Uncategorised

جهان یکصدا در کنار لبنان

beyrut ایرنا- کشورهای مختلف جهان روز چهارشنبه با صدور پیام هایی با مردم و دولت لبنان در ارتباط با وقوع انفجار در بندر بیروت پایتخت لبنان در عصر سه شنبه که ۱۰۰ کشته و بیش از ۵ هزار زخمی به دنبال داشت، ابراز همدردی و آمادگی خود را برای کمک به این کشور اعلام کردند.
** لبنان قوی بمان

 در اولین واکنش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار پیامی توئیتری با اشاره به وقوع انفجار در بیروت و ابراز همدردی با مردم مقاوم آن کشور، ‌ نوشت: «لبنان قوی بمان».

در ادامه توییت ظریف آمده است: «ذهن و دعای ما با مردم بزرگ و مقاوم لبنان است».

«ایران همانند همیشه آماده است به هر نحوی که ضروری باشد کمک‌رسانی کند».

ظریف در نسخه عربی پیام توئیتری خود نیز نوشت: قلب‌های ما در این فاجعه بزرگ با ملت لبنان است. شهدا مورد رحمت قرار بگیرند؛ ضمن صبر و آرامش برای خانوده قربانیان، مجروحان شفا یابند. سلام و درود خدا به این کشور سرفراز.

رییس مجلس شورای اسلامی هم امروز در نطق پیش از دستور خود، حادثه انفجار در بندر بیروت را به ملت دولت و پارلمان این کشور تسلیت گفت.

 جمعیت هلال احمر ایران نیز برای هرگونه کمک و امدادرسانی به حادثه دیدگان بندر بیروت اعلام آمادگی کرد.

** سوریه در کنار مردم لبنان
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با ارسال پیامی به میشل عون رئیس جمهوری لبنان فاجعه روی داده در بندر بیروت را تسلیت گفت.  
وی در این پیام افزود: ما کاملا مطمئن هستیم که شما می توانید پیامدهای منفی حاصل از این حادثه فاجعه آمیز را پشت سر بگذارید. ما ایستادگی خود را در کنار کشور برادر لبنان و ملت مقاوم این کشور اعلام می کنیم و به نمایندگی از سوی خود و ملت سوریه به شما و ملت لبنان تسلیت عرض می کنیم.

** همبستگی فرانسه با لبنان  

به گزارش فرانس ۲۴، «امانوئول مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در پیامی در توئیتر نوشت: من همبستگی برادرانه خود را با مردم لبنان در وقوع انفجاری در بیروت که قربانیان و خسارات زیادی برجای گذاشت، اعلام می دارم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: فرانسه همواره در کنار لبنان ایستاده است.

پیش تر «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز در پیامی در توئیتر نوشت: فرانسه مراتب تسلیت و همدردی خودرا به خانواده های قربانیان در جریان انفجار مهیب شب گذشته در بیروت، اعلام می دارد و خواستار بهبودی هر چه سریع تر مجروحان این حادثه است.

** آمادگی آلمان برای کمک و مشارکت در تحقیقات انفجار

وزارت امور خارجه آلمان هم با انتشار بیانیه ای در صفحه توییتر خود نوشت: تصاویری که از بیروت دیدیم تکان دهنده بود. کارکنان سفارت آلمان در بیروت نیز در بین زخمی های این حادثه هستند و فکر ما با اعضای خانواده زخمی ها و قربانیان است.
این وزارتخانه افزود، بر این اساس آلمان در این لحظات سخت در کنار لبنان ایستاده و آماده کمک در روند امداد رسانی و تحقیقات در زمینه این انفجار است.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان هم با انتشار پیامی توییتری از وقوع این انفجار در بندر بیروت ابراز تاسف کرد.

** اعلام آمادگی کانادا برای کمک به لبنان

جاستین ترودو نخست‌ وزیر و فرانسوآ فیلیپ شامپاین وزیر خارجه کانادا در پیام های جداگانه‌ای از آمادگی این کشور برای کمک به لبنان به دنبال انفجار مهیب روز گذشته خبر دادند.
نخست وزیر کانادا در پیام خود ضمن ابراز همدردی با مردم و خانواده های قربانیان این حادثه اعلام کرد کشورش آماده ارائه هر کمکی به لبنان است.
وزیر خارجه کانادا نیز در همین راستا اعلام کرد که کشورش آماده کمک به لبنان به دنبال  انفجار مهیب در بیروت است و کانادا با دقت نظاره گر اوضاع در لبنان است.

