هشدار نواندیشان دینی ایرانی به جمهوری اسلامی: استبداد مطلقه دوام ندارد و رفتنی است

eeterezate benzin

گروهی از نواندیشان دینی در داخل و خارج از ایران در همصدایی و همدردی با معترضان روزهای اخیر در ایران در بیانیه‌ای به سران جمهوری اسلامی هشدار دادند که "استبداد مطلقه" دوام ندارد و نوبت سرنگونی آنها نیز خواهد رسید.

ده تن از نواندیشان دینی ایرانی در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن روز جمعه ۱ آذر (۲۲ نوامبر) به دویچه‌وله (فارسی) رسید، نوشته‌اند: «اخباری که از ایران می‌رسد روایت مردمی است که بار دیگر برای طلب حقوق اولیه و حفظ عزت و کرامت پایمال شده‌‌شان راهی جز خیابان نیافته‌اند و البته پاسخی جز تهمت و سرکوب نشنیده‌اند.»

نویسندگان بیانیه به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اشاره کرده‌اند که معترضان را "اشرار" خوانده است. آنها در بیانیه خود افزودهاند: «برخی کارگزارانش همان "اشرار" را به مرگ و مجازات تهدید کرده‌اند و نیروهای ویژه‌اش در خیابان‌ها این تهدیدات را عملی می‌کنند.»

نواندیشان دینی ایرانی حوادث ده سال اخیر را یادآوری کرده‌ و نوشته‌اند: «در پی راه‌پیمایی‌های مسالمت‌آمیز سال ۱۳۸۸ نیز حاکمیت اصرار داشت معترضان را "اشرار" بنامد تا سرکوب آن‌ها را مشروع جلوه دهد. بعدها اما سردار حسین همدانی از تشکیل "سه گردان از اراذل و اوباش" تحت امر خود برای سرکوب جنبش سبز سخن گفت.»

آنها گفته‌اند که گرانی بنزین "نقطه انفجار مطالبات متراکمی بود که در همین دهه اخیر از ۸۸ تا ۹۶ و تا امروز بارها و در صورت‌ها و سوژه‌های مختلف خود را به رخ حکومت کشیده؛ اما دیده و شنیده نشده است".

نویسندگان بیانیه‌ برای رساندن صدای اعتراض خود به سرکوب خشنی که در چند روز اخیر علیه معترضان در پیش گرفته شد، به امام اول شیعیان استناد کرده‌اند: «که می‌گوید قیامت با داوری درباره خون‌خواهی بی‌گناهان آغاز می‌شود».

نواندیشان دینی داخل و خارج از ایران در بیانیه‌ خود می‌گویند: «قیامت این نظام اما سالهاست که آغاز شده؛ زیرا از خط قرمز خطاها عبور، و خون و خانمانِ مردم را ارزان کرده است.»

نویسندگان بیانیه در ارزیابی کارنامه حکمرانی جمهوری اسلامی، به رواج فساد گسترده در این نظام اشاره کرده‌ و نوشته‌اند:

«فساد ساختاری در حق‌الناس و اختلاس‌های حیرت‌آور در بیت‌المال نیز محصول همین قدرت بی‌مهار و ثروت بی‌شمار است. آسان‌گیران در محاسبه و اقتصاد اما به سیاست که می‌رسند چنان سخت‌گیر و هوشیارند که از شکنجه بی‌گناهان و اعتراف اجباری‌شان هم نمی‌گذرند؛ چه رسد به تیغ کشیدن بر مردمی عصیان‌زده که حقوق اولیه‌شان را طلب می‌کنند و از ظلم و تبعیض و فقر و فاقه به تنگ آمده‌اند.»

نواندیشان دینی در ایران در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ در بیانیه‌ای "تجربه حکومت مبتنی بر ولایت فقیه را تجربه‌ای سراسر شکست‌خورده" دانسته و "خواهان جدایی دین و حکومت و آزاد شدن دیانت از قید حکومت و حکومت از قید دیانت» شده بودند. آنها در بیانیه تازه خود به این موارد اشاره کرده و گفته‌اند که مبنا و بنای این "حکومت دینی" به "تباهی‌ها و فجایعی انجامیده" و "جامعه‌ای مشحون از فقر، تبعیض و فساد به دنبال آورده" است.

بیانیه وضعیت کنونی مردم ایران را "تلخ‌تر از زهر" دانسته و "دست‌اندازی به آزادی و امنیت مردم و دست آلودن به خون‌شان را به شدت محکوم" کرده است. آنها به سردمداران ایران هشدار داده‌اند که به "قدرت" خود غره نشوند و بدانند که  "پرچم آنان که خلق را به خاک سیاه می‌نشانند بر خاک می‌افتد و روزگار بین مردمان می‌چرخد".

آنها با اشاره به موارد مشابه تاریخی گفته‌اند: "اگر استبداد مطلقه برای حاکمی دوام" داشت نوبت به این حکومت نمی‌رسید.

این بیانیه را، محمدجواد اکبرین، محمد امجد، عبدالعلی بازرگان، محمد برقعی، رضا بهشتی معز، احمد علوی، رضا علیجانی، مهدی ممکن، یاسر میردامادی و صدّیقه وسمقی امضا کرده و در پایان نوشته‌اند:
«یک بار دیگر از حاکمان جمهوری اسلامی می‌خواهیم حق اعتراض مدنی مردم را به رسمیت بشناسند و راهی قانونی و امن برای مخالفت مشروع و مسالمتآمیز مردم بگشایند و در تصمیم‌گیری، مردم را به راستی شریک خود سازند و آنان را محرم خویش بدانند.»

آنها هم‌چنین از مراجع تقلید خواسته‌اند که در مقابل "حق‌کشی مظلومان و خاموش کردن صدای اعتراض‌شان خاموش ننشینند و حق و جان افراد برای‌شان محترم‌تر از موضوعاتی چون دوچرخه‌سواری زنان، پوشش آنان، کنگره شمس و فیلم مولوی باشد".

آنها با خانواده‌های داغدار ابراز همدردی کرده‌ و برای آسیب‌دیدگان شکیبایی و برای ایران از پروردگار رهایی از جوع و جور و جهل را آرزو کرده‌اند.