Uncategorised

در گفتگوی تلفنی در باره بحران سوریه، پوتین و روحانی ضمن غیر قابل قبول خواندن بکار گیری سلاح شیمیایی خواستار راه حل دیپلماتیک شدند.

 roohani poutin 29082013 ۱۳۹۲/۰۶/۰۷- انقلاب اسلامی در هجرت : به دنبال استفاده از سلاح شیمیایی در روز 21 اوت در اطراف دمشق و متهم کردن رژیم بشار اسد از سوی ائتلاف اپوزیسیون و بالا گرفتن تنش اطراف سوریه و تهدید حمله نظامی به این کشور از سوی ائتلاف غرب ،حسن روحانی در یک تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ،گفتگو کرد در این گفتگو مسئله سوریه و احتمال حمله نظامی به آن از اولویت بر خوردار بود و طرفین بکار بردن سلاح شیمیایی را غیر قابل قبول خواندند در اطلاعیه مطبوعاتی کرملین که  در این باره صادر شده وخبر گزاری روسی رویا نووستی بخش هایی از آنرا انتشار داده، آمده است:« به اوضاع در سوریه و اطراف آن توجه خاصی نشان داده شد. طرفین استفاده از سلاح شیمیایی از هر طرفی را غیر قابل قبول می دانند. آنها با در نظر داشتن فراخوان های فعلی به دخالت نظامی خارجی همچنین به ضرورت جستجوی راه های حل و فصل درگیری منحصرا با وسایل سیاسی ـ دیپلماتیک جلب توجه کردند.» روسای جمهور روسیه و ایران همچنین برخی از مسایل در همگاری دو جانبه و جدول زمانی دیدارهای آتی را مورد بحث قرار دادند.

 رویا نووستی نوشت :گفتگوی تلفنی پوتین و روحانی به پیشنهاد ایران صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، روساي جمهور ايران و روسيه شامگاه چهارشنبه در مکالمه تلفني توسل به زور و اقدام نظامي غير قانوني و فاقد مشروعيت عليه کشوري ديگر را نقض فاحش مقررات بين‌المللي توصيف کرده و بر ضرورت بکارگيري همه تلاش‌ها و راه‌ها براي جلوگيري از حمله نظامي به سوريه و آسيب رسيدن به مردم اين کشور تأکيد کردند.

در حالیکه  بدنبال گزارش  13 مورد استفاده از سلاح شیمیایی به سازمان ملل، بازرسان اعزامی از سوی سازمان ملل مشغول بررسی بکار گیری سلاح شیمیایی در جنگ خانگی سوریه هستند گمانه زنی ها از حمله به سوریه در روز 5 شنبه 29 اوت حکایت داشتند  اما باراک اوباما گفت که در باره عملیات نظامی در سوریه هنوز تصمیمی نگرفته است. هم چنین  دویچه وله گزارش داد، پیش‌نویس قطعنامه علیه دولت سوریه که روز چهارشنبه از سوی لندن به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده بود، چنان‌که انتظار می‌رفت، با مخالفت شدید روسیه و چین مواجه شد.