وزیر خارجه کانادا افزود: قلب ما با قربانیان و خانواده های قربانیان این حادثه است تا جایی که می توانیم به لبنان کمک می کنیم.

**  ابراز امیدواری اسپانیا برای بازگشت آرامش به لبنان

«آرانچا گونزالس لایا» وزیر امور خارجه اسپانیا نیز با انتشار پیام هایی در صفحه توییترش، ضمن ابراز مراتب تاسف دولت اسپانیا از وقوع حادثه مهیب انفجار بیروت، همراهی و همدردی عمیق با مردم این کشور و همچنین خانواده های جانباختگان و مجروحان را اعلام کرده و از بازگشت آرامش و صلح به لبنان ابراز امیدواری کرد.

** عراق آماده کمک به لبنان
برهم صالح رئیس جمهوری عراق طی تماس تلفنی با میشل عون همتای لبنانی خود آمادگی کشورش را برای کمک به لبنان اعلام کرد.  
وزارت بهداشت عراق هم اعلام کرد که به دستور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق تیم پزشکی و کمک های دارویی برای لبنان می فرستد.  
نخست وزیر عراق در همین حال طی تماس تلفنی با همتای لبنانی همبستگی عراق با لبنان را اعلام کرد و آمادگی بغداد را برای قرار گرفتن در کنار ملت لبنان در این مصیبت کنونی اعلام می کنم.

** پیام همبستگی تونس
قیس سعید رئیس جمهوری تونس نیز پیام تسلیت و همبستگی با لبنان برای میشل عون همتای لبنانی خود فرستاد.

** پیام تسلیت الجزایر
عبدالمجید تبون رئیس جمهوری الجزایر هم با صدور پیامی به ملت و دولت لبنان فاجعه انفجار بندر بیروت را تسلیت گفت.

** ابراز همدردی هنیه
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) طی تماس تلفنی با رئیس جمهوری لبنان،  نخست وزیر و رئیس پارلمان این کشور مصیبت وارده را تسلیت گفت و افزود، ما مطمئن هستیم که لبنان با قدرت و همبستگی این مصیبت را پشت سر خواهد گذاشت.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز با ملت لبنان اعلام همدردی و همبستگی کرد.

** آمادگی مصر برای ارسال کمک

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در صفحه شخصی خود در فیسبوک نوشت : به دولت و ملت لبنان این فاجعه را تسلیت عرض کرده و از خداوند متعال برای مجروحان شفای عاجل و برای خانواده های قربانیان صبر جمیل و اجر جزیل خواستارم.
وزارت خارجه مصر نیز اعلام کرد که قاهره به شدت نسبت به انفجار روی داده در لبنان ابراز نگرانی می کند و در حال بررسی نحوه کمک به کشور برادر لبنان در این شرایط حساس است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است، مصر به دقت این رویداد را دنبال می کند و به منظور دریافت جزئیات حادثه در حال برقراری تماس های ضروری است.  
احمد طیب شیخ الازهر مصر به خانواده های قربانیان انفجار بندر بیروت تسلیت گفت.

در راستای ابراز همدردی با مردم مصیب دیده لبنان نیز پرچم این کشور بر روی اهرام ثلاثه در مصر به عنوان یکی از آثار باستانی نقش بست.

** اعلام آمادگی قطر برای ارسال کمک
شیخ تمیم بن حمد امیر قطر هم با رئیس جمهوری لبنان تماس تلفنی برقرار کرد و آمادگی خود را برای ارائه تمامی امکانات قطر در اختیار لبنانی ها جهت کمک به آنها اعلام کرد.

** ابراز ناراحتی شدید عمان
کشور عمان با صدور بیانیه ای از انفجار روی داده در بندر بیروت به شدت ابراز ناراحتی و تاکید کرد که با دولت و ملت لبنان در این مصیبت اعلام همبستگی می کند و به خانواده های قربانیان تسلیت گفته و از خداوند متعال برای مجروحان درخواست شفای عاجل دارد و امیدوار است لبنان از این فاجعه دردناک گذر کرده و امنیت و صلح در سراسر آن برقرار شود.

آثار انفجار بیروت بر ساختمان خبرگزاری لبنان
وارد شدن آسیب به ساختمان خبرگزاری لبنان بعد از انفجار بیروت

** دنبال کردن پیامدهای انفجار از سوی عربستان
وزارت خارجه عربستان تصریح کرد که دولت سعودی با نهایت تاسف و تاثر و نگرانی و اهتمام پیامدهای انفجار روی داده در بندر بیروت را دنبال می کند.
دولت سعودی با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرده و از خداوند متعال برای مجروحان درخواست صحت و سلامت می کند و امیدوار است خداوند لبنان را از هر گونه گزندی در امان نگه دارد.
وزارت خارجه عربستان بر قرار داشتن ریاض در کنار لبنان و همبستگی کاملش با ملت این کشور تاکید کرد.

** اعلام آمادگی ترکیه برای ارسال کمک های پزشکی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه آمادگی کشورش را برای ارائه کمک به لبنان در تمامی زمینه ها و در راس آنها تجهیزات پزشکی اعلام کرد.
وی به دنبال انفجار مهیب روی داده در بندر بیروت طی تماس تلفنی با همتای لبنانی خود میشل عون ابراز همدردی کرد.
«فؤاد أوقطای» معاون رئیس جمهوری ترکیه و «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه و «مصطفی شنطوب» رئیس پارلمان ترکیه هم در صفحات شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر با دولت و ملت لبنان ابراز همدردی و همبستگی کردند.

** تسلیت اردن به مردم لبنان

«أیمن الصفدی» وزیر خارجه اردن در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که به دستور ملک عبدالله دوم با «شربل وهبه» همتای لبنانی خود تماس گرفته و به بازماندگان انفجار فاجعه آمیز بندر بیروت تسلیت گفت.
الصفدی در این تماس بر ایستادگی اردن در کنار برادران لبنانی خود تاکید کرده و آمادگی کشورش را برای ارائه هر گونه کمک مورد نیاز به لبنان اعلام کرد.

** همدردی ونزوئلا با مردم لبنان

دولت ونزوئلا با ارسال پیامی مراتب تاسف و همدردی خود با دولت و ملت لبنان را اعلام کرد. در بیانیه ای که از سوی «خورخه ارئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا منتشر شد، آمده است: دولت بولیواری ضمن ابراز تاسف از وقوع این حادثه، همدردی خود با خانواده‌های جانباختگان را اعلام می‌کند.

** ابراز همدردی دومینیکن با خانواده های جانباختگان لبنانی

وزارت امور خارجه جمهوری دومینیکن نیز در پیامی ضمن اعلام همبستگی با مردم لبنان، همدردی با خانواده های جانباختگان و مجروحان را ابراز کرد.

** ابراز تاسف عمیق مکزیک در ارتباط با انفجار بیروت

«مارسلو ابرارد» وزیر امور خارجه مکزیک نیز با انتشار پیامی در صفحه توییترش، همبستگی و تاسف عمیق این کشور آمریکای مرکزی را با ملت و دولت لبنان اعلام کرد.  

** گویی در برزیل شاهد این انفجار هستیم

در همین حال «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری برزیل با ابراز «ناراحتی عمیق» و همدردی خود با خانواده‌های جانباختگان و مجروحان واقعه انفجار لبنان  گفت: برزیل میزبان بزرگ ترین جمعیت از شهروندان لبنانی در جهان است، به همین خاطر احساس ما به این تراژدی به گونه ای است که گویی در برزیل شاهد آن هستیم.

** آرزوی برای پشت سر گذاشتن آثار تراژدی دردناک انفجار در بیروت

دولت شیلی نیز ضمن ابراز عمیق ترین مراتب تسلیت به خانواده های جانباختگان و همدردی با سران و مردم لبنان، ابراز امیدواری کرد که لبنان هر چه سریع تر این تراژدی دردناک را پشت سر گذارد.