، اعلام می‌ کنیم که مجازات اعدام باید لغو و زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران بدون قید و شرط آزاد گردند. ما همه‌ ی ایرانیان آزادی ‌خواه در خارج از کشور را به شرکت در کارزارِ نه به اعدام در ۱۰ اکتبر فرا می ‌خوانیم. 
 
 
                                                                                                     شورای هماهنگی،
 
                                                                                   جنبش جمهوری‌ خواهان دموکرات و لائیک ایران
 
                                                                                                ٨ اکتبر ٢٠٢٠ – ١٧ مهر ١٣٩٩
                                    Edam-Na-